Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-06-27T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Nedir? Sertifikası Nasıl Alınır?

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Nedir? Sertifikası Nasıl Alınır?


Çalışma hayatı açısından oldukça önemli ve gerekli bir alan olan iş sağlığı ve güvenliği, işçinin çalıştığı ortamda karşılaşabileceği her türlü olay sonucu yaşayabileceği sağlık sorunlarının en asgari düzeye indirilmesi üzerinde çalışılması ve güvenlik için en etkin metodların belirlenmesi konusunda gerekli düzenlemeleri yapar.

Çalışma alanı içerisinde tehlike analizleri yapılarak sağlığa tehdit unsuru oluşturabilecek tüm şartların ortadan kaldırılması ile iş güvenliğinin sağlanması amaçlanmaktadır. Tüm bu faaliyetlerin yürütülmesi ile hem işçi hem işletme hem de iş yeri korunmuş olmaktadır. Dahası daha sağlıklı ve kaliteli bir toplum için bireylerin önü açılmış olur.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile yasal temele dayandırılan iş sağlığı ve güvenliği, işçileri iş kazalarından ve meslek hastalıklarından korumak için gerekli önlemleri almaktadır. Aynı zamanda bu yasa ile iş sağlığı ve güvenliği konusunda işçilerin ve işverenlerin yükümlülükleri, gerekli durumlarda uygulanacak olan cezai yaptırımlar ve iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin örgütlü olarak uygulanmasına ilişkin maddelerde bulunmaktadır.

Yepyeni Bir İstihdam Modeli

Mahiyeti itibariyle oldukça önemli bir alanda faaliyet gösteren iş sağlığı ve güvenliği son dönemlerde istihdam modeli oluşturan bir iş sahası olarak da binlerce kişinin dikkatle takip ettiği alanlardan birisi olarak göze çarpmaktadır. Söz konusu model İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi olarak literatürde yerini almakla birlikte kurumuzunda profesyonel eğitim kategorileri arasında bulunmaktadır.

Siz de bu yeni istihdam alanında yer alabilir, Kurumumuzdan alacağınız İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası ile kariyerinizde yepyeni bir sayfa açabilirsiniz.  Alacağınız bu profesyonel eğitim sonrası Boğaziçi Enstitüsü onaylı başarı sertifikası ve ICAS  Onaylı ( İngilizce ) Global Başarı Sertifikası  olmak üzere iki adet sertifika ile sektöre hızlı ve profesyonel bir giriş yapabilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavı

İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için alınan eğitim programlarının ardından ayrıca iş sağlığı ve güvenliği sınavı sürecinden geçmek gerekmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerine giren ve tamamlayan adaylar ÖSYM’nin yaptığı sınavlara da katılarak başarılı olmak durumundadırlar.  Sürecin sonunda sınavlardan başarılı çıkan adaylar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı onaylıİş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası 'nı almaya hak kazanırlar. Elde ettikleri bu sertifika ile tüm kamu ve özel sektör şirketlerinde İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışma hakkını elde ederler.     

İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu Fiyatları

İş sağlığı ve güvenliği kursu fiyatları genellikle şehirden şehre ya da kursların kapasitelerine göre değişiklikler gösterebilmektedir. Ayrıca kursların niteliği ve içeriğinin yanı sıra alınacak olan kurs başarı sertifikasının geçerliliği de kurs fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.

Günümüzün ve geleceğin çok gözde meslek ve istihdam alanlarından olan iş sağlığı ve güvenliği sektörüne Boğaziçi Enstitüsü farkı ile İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Serfitikası sahibi olmak ve mülakatlarda rakiplerinizden bir adım önce olmak için hemen arayarak ilk adımınızı atabilirsiniz.

iş sağlığı ve güvenliği eğitimi sertifikası nasıl alınır

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı; iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak için Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesi olan müfettişler ile mühendislik ya da mimarlık fakülteleri mezunlarından oluşan teknik bir kadroyu ifade etmektedir. İş güvenliği eğitimleri bu sebeple önemlidir. Yukarıda İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavı başlığı altında detaylı sürecini açıkladığımız sektörün içinde yer alabilmek için kısaca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan sosyal güvenli uzmanı sertifikası 'nı alabilecek konumda olan kişiler iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmektedirler. Bu kişiler:

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri
 • Sosyal güvenlik Kurumu müfettişleri
 • Mühendislik ve mimarlık fakültesi mezunları
 • Teknik öğretmenler
 • Fizikçi, kimyager ve biyologlar
 • Üniversitelerin meslek yüksek okullarının iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunu olanlar iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilirler.

Boğaziçi Enstitüsü olarak konu hakkında burada bulamadığınız ancak çok merak ettiğiniz her detayı iletişim yoluyla size aktarıp tüm sorularınızı cevaplayabilir. Dilediğiniz zaman çekinmeden arayabilir, samimi bir sohbet havasında zihninizdeki tüm soruların cevabını alabilirsiniz. Eğitim sisteminde yepyeni bir çığır açan Uzaktan Eğitim Modeli ile zamanınızı daha verimli değerlendirip gerek ülke çapında gerekse global çapta geçerli bir mesleğin eğitimini alıp sertifika sahibi olmak için hemen arayıp ilk adımınızı atmak için geç kalmayın.

Önce iş güvenliği ise, siz de eğitiminizden kazandığınız birikimleri Boğaziçi Enstitüsü başarı belgesi ve global sertifika ile taçlandırın!

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?