Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-20T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
İnsan Kaynakları Nedir?

İnsan Kaynakları Nedir?


İnsan Kaynakları bir firmanın en önemli departmanlarından biridir. Diğer tüm departmanlarla yakından ilişkisi vardır. Üretilen ürünün pazarlanması ve organizasyona personel kazandırmak İnsan Kaynaklarının işidir. İşe alımdan tutun firma içi organizasyona kadar ilgilenmekte olan bir birimdir.

Diğer birimlerde bulunan personelin işe alım süreciyle görevleri başlamaktadır. Ardından birimde bulunan eksiklerin kapatılması, personel eğitim süreçleri ile yine İnsan Kaynakları ilgilenmektedir. Firma ile çalışan arasındaki beklentinin karşılanması, personel sorunları, insan ilişkileri gibi pek çok alanla içli dışlı bir birimdir. İş sürecinin yönetilmesi, organizasyonun sağlanması görev tanımındaki diğer unsurlardır.

Sürekli değişen ve dönüşen iş dünyası içinde doğru yeteneğin şirkete kazandırılması çok önemlidir. Bu görevi İnsan Kaynakları üstlenmektedir. İnsan Kaynakları uzmanı sosyal mecralar üzerinden personel arayışındadır. Bunun yanında personel eğitimi, sorun tespiti, eksiklerin giderilmesi yine İK’nın üstlendiği görevlerdendir. İK personeli iseniz firmanın prensiplerini yakından tanıyarak beklentilere cevap vermektesiniz demektir. Değişen iş dünyasına yüksek adaptasyon yeteneğinizle sağlayacağınız pek çok katkı vardır.

İnsanın olduğu tüm organizasyonlarda İK personeline ihtiyaç duyulduğunun farkında olmakta fayda vardır. İstihdam alanı çok geniş olduğu için bu sektörde rekabet oldukça fazladır. Bireysel kabiliyetlerinizin üstüne gitmek bu sebepten çok önemlidir.

 

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir?

İnsan Kaynakları Yönetimi firmadaki personelin başarılı olması için uğraşmaktadır. Bu durum da pek çok sebeple ilişkilidir. Bulunduğu organizasyonun prensiplerinden haberdar olmak, hedefleri takip etmek, takım çalışmasında başarılı olmak gibi zorunluluklar bulunmaktadır. Tüm bunların yanında çalışanın kendine zaman ayırabileceği esnek çalışma saatleri de çok önemlidir. Bu sayede kendine vakit ayırarak kazanımlarını işine de yansıtabilmektedir. İnsan Kaynakları Yönetiminin doğuşu da burada başlar.

 

İnsan Kaynakları Yönetiminin Başlıca Görevleri

 • Organizasyonun tüm birimleri ile ortaklaşa çalışmak.
 • Üst, orta, alt personelin iletişimi sağlamak, sorunları çözmede yardımcı olmak ve aracı görevi üstlenmek.
 • Şirketin hedeflerine uygun planlama süreci ile ilgilenmek.
 • Personel analizi yapmak, verimliliği arttırmak.
 • İnsan ilişkilerinde yaşanabilecek sorunların önüne geçmek, eğitimler organize etmek.
 • Yönetici ile irtibat halinde olmak.
 • Şirket prensiplerini ulusal ve uluslararası uygunluk kurallarına göre düzenlemek, adapte etmek.
 • İşe alım ve işten çıkarma evrelerinin kontrolünü sağlamak.

Anladığınız gibi, şirket içinde organizasyon kabiliyeti sizin sorumluluğunuzda. İnsan ilişkilerinde iyiyseniz, arabuluculuk kabiliyetiniz yüksek ise bu alan tam da size göre demektir. Şirketin can damarını siz oluşturuyorsunuz. Bu sayede her birimle ilişkilisiniz ve her düzeyde çalışanla irtibat halinde bulunmaktasınız. Kriz yönetiminde başarılı olmanız çok önemlidir. Her zaman başarı söz konusu olmayabilir. Yeri geldiğinde başarısızlıkları analiz etmek ve çözüm üretmek sizin inisiyatifinizdedir. Şirket için önemli ve hayati bir konumda bulunmaktasınız. Bunun bilincinde olarak hareket etmenizde fayda vardır. Gerekli yeterlilikleri karşılamak da sizin elinizdedir. Bu alanda alacağınız yararlı eğitimler çalışma verimliliğinizi üst düzeye taşımaktadır.

 

İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi Nasıl Alınır?

İnsan Kaynakları Yönetimi eğitimi alabileceğiniz pek çok Enstitü bulunmaktadır. Bu noktada önemli olan ise size en uygun olanı bulmaktır. Çünkü herkesin öğrenme süreci birbirinden farklıdır. Boğaziçi Enstitüsü alanında uzman profesyonel eğitimci kadrosu ile çalışmaktadır. Ders programı tamamen size özeldir. Dilediğiniz zaman başlayabilirsiniz. İstediğiniz tempoda ilerleyebilirsiniz. Bu sayede en etkili şekilde eğitim sürecini tamamlayabilirsiniz. En üst düzey verimi alabilmeniz için özenle hazırlanmış eğitim süreci sonunda, değişimi siz de fark edeceksiniz. Başarının yolu eğitimden geçmektedir.

 

Peki ya İnsan Kaynakları Yönetimi eğitimisayesinde başarınızı nasıl arttırabilirsiniz? İşte karşınıza çıkacak fırsatları en iyi şekilde değerlendirmenize kapı aralayacak sertifikanın faydaları!

 • İnsan Kaynakları uzmanı veya yönetici iseniz eğitim sayesinde yetkinliklerini arttırabilirsiniz.
 • İnsan Kaynakları danışmanı iseniz sektör bilginizi arttırabilirsiniz.
 • İnsan Kaynakları alanında kendini geliştirmek istiyorsanız kaliteli eğitim ile kabiliyet kazanabilirsiniz.
 • Yeni mezunsanız kendinize bir kariyer fırsatı yaratabilirsiniz.
 • Firmanızda başka bir departmanda çalışıyorsanız ve İnsan Kaynakları departmanına geçmek istiyorsanız eğitimle kendinize çok iyi bir fırsat yaratabilirsiniz.
 • İnsan Kaynakları çalışanı iseniz alacağınız eğitim ile kendi başarınızın üstüne çıkabilirsiniz.

Tüm bunlardan sonra yaşanan değişimi siz de çevrenizdeki insanlarla birlikte çok çabuk bir şekilde fark edeceksinizdir.

 

Online İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi

Boğaziçi Enstitüsü sayesinde alacağınız online İnsan Kaynakları Yönetimi kursunun pek çok avantajı bulunmaktadır. Dilediğiniz yerde, dilediğiniz zaman eğitimlere katılabilmek bunlardan sadece bir tanesidir. Bu kadar hızlı akan bir hayatın içinde kendinizi geliştirmeye fırsat bulamıyor olabilirsiniz. Bunun sebebi gelenekselci yüz yüze eğitime devam edilme ısrarıdır. Dijitalleşen dünya ile birlikte artık her şey elinizin altındaki telefonda mevcuttur. Dilerseniz telefondan dilerseniz bilgisayarınızdan eğitimlere katılabilirsiniz. Mekan ve zaman fark etmeksizin kendinize ayıracak vakit bulduğunuz her an eğitimlere katılabilirsiniz.

Enstitümüzden alacağınız İnsan Kaynakları Yönetimi eğitimi sonrasında sahip olacağınız sertifikalar şunlardır:

 1. Boğaziçi Enstitüsü İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi Sertifikası
 2. Üniversite onaylı İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi Sertifikası
 3. Uluslararası yeterlilikte akredite uygulamasına sahip olan İngilizce İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi Sertifikası

Kendini geliştirmenin ve yenidünyaya adapte olmanın ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu inceleyebilirsiniz. İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi Sertifika Programına katılabilirsiniz. Diğer İnsan Kaynakları eğitimlerimiz ise şunlardır.

Eğitimleri birbirleriyle desteklemek önemlidir. Çünkü hiçbir disiplin yalnızca kendisiyle ilgili değildir. Özellikle iletişimle ilgili disiplinler pek çok kaynaktan aynı anda faydalanmaktadır. Kişisel gelişiminize destek olması açısından bir eğitimi diğeriyle desteklemek çok faydalı olacaktır. Kendini geliştirmiş bir İK personelinin önünde açılmayacak kariyer kapısı yoktur. Rekabetin çok yüksek olduğu bu alanda potansiyelinizi en iyi şekilde kullanabilirsiniz. Sınırlarınızı zorlayarak gerçek potansiyelinizi ortaya çıkarabilirsiniz. 

 

İnsan Kaynakları Yönetimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Potansiyelinizi ortaya çıkarmaya karar verdiniz. Kafanızda artık hiçbir engel yok. Aldığınız eğitim sonunda sertifika sahibi olacaksınız. İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikası artık alanınızda bir uzman olduğunuz nişanesidir. Bu sayede CV’nize çok güzel bir yatırım yaptınız demektir. Başarıyla bitirdiğiniz eğitim sonrasında sertifikanızın garantörlük yapacağı değişimler şunlardır:

 • Şirketinizin ekonomik verimliliğinde artış gözlemleyebilirsiniz. Şaşırmayın! Bu rahatlama sosyal ilişkilerde de gözlemlenebilir bir hale gelecek. Çalışanların ruh halleri olumlu etkilenecek. Bunların sonucunda siz de işinizde sağladığınız başarı ile tatmin olacaksınız.
 • Kural ve organizasyonu şirket prensiplerine göre düzenleyerek başarıyı yakalayacaksınız.
 • Çalışma arkadaşlarınız için en uygun ortam ve imkânları yaratabileceksiniz.
 • Hedef bazlı düzenlemeler yapmayı öğrenmiş olacağınızdan uzun vadede büyük değişimler sağlayabileceksiniz.

İnsan Kaynakları Yönetimi kursu sonrasında çalışabileceğiniz yerler oldukça çeşitlidir. İnsanın olduğu her organizasyonda İnsan Kaynakları vardır.

 • Şirket ve firmaların muhakkak İK departmanı bulunmaktadır.
 • Kurumsallaşmış her organizasyonda İK vardır.
 • STK’larda İnsan Kaynakları departmanı olmazsa olmazdır.
 • Devlet veya özel fark etmeksizin kurumsallaşmış tüm oluşumlarda bulunmaktadır.
 • Bakanlık, elçilik gibi üst düzey kurumlarda da İnsan Kaynakları departmanı çok büyük önem taşımaktadır.

Hayatın her alanında eğitim çok önemlidir. Hangi pozisyonda olursanız olun Boğaziçi Enstitüsü ile elde edeceğiniz pek çok fırsat bulunmaktadır. Öğrenmenin yaşı olmadığı eskiden beri bilinen bir durumdur. Yenidünyada öğrenmenin mekânı ve zamanı da yoktur! Eğitimin ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. Öğrencilerimize titizlikle hazırlanmış eğitim programlarını sunmaktan gurur duyuyoruz. Siz de öğrenmeyi seviyorsanız Boğaziçi Enstitüsü tam size göre!

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?