İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü
2020

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü


İşletme ve ticari kurumların var oluşlarının amacı insanların talep, istek ve ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu amacın yerine getirilmesi için de bazı birimlerin işletme için zorunlu olarak bulunması gerekli olur. Zorunlu birimler içinde yer alan üretim, pazarlama veya arge departmanları kadar bu bölümlerde çalışacak insanlara yapılan yatırımlar da önemlidir.

İnsan kaynakları departmanı için gerekli iş gücü ve personel temini yapan birim demek her ne kadar kısır olsa da yine de temel bir tanımdır. Bu birim özetle insan gücü konusunda gerekli olan tüm ihtiyaçların yerine getirilmesi ve detaylı ele alınması konuları üzerinde çalışır.

Kurumsal şirketler kadar ortak ölçekli şirketlerin de ihtiyaç duyduğu bir departman olmasının nedeni temelde işletmelerin ana etmeninin olmasıdır. Her anlamda gelişimini tamamlayan ve faaliyete geçmek isteyen bir kurumun elemanları olmadan verim alması veya amaçlarına ulaşması oldukça zordur. İnsan kaynakları yönetimi bölümünde de bu amaca uygun şekilde çalışacak beyaz yakalıların temin edilmesi sağlanır.

Gerekli eğitim ve donanıma sahip olduktan sonra insan kaynaklarında çalışacak mezunlar verilir. Bölümde çalışmak isteyenlerin ise yetenek ve donanımlarına bakarak karar vermesi önerilir. Çünkü başarılı olmanın en gerekli şartı bu çıkış noktasından başlayacaktır. Bu başarının gerçekleşmesinin şartlarını merak ediyorsanız Boğaziçi Enstitüsünün hazırladığı Başarılı İnsan Kaynakları Yönetiminin 5 Şartı adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Nedir?

Söz konusu birim işletme ve ticari kuruluşlarda yönetimsel olarak üretimde yer alan tüm çalışanlarla ilgilenir. İnsan kaynakları olarak gereken iş ilanlarının verilmesi, eleme ve mülakatların yapılması, değerlendirmelerden sonra uygun birimlere yerleştirilmesi ilk basamakta duyulan gereksinimdir.

Sadece bu işlevi olduğunu düşünenler ise son derece yanılacaktır. Çünkü elemanların bulunmasından sonra değerlendirilmesi, verim ve ölçümlerinin yapılması, motive edilmesi, terfi değerlendirmeleri, özlük ve bordrolama işlemleri de dahil birçok konuda entegre şekilde çalışmak zorundadır. Standart olarak yapılan bir personel gecesinin arkasında bile insan kaynaklarının eksik gördüğü iç müşteri yani çalışan memnuniyeti amacı bulunur.

İnsan ilişkileri konusunda fazlasıyla gözlem ve çalışma yapılan bu birim için alınacak eğitim ve elde edilecek tecrübeler de bu açıdan son derece önemlidir. Bakış açısı ve değerlendirmeler gerektiği şekilde yapılmadığında sorun olabilir.

 

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Bölümü seçmek isteyen ve ilgi duyanların ilk olarak baktıkları faktör sıralama veya puan durumu olur. Sıralamaların yapılması ve başarı listelerinin çıkarılması her yıl YÖK ve ÖSYM tarafından düzenli şekilde yerine getirilir. Bu sayede insan kaynakları birimi de dahil bir çok bölüm için puanlar farklı kriterlere göre düzenlenir.

Devlet, özel veya vakıf olmasına göre bile değişen sıralamalardan bahsetmek mümkün olduğundan dolayı insan kaynakları ile alakalı net şekilde rakam ve sıralama vermek doğru olmayacaktır. Bunun yerine hedef alınan üniversitelerin sıralamasına odaklanmak ve buna göre hareket etmek gerekli olur.

Hedeflerinizi belirlerken önemli bir faktör olmasına karşılık sıralama ve puan durumundan daha önde bu alan için uygun olup olmayacağınızın değerlendirmesini de yapmalısınız. Aksi halde mutlu olmanız ve başarı elde etmeniz son derece zor olacaktır.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

İnsan ilişkileri ve bununla alakalı birçok uzmanlık gerektiren bölüm olmasından dolayı ders konusunda geniş seçenekler olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bunların yanında ek olarak insan kaynakları biriminde çalışanların sahip olması gereken ek donanımlarla alakalı kurs, sertifika ve dersler de alınmalıdır. Bu yolla daha çok tecrübe edinmeniz söz konusu olacaktır. Üniversitelerin ders isimleri farklılık gösterse de temel anlamda bazı ortaklıklar bulunabilir.

Bunlar:

 • İnsan kaynakları yönetimi,
 • Çalışma ekonomisi ve endüstriyel ilişkiler,
 • Performans değerleme yöntemleri,
 • Performans yönetim sistemi,
 • Eğitim ve geliştirme yöntemleri,
 • İnsan kaynaklarında planlama,
 • İnsan kaynaklarında yönetim,
 • Yönetim ve Organizasyon,
 • İş değerlendirme ve Ücretlendirme,
 • Örgütsel davranış,
 • Mülakat,
 • İş Güvenliği,
 • İş ve sosyal güvenlik hukuku,
 • Stratejik yönetimi,
 • İşletme,
 • Genel hukuk,
 • Ücretlendirme ve Bordrolama, şeklinde sıralanabilir.

Bu sıralamaya bağlı olarak alınacak olan dersler toplamda 8 ara dönemden oluşacak şekilde sıralanır. Gerekli görülen dönemlerde derslerin alınması ve alan derslerinin başarısı önde olacak şekilde mezun olunması sağlanır. Ders içeriklerinde genelde insan kaynakları olsa da iletişim konusuna da olanak verilir. İletişim teknikleri, yöntemleri ve iletişimle alakalı dersler de seçmeli olarak eklenir.

Çünkü bölüm gereği sürekli insanlarla iletişimde olmak ve gerekli gözlemleri yapmak gerekli olur. Eklenen seçmeliler içinde de olmaması durumunda yine de öğrencilerin bu konuda eksikliklerini gidermesi ileriye yapılacak en iyi yatırım olacaktır.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İnsan kaynakları ve yönetim olarak bakılan birim aslında farklı işlevlere sahip olarak çalışılması gereken bir alandır. Bu bölümü başarılı şekilde bitiren kişiler aldıkları unvan sayesinde çalışmaya başlayabilirler. Diplomaları gereği alabilecekleri pozisyon yine insan kaynakları departmanı bünyesinde olacaktır.

Birime alınacak olan kişilerin bazı özelliklere sahip olması da beklenir. Bunların başında insan ilişkileri gelir. İnsan ilişkilerinde başarılı olunması bölüm için olmazsa olmazdır. İnsanı sevmeli ve yenilikler konusunda her zaman açık olmalıdır. Bu sayede iletişim kurarak çalışanların sorun ve memnuniyetsizliklerini daha kolay anlayabilir. Etik konusunda gerekli donanıma sahip olan ve sorumluluk alabilen kişiler olmasına da dikkat edilecektir.

Değişimlerin değerlendirilmesi ve süreçlerin yönetilmesi de birim gereklerinin başında yer alır. Saygı duyulan ve güven veren bir yapıya sahip olmak da yine olması gerekli olanlar arasında yer alır. Bölüm özelliklerini taşımanız durumunda iş bulmanız ve tecrübe edinmeniz daha kolay olacaktır.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Birçok alanda çalışma imkanı olan bölüm mezunları başta devlet planlama teşkilatı olmak üzere bazı kurumlarda çalışma şansları olacaktır. Bunlara ek olarak devlet istatistik kurumu, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarzında devlet kökenli alanlar da seçenek olabilir.

Özel sektörde çalışmayı amaçlayanlar için de özel, kamu ve vakıf olması fark etmeksizin birçok işletme, vakıf ve kurum bünyesinde çalışmaları söz konusudur. Tüm işletmelerde var olan elemanların bulunması, yönetimsel olarak ele alınması ve şirkete katkı sağlaması yönündeki işlemlerin önemini fark eden her kurum bu alanda kalifiye eleman bulundurmak adına çabalayacaktır.

 

Bunun için mutlaka iş alanlarını genişletmeye ve gereken özelliklere sahip olmaya çalışmalısınız. Özgeçmişiniz eğitiminizle birleştiğinde son derece önemli şekilde referans olacağından dolayı eğitim sürecinizi de olumlu geçirmek adına çabalamak daha doğru olacaktır. Bölüm gereklilikleri ve yetenekleriniz arasında bağlantı kurulması önemli olan etmendir.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}