İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Nedir? Sertifikası Nasıl Alınır?

iş sağlığı ve güvenliği eğitimi nedir

Çalışma hayatı açısından oldukça önemli bir alan olan iş sağlığı ve güvenliği, işçinin çalıştığı ortamda karşılaşabileceği her türlü olay sonucu yaşayabileceği sağlık sorunlarının en asgari düzeye indirilmesi üzerinde çalışılmasıdır.

Çalışma alanı içerisinde tehlike analizleri yapılarak sağlığa tehdit unsuru oluşturabilecek tüm şartların ortadan kaldırılması ile iş güvenliğinin sağlanması amaçlanmaktadır. Tüm bu faaliyetlerin yürütülmesi ile hem işçi hem işletme hem de iş yeri korunmuş olmaktadır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile yasal temele dayandırılan iş sağlığı ve güvenliği, işçileri iş kazalarından ve meslek hastalıklarından korumak için gerekli önlemleri almaktadır. Aynı zamanda bu yasa ile iş sağlığı ve güvenliği konusunda işçilerin ve işverenlerin yükümlülükleri, gerekli durumlarda uygulanacak olan cezai yaptırımlar ve iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin örgütlü olarak uygulanmasına ilişkin maddeler bulunmaktadır.

Mahiyeti itibariyle oldukça önemli bir alanda faaliyet gösteren iş sağlığı ve güvenliği son dönemlerde bir iş sahası olarak da binlerce kişinin dikkatle takip ettiği alanlardan birisidir. Alınacak olan eğitim ve sertifikalarla yeni iş sahaları oluşmuş ve bu alanda bir istihdam oluşmuştur.

Siz de bu istihdam alanında yer almak isterseniz firmamızla irtibata geçerek Boğaziçi Enstitüsü onaylı sertifikanızı alabilmek için uzaktan online eğitimlerimize katılabilir ve istihdam olanakları oldukça gelişen bu alanda yerinizi alabilirsiniz. İş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazının ardından iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi eksikliğiniz kalmayacaktır. Çünkü bu yazımızda sertifikasından, eğitim saatine kadar iş sağlığı ve güvenliği hakkında bir çok şeyden bahsettik.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavı

İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için alınan eğitim programlarının ardından ayrıca iş sağlığı ve güvenliği sınavı sürecinden geçmek gerekmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerine giren ve tamamlayan adaylar ÖSYM’nin yaptığı sınavlara da katılarak başarılı olmak durumundadırlar. Sınavlardan başarılı olan adaylar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı onaylı İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikasını almaya hak kazanırlar. Ve bu sertifika ile tüm kamu ve özel sektör şirketlerinde İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışma hakkını elde ederler.     

İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu Fiyatları

İş sağlığı ve güvenliği kursu fiyatları genellikle şehirden şehre ya da kursların kapasitelerine göre değişiklikler gösterebilmektedir. Ayrıca kursların niteliği ve içeriğinin yanı sıra alınacak olan kurs başarı sertifikasının geçerliliği de kurs fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.

Günümüzün ve geleceğin önemli meslek ve istihdam alanlarından olan iş sağlığı ve güvenliği alanında Boğaziçi Enstitüsü farkı ile bir sertifikaya sahip olmak ve mülakatlarda rakiplerinizden bir adım önce olmak için siz de firmamızı arayarak online kurs programlarımızdan yararlanabilirsiniz.

iş sağlığı ve güvenliği eğitimi sertifikası nasıl alınır

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı; iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak için Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesi olan müfettişler ile mühendislik ya da mimarlık fakülteleri mezunlarından oluşan teknik bir kadroyu ifade etmektedir. İş güvenliği eğitimleri bu sebeple önemlidir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı nasıl olunur sorunuzun cevabını da aşağıda detaylı olarak açıkladık.

Dolayısıyla aşağıda yer alan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan sosyal güvenli uzmanı sertifikasını alabilecek konumda olan kişiler iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmektedirler. Bu kişiler:

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri
 • Sosyal güvenlik Kurumu müfettişleri
 • Mühendislik ve mimarlık fakültesi mezunları
 • Teknik öğretmenler
 • Fizikçi, kimyager ve biyologlar
 • Üniversitelerin meslek yüksek okullarının iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunu olanlar iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilirler.

Boğaziçi Enstitüsü konu hakkında merak ettiğiniz her detayı iletişim yoluyla size aktarabilir. Uzaktan eğitim ile boş vakitlerinizi değerlendirerek sertifika sahibi olmak için hemen arayınız! İş güvenliği ve sağlığı eğitimi kaliteli olarak Boğaziçi Enstitüsü’nde verilmektedir.

Önce iş güvenliği ise, siz de eğitiminizden kazandığınız birikimleri Boğaziçi Enstitüsü başarı belgesi ve global sertifika ile taçlandırın!

iyi dersler dileriz
Eğitim programları kariyerini en iyi noktaya getirmek için tasarlandı. Kariyerinde gelişmek ve iş başvurularında bir adım önde olmak adına kendine en uygun programı seçebilirsin. Eğitimleri istediğin zaman, istediğin yerde ve kendi hızında takip edebilme imkanı sunuyoruz; çünkü öğrenmek için en iyi zamanın, senin belirlediğin zaman olduğuna inanıyoruz.Tüm katılımcılarımıza başarılar dileriz.

Yorumlar

 • ömer faruk üstün
  22/12/2019

  sayın yöetici iş sağlığı ve güvenliği eğitim sertifikası almak istyorum bunun için ne yapmam gerek ve üçreti nekadardır bilgi verirseniz sevinirim

 • Nilüfer
  28/12/2019

  Merhaba ben şu an sağlık kurumları işletmeciliği son sınıf da okuyorum. Is sağlığı ve güvenliği uzmanlığı için başvuru yapabiliyormuyum. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mezunlarımız sertifikalarını alabilirler.
×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Öğrenci İşleri