Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-25T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
İşaret Dili Nasıl Öğrenilir? İşaret Dili İleri Seviye Eğitimi Nedir?

İşaret Dili Nasıl Öğrenilir? İşaret Dili İleri Seviye Eğitimi Nedir?


Yaşamın içerisinde bireylerin karşılaştıkları engeller ve bu engellere yaklaşım biçimleri elbette farklılık gösterir. 

Fakat doğuştan engelleri bireylerin toplum içerisinde varlık göstermesi özel eğitim, ilgili ebeveyn ve alanında yetkin eğitimcilerin varlığı ile mümkün kılınabilir. 

Geçmişte, kendi dünyalarında kalmaya mahkûm kılınan işitme engelli bireyler bugün birçok alanda varlık göstermesine karşın, hizmete ulaşmaları ya da hizmet almaları sanıldığı kadar kolay olmaz. 

TÜİK verilerine göre Türkiye nüfusunun yüzde 12’sini İşitme Engelli bireyler oluşturur. Tarih boyunca toplumda var olan işitme engelli bireylere ilişkin günümüzde tedavi ve terapi yöntemleri çeşitlilik gösterse de, toplumun geri kalan kısmında İşaret Dili’ne ilgi henüz istenen noktaya ulaşmamıştır. 

Kişisel arası iletişim toplumun kültür, anane ve törelerini oluştururken, bütün bunlara zorunlu biçimde uyum sağlamaları beklenen işitme engelli bireyler günümüzde çok daha farklı faaliyetler ile hayatın içerisinde sesini duyurabilmektedir. 

Bunun temelini de elbette işaret dili oluşturmakta. İşitme Engelli bireylerin duygu, düşünce ve deneyimlerini aktarmalarında rol oynayan işaret dili, aynı zamanda ortak yaşam kültürünün oluşması da için de önemli bir köprüdür. 

İŞARET DİLİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Türk İşaret Dili (TİD) kendine has yapısı ve kullanım biçimiyle oluşturulmuş, ilk kez 1902 yılında öğretilmeye başlanmıştır. 

Türk İşaret Dili’nde kelimelerin parmaklar yardımıyla karşı tarafa aktarılmasının yanı sıra jest, mimik ve beden dili de önemli rol oynar. 

Psikososyal açıdan İşitme Engelli bireylerin iletişimini sağlayarak onların kendi varlıklarını ve toplumun bir parçası gibi hissetmelerini sağlayan işaret dili, daha sonraki yıllarda okullarda öğretilmeye başlanmıştır. 

Günümüzde hem örgün öğretim kurumlarında kendisine yer bulan İşaret Dili, aynı zamanda sosyal mecralarda gönüllü eğitim veren kişiler tarafından da ilgilileri ile buluşturulmaktadır. 

Dijital mecraların genişlemesi ve öğrenim modellerinin çeşitlenmesi ile birlikte uzaktan eğitim ve çevrimiçi platformlarda da yer verilen İşaret Dili Eğitimi, dil ve anlatımda çeşitli problemlerle karşılaşan İşitme Engelli bireylerin iç dünyalarına temas etmeyi sağlamaktadır. 

Temel seviyede günlük konuşma dili hakimiyeti sağlayan İşaret Dili Eğitimi, ileri seviyelerde bir meslek grubuna dönüşmekte ve dünya genelinde kendisine yer bulabilmektedir. 

İŞARET DİLİ İLERİ SEVİYE EĞİTİMİ NEDİR?

Modern bir çağda, global bir dünyada ve her an her istediğimiz yapmak için imkan bulabildiğimiz bir yüzyılda yaşıyoruz. 

Her bir ürün, materyal, bilgi, düşünce ya da akım gelişen teknoloji ile birlikte kısa sürede dünya geneline yayılırken, bütün bunların dışında kalan İşitme Engelli bireyler için de çözümler her geçen gün artmaktadır. 

Günlük hayatta, okulda ya da çalışma yaşamında yer almak isteyen İşitme Engelli bireyler ile alan bilgisi, eğitim, teknoloji ya da yaşam üzerine derin sohbetler gerçekleştirilmesine olanak sağlayan İşaret Dili İleri Seviye Eğitimi aynı zamanda engellerin kaldırılması için atılmış en önemli adımlardan birisidir. 

Temel Eğitim seviyesini tamamlamış, en az Ön-Lisans mezunlarının alabildiği İleri Seviye İşaret Dili Eğitimi, İşitme Engelli bireylerin dünyanın hemen her yerinde var olmasını da sağlamaktadır. 

Tercüme, eğitim, spor, sanat, bilim ve teknoloji gibi alanlarda İşitme Engelli bireylerin üretim yapmaları ya da yeni üretim alanlarında yer almalarını sağlayan İleri Seviye İşaret Dili Eğitimi, kültürler arası farklılıkları da ortadan kaldırır. 

Dünyanın hemen her yerinde faaliyet sunulmasına imkân tanıyan İleri Seviye İşaret Dili Eğitimi, hafıza sorunlarını da ortadan kaldırır. Beynin sağ ve sol loblarının eş zamanlı kullanılması ve aynı zamanda beden koordinasyonu bir arada içeren İşaret Dili, motor gelişimi de kuvvetlendirir. 

İnsanlığın var olduğu günden bu yana çıkardığı seslerden oluşan dil ve iletişim, günümüz teknolojisinde zihin okumaya kadar ilerlerken, İleri Seviye İşaret Dili eğitimi, modern dünyada kendisine yer bulmak isteyen tüm İşitme Engelli bireyler ile aranızda köprüler kurarak, toplumsal normları güçlendirmenizi de sağlamaktadır. 

Siz de hemen şimdi Boğaziçi Enstitü bünyesinde sunulan İleri Seviye İşaret Dili Eğitimi ile hem kişisel gelişiminize katkı sağlayabilir hem de İşitme Engelli bireylerin duygu dünyasında kendinize yer bulabilirsiniz!

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?