Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
İş Hayatında Etkili İletişim Kursu Nedir?

İş Hayatında Etkili İletişim Kursu Nedir?


Bu yazımızda iş hayatında etkili iletişim kursu nedir? hep birlikte keşfedeceğiz.

Yaşamınızdaki paylaşım kavramı, etkili iletişimle eşdeğerdir. Bu bağlamda güçlü bir etkili iletişim sizi her anlamda ön planda tutar. Çünkü gerek güncel yaşantınızda gerekse iş hayatınızda bu kavram çağlar geçse de önemini korumaktadır. Haliyle günümüzde de öyle. Durum böyle olunca bu alanda birçok eğitim kurumu eğitim verilmektedir. İş hayatında etkili iletişim kursu sayesinde kendinize katacağınız değerler bir hayli fazladır. Kursta edineceğiniz bilgiler sayesinde kişisel gelişiminizi destekleyeceksiniz. Bu gelişime bağlı olarak girişimci ruhu edineceksiniz. Alacağınız eğitim size her alanda fayda sağlayacak.

 

İş Hayatında Etkili İletişimin Önemi Nedir?

İletişim, insanlık tarihiyle yaşıt bir kavramdır. Hatta iletişimin yaşamsal anlamı zamana ve mekâna göre değişmemiştir. Bilimsel ve teknolojik değişimlere karşı iletişimin de her bakımdan boyut değiştirmesi olagelmiştir. Günümüzde de bireysel ve toplumsal yaşamın her alanı gitgide daha çok iletişime dayanır. 

İletişim, çağımızın yaşamsal kavramıdır. Olmazsa olmaz bir öneme sahip İletişim, yaşamımızın her anından çeşitli biçim ve süreçlerle karışımıza çıkar. Örneğin, ileti alma ya da gönderme durumları. Bu noktada nefes almak gibi farkına varmadığımızı, çaba harcamadığımızı düşünürüz. Ancak, bazen de oldukça zor olan bir sürecin çoğu kez farkında olamıyoruz. Ne zaman derdimizi anlatamadığımızı düşünsek hemen aklımıza karşı tarafın bizi anlamadığı, anlayamadığı, algılayamadığı düşüncesini getiririz. Bunun ardında da anlaşılamadığımızı düşünürüz. Oysaki belki de çok azımız kendimizi anlatamadığımızı, bu süreçte gereken kodlamaları yapamadığımızı aklımıza getiriyoruz. Bunun en büyük sıkıntısı da iş hayatında oluyor. İş hayatın bir sunum sırasında ya da üstümüz olan birine fikirlerimizi benimsetmeye çalışırız. Oysa bu fikirleri benimsetmek için doğru bir iletişim kurmamız gerektiğinin farkında değilizdir. Doğru iletişim eşittir etkili iletişim. İkna, bir sanattır. İşte tam da bu noktada etkili iletişim eğitimleri devreye giriyor. Karşınızdaki kişiyle etkili iletişim sürecinde olmamız için bunun eğitimini almamız gerekmektedir. Bu eğitim iletişim tekniklerine hâkim olmamıza vesile olacaktır. Peki, iş hayatında etkili iletişim nasıl olur? bu sorumuzun cevabı için okumaya devam edin.

İş Hayatında Etkili İletişim Nasıl Olur?

Şimdi de bir diğer sorumuz olan, iş hayatında etkili iletişim nasıl olur? hep beraber keşfetmeye devam edelim. Karşınızdaki kişiyle etkili iletişim kurmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Gelin hep birlikte bu kuralları açıklamalarıyla birlikte inceleyelim.

 

Karşınızdaki Kişinin Söylediğini Tam Olarak Anladığınızdan Emin Olun

Karşınızdaki kişiyle diyalog halindeyken dikkat etmeniz gereken ilk madde budur. Doğru bir şekilde algılayıp buna uygun cevap vermeniz gerekir. Bunun için de konuşma esnasında dikkatli bir dinleyici konumunda olmalısınız. Alacağınız eğitim sizi bu alanda oldukça geliştirecektir.

 

Konuştuğunuz Kişiye Karşı Saygılı Olun

Bu aşamada karşınızdaki kişiyle saygı çerçevesinde sohbet etmeniz uygun olacaktır. Bu sayede karşılıklı güven kavramı ön planda olur. Böylelikle karşınızdaki kişiyle etkili iletişim içinde olabilirsiniz.

 

Görüşmeye Konsantre Olun

Konuşma esnasında dikkatinizi başka şeylere vermeyin. Bu durum iletişim kopukluğuna sebep olur. Karşınızdaki kişi onu dinlemediğinizi düşünebilir. Bu sebeple konuşan kişiye konsantre olmanız yerinde olacaktır.

 

Konuşan Kişinin Sözünü Kesmediğinizden Emin Olun

Karşınızdaki kişinin sözünü bölmemeye özen gösterin. Konuşma bittikten sonra sıra size geldiğinde fikrinizi söyleyin. Konuşma esnasında lafın bölünmesi iletişim açısından olumsuz bir durumdur. Bundan dolayı sıranın size gelmesini beklemelisiniz.

 

Ön Yargısız Olun

Karşınızdaki kişiyle konuşurken dikkat etmeniz gereken diğer madde de ön yargısız olmanız. Bu noktada diyalog halindeyken yargılayıcı bir tavır edinmeniz iletişimi sarsar. İletişimi sarsmamak adına ön yargısız bir yaklaşım içinde olmalısınız.

 

İş Hayatında Etkili İletişim Kursu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Şimdi de çoğu kişinin aklına takılan bir diğer soruya geldik. İş hayatında etkili iletişim kursu sertifikası ne işe yarar? Hep birlikte bu soruya cevap arayalım.

İş hayatında etkili iletişim kursunun ardından oldukça donanımlı bir hale geleceksiniz. Eğitimde öğreneceğiniz bilgiler sayesinde yaşantınızdaki çoğu şeyi değiştireceksiniz. Gerekli analiz ve raporları yapacaksınız. Ayrıca etkili iletişim kavramını doğru bir şekilde kullanacaksınız. Bunların yanında iyi bir dinleyici olup iletişimin anahtarı konumuna geleceksiniz. 

Bu alanda çeşitli kurumlar eğitim vermektedir. Verdiği eğitimin kalitesi ve katılımcılarına sunduğu fırsatlar bakımından Boğaziçi Enstitüsü en uygun eğitimi veren kurumdur. Boğaziçi Enstitüsü sadece kariyerli ve tecrübeli eğitmenlerle çalışmaktadır. Bu eğitmenlerden alacağınız eğitim en yeni, en güncel ve en kullanılabilir bilgileri içermektedir. Böylece geleceğiniz ve işiniz için doğru bir yatırım yapmış olacaksınız. Boğaziçi Enstitüsü sertifikası sizi rakiplerinizden bir daha önce taşıyacaktır. Çünkü uluslararası geçerliliği olan, İstanbul Aydın Üniversitesi onaylı sertifika vermektedir. Bu eğitim için Boğaziçi Enstitüsü Online Eğitim Platformunu ziyaret edebilirsiniz. İş Hayatında Etkili Iletişim Kursu için inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında size artı değer katacak olan Etkili İletişim Teknikleri Eğitimini ve Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimini de düşünebilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}