online-egitimler-bogazici-enstitusu
İş Hayatında Başarılı Olmak İsteyenlerin Uygulaması Gereken 10 Yöntem

İş Hayatında Başarılı Olmak İsteyenlerin Uygulaması Gereken 10 Yöntem


İş hayatı birtakım zorlukları olan bir hayattır. Ancak iş hayatına katılan hemen her birey başarılı olmak ister. Buna rağmen pek çok insan iş hayatında başarılı olmaz. Çünkü iş hayatında başarı elde edebilecekleri yöntemleri kullanmamışlardır. Peki iş hayatında başarılı olmak isteyenlerin uygulaması gereken yöntemler nelerdir?

Eğer iş hayatında başarı elde etmek istiyorsanız başarılı olmak için çeşitli yöntemleri kullanmanız gerekir.Bu yöntemlerden en önemlisi eğitimler alarak kendinizi sürekli geliştirmektir. Boğaziçi Enstitüsünün hazırlamış olduğu onlarca eğitim arasımdan size en uygun eğitimi seçebilirsiniz. Bu sayede başarılı olma oranınız artar ya da istediğiniz iş hedeflerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca sizler için hazrılamış olduğumuz En Çok İşe Yarayan Sertifikalar adlı yazımızı okuyarak kariyenizi bir üst seviyeye taşıyacak bilgilere sahip olabilirsiniz.

1. Hedef Belirleyin

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız kullanabileceğiniz yöntemlerden ilki hedef belirlemedir. Bir hedef belirlediğinizde o hedefe ulaşmak için olması gerektiğinden daha fazla azim gösterirsiniz. Aynı şekilde yapacağınız işlerde de bu hedefi gözetir ve o hedefe ulaşmak için daha fazla önem verirsiniz. Ancak başarılı olabilmek için belirlediğiniz hedefin gerçekleşme ihtimali olan bir hedef olması gerekir. Aksi takdirde geçersiz bir hedef için emek harcamış olursunuz.

2. Planlı Çalışın

İş hayatınızda başarılı olmak istiyorsanız eğer planlı çalışın. Yoğun bir iş hayatınız varsa eğer yapacağınız planlama işlerinizin kolaylaşmasına yardımcı olur. Ayrıca bir plan doğrultusunda çalışırsanız karmaşa yaşamayacağınızdan dolayı yapmanız gereken işleri daha kısa sürede yapabilirsiniz. Yapacağınız işe göre bir saat planlaması yaparak o işi zamanında bitirmeye çalışabilirsiniz. Eğer çalışmalarınızda bir planınız bulunmazsa her işi yapmak adına koşturur durursunuz ancak hiçbir işi de tamamlayamadan günü bitirebilirsiniz.

3. Yaratıcılığınızı Gösterin

Yaratıcılık iş hayatında başarılı olmak için kullanılabilecek yöntemler arasında yer alır. Yaptığınız işle ilgili yaratıcı bir fikriniz varsa bu fikri paylaşmaktan çekinmeyin. Yapacağınız bu paylaşımla olumlu geri dönüşler alabilir ve iş hayatında yükselme şansı elde edebilirsiniz. Yaratıcı olan fikrinizi arkadaşlarınıza veya patronlarınıza gösterdiğinizde olumlu bir tepki alamadıysanız eğer karamsarlığa kapılmayın.

Ayrıca bir fikriniz kabul olmadı diye de yaratıcı fikirlerinizden vazgeçmeyin ve bulduğunuz fikri sonuna kadar savunmaktan çekinmeyin. Olumsuz bir cevap almış olsanız bile o fikrin size ait olduğunun inkarına gitmeyin.

4. Emek Vermekten Çekinmeyin

Emek vermeden hiçbir başarının elde edilmeyeceğinin farkına varın. Bu sebeple de iş hayatınızda başarı kazanmak istiyorsanız eğer emek vermekten çekinmeyin. Yaptığınız işi emek vererek en iyi şekilde yapın. Rakiplerinize göre daha detaylı veya daha emek vererek yaptığınız iş sayesinde başarı ve yükselme şansı elde edebilirsiniz. Başlarda emeğinizin karşılığını alamayabilirsiniz ancak uzun vadede emekleriniz karşılığını bulacak ve işinize verdiğiniz önem ve emek sayesinde daha iyi pozisyonlara gelme şansı elde edeceksiniz.

5. Hatalarınızdan Ders Çıkarın

İş hayatında hata yapmak pek çok insanı korkutur. Ancak her insanın iş hayatında yaptığı bir hata illa ki vardır. Bu sebeple hata yapmaktan çekinmeyin. Ayrıca size bir konuda hata yaptığınız anlatılıyorsa öncelikle kendinizi savunun ancak gerçekten hata yaptığınız durumlarda da inkar etmeyin.

Yaptığınız hatayı kabul edin ve hatanızın getirdiği sorumlulukları taşımaktan kaçmayın. Başarılı olabilmek için hata yaptığınızda hatalarınızdan ders çıkarmayı öğrenin. Hatalar sizin aynı duruma düşmenizi engellerler. Ders çıkararak farklı şekillerde çalışabilir veya nerede hata yaptığınızı bularak bu hataları telafi yoluna gidebilirsiniz.

6. Görüşlere Önem Verin

İş hayatında karşılaştığınız her insan sizinle aynı fikirde olmayabilir. Onlara kendi fikrinizin doğru olduğunu anlatabilirsiniz ancak onların fikirlerinin yanlış olduğu düşüncesini benimsetmeye çalışmayın. İş ilişkilerinizin verimli olabilmesi için herkesin fikrinin değerli olduğunu kabul edin. Eğer yöneticilik yapıyorsanız katıldığınız toplantılarda farklı fikirleri olan kişilere söz hakkı vermekten çekinmeyin.

Böylece karşınızdaki insanların onların fikrini benimsemeseniz bile önem verdiğinizi görebilirler. Bu da size karşı olumlu duygular beslemelerine yardımcı olur. Ayrıca yaptığınız toplantıda farklı olan fikirlerin görüşülmesiyle iş için en uygun fikrin kabul edilmesine de görüşleri dinleyerek yardımcı olabilirsiniz.

7. Dinlenmekten Vazgeçmeyin

İş hayatında çalışmak başarıya ulaşma yollarından birisi olabilir. Ancak aralıksız olarak çalışmak yapılan işin kalitesini düşürebilir. Çünkü mola vermeden çalıştığınızda belirli bir süre sonunda yorulursunuz buda sizin verimli çalışmanızı engeller. Ancak inat eder çalışmaya devam ederseniz yorgunluğunuzdan kaynaklanan hatalar yapabilirsiniz. Beyniniz sürekli aynı işle meşgul olmaktan dolayı yapması gereken işini doğru yapılmasını engelleyebilir. Bunun için çalışmalarınız arasında kısa molalar verin. Örneğin 2-3 saatte bir 20 dakikalık molalar verebilirsiniz.

8. Geçmiş Deneyimlerinize Göz Atın

İş hayatınızda başarılı olmak istiyorsanız eğer geçmiş deneyimlerinize göz atabilirsiniz. Geçmişte yaptığınız bir işle ilgili elde ettiğiniz başarı yeni işinizde de size başarı getirebilir. Ancak başarı elde etmek amacıyla aynı işi kopyalamakla değil revize etmekle daha doğru bir karar vermiş olursunuz.

9. Bakış Açınızı Değiştirin

İş hayatında sabit bir bakış açısına sahip olmanız sizin hata yapmanıza neden olabilir. Bu sebeple bakış açınızı değiştirin ve yaptığınız işe veya karşılaştığınız durumlara farklı açılardan bakmayı öğrenin. Bu sayede size yanlış gelen bir yöntemin doğru olduğunu görebilir ve o bakış açısıyla beklemediğiniz şekilde başarılı olabilirsiniz.

10. Sözlerinizi Tutun

İş hayatında başarıyı verilen güven getirir. Bu sebeple insanların sizlere güvenmesini sağlamalısınız. İnsanlar tarafından güvenilir biri olarak görülmek istiyorsanız eğer onlara size güvenebileceklerini gösterin. Eğer bir söz verdiyseniz o sözü mutlaka tutun. Verdiğiniz sözü tutmadığınızda sözünü tutmayan birisi olarak kabul edilebilir ve beklediğiniz güven duygusunu kaybedebilirsiniz.

Eğer iş arkadaşınız size güvenerek bir bilgi veya sır paylaştı ise bunu saklamaktan çekinmeyin. Sırrını açık etmeniz o kişinin sizin güvenilmez kişi olduğunu düşünmesine ve çevresindekilere de bu düşünceyi anlatmasına neden olur.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?