İnternet Etiği ve Önemi
2020

İnternet Etiği ve Önemi


İnternet ortamı her ne kadar sosyal bir platform olsa da belirli görgü kuralları çerçevesinde kullanılmalıdır. Bu kurallar dahilinde başkalarının haklarına saygı duymak ve onların düşüncelerini önemsemek en önemli unsurlarıdır. İnternet görgü kurallarında belli başlı bazı etik kurallar bulunur. Bu içeriğimizle birlikte internet etiği nedir, internet etik ilkeleri nelerdir detaylı bir şekilde öğreneceğiz.

internet-etigi

Etik kuralları, herkes tarafından kabul edilen davranışlardır. Bu kuralların bilincinde olmak girdiğimiz her ortamda bu kurallara göre davranmak her zaman saygın bir insan olmamızı sağlar. Etik kuralları, özellikle eşitlik konusunda durur. Bu kurallar, inançlarımızın getirdiği doğal ve yazılı olmayan kurallardır. Bu nedenle ahlaki açıdan önemli ve herkesin bu kurallara uyması beklenir. Çünkü toplum eğer etik kuralları çerçevesinde hareket ederse daha saygılı ve anlayışlı bir şekilde yaşanılabilir.

Etik kurallarını belirleyen aslında insanın kendisidir. Kendisinin inançlarına göre şekillenir. Bu nedenle etik kuralları insandan insana ve toplumdan topluma göre değişiklik gösterebilir. 

     

     İnternet Etiği Nedir?

Çok eski zamanlardan beri kullanılan netiquette kelimesi günümüzde internet etiği anlamında kullanılmaktadır. İnternet ortamı üzerinde yanlış ve ahlaki olmayan davranışları belirleyen kurallar bütünüdür. Bu kurallar çerçevesinde internet ağını kullanmak çok önemli bir davranıştır. Bu kurallar yazılı olmasa da uyulması gereken bir ciddiyet içerir. Bu kurallara uymamanız internet ağına girmenize engel olmaz ancak bu platformda kişiler tarafından dışlanmanıza neden olabilir.

Mahremiyet durumu, tarafsız olma, internete erişim problemleri gibi birçok durum internet etiği altında yer alır. İnternet etiğine uyum sağlamak başta insanın bu platformda dürüst olmasını sağlar. Dürüst bir insan olmakta her zaman saygın olmaya neden olur. Bu nedenle her ne kadar yüz yüze bir iletişim imkanı internet üzerinde olamasa da etik kurallarına uymak oldukça önemlidir. Bu bireyin internet ortamında bile saygı görmesine neden olur.

 

     İnternet Etiğinin İlkeleri

İnternet etiği kuralları da tıpkı toplumdaki etik kuralları ile benzerlik gösterir. İnsanların toplum hayatında önem verdiği tüm etik kuralları internet ortamında da aynı değere sahiptir. Netiquette olarak tanımlanan internet etiği, internet hayatımızın bir parçası olmalıdır. İnternet etiğinin bazı ilkeleri vardır.

internet-etiginin-ilkeleri

Bu ilkeler şunlardır:

-Eşitlik ve adalet olması tıpkı sosyal hayatımızda olduğu gibi internet hayatımızda da vardır. İnternet ortamında yer alan her birey eşittir ve bu bireylerin devredilemez hakları vardır. Bireylerin birbirine saygılı olması da aynı zamanda adaletli olma duygusunu geliştirir.

-İnternet etiğinde özgürlük kavramı her bilgiye rahatlıkla ulaşabilmeyi ifade eder. Aynı zamanda bu platformda insanlar istediği inançta olabilir ve düşünceleri açıkça ifade edebilir. Farklı düşünce ve inançlara saygılı olmak gerekir.

-İnternet etiğinin bir diğer ilkesi de empati kurabilmektir. Karşımızdaki kişilerle empati kurabilmek iletişimimizi daha kolay hale getirir. Bu sayede saygılı olmak da karşımızdakinin konumu ne olursa olsun her zaman internet etiğinde yer almalıdır.

-İnternet etiğinde bu temel ilkelere uymak oldukça önemlidir. Bu ilkelerin yanında internet ortamında kişilerin yaptıklarının sorumluluğunu alması gerekir. Bu da bir internet etiği ilkesidir.

-Kişi internet ortamında bile olsa sorumluluk sahibi olmalıdır. Sorumluluklarının bilincinde olarak davranmak internet etiği kapsamında yer alır. Bu nedenle kişinin yaptıklarından sorumlu olduğunu benimsemesi oldukça önemlidir.

 

Sosyal Ağ Kullanımında İnternet Etiği Önemi

Özellikle son yıllarda sosyal ağların oldukça fazla kullanılır hale gelmesi bu platformda internet etiğini daha çok ihtiyaç duyulmasına neden olmuştur. Birçok kullanıcının ve gittikçe kullanıcı sayısının artması etik kurallarının eksikliğine neden olmaktadır. O kadar çok kullanıcının olması bir sorun değildir. Asıl sorun olan internet etiğinin unutulup bu sosyal ağlarda saygın bir ortamın kalmamasıdır. Bu nedenle sosyal medya kullanıcılarının görgü kuralları çerçevesinde davranması gereklidir. Bu durum sosyal ağ ortamının güvenilir ve saygın olmasını sağlar. Bu nedenle internet etiği oldukça önemlidir.

 

İnternet Etiğinin Önemi

İnternet etiğinin önemi oldukça fazladır. Çünkü toplumun bu etik kurallarına ihtiyacı vardır. İnsanların saygılı olması, güvenilir olması her alanda önemlidir. Bu internet ortamında da gerekli olan bir durumdur. Çünkü insanlar yüz yüze iletişim kuramasalar bile etik kurallarının olması saygınlık kazanılmasına sebep olur. Bu internet ağına güvenin oluşması için internet etiğinin olması şarttır. Görgü kuralları son derece önemlidir. İnsanların bu kurallara dikkat etmesi internet etiğinin bir parçasıdır. İnternet üzerinde iletişimde bulunurken doğru ve ahlaki olan davranışlar sergilemek gereklidir. Bu görgü kurallarının genel olarak tanımlanan kelimesi ise netiket kavramıdır. Bu çerçevede insanların bilinçli davranması oldukça önemlidir.

 

Rahatsız Edici Sözlerden Kaçınmak

İnternet etiğinin görgü kuralları arasında rahatsız edici sözlerden kaçınmak bulunur. Bu kural insanlara saygılı olmayı, onların mahremiyet alanlarına söz etmemeyi gerektirir. Özellikle son zamanlarda bu kural oldukça fazla göz ardı edilmektedir. İnsanlara saygı kuralları çerçevesinde konuşmak etik bir kuraldır. Bu kelimelerden ve cümlelerden uzak durmak internet ortamını daha saygın bir hale getirmek için en iyi yoldur.

 

Kimliğini Gizlememek

Kimliğini gizlemek oldukça yanlış bir durumdur. Bu netiquette kavramına oldukça ters düşer. İnsanlar gerçekçi ve dürüst olmalıdır. Kimliğini gizlemek veya sahte bir insan profili yaratmak hiç etik bir davranış değildir. Bu durum insanların size olan güvenini yok edebilir. İnternet etiği kapsamında hareket etmek her zaman saygı kazanmanıza neden olur.

 

Başkalarının Hayatına Saygı Duymak

Başkalarının hayatına saygı duymak netiket kuralları arasında yer alır. İnternet ortamı farklı olarak birçok insanın bir arada bulunduğu bir ortamdır. Bu nedenle de çeşitli farklılıklar oluşabilir. Din, dil, yaşam tarzı gibi alanlarda birçok farka sahip milyonlarca insan aynı ortamda bulunur. İşte bu kadar kalabalık bir internet ortamında etik kurallarının olması saygılı olmayı sağlar. Bir insana sahip olduğu değerlerden dolayı saygı duymak ve empati yapabilmek internet etiğinin başlıca kuralları arasında sayılır. İnsanların bu etik kurallarını dikkate alarak davranmaları gerekir. Böylece internet ortamında etiğin olması başka insanları da bu ortama çekebilir. Saygının ve ahlakın olduğu her ortam beğenilir.

 

     İnternet Etiği Çerçevesinde İnternet Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet etiği de tıpkı hayatımızın içerinde olan etik kuralları gibi gereklidir. Bu etik kurallarına uymak öncelikle toplumda sizi yüceltir ve saygın olmanızı sağlar. Etik kurallarını her alanda bilmek ve uygulamak gereklidir. Her ne ortamda bulunursanız bulunun etik kuralları hemen hemen aynıdır ve değişmez. İnternet ortamında da bu kurallar aynıdır. Hiç bir zaman kabul edilmiş görgü kuralları değişmez. Bu durum sadece tolumlar arasında farklılık gösterebilir. İnternet etiğinde dikkat edilmesi gereken kurallardan biri bu ortamın toplum hayatında bir bileşen olduğunu bilmek ve kabul etmek gereklidir. Kaba bir dil kullanmak ve yakışık almayan sözler söylemekten kaçınmak gerekir. İnternet etiğin gereği insanların özel hayatlarına asla müdahale etmemeniz gerekir. Ayrıca başkalarının özel hayatlarını sorgulamayın.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}