Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
İş Stresinden Kurtulma Yolları

İş Stresinden Kurtulma Yolları


Çok sayıda araştırma, özellikle işyerinde yaşanan aşırı stresin baş ağrısı, mide rahatsızlığı, yüksek kan basıncı, göğüs ağrısı ve uyku güçlüğü gibi gerçek fiziksel semptomlara neden olabileceğini göstermektedir.

İş Stresi, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Örneğin;

» İşten çıkarılma veya kovulma korkusu

» Bütçe kesintileri nedeniyle ek fazla mesai

» Sürekli artan beklentiler nedeniyle baskı

» Sürekli olarak en yüksek seviyelerde çalışmak için baskı

» Hata yapma endişesi

Peki stres seviyenizin kontrolden çıkıp çıkmadığını nasıl anlarsınız? İşte birkaç ciddi belirti:

» Depresif bir hale bürünmek, aşırı sinirlilik yada içe kapanıklık

» İşinize olan ilginizi kaybetme hissinin artış göstermesi

» Uykusuzluk veya yorgunluk hissi

» Konsantre olmakta güçlük çekme

» Kas gerginliği, baş ağrısı veya mide problemleri

» Alkole istek duyma ve yönelim

İşyerinde stresi sağlıklı bir seviyede tutmak ve bunaltıcı hale gelmemesini engellemek amacıyla İş Stresinden Kurtulma Yolları başlığı ile etkili çözüm önerileri sunmayı amaçladık. Okuduklarınızı uyguladığınız takdirde ciddi anlamda rahatladığınızı hissedeceksiniz.

 

7 Adımda İş Stresinden Kurtulun

1 ) Samimi ve Kaliteli Arkadaşlıklar Kurun

Günümüz rekabetçi iş dünyasında İş yerinde arkadaş edinmek her zaman kolay değildir. Yakın tarihli bir sosyoloji araştırması, insanların örneğin iş arkadaşlarını "yakın arkadaş" olarak tanımlamaları için önce birlikte 200 saate aynı projelerde yada sportif etkinliklerde vakit geçirmeleri gerekebileceğini öne sürüyor. İş yerinde mesai saatleri arkadaşlıklar kurmaya yardımcı olabilir, ancak bunun için çaba harcamalı, iyiniyetli, dürüst ve kaliteli yaklaşımlar sergilemelisiniz. İyi arkadaşlıklar oluşturmak için bazı girişimlerde bulunmak zekice olacaktır. Örneğin;

» Öğlen yemeği sırasında telefonuza odaklanmak yerine aynı masadaki arkadaşınızla sohbet başlatabilirsiniz.

» Kaliteli ve iyi niyetli gördüğünüz birkaç arkadaşınızı bilgilendirip hafta sonu bir piknik yada mangal etkinliğini bizzat organize edebilirsiniz.

» Arkadaşlarınıza herhangi bir spor salonuna birlikte kaydolmak için teşvikte bulunabilirsiniz.

 

2 ) Düzenli Spor Yapın

Hareket her zaman iyi ve sağlıklıdır. Dikkat ederseniz en küçük yapı taşlarından biri olan atomlar sürekli hareketli. Hatta bütün evren hareketli bir yapıda. Düzenli spor rahatlamaya vesile olur.  Aynı zamanda endorfin salgılayan özellikleri ile düzenli  yapmak, doğal stres azaltıcı önemli bir faktör.

1980 li yıllarına başlarına kadar uzanan çok sayıda bilimsel araştırma , düzenli sporun orta derecede depresyonu olan insanlar için yüksek seviyede rahatlatıcı etki oluşturduğunu belgeledi. Ayrıca 1999 yılında yapılan farklı bir araştırma, düzenli yapılan sporun depresyon için kullanılan antidepresanlardan çok daha etkili olduğunu keşfetti. Spor zihninizi strese sebep olan düşüncelerden uzaklaşmanıza ciddi anlamda yardımcı olur. Periyodik olarak her gün en az 30 dakikalık bir spor aktivitesinin her anlamda ciddi faydalarını göreceksiniz.

 

3 ) Sağlıklı Ve Düzenli Beslenin

İnsanlar işyerinde stresli olduklarında genelde atıştırmalık adıyla satılan yağlı, aşırı tuzlu yada şeker oranı çok yüksek sağlıksız besinlere yönelir. Sizde farketmişsinizdir. İş yerinde herkesin masasında bulunabilir. Peki neden böyle olur?. Çünkü stres durumunda beyin, geçici zevke sebep oldukları için tuzlu, aşırı şekerli ve yağlı yiyeceklere ihtiyaç duyan kortizol hormonunu salgılar.

Oysa her seferinde yenilen pizza, hamburger ve dondurma gibi şeker yada aşırı trans yağ yüklü yiyecekler insanda uyuşukluk ve bitkinlik  oluşturur.  Dolayısı ile işlerinizi bitirmek için gerekli enerjiyi kendinizde bulamaz kısa bir panik yaşarsınız. Bu durum mevcut stresi iki katına çıkaracaktır. Bu nedenle, beynin güçlenmesine sebep olan,  konsantrasyon ve odaklanmayı destekleyen kompleks karbonhidratlar açısından zengin, sağlıksız katkılardan uzak, sağlıklı yiyecekler yemek çok önemlidir.

 

4 ) Yeterince Uyuyun

Düzenli uyku, beyninizin daha sağlıklı çalışmasına vesile olur. Yeterince uyumamanın sebep olduğu birçok birçok rahatsızlık var.  Bunların en çok karşılaşılanları yorgunluk, sinirlilik, azalan enerji ve endişeli yapı. Stres ve endişe uyku kalitesi üzerinde her zaman olumsuz etki meydana getirir.  Her gece sekiz saat uyumaya özellikle dikkat edin. Uyku yaratılış gereği bedeni yenileyici harika bir yapıya sahiptir. Bu özelliği asla göz ardı etmeyin.

 

5 ) İşlerinizi Öncelik Sırasına Göre Düzenleyin

İşyerindeki görevlerinizde kargaşa sebebiyle bunalmış hissetmek ciddi bir stres kaynağıdır. Stresinizi büyük ölçüde azaltmanın bir yolu, öncelik belirleyerek ve organize ederek işinizdeki stresi azaltmaya çalışmaktır. Şöyle yapabilirsiniz:

» İşyerindeki görevlerinizi son bitirme tarihi ile birlikte belirleyip not alın

» Bu görevleri dikkatli bir şekilde öncelik durumuna göre sıralayın.

» Hangi aralarda mola verip keyifli bir kahve içeceğini belirleyin

Bu planlamayı iş dışındaki hayatınızın her anı için yapabilirsiniz. Böylece herşey netleşecek, belli bir sıralama ile yapılıyor olacaktır. Bu planlama bile sizin ciddi anlamda rahatlamanıza vesile olur.

 

6 ) Kötü Alışkanlıklarınızdan Kurtulun

Aslında işyerinde stresi yönetmek, daha çok sizin zihniyetinizlede ilgilidir. Bakış açınız, stres faktörleriyle başa çıkma beceriniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Strese sebep olan faktörleri çok fazla önemsemez ve kontrol altında tutarsanız daha rahat hissettiğinizi göreceksiniz. Şöyle yapabilirsiniz;

»  Her zaman pozitif olun : Hayatınızda sahip olduğunuz birçok şey olduğunu farkedin. Sağlıksınız, her sabah yeniden uyanıyorsunuz. Yiyip içebiliyor, yürüyebiliyorsunuz. Birçok insan işsizlik sorunu yaşarken sizin iyi bir işiniz var ve daha fazlası. Bütün bunlar için şükredebilirsiniz. Bu sizi ciddi anlamda rahatlatıp üzerinizdeki yükü hafifletecektir.

»  Mükemmeliyetçi olmayın :  Hata yapmaktan korkmayın. Kaldı ki isteyerek hata yapmıyorsunuz. Yaratılış gereği olarak her insan hata yapabilir. Hatta geçmişte liderler bile hata yaptı.  Hata sizin iradeniz dışında gelişen bir durumdur. Örneğin, bir sabah vaktinde uyanamaz ve sizde hiç istemediğiniz halde herkes gibi işe gecikebilirsiniz.  Bu durumda “ben nasıl bu hatayı yapabilirim, nasıl işe gecikirim” düşünceleri içinde adeta kendi kendinize işkence ederseniz çok büyük yanlış yaparsınız. Zira sizde herkes gibi insansınız. 

Unutmayın mükemmel ve hatasız olma arzusu stresinizi ani bir şekilde artırıp en üst düzeye çıkarabilir. Dahası kendinize saygınızı bile kaybedebilirsiniz. Başarısızlıkların sizin isteğiniz olmadığını,kontrolünüz dışında geliştiğini unutmayın ve onlardan sadece gerekli dersi çıkarın.  Hatalarda sizin  daha iyi seviyeye gelmeniz için yaratılmış harika bir eğitim metodudur. Hatalarınızdan gerekli dersi çıkarın ve elde ettiğiniz derse göre sonraki davranışlarınızı şekillendirin.

 

7 ) Stresle Başa Çıkma Eğitimi Alın   

Herşeye rağmen stresle başa çıkamıyorsanız sorun değil merak etmeyin profesyonel destek alabilirsiniz.  Uzaktan Eğitim alanında mezun ettiği yüzlerce öğrencisi ile sektörde ciddi başarılara imza atan Boğaziçi Enstitüsüiş hayatında yaşanan yoğun strese çözüm sunmak amacıyla ücretsiz olarak Stresle Başa Çıkma Eğitimi sunuyor. Bu eğitim paketini değerlendirip stresten uzaklaşmak için profesyonel bir adım atabilirsiniz.

 

» Bu arada İş Hayatında Yaşadığınız Stresin Köklü Çözümü İçin farklı bir bakış açısı sunan Yeni Bir Meslek Öğrenmek İçin Geçerli 4 Neden konulu makalemizide okuyabilirsiniz. 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?