İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Nedir?
2020

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Nedir?


İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü ‘nü incelemeden önce konuyu en başından ele alabilmek için İşSağlığı ve Güvenliği Nedir? sorusunu cevaplamamız gerekiyor. İş Sağlığı ve Güvenliği işyerinde sağlık açısından risk ve  zarar oluşturabilecek etkilerden korunmak için yapılan teknik ve bilimsel çalışmalar bütünüdür. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile uyumlu yürütülür.

Konunun kökünü tanımladığımıza göre bu defa İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Nedir?  sorusunun cevabını verip detaylarına geçebiliriz. İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü, Türkiye ‘deki yoğun iş kazalarından sonra zorunlu oldu. Devlet yada özel kuruluşlarda iş sağlığı ve güvenliğini sağlama amacıyla teknikerler yetiştiren 2 yıllık önlisans programıdır. Eğitim süresi sonunda mezun olmak için 40 iş günü staj yapmak zorunluluğu bulunuyor..

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Ne İş Yapar

Önce şunu belirtelim. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince İş Sağlığı ve Güvenliği personeli çalıştırmak zorunlu. Şirket içinde çalıştırılmıyorsa bu durumda OSG ( Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ) kısa adıyla faaliyette olan firmalardan hizmet almak zorunluluğu var. Peki İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Ne İş Yapar?. Görevi ne?. Kısaca bulunduğu kurumda daha güvenli ve sağlıklı bir iş ortamı sağlamak şeklinde tarif edebiliriz.

Bu görevi detaylandıralım. İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü temel olarak şu görevleri yürütür;

» Her açıdan daha güvenli ve sağlıklı iş ortamı oluşturmak.

» Personelin iş kazasına karşı korunmasını sağlar.

» Olası iş kazalarına karşı gerekli önlemleri alır.

» Personelin çalışma ortamlarını daha sağlıklı hale getirir.

» Üretimin artışını sağlamak için tedbir alır.

» Verimliliği arttırmak amacıyla kontrol ve denetimler yapar.

» Acil durumlar için gerekli tedbirleri alıp yönetim ve personeli bilgilendirir.

 

İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş güvenliği uzmanı olmak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bizzat açılan sertifika programlarına katılmak gerekiyor. Ancak artık kapsam genişledi. Günümüzde Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanlığı Onaylı Eğitim Kurumları‘ da bu alanda Sertifika Programları düzenliyor. Katılım gösterip İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ‘ni tamamladıktan sonra İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası alabilirsiniz.

 

İş Sağlığı Ve Güvenliği Teknikeri Nedir?

İş Sağlığı Ve Güvenliği Teknikeri 2 Yıllık yüksek okul mezunudur. Devlet yada özel kurum ve kuruluşlarda görev yapar. Görevi çalışma sırasında ortaya çıkan tehlikelere karşı tedbir alarak daha iyi çalışma ortamı sağlamaktır. Konumu gereği ara eleman sıfatıyla iş güvenliği mühendisine bağlı olarak çalışır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikerinin temel sorunlukları şunlardır;

» Analiz sistemini düzenli olarak kalibre etmek,

» Tehlike eden materyali analiz etmek,

» Analiz sonuçlarını raporlamak ve eylem planı belirlemek,

» Yangın ve benzeri durumlarda kurtarma ve mücadele operasyonlarına yardımcı olmak,

» Güvenlik ekipmanı satın alma şartnamelerini incelemek.

» Güvenlik ekipmanının standartlara uygunluğunu sağlamak,

» Personel bilgisi, analiz sonuçları, kat planları ve benzeri kayıtları incelemek,

» Kulak koruyucu, solunum cihazı, kask gibi güvenlik ekipmanlarını çalışanlara ulaştırmak

» Tehlikeli maddelerin muhafazasını sağlamak

» İşçinin tehlike sebebiyle çalışmak istemediği durumları değerlendirmeye almak

» İş yeri güvenliği için yönetimi ve personeli eğitmek

 

İş Sağlığı Ve Güvenliği Teknikeri Nasıl Olunur?

İş Sağlığı Ve Güvenliği Teknikeri Olmak İçin iki yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği ön lisans programından mezun olmak gerekiyor. Başarılı bir eğitim sonrası diplomanızı alıp tekniker sıfatıyla mezun olabilirsiniz. Bu ilk şart. Tekniker seviyesinde kalmayıp İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlık Sertifikası almak istediğiniz durumda ise Bakanlık Onaylı Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen sertifika programlarına katılmanız ve eğitimi başarı ile bitirmeniz gerekiyor.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

İş Sağlığı Ve Güvenliği Teknikeri Maaşları sürdürülen görevin niteliği ve çalışma süresi ile doğru orantılı olarak farklılık gösterir. Ağır iş şartları, uzun çalışma süreleri gibi unsurları kapsayan durumlarda ortalama ücret 2420 TL dir. Bununla birlikte çalışma süresi ne kadar kısalırsa maaş daha düşük olacaktır.

İşin konumu özel sektör güdümlü olduğu için maaş miktarı, görevler, yemek, sigorta, sosyal yardımlar gibi şartlarda çalışma sağlanabilmekte. 2020 yılı asgari ücret artışı ile birlikte genel olarak 2330 – 3700 TL arasında maaş alırlar.

 

İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimini Kimler Alabilir?

Genel olarak Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi mezunları, Fen Edebiyat Fakülteleri fizik, kimya ve biyoloji bölüm mezunları bu eğitimleri alabilir. Aynı zamanda 2 yıllık önlisans mezunu teknikerlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ‘ne katılabilirler.  

Kısaca şöyle belirtelim, kariyerini İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olarak sürdürmek isteyen herkes İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Sertifika Programı ‘na dahil olabilir. Bir listeleme yapmak gerekirse;

» Yöneticiler

» Şef ve Amirler

» Mühendis ve mimarlar

» Teknikerler

» Fizik kimya biyoloji bölümü mezunları

» Kariyer hedefi olarak bu gözde mesleği seçmek isteyenler İş sağlığı ve güvenliği eğitimi alabilirler.

 

İş Sağlığı Ve Güvenliği İş Olanakları Nelerdir?

Yasalarla zorunlu tutulan bir iş kolunda uzman olduğunuzu düşünün. İş alanınız tahminizin ötesinde genişler ve yüksek potansiyelde bir istihdam ortamı çıkar ortaya. İş Sağlığı ve Güvenliği bu tür bir iş kolu.  Özellikle günümüzde İş Sağlığı ve Güvenliği İş Olanakları son derece yüksek bir artış göstermeye başladı. Zira İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olmak kazançlı ve prestijli bir statü sağlıyor. Bakanlık tarafından tüm kurumlar için zorunlu tutulmasıda başka bir ayrıcalık. Aynı durum teknikerler içinde geçerli. Gerek İş Sağlığı Uzmanı İlanları gerekse İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri iş ilanlarını kariyer sitelerinde sürekli olarak görmek mümkün. Bu bölümü seçtiğinizde çok geniş bir iş alanında kariyer yapma imkânınız var.

Örneğin 2 yıllık ön lisans mezunu teknikerler, gerek devlet gerekse özel kurumlarda yada herhangi bir işletmede, okullarda, AVM yada sivil savunma gibi acil durum birimlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri olarak hemen göreve başlayabilirler. Konumları gereği 2330 – 3700 TL arası maaş alacaklar. Ancak alacakları İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi sonrası CV lerine ekleyecekleri İş Güvenliği Uzmanı Sertfikası ile durum değişir. Artık uzman olacakları için daha geniş bir iş alanı ve daha yüksek ücretlerle keyifli bir kariyer yolculuğuna başlayabilirler.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

İş sağlığı ve güvenliği bölümü maaşları derecelere göre farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar, İş güvenlik uzmanının sertifikasına, işin tehlike derecesine, yönetimindeki işyeri sayısına, tecrübe kıdem durumu gibi unsurlara göre değişir. 2020 yılı güncel maaş bilgisi şöyle sıralanıyor;

» C sınıfı sertifika ile iş güvenliği uzmanı olarak çalışanların maaşları 4500-5000 TL aralığında.

» 2 yıllık önlisans mezunu iş güvenliği uzmanı maaşlarıda C sıfını sertifika sahipleri ile aynı

» İş güvenliği teknikeri maaşları başlangıçta 3000 TL kademe yükselmesine göre 5000 - 6000 TL aralığında.

» Tehlikeli yerlerde görev yapan İş güvenliği uzmanları 7000 TL

» Yüksek risk bölgelerinde çalışan iş güvenliği uzmanları 7000 – 9000 TL aralığında

Yukarıdaki ücretlerin 2020 asgari ücret artışıyla birlikte güncellenen 2021 İş Güvenliği Uzmanı Maaşları olduğunu ayrıca belirtelim.

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}