Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
İşaret Dili Nedir?

İşaret Dili Nedir?


İşitme kaybı, kişinin işitme duyarlılığını gelişim ve uyum özellikleri ile iletişim sırasındaki görevleri yerine getirememe durumudur.

İşitme kaybında erken tanının önemi şu şekildedir;

İşitme engelinin erken saptanması işitme engelli olan çocuğun zihinsel gelişimi, psikolojiik, sosyal yönünden oldukça önemlidir. Erken dönemde işitme engelinin fark edildiği çocukların iletişim becerileri geç fark edilen çocuklara göre oldukça gelişmiştir. İşitme engeli geç fark edilen çocuklar sosyal hayatta uyum sağlamakta zorluk çekerler. Genellikle özgüvensiz ve içlerine kapanık olurlar. Erken fark edilen durumlarda çocuklar sosyal hayata ayak uydurmaları daha kolay olur. Böylelikle kişi hayattan kopmayan hayatın içerisinde engelsiz bir şekilde yaşamaya devam eder.

 

İşaret Dili Öğrenme Ne İşimize Yarar?

İşaret Dili sadece işitme engelli bireylerin öğrenmesi gereken bir dil değildir. İşitme kaybı olmayan bireyleri öğrenmesi engelli kişilerin hayata daha çok dahil olmasına yardımcı olmaktadır. İşitme kaybı ile ilgili bilinen yanlışlar maalesef mevcuttur. İşitme kaybı olan bireyler yaşamlarına devam edebilir onlarda diğer vatandaşlar gibi meslek sahibi olabilirler.

İşaret Dili Eğitimi sayesinde; birçok alanda meslek sahibi olabilirsiniz ve engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarında onlara yardımcı olabilirsiniz.

 

İşitme Kaybının Oluşmasının Nedenleri?

İşitme kaybı sadece doğuştan oluşan bir rahatsızlık değildir. İşitme kaybının oluşmasının üç sebebi vardır. Bunlar; doğum öncesi nedenler, doğum sırasında oluşan nedenler ve doğum sonrasında oluşan nedenlerdir.

 

Doğum Öncesi İşitme Kaybının Oluşmasının Nedenleri?

 • Genetik yatkınlık ve genetik faktörler.
 • Annenin gebeliği sırasında riskli ilaç kullanımının olması ve hamilelik sırasında annenin yüksek ateşli hastalık geçirmesi.
 • Annenin hamilelik sırasında radyasyona maruz kalması.
 • Annenin hamilelik sırasında düşme gibi travmatik olaylara maruz kalması.

 

Doğum Anında İşitme Kaybının Oluşum Sebepleri?

 • Bebeğin 1,5 kg’dan az doğum kilosunun olması
 • Baba ve anne de kan uyuşmazlığının olması.
 • Doğum anında bebeğin oksijensiz kalması.
 • Doğum anından bebeğin kafa travması geçirmesi.

 

Doğum Sonrası Dönemde İşitme Kaybı Oluşum Nedenleri?

 • Çocuğu doğum sonrasında geçirdiği bir hastalığın işitme kaybı hasarı bırakması.
 • Çocuğun kafa travması geçirmesi.
 • Çocuk kulak enfeksiyonu hastalığı geçirmesi.
 • Çocuğun çok yüksek ses maruz kalması.

 

İşitme Engelli Çocukların Dil Gelişimini Etkileyen Nedenler Nelerdir?

 • İşitme kaybının derecesi. En önemli nedenlerden birisidir.
 • Erken tanı, ailenin eğitimi ve çocuğun aldığı eğitim.
 • İşitme engelinin oluş zamanı doğuştan ya da sonradan oluşum. Sonradan oluşan işitme engellerinde çocuk kelimeleri duyduğu ve anlamlarını bildiği için dudak okuma gibi faktörler İşaret Dilini desteklemektedir. Doğum sırasında ve doğum öncesi nedenlerden kaynaklı işitme engellerinde maalesef dil öğrenimi biraz daha zor olmaktadır.
 • İşitme cihazı takılacaksa, takılma yaşı.
 • Çocuğun eğitime başlama yaşı.

İşitme kaybında çocuğun eğitimi önemli bir etkendir. Eğitimi nerede ve kimlerden alıyor, eğitime cevabı nasıl bunlar çok önemlidir. İşitme kaybında ilerlemenin diğer önemli sebebi çocuğun ailesidir. İlgili olan aileler ve bilinçli olan ailelerin çocukları yaşamlarını daha raht devam ettirip kendine güvenen ve inanan çocuklar yetiştirmektedir.

İşaret Dili, konuşma veya işitme engelli bireylerin kendi aralarında ve başkaları ile iletişim kurmak için geliştirilen bir dildir. İşaretDili, yüz mimikleri, el hareketleri ve tamamen vücut dilinin kullanılarak oluşturulan görsel bir dildir. İşaretDili maalesef evrensel bir dil değildir. Her ülkenin kendine özgü İşaretDili bulunmaktadır. Ülkeden ülkeye değişmekte olan bu dil bazen bölgeden bölgeye de değişiklik göstermektedir. Türkiye’de işitme dilinin temelleri 2. Abdülhamit dönemine dayanmaktadır. Osmanlı döneminde açılan Yıldız Sağırlar Okulu kanıt olarak gösterilmektedir. 2. Abdülhamit döneminde temelleri atılan İşaret Dili görsel bir dil olduğu için tarihe yazılı belgeler ile kayıt edilmemiştir.

İşitme engelli bireyler genellikle zekâları ile ilgili problemleri oldukları da düşünülür. Bu bilgi oldukça yanlış bir bilgidir. İşitme engelli bireylerin sadece duyma yetilerinde sıkıntıları vardır. Bu durum tıpkı kol kırılması veya doğuştan gelen astım hastalığı gibi bir durumdur. İşitme engelli bireyler hayatlarına herkes gibi devam ederler meslek edinip yaşamlarını sürdürebilirler.

İşaret Dili ile iletişim sırasında kelimeler tek tek harfler ile anlatılmaz. Tabi ki anlatıldığı durumlar vardır ama bu kelimelerin hecelendiği durumlardır. İşaret Dilinde deyim, atasözü, sözcük ve düşüncelerin hareketler ile karşılığı vardır. Unutmayalım ki İşaret Dili sadece el ve kol hareketleri ile oluşmaz. İşaret Dili mimikler ve vücut dilinin birleşimi ile oluşmaktadır. Ülkemizde nüfusumuzun yüzde 12 ‘sini oluşturan engelli bireylerin sayısı dünya nüfusunun yüzde 10’unu oluşturmaktadır. Bu rakamlar az sayılacak rakamlar değildir. Bu nedenle İşaret Dili öğrenimi oldukça önemlidir.

 

İşaret Dili Eğitimi Nasıl Alınır?

İşaret Dili Eğitimi için onaylı olan kurum ve kuruluşların eğitimlerine katılmanız gerekmektedir. Onaylı olmayan eğitim programlarına katıldınız takdirde zamanınız ve paranızı boşuna harcamış olursunuz. Bu eğitimler online ya da örgün eğitim şeklinde olmaktadır. Genellikle katılımcılar tarafından tercih edilen eğitim seçeneği online eğitimdir. Online eğitimin tercih edilme sebebi katılımcıların istediği zaman eğitimlere giresi ve eğitimler için belirli bir yere gitmelerine gerek olmamasıdır. Katılımcılar İşaret Dili Eğitimi için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunda bulunan eğitime diledikleri zaman kayıt olabilirler. Kayıt işlemi bittikten sonra eğitimlere ulaşabilirsiniz. Eğitimlere istediğiniz zaman istediğiniz yerden giriş yapabilir ve dersleri izleyebilirsiniz. Dersler bittikten sonra final sınavı vardır. Final sınavını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra İşaret Dili Sertifikası almaya hak kazanmış olursunuz. Eğer final sınavını başarılı bir şekilde tamamlayamazsanız sınava tekrar girme hakkınız bulunmaktadır. Bu tekrar girme hakları dersler içinde geçerlidir. Dersleri istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. Bu tekrar edilen sınav ve dersler için ek bir ücret alınmamaktadır. Final sınavı başarılı şekilde tamamlayan katılımcılarımız enstitü mezunu olmaya hak kazanmış olmaktadır. Final sınavından sonra İşaret Dili sertifikası gönderilmek üzere kayıt edilen adrese posta yolu ile iletilmektedir. Ayrıca İşaret Dili eğitimlerimizin bir listesini paylaşıyorum.

 

Online İşaret Dili Eğitimi

Online İşaret Dili eğitimi, dersleri ve sınavları internet üzerinden yapılan sertifika programıdır. Derslerden sonra final sınavında başarılı olan öğrenciler İşaret Dili eğitimi sertifikası almaya hak kazanmış olur. Online İşaret Dili eğitimi ders içerikleri şu şekildedir; İşaret Dili ve işitme engelliler hakkında genel bilgi, alfabe, aile ve aile ile ilgili örnekler, vücudumuz ve örnekleri, renkler ve alakalı örnekler, fiiller ve fiiller ile ilgili örnekler, zaman ve zaman dilimleri, giyim, ev ve ev eşyaları, trafik ve trafik ile ilgili kurallar, meslekler ve örnekleri, spor, kısa ifadeler ve adli kelimelerdir.

 

İşaret Dili Sertifikası Nereden Alınır?

İşaret Dili Sertifika programına dahil olup belirlenen sınavları başaralı bir şekilde geçtikten sonra sertifika almaya hak kazanırsınız peki her kurum İşaret Dili Eğitimi vermekte midir? Bu sorunun cevabı evet olsa da önemli olan onaylı kurum ve kuruluşların eğitim programlarına katılım sağlamaktır. Onaylı olmayan İşaret Dili Kursuna kayıt olduğunuz taktirde sertifikanız geçerli olmayıp zamanınızı ve paranızı boşuna harcamış olursunuz. Bu nedenle eğitim programlarına kayıt olmadan mutlaka onaylı olup olmadıklarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformu üzerinde bulunan sertifika programımıza kayıt olabilirsiniz. Bu eğitimimizin yanında ilginizi çekebilecek pek çok eğitimimiz bulunmaktadır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?