İyi Bir Gelecek, Küçük Bir Yatırımla Başlar! Acele Et, İş ve Kariyer Fırsatı Sunan Üniversite Sertifikalı Kurslara Şimdi Kaydol!
2024-02-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
İş İmkanı Olan Bölümler

İş İmkanı Olan Bölümler


İş imkanı olan bölümler, birçok öğrenci veya meslek değiştirmek isteyen kişi tarafından merak edilen bir alan. İş imkanı olan bölümler, aslında iş garantili bölümler anlamına gelir ve bu bölümleri seçen kişiler kolayca iş bulabilir. 

İş imkanı olan bölümleri okumak, kişinin kariyerini daha sağlam temeller üzerine kurmasını sağlar. Bu sayede iş dünyasında avantajlı olmak mümkün hale gelir ve kişi diğerlerine göre daha hızlı iş bulur.

En Çok İş İmkanı Olan Bölümler Hangileridir?

İş imkanı fazla olan bölümler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Yazılım Mühendisliği Bölümü
 2. Hukuk Bölümü
 3. Tıp Bölümü
 4. Psikoloji Bölümü
 5. Odyometri Bölümü
 6. İşletme Bölümü
 7. İngilizce Öğretmenliği Bölümü
 8. Bilgisayar Programcılığı Bölümü
 9. Yeni Medya ve İletişim Bölümü
 10. Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü

1. Yazılım Mühendisliği Bölümü

yazılım mühendisliği bölümü

Yazılım Mühendisliği Bölümü, bilgisayar yazılımları ve programlama dilleri alanında kapsamlı bilgi edinmeyi sağlayan bir üniversite bölümüdür. Yazılım Mühendisliği Bölümü oldukça zordur ve bu alan sayısal iş imkanı olan bölümler arasında yer alır. Çünkü yazılım çok kapsamlı bir alandır ve hemen her sektörde bilişim teknolojilerinden yararlanılır. Yazılım mühendisleri sağlıktan medyaya telekomünikasyondan bankacılığa kadar her alanda istihdam edilebilir.

Yazılım Mühendisliği Bölümü’nün iş imkanı fazla olan bölümler arasında yer almasının nedenlerinden biri de yazılımın yeni gelişen bir alan olmasıdır. Yazılım mühendisliği, geleceğin meslekleri arasında da gösterilir çünkü her geçen gün gelişmeye devam eden bu alan, gelecekte insan hayatını çok daha derinden etkileyecektir.

 

 

2. Hukuk Bölümü

hukuk bölümü

Hukuk Bölümü; avukatlık, savcılık, hakimlik, bilirkişilik gibi birçok mesleğin yapılabildiği bir bölümdür. Eşit ağırlık bölümleri içerisinde yer alan Hukuk Bölümü, mezun sayısı fazla olmasına rağmen günümüzde de popülerliğini korumaya devam ediyor. Bunun nedeni ise suç vakalarının fazla olması ve hukukun oldukça kapsamlı bir alan olmasıdır. 

Nitekim aktüerya hukuku, adli bilişim hukuku, aile ve miras hukuku, ticaret hukuku gibi çok farklı hukuk dalları vardır ve Hukuk Bölümü mezunları bu alanlardan birini seçerek kariyerini devam ettirir. Dolayısıyla Hukuk Bölümü, eşit ağırlık iş garantili bölümler arasında gösterilir.

3. Tıp Bölümü

tıp bölümü

Sayısal iş imkanı olan bölümler arasında bulunan bir diğer alan ise Tıp Bölümü’dür. Tıp Bölümü, sürekli gelişen ve değişen dünyaya rağmen hala popüler bir alandır çünkü sağlıkçılara her zaman ihtiyaç olacaktır. Sağlık alanında teknolojik gelişmeler yaşansa bile doktorlara duyduğumuz gereksinim hiçbir zaman azalmayacaktır. 

Kolay meslekler arasında yer almasa da manevi ve maddi olarak yarattığı tatmin, birçok kişinin bu mesleği tercih etmesini sağlar. Ayrıca Tıp Bölümü oldukça kapsamlı bir alandır. İç hastalıkları, nöroloji, çocuk hastalıkları, kardiyoloji, aile hekimliği gibi birçok alan Tıp Bölümü’nün kapsamına girer. Bu nedenle Tıp Bölümü’nün sayısal iş imkanı olan bölümler arasında yer aldığını söylemek mümkündür.

4. Psikoloji Bölümü

Psikoloji bölümü

Psikoloji Bölümü de tıpkı Hukuk Bölümü gibi eşit ağırlık iş garantili bölümler arasında yer alan bir bölümdür. Çünkü Psikoloji Bölümü’nden mezun olan kişiler çocuk, ergen, yetişkin ve yaşlı gruplarıyla çalışabilmekte ve ek eğitimler alarak klinik psikolog, oyun terapisti, bilişsel davranışçı terapist gibi unvanlar alabilmektedir. 

Psikoloji Bölümü’nden mezun olan kişiler; hastaneler, psikolojik danışmanlık merkezleri, çocuk bakım evleri, eğitim kurumları, huzurevleri, büyük şirketler, kültür ve sanat merkezlerinin psikolojik danışmanlık birimleri, belediyeler, sivil toplum örgütleri gibi birçok yerde çalışabilir. Bu durum göz önüne alındığında Psikoloji Bölümü’nün neden eşit ağırlık iş garantili bölümler arasında bulunduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

 

 

5. Odyometri Bölümü

iş imkanı fazla olan bölümler odyometri

İş imkanı fazla olan bölümler arasında Odyometri Bölümü de bulunur. Odyometri Bölümü, yukarıdaki bölümlerden farklı olarak 2 yıllık önü açık olan bölümler arasında yer alır. Bu bölüm, bir ön lisans bölümü olmasına rağmen oldukça revaçtadır çünkü Odyometri mezunları kolaylıkla iş bulabilmektedir ve odyometri alanında çalışmak kolay meslekler arasında gösterilir.

Odyometri mezunları işitme cihazı firmalarında, doğum kliniklerinde, işitme engelliler okulunda, kamu hastanelerinde ve özel hastanelerde iş imkanı bulabilir. Dolayısıyla bu bölümden mezun olan kişilerin kolay iş bulduğunu söylemek mümkündür. Görece yeni açılan bir bölüm olduğu için Odyometri Bölümü iş garantili bölümler listesinde yerini almıştır. 

6. İşletme Bölümü

iş imkanı fazla olan bölümler işletme bölümü

İşletme Bölümü, esasında birçok kişinin ön yargıyla yaklaştığı bir bölüm olsa da İşletme Bölümü’nün de iş imkanı olan bölümler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Çünkü İşletme mezunları kendi işini kurabileceği gibi var olan bir işletmenin denetim, pazarlama, satış, muhasebe gibi hemen her biriminde çalışabilir. Dolayısıyla İşletme Bölümü için eşit ağırlık iş garantili bölümler listesinde yer alır diyebiliriz.

Eşit ağırlık iş garantili bölümler arasında yer alan İşletme Bölümü’nün 2 yıllık versiyonu olan İşletme Yönetimi Bölümü’ne de listede yer verebiliriz. Özellikle dil öğrenen, iletişim becerilerini geliştiren, sertifika programlarına katılan İşletme Yönetimi Bölümü mezunları iyi seviyede iş imkanına sahiptir. Dolayısıyla yeri gelmişken bu bölümü de 2 yıllık önü açık olan bölümler arasında gösterebiliriz.

 

 

7. İngilizce Öğretmenliği Bölümü

ingilizce öğretmenliği

İngilizce Öğretmenliği Bölümü, hem öğretmenlik mesleklerinde hem de yabancı dil meslekleri arasında iş imkanı fazla olan bölümlerden biridir. Çünkü İngilizce öğretmenleri devlet okullarında, özel okullarda, online eğitim platformlarında, özel kurs merkezlerinde veya bireysel eğitim veren kurs merkezlerinde görev yapabilir.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü, devlete ataması yüksek olan bölümler arasında da bulunur. Ayrıca İngilizce öğretmenliği yıllık izin ve yarım gün çalışma gibi fırsatlardan ötürü kolay meslekler listesinde de yerini almıştır. Tüm bu nedenler, İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nün iş bulması kolay olan bölümler arasında bulunmasını sağlamıştır.

8. Bilgisayar Programcılığı Bölümü

bilgisayar programcılığı bölümü

Bilgisayar Programcılığı Bölümü tıpkı Odyometri gibi 2 yıllık bir ön lisans bölümüdür ve 2 yıllık önü açık olan bölümler listesinde gösterilir. Çünkü Bilgisayar Programcılığı Bölümü’nden mezun olan kişiler, çeşitli firmaların yazılım ekibinde görev alabilir. Üstelik bu kişiler devlette de görev yapabilir.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü mezunları kolaylıkla iş bulabilir çünkü farklı sektörlerde iş imkanına sahiptirler. Ayrıca bilgisayar programcılığının geniş bir alan olması da bu alanda açık oluşmasını sağlamıştır ve gelecek vadeden bir bölüm olması da bu bölümden mezun olan kişilere daha çok ihtiyaç duyulmasını sağlamıştır.

9. Yeni Medya ve İletişim Bölümü

iş imkanı fazla olan bölümler yeni medya ve iletişim

Genellikle sözel bölümlerin önü açık olmadığı düşünülse de Yeni Medya ve İletişim Bölümü, sözel iş imkanı olan bölümler arasında gösterilen bir alandır. Çünkü Yeni Medya ve İletişim Bölümü mezunları gazete, dergi, haber ajansı, reklam ajansı, internet siteleri, müzik şirketleri, e-ticaret siteleri, firmaların sosyal medya birimi gibi yerlerde çalışabilir.

Yeni Medya ve İletişim Bölümü’nün çalışma alanlarının bu kadar fazla olması, bu bölümün sözel iş imkanı olan bölümler arasında olmasını sağlamıştır. Ayrıca dünyamızın giderek dijitalleşmesi ve birçok sektörün bu durumdan etkilenmesi de Yeni Medya ve İletişim mezunlarına duyulan ihtiyacı arttırmıştır.

10. Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü

özel eğitim öğretmenliği

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü, yine sözel bölüm olmasına rağmen sözel iş imkanı olan bölümler arasında yer alan bir alandır. Çünkü özel eğitim öğretmenliği zor ve yıpratıcı bir meslektir bu yüzden bu alan birçok meslekten daha az tercih edilir. Ancak devlete atamasının yüksek olması, Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü’ne duyulan ilgiyi arttırmıştır.

İş İmkanı Olan 2 Yıllık Bölümler Hangileridir?

İş imkanı olan 2 yıllık bölümler şunlardır:

2 yıllık üniversite bölümleri arasında en çok yukarıda sıraladığımız bölümler revaçtadır çünkü bu bölümlerin iş bulma imkanı daha yüksektir. İş imkanı olan 2 yıllık bölümler genel olarak sayısal ağırlıklı olsa da aralarında sözel ve eşit ağırlık bölümleri de bulunur.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?