Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-30T00:00
kocluk-egitimi
İşaret Dili Nedir? İşaret Dili Nasıl Öğrenilir?

İşaret Dili Nedir? İşaret Dili Nasıl Öğrenilir?


Sağlıklı insanlar arasında iletişimin en temel yolu, konuşma yoluyla anlaşmaktır. Ancak bazı durumlarda insanların farklı metotlarla birbiriyle iletişim kurması mümkün olabilmektedir. Bu metotlardan biri de işaret dilidir. Peki, işaret dili nedir, işaret dili nasıl öğrenilir? Ve işaret dili dersleri, hayatımıza neler katar? Tüm bu soruların cevabı ve işaret dili dersleri hakkındaki detayları, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşaret Dili Nedir?

Konuşarak ve duyarak diğer insanlarla iletişim kuramayan kişilerin, vücut dillerini daha önceden belirlenmiş kalıplarla kullanarak kendi gibi bu yetilerini kullanamayan ya da sağlıklı insanlarla iletişim kurmalarını sağlayan eylemler bütünüdür diyerek, işaret dili nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

İşaret Dili Dersleri 

İşitme ve konuşma engelli bireylerin, alfabedeki harfleri temsil eden el işaretlerini öğrenerek bu işaretlerle etkin bir şekilde iletişim kurmasını kapsamaktadır. 

Yani işaret dili eğitimi daha önceden belirlenmiş ve alfabede yer alan harflere karşılık gelen işaretlerin öğretilmesini, aynı zamanda bu işaretlerle kelimelerin oluşturulmasını kapsar. İşaret dilini bilen herkes, normal konuşuyormuş gibi nasıl rahat bir iletişim kurulabiliyorsa, el işaretleri ile de aynı şekilde rahat bir iletişim kurabilirler. 

Bu sebeple başta konuşma ve işitme engelli bireyler olmak üzere, bu bireylerin aileleri ya da iş hayatında bu eğitime ihtiyaç duyabilecek kişiler işaret dili dersleri almalıdır. Bu dersleri tamamlayan kişilerin alacağı sertifikalar, kişiye iş hayatında pozitif bir değer katmaktadır.

İşaret Dilinin Önemi 

Her şeyden önce işitme ve konuşma engelli bireylerle rahat bir iletişim kurmak, işaret dili öğrenmenin en avantajlı yanadır. Aynı zamanda çeşitli meslek gruplarında işaret dili bilen kişilerin öncelikli olarak istihdam edilmesi, işaret dili bilmenin önemini ortaya koymaktadır. 

Ailelerin engelli yakınları ile rahat bir iletişim kurabilmesi için gerekli olan vücut dili ile iletişim, alınacak kısa bir eğitimle rahatlıkla yapılabilmektedir. Alınan eğitim sonrasında akıcı ve anlaşılır bir şekilde işitme ve konuşma engelli bireylerle çok rahat bir şekilde iletişim kurulması mümkündür.

İşaret dili kursları toplum genelinde %10 oranında konuşma ve işitme engelli bireylerin bulunması, işaret dili kurslarının, kişiye katacağı olumlu değerin bir göstergesi sayılabilir. Aynı zamanda alınacak vücut dili kursları sayesinde, kişinin kendisine ekstra bir değer katması söz konusudur.

 İşaret dili kurslarının avantajları sadece iş hayatında olmayıp, gündelik hayatta daha farklı birçok avantajı bulunmaktadır.

İşaret Dili Sertifikası Nasıl Alınır? 

İşaret dili sertifikası almak için, çeşitli eğitim kurumlarından işaret dili dersleri alarak alacağınız işaret dili eğitimi sonucunda başarı sağlamanız gerekmektedir. 

Boğaziçi Enstitüsü olarak işaret dili eğitimi noktasında, uluslararası geçerliliği de bulunan belgelerle bu kursu başarıyla tamamladığınızı tescil etmekteyiz. 

Alanında uzman eğitimcilerimizde vermiş olduğumuz işaret dili eğitimi nitelikli bir şekilde bu kursu başarıyla tamamlamanızı sağlamaktadır. Kurs sonucunda başarı elde eden öğrencilerimiz, işaret dili sertifikası alarak bu konudaki yetkinliğini belgeleme fırsatına kavuşmaktadır. 

Vermiş olduğumuz işaret dili kursu örgün eğitim sistemine dayalı olabileceği gibi, online işaret dili kursları şeklinde de gerçekleşmektedir. Kursa katılmak isteyip de çeşitli nedenlerle fiziki ortamda ders göremeyecek durumda olan öğrencilerimiz, uzaktan işaret dili dersleri alarak eğitimini tamamlayabilirler. 

Alınan eğitimin sonrasında, sadece sınava girmek ve bu sınavın sonucunda başarı elde etmek sertifika almak için yeterlidir.

İşaret Dili Nasıl Öğrenilir? 

Bu dili öğrenmek isteyen bireylerin sıklıkla sormuş olduğu soruların başında, işaret dili nasıl öğrenilir soru işareti sorusu gelmektedir. İşaret dilini öğrenmek için bu dili bilen bireylerle sık iletişime geçmek, fayda sağlayabilir.

 Ancak işaret dilini daha nitelikli bir şekilde öğrenmek için, mutlaka eğitim alınması gerekir. Aynı zamanda öğreneceğiniz işaret dilini belgelemek için, işaret dili kursuveren yerler üzerinden kursa katılım sağlanmalı ve işaret dili sertifikası alınmalıdır. 

Boğaziçi Enstitüsü, çeşitli materyaller ve uzman akademisyenler eşliğinde gerek yüz yüze ve gerekse online işaret dili kursları ile nitelikli eğitim alabileceğiniz yerlerin başında gelmektedir.

Online İşaret Dili Eğitimi Avantajları Nelerdir? 

Teknolojinin yaygınlaşması ve insanların daha çok iş hayatına yoğunlaşması sebebiyle, her zaman örgün eğitim alma fırsatları bulunmamaktadır. Bu yüzden farklı alanlarda eğitim almak isteyen bireylerin almak istedikleri eğitimden yoksun kalmamaları için, online eğitim ya da uzaktan eğitim metotları ile eğitim alabilmeleri söz konusudur. 

Karşılıklı olarak örgün eğitime göre avantaj ve dezavantajları bulunsa da, özellikle yukarıda saymış olduğumuz nedenlerden dolayı örgün eğitim alamayan kişiler için her yönüyle büyük avantajlar sağlamaktadır. Online işaret dili eğitimi ya da uzaktan işaret dili eğitimialmanın avantajları, şunlardır.

 • Çeşitli sebeplerden dolayı örgün eğitim alamayan kişiler için, almak istedikleri eğitimi sürdürmeleri için önemli bir avantaj sunmaktadır.
 • Örgün eğitimde olduğu gibi yol masrafı, konaklama ve diğer masraf kalemleri bulunmamaktadır. Bu sebeple eğitim sürecinde, önemli tasarrufların yapılması söz konusudur. 
 • Zaman ve mekan kavramından uzak bir eğitim sistemi olması nedeniyle, online eğitim almak isteyen kişiler taşınabilir bilgisayar ya da akıllı cep telefonları ile diledikleri yerden eğitimlerini sürdürmeye devam edebilirler. 
 • Örgün eğitimde kaçırılan derslerin kişiye özel olarak tekrar edilmesi mümkün değilken, uzaktan ya da online eğitim metotlarında kaçırılan derslerin sınırsız tekrarı yapılabilir. 
 • Eğitim sürecinin uzun ya da kısa olması, tamamen eğitime katılacak bireyin kendi inisiyatifine bağlıdır. Çünkü dileyen kişiler yoğun bir çalışma sonrası eğitimi kısa sürede tamamlayabileceği gibi, isteyen öğrencilerde gündelik işlerinin yoğunluğuna göre eğitim sürecini uzatabilirler. 
 • Çalışma ortamı tamamen kişinin kendi isteğine göre belirleyeceği bir ortam olacağı için, örgün eğitimde olduğu gibi öğrencinin hava şartlarından olumsuz etkilenmeden eğitimini tamamlaması söz konusudur.

İşaret Dili Sertifikası Sahibi Olmanın Faydaları 

İşaret dili eğitimi sonrasında sahip olacağınız işaret dili sertifikası, başta iş hayatı olmak üzere sosyal hayatınızda da önemli faydalar sağlamaktadır.

Yeni İş İmkanları Sunar 

İşaret dili bilen kişilerin aynı zamanda bu yetkinliğini resmi bir sertifika ile ispat etmesi, kişinin farklı alanlarda yeni iş bulmasına fayda sağlayabilir. 

İnternet ortamında çeşitli yayınlar yapan video siteleri, ziyaretçilerine daha iyi hizmet verebilmek için videoların üzerine işaret dili eklentisi koymaktadır. Tıpkı çoğu haber programında olduğu gibi, videolarının üzerinde filmin ya da dizinin içeriğini anlatan işaret dili sunucusu gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. 

Bunun yanı sıra TV kanalları da, belgeli işaret dili bilen kişileri çeşitli alanlarda istihdam etmek üzere işe almaktadır. Bu sayede TV dünyasında belki de önemli bir kariyerin başlangıcını, işaret dili sertifikası ile yapmak mümkün olabilir. 

Televizyon kanallarının yanı sıra dışımda dışında, birçok şirketin daha yetkin personeller istihdam etmek istemesi işaret dili sertifikası sahibi kimseler için ayrı bir avantaj olabilir. 

En azından böyle biri sertifika sahibi olmayan kişiler arasında, sertifika sahibine avantaj sunması mümkündür. İş yeri içerisinde terfi seçeneklerinde, sizin için ekstra bir nitelik olması sebebiyle tercih edilebilir olmanızı sağlar. 

Her ne kadar işletme içerisinde belki de ihtiyaç duyulmayacak bir özellik olsa da, kişiye ekstra bir özellik katması sebebiyle diğer çalışanlarla yapılacak kıyaslamada, işaret dili eğitimi almış kişinin bir adam önde olması mümkündür.

İşitme Engelli Vatandaşlarla Diyalog 

Gerektiren işler işitme ve konuşma engelli vatandaşlarla diyalog gerektiren kurumlarda, sertifika sahibi kimselerin iş bulmaları mümkündür. Alacağınız sertifika sayesinde, farklı kamu kurumlarında iş sahibi olma fırsatı yakalayabilirsiniz.

İnsanoğlunun öğrendiği her şeyin kendisi için bir değer olduğunu düşünürsek, alınan bu eğitiminde hayatı boyunca farklı alanlarda kişiye eninde sonunda çeşitli faydalar sağlaması kaçınılmazdır. 

Bu nedenle kısa bir eğitimin ardından sertifika sahibi olarak, farklı zamanlarda hayatınız boyunca size fayda sağlayacak bir özelliğe sahip olabilirsiniz. Diğer insanlarda olmayan ve siz de bulunan her özellik, toplum içerisinde sizin bir adım daha ileride olmanız için bir nedendir. 

İşaret Dili Öğrenme Kitapları Faydalı mı? 

İşaret dili dersleri için kullanılacak işaret dili öğrenme kitapları, pratikte ve uygulamada iyi çalışılması halinde fayda sağlamaktadır. Ancak işaret dili kitapları, tek başına istenilen seviyede işaret dilini öğrenmek için yeterli olmamaktadır. İşaretlerin inceliklerini ve karşının anlayacağı şekilde hızlı yapılış biçimlerini, eğitim kapsamında sunulan örgün ya da online dersler ile çok daha iyi kavramak gerekmektedir.

Kendinize artı bir değer katmak ve hayatınızın farklı alanlarında daha avantajlı konumda olmak için, Boğaziçi Enstitüsü tarafından verilen işaret dili dersleri almanızı tavsiye ederiz. 

Enstitü olarak vermiş olduğumuz Boğaziçi Enstitüsü belgesi dışında, uluslararası alanda geçerliliğe sahip olan ICEF belgesini de işaret dili eğitimi mezunlarına vermekteyiz. Kursu tamamlamanız durumunda alacağınız bu belge, tercihinize göre Almanca ya da İngilizce olarak verilmektedir.

Online Eğitim ve Uzaktan Eğitime yeni başlayacaksanız bu rehberi okumanızı tavsiye ederiz: Online Eğitim Nedir?

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?