Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-03-23T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
İnsan Kaynakları Nedir? Personel Yönetimi Nedir?

İnsan Kaynakları Nedir? Personel Yönetimi Nedir?


İnsan Kaynakları; küçük, orta ya da büyük ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli personelin işe alım sürecini gerçekleştirir. Yönetme odaklı çalışmalar yapmak adına görevlendirilen kişilerin bulunduğu birimdir. İnsan Kaynakları görev alanlarında; işe alım, maaş, iş çıkışı, tazminat, güvenlik, çalışan eğitim süreci ve sağlık ile ilgili konular vardır. Profesyonel çalışanların bulunduğu bir iş yerinde daha kaliteli hizmet vermek mümkündür.

Bu nedenle şirketlerin en önemli yapılanmaları arasında insan kaynakları birimi, önemli bir yere sahiptir.

İnsan Kaynakları birimi, sektörde fark etmeksiniz, ihtiyaç duyulan nitelikli personelin işe alımını yapar.  İşe alım sürecinde bazı teknikler kullanarak en doğru kişiyi tespit edebilir. İnsan Kaynakları yönetimi, en temel iş operasyonunda bulunan birimler arasındadır.

 

İnsan Kaynakları Programları Nelerdir?

İnsan Kaynakları Eğitim programında;

 • İnsan kaynakları yönetimi önemini,
 • Planlamasını,
 • Analizini,
 • İş tanımlarını,
 • Çalışan bulma ve seçme konusunu
 • Eğitim yönetimi,
 • Kariyer geliştirme,
 • Performans değerlemesi,
 • İş değerlemesi,
 • Ücret yönetimi,
 • Bürokratik konular,
 • İşçi sağlığı,
 • İş güvenliği hakkında detaylı olarak öğrenmiş oluyorsunuz.

Online eğitim süresince öğreneceğiniz eğitimlerde İnsan Kaynakları alanında yetkinlik kazanacaksınız.

Etkili iletişim ve liderlik kapsamında işe alım sürecini başarıyla yürüteceksiniz. İnsan Kaynakları eğitimi farklı aşamalarda gerçekleşir. Her aşamada öğrendiğiniz bilgiler ile bağlı olarak çalıştığınız kurumun ihtiyaçlarına etkili cevap verebiliyorsunuz. Online eğitim sürecinizde sosyal ve iş yaşamınızdan kopukluk yaşamıyor, dilediğiniz zamanda eğitimlerinize kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Belirli eğitim süreci sonunda ise sınavı başarıyla geçmeniz halinde alacağınız sertifikanızı mesleki kariyerinizde gönül rahatlığıyla kullanıyorsunuz. İnsan kaynakları programında sunulan dersler ve konular, işe başlama sürecinizde kendinize güvenli olacağınız bilgiler içeriyor. Çalışanların ve iş gücünün doğru analizi ile çalıştığınız yere katkı sağlayacaksınız. İnsan Kaynakları birimi, bir kurum ya da kuruluşun bel kemiğidir. Bu nedenle çok önemli bir birimdir. Haliyle eğitimi de öyledir. Boğaziçi Enstitüsü İnsan Kaynakları eğitimiyle öğrenmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. Eğitimini arttıracak, liderlik vasfınızı bu alanda geliştireceksiniz.

 

İnsan Kaynakları Sertifikası Ne İşe Yarar?

Şirketin ürün ya da hizmet vererek karlılık oranını artırabilmesi, iş gücüne bağlıdır. İş gücünün nitelikli personel ile sağlanması, şirket bütçesinin tam kapsamlı kullanılmasını destekler. Bir şirketin çalışan yani insan birimi ile ilgilenen bölümü İnsan Kaynaklarıdır. Çalışanların işe alım sürecinden, tazminat, yan haklar ya da performans sürecine kadar tüm işlemleri ile İnsan Kaynakları ilgilenir. Zamanla şirketlerin küçülmesi ya da bazı birimleri sonlandırması sonucu, İnsan Kaynakları tarafından iş çıkış süreci planlanır.

Şirket için en yararlı iş gücünü oluşturur ve liderlik vasfı ile bu süreci daha kaliteli olarak yürütür. İnsan Kaynakları sertifikanızı aldıktan sonra kurum ya da kuruluşların ihtiyaç duyduğu nitelikli personel işe alım sürecini takip edeceksiniz. İşçi seçme, işe yerleştirme ve oryantasyon süreçlerini başarıyla tamamlayacaksınız. Şirket içi ücret politikasını sağlayarak, iş analizini doğru yapabilecek yeterliliğe sahip olursunuz. İnsan Kaynakları sertifikasını almak için mesleğe ilginizin olması yeterlidir. Kapsamlı bir eğitim sürecinden geçeceğiniz için mesleki kariyerinize donanımlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Şirketlerin ihtiyaç duyduğu insan kaynakları birimine başvuru yapabilirsiniz. İnsan Kaynakları uzmanı olarak göreve başlayabilir, birçok alanda çalışabilirsiniz. İnsan Kaynakları danışmanlık firmalarında, eğitim kurumlarında, devlet kurum ya da kuruluşlarında görev alabilirsiniz. İnsan kaynakları biriminde çalışmasanız da yönetici olarak bulunduğunuz iş yerinin işe alım sürecine katkı sağlayabilir. İnsan Kaynakları biriminizin eksikliklerini tespit edebilirsiniz. Sertifikanızı çalıştığınız kurumun ya da kuruluşun farklı birimlerine geçiş yapmak için kullanabilirsiniz.

İnsan kaynakları uzmanı olarak işe alım uzmanı ya da yöneticisi olarak çalışabilirsiniz. Alabileceğiniz görevler şunlardır:

 • İnsan Kaynakları destek personeli,
 • İnsan Kaynakları takım lideri,
 • İletişim uzmanı

Eğitim süreci boyunca alacağınız tüm eğitim materyallerini dilediğiniz kadar okuyacaksınız. Sınavdan başarılı olarak uluslararası geçerli olan insan kaynakları eğitim bitirme belgesi alacaksınız. Birçok kurum ve kuruluş sertifikaların alındığı kurumları dikkate alıyor.

Uluslararası geçerli, MEB onaylı, alanında uzman eğitmenler tarafından sunulan eğitimler ile nitelikli İnsan Kaynakları uzmanı olacaksınız. Alanınızda en iyisi olabilmek adına ek eğitimlerle alacağınız sertifikalar sayesinde birçok başvurunun önüne geçebilirsiniz. Donanım kazanmanız halinde kalıcı eğitim materyallerini işinizde kullanabilirsiniz. Görsel sunumlar, dokümanlar, video ve anlatımlar ile İnsan Kaynakları uzmanlığının gerektirdiği tüm bilgiye sahip oluyorsunuz.

 

İnsan Kaynaklarının İşe alım Sürecinde Dikkat Ettiği Hususlar

İnsan Kaynakları işe alım sürecinde şunlara dikkat eder.

 • En vasıflı çalışanları belirler,
 • Motivasyon verir,
 • İş verimliliğini yükseltmeyi hedefler,
 • Eğitimi organizasyonları yapar,
 • Performansa göre maaş değerlemesi yapar.

İnsan Kaynakları hedeflerinde toplumsal, örgütsel, kişisel ve işlevsel hedefler bulunuyor. Toplumsal hedeflerde, çalışan ve şirketin sosyal ihtiyaçlarına cevap verilir. Örgütsel hedeflerde, şirket etkinliğine uygun sayıda personel alımı hedeflenir. İşlevsel olarak tüm işleyişin doğru çalışması hedeflenir. Kişisel hedefler ise insan kaynakları eğitimi ile çalışanların verimliliğini en üst seviyeye çıkarmaktır. İnsan kaynaklarında öncelik, bağlı olduğu kurum ya da kuruluşun işgücünü doğru tespit etmek ve uygulamaktır.

 

İnsan Kaynakları Sertifikası Nereden Alınmalıdır?

İnsan Kaynakları sertifikası, uzmanlık adına alınması gereken bir sertifikadır. Birçok eğitimde olduğu gibi nitelikli personel ihtiyacını gidermek isteyen kurum ve kuruluşlar bu alanda en önemli birimini oluştururken işe İnsan Kaynakları uzmanı alarak başlamalıdır. İş gücünün verimli olarak sağlanması, üretim ya da hizmet noktasında karlılık oranını yükseltmek, kaliteli hizmet ve ürün sunmak adına İnsan Kaynakları uzmanı seçilmesi zorunludur. Şirketlerin İnsan Kaynakları birimini oluşturma aşamasında dikkat ettiği uzmanlık, tecrübe ve bilgi birikimi sertifika ile destekleniyor.

Alanında uzman olduğunuzu gösteren İnsan Kaynakları sertifikanız bu anlamda kendinizi ifade etmenizi sağlıyor. Şirketlerin, özel ve devlet kamu kurum ya da kuruluşların nitelikli personel sürecinde, işinin uzmanıyla çalışması tercih edilen detaylar arasındadır. İş başvurularınızda sizden beklenen sertifikaya sahip olmanız, bu süreçte öne çıkmanızı sağlar. İnsan Kaynakları sertifikası alırken kurumun nitelikli ve kaliteye önem veren bir kurum olmasına dikkat etmelisiniz. Şirketler sadece sertifikanıza değil, sertifika programında eğitim alınan kurumu da dikkate alır.

Uluslararası geçerli olan sertifikaların günümüzde, eğitim kalitesinin daha yüksek olduğu kurumdan alacağınız sertifikaların önem kazandığını bilmelisiniz. İnsan Kaynakları sertifikanıza ek olarak çalışmayı düşündüğünüz sektöre uygun olarak faydalı olacağınız diğer alanlarda da sertifika almanız donanım kazanmanızı sağlar. İşe alım sürecinde ön plana çıkmanız ve tercih edilmeniz ek donanımlarınıza bağlıdır.

İnsan Kaynakları uzmanı olarak işe alacağınız birimler hakkında bilgi sahibi olmanız ve eğitim almanız, işe alım sürecinde daha nitelikli personel almanızda etkili olur. Bilişim alanında işe almak istediğiniz personellerin performansını değerlendirme, maaşını belirleme ve iş sürecini doğru analiz etme adına bu alanda eğitim almanız sizlere ekstra yetkinlik kazandırır. Bunun yanı sıra lider olarak çalışanların motivasyonunu yüksek tutmak adına kişisel gelişim, tükenmişlik sendromuyla başa çıkma ya da yaşam koçluğu eğitimleri ile çalışanların verimliliğini yükseltmeniz mümkün olur. Sadece bulunduğunuz birim değil, kişisel alanda gelişim göstermeniz adına almış olduğunuz eğitimler de oldukça önemlidir.

İnsan Kaynaklarında önemli unsurun insan olması, doğru teknikler kullanmanızı, insan ihtiyaçlarını doğru analiz etmenizi, yeteneklerin doğru birimlere aktarılmasını sağlar. Tüm bunları yapacak olan İnsan Kaynakları uzmanlarının da bu anlamda kendilerini insan ve şirket odaklı geliştirmesi oldukça önemlidir. Gelişime katkı sağlayacağınız eğitimlerden online olarak faydalanmanız halinde sertifikanızdan uzaktan eğitim yazmayacak ve dilediğiniz zamanlarda eğitimlerinize devam edeceksiniz. Yenilenen ve sürekli gelişen bilgiye sahip olmak için kendinizi geliştirmeniz gerekir. Bilginin sınırsız olduğunu unutmamalı ve değişen şartlara adapte olmanız adına yeni eğitimlerden yararlanmalısınız.

Enstitümüzün İnsan Kaynakları eğitimlerine ulaşmak için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi Sertifika Programını inceleyebilirsiniz. Bu alanda ilgilenebileceğiniz başka kurslarımızda mevcuttur. Bunların da bir listesini paylaşıyoruz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?