İyi Bir Gelecek, Küçük Bir Yatırımla Başlar! Acele Et, İş ve Kariyer Fırsatı Sunan Üniversite Sertifikalı Kurslara Şimdi Kaydol!
2024-03-01T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Instagram Hesabınızı Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

Instagram Hesabınızı Geliştirmenin Yolları Nelerdir?


Instagram sosyal medya uygulamaları arasında son dönemde ilk tercih edilen uygulamalar arasında yer alır. Bu sebeple var olan Instagram hesabınızı geliştirmek isteyebilirsiniz. Hesabınızı geliştirerek de takipçi sayınızı artırmak veya daha fazla tanınmak isteyebilirsiniz. Bunun için bu yazımızda Instagram hesabınızı geliştirmenin yolları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Instagram Hesabınızı Neden Geliştirmelisiniz?

Instagram hesabınızı neden geliştirmeniz gerektiğini merak edebilirsiniz. Eğer açtığınız Instagram hesabınızın daha çok kişiye ulaşması ve bu sayede de fenomen olmak gibi bir amacınız varsa hesabınızı geliştirmeniz gerekir. Yapacağınız düzenli paylaşımlar, yorumlara cevaplar ve etkili biyografi ile kısa sürede binlerce takipçiye ulaşabilirsiniz. Bu sayede de fenomen olma şansınız artar.

İşletmeniz için bir Instagram hesabınız varsa eğer işletmenizden daha çok kişinin haberdar olması için hesabınızı geliştirmelisiniz. Bu sayede işletmenize daha çok müşteri çekebilirsiniz. Yaptığınız ürün tanıtımı, reklam ve kampanyalarla satışınızı artırabilir bu sayede de Instagram da aranan marka olabilirsiniz. Fenomen olmanız ve daha çok müşteri kazanmanız sayesinde de Instagram üzerinden para kazanabilirsiniz. Tüm bu sebepler için Instagram hesabınızı geliştirmelisiniz. Eğer dijital içerik pazarlması hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Dijital İçerik Pazarlaması adlı yazımızı okuyabilir veya Boğaziçi Enstitüsünün Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı sayesinde sosyal medya hesaplarınızı  geliştirebilir ve kolayca yönetebilirsiniz.

Instagram Hesabınızı Geliştirmek İçin Yöntemler

Instagram hesabınızı geliştirmek için uygulamanız gereken bir takım yöntemler vardır. Bu yöntemleri doğru bir şekilde uygulamanız ve hesabınız için doğru strateji belirlemeniz sayesinde hesabınızı geliştirebilirsiniz.

İşletme veya kişisel hesabınızı geliştirmek için kullanabileceğiniz yöntemler şunlardır;

 • Dikkat çekici bir biyografi hazırlayın
 • Düzenli paylaşım yapın
 • Takipçilerinizin davranışlarını analiz edin
 • Instagram hikayeleri aktif kullanın
 • Yorumları cevapsız bırakmayın
 • Hashtag kullanmayı unutmayın

Bu yöntemlere ek olarak yaptığınız paylaşımları diğer sosyal medya uygulamalarında da yayınlayın. Örneğin Instagram paylaşımınızı Facebook üzerinde de yayınlayarak Instagram hesabınızdan facebook hesabınızda bulunan arkadaşlarınızın da haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

1. Dikkat Çekici Bir Biyografi Hazırlayın

Instagram hesabınızı geliştirmeye ilk olarak dikkat çekici bir biyografi hazırlayarak başlayın. Eğer hesabınız kişisel bir hesapsa sizi takip edecek olan kişilerin ilgisini çekecek bir biyografi metnini uygulamanın biyografi bölümüne ekleyebilirsiniz. Instagram hesabınız markanızı ve ürünlerinizi tanıtan bir hesapsa bu durumda da ürünleriniz hakkında bilgi ve detay verecek metinlere yer vermelisiniz.

İsterseniz biyografinizi emojiler ile renklendirebilirsiniz. Kullandığınız bir blog sayfası ya da web siteniz varsa eğer biyografi bölümüne o sayfaların linkini ekleyerek insanların sizi veya markanızı daha iyi tanımalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede insanlar sizin hakkınızda edindikleri bilgiler neticesinde sizi takip etmeye başlarlar.

2. Düzenli Paylaşım Yapın

Instagram hesabınızı geliştirmek için kullanabileceğiniz diğer yöntem ise düzenli paylaşım yapmaktır. İnsanlar aylarca paylaşım yapmayan bir hesabı takip etmek istemezler. Bu sebeple belirli aralıklarla kendiniz veya markanızla ilgili paylaşımlar yapmanız gerekir. Bu sayede takipçilerinizin sayfanıza olan ilgisini sıcak tutabilirsiniz. Örneğin bir gün içerisinde 2-3 paylaşım yaparak hesabınızı güncel tutabilirsiniz ve bu sayede de insanların sizi unutmasının önüne geçersiniz.

3. Takipçilerinizin Davranışlarını Analiz Edin

Instagram hesabınızı takip eden takipçilerinizin davranışlarını analiz ederek hesabınızı geliştirebilirsiniz. Yapacağınız analiz sayesinde takipçilerinizin hangi gönderilerinizi daha çok beğendiğini, hangi yaşta takipçileriniz olduğunu veya hangi saatlerde Instagram’da aktif oldukları gibi konuları öğrenebilirsiniz.

Bu sayede de takipçilerinizin en yoğun olduğu zamanlarda paylaşım yaparak onların paylaşımlarınıza ilgi göstermelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca en fazla paylaşım ve beğeni alan paylaşımınızı inceleyerek o paylaşım benzeri paylaşımlar yapabilirsiniz.

4. Instagram Hikayeleri Aktif Kullanın

Instagram hikayeleri hesabınızı geliştirmeniz için kullanabileceğiniz bir araçtır. Bu sebeple Instagram hikayelerini aktif olarak kullanın. Takipçilerinize hitap edecek, sizi ya da markanızı anlatacak hikayeler paylaşın. Bu hikayeler yaptığınız bir indirim kampanyasına dair hikaye olabilir.

Bu sayede takipçilerinizin sayfanızı incelemesini ve yaptığınız kampanyalardan yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bir günlük olarak paylaştığınız hikayeler sayesinde yaptığınız gönderinin insanların aklında kalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak hikaye paylaşım sayınıza özen göstermeniz gerekir.

Ortalama olarak 3 hikaye paylaşmanız yeterli olur. Aksi takdirde sürekli hikaye paylaşarak insanları bıktırabilirsiniz. Bu da yapacağınız paylaşımların size olumsuz getiri sağlamasına neden olur.

5. Yorumları Cevapsız Bırakmayın

Instagram hesaplarını takip eden insanlar soru veya görüşlerini yorum yazarak iletirler. Bu sayede onların sayfanıza ne kadar ilgi duyduğunu anlayabilirsiniz.

Ancak sayfa sahibi olarak yapılan yorumlara gerektiği kadar cevap vermeniz gerekir. Özellikle size soru ileten yorumları cevaplamanız insanların sizi ve sayfanızı benimsemesini sağlar.

Aynı zamanda da onlara ilgi gösterdiğinizi anlatır. Yaptığınız paylaşım için olumsuz bir yorum almış olabilirsiniz.

Bu yorumu görmezden gelmekte onları dikkate almadığınızı gösterir. Bu sebeple yorum olumsuz bile olsa saygı çerçevesinde uygun bir dille olumsuz yoruma da cevap vermelisiniz.  Yorumlara cevap vermenin dışında yapılan yorumları beğenerek onların yorumlarını okuduğunuzu da belli edebilirsiniz.

6. Hashtag Kullanmayı Unutmayın

Instagram hesabınızda yapacağınız paylaşımlara hashtag eklemek paylaşımınızın daha çok insana ulaşmasına yardımcı olur. O etiket üzerine arama yapan kişiler sizin paylaşımlarınızı da görürler. Bu sayede yeni takipçiler kazanabilirsiniz. Özellikle hesabınız yeniyse belirleyeceğiniz hashtag’lar aracılığıyla hızlı bir şekilde büyüme imkanı elde edebilirsiniz. Ancak hashtag belirlerken yaptığınız paylaşıma uygun bir hashtag seçmeniz gerekir. Aksi takdirde insanlar tarafından tepki alabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?