İnsan Kaynakları Eğitimi Neden Gerekli
2020

İnsan Kaynakları Eğitimi Neden Gerekli


İnsan Kaynakları kavramı ilk olarak 1960'larda çalışma ilişkilerinin göz ardı edilemez önemi dikkat çekmeye başladığında ortaya çıkmaya başlıyordu. Bu dönemde motivasyon, örgütsel davranış, yetkili personel seçimi ve  değerlendirmeleri gibi kavramlar artık şekillenmeye başlamıştı. Zaman içinde daha detaylı olarak şirket veya kuruluş için çalışan kişileri ve çalışanlarla ilgili kaynakları yönetmekten sorumlu departmanı tanımlamak için İnsan Kaynakları kavramı tam anlamı ile zihinlere yerleşti.

Yukarıdaki tanımlamalar ışığında İnsan KaynaklarıNedir sorusunun cevabını net olarak biliyoruz artık. Ancak tabiki asıl konumuz bu değil. İnsan Kaynaklarının ne olduğu, görevi, kapsadığı alan ve onunla ilgili diğer bütün detaylar hakkında bilgi sahibiyiz. İnsan Kaynaklarının Önemi ‘ninde ciddi anlamda farkındayız. İşte bu aşamada bizim farkında olduğumuz bu gerçek konusunda insanlarıda gerektiği gibi bilinçlendirmekle beraber üst düzey kalite açısından İnsan Kaynakları Eğitimi Neden Gerekli, Bir işletmede İnsan Kaynakları Yönetimi Neden Önemlidir detay detay açıklamak amacındayız. Böylece İnsan Kaynaklarının asla göz ardı edilmemesi, hatta aksine daha eğitimli ve kaliteli bir seviyeye çekilmesi gerektiğinide net olarak anlaşılmış olacak.   

 

İnsan Kaynakları Yönetimine Yakından Bakış

İnsan Kaynakları birimi, bir organizasyonun veya işletmenin etkinliğini artırmak için tasarlanmış bir dizi programın geliştirilmesini ve yönetilmesini içerir.  Başarılı bir işveren-çalışan ilişkisi oluşturma, yönetme ve geliştirmenin tüm süreci bu birim tarafından icra edilir. Madde madde belirtmek gerekirse insan kaynakları departmanı şu görevlerin tamamından sorumludur:

» Seçim, İşe alım ve terfi gibi süreçleri yönetmek

» Personele sağlanan faydalar, şirket destekleri, yardımları ve sağlık programlarını geliştirmek ve denetlemek

» Personel politikalarının geliştirilmesi, teşvik edilmesi ve uygulanmasını sağlamak

» Çalışanların kariyer gelişimini ve iş eğitimini teşvik ve organize etmek

» Yeni işe alımlar için oryantasyon programları sağlamak

» Disiplin işlemlerine ilişkin rehberlik sistemi oluşturmak

» Olası iş kazaları için irtibat kurulacak ilk birim rolünü üstlenmek

 

İnsan Kaynakları Yönetimi Neden Önemlidir?

İnsan Kaynakları Yönetimi Neden Önemlidir?. Çünkü işletmenin aslında en kilit ve önemli birimlerinden biridir. Profesyonel bazı yönetici ve liderler bu önemin farkındadır.  Ancak çoğunluk olarak İnsan Kaynaklarına gerekli değer verilmez. Neden önemli olduğu üstünde çok fazla durulmaz. Biz bu önemi şirket yönetimi sırasında yapılmaması gereken bazı personel hatalarını listeleyerek cevaplamak istiyoruz. Bu şekilde durum daha çok netleşecek. Örneğin, bir girişimci, yönetici yada lider olarak işletmenizde şunları kesinlikle yapmak istemezsiniz:

» İşletmenizdeki birimler için yanlış kişileri işe alın.

» Hedefiniz başarı ve yüksek ciro olmasın

» Personeliniz verimli çalışmasın ve elinden gelenin en iyisini yapmasın.

» Faydalı faydasız ayırmadan gereksiz röportajlarla zaman kaybedin.

» Bilinçsiz personel eylemleri sebebiyle şirketinizin sürekli mahkemelik olmasını sağlayın

» Güvenli olmayan uygulama, alet ve ekipman sebebiyle şirketinizin iş güvenliği yasaları kapsamında sorun yaşamasını sağlayın

» Personeliniz, maaşlar konusunda sizin adaletsiz davrandığınızı düşünsün.

» Personelinizin mevcut branşına yönelik yada teknoloji odaklı eğitimlerden faydalanmasını sağlamayın eğitimsiz bırakın.

» Personelinize adaletsiz davranış ve uygulamalar yapacağınız sözünü verin. ( Bütün bunları uygulayarak bu sözü zaten vermiş oluyorsunuz )

 

Yukarıdaki maddeler aslında İnsan Kaynakları Eğitimi Neden Gerekli sorusunun net cevabı niteliğinde. Bu maddelerdeki uygulamaları bir ay süreyle yaptığınızı düşünebiliryormusunuz?. Bu durumda ay sonunda şirketiniz kapanış dilekçesini vermek için hazırlık yapıyor olurdu değilmi?  “Hangi şirket sahibi yada yönetici böyle düşüncesizlikler yapabilir ki?”  diye sorabilirsiniz. Tabiki bile isteye hiç kimse bu kadar hatayı yapmaz. Ancak genel çoğunluktaki şirket sahipleri bu hataları farkında olmadan yapmaya devam ediyor. Nasıl yapıyor?. İnsan Kaynakları Yönetimine gereken önemi, yetkinliği ve eğitim desteğini sunmamakla yapıyor.

Görüldüğü gibi İnsan Kaynakları Yönetimi istisnasız her türlü organizasyonda çok önemli bir işleve sahip kritik bir birimdir. Bu birim olmadan şirketler, potansiyel ve bilgisiyle eş değerde uygun konuma, etkin bir şekilde personel alımı gerçekleştiremez. Aynı zamanda başarılı personelide profesyonel olarak elde tutma başarısını gösteremez. İnsan Kaynakları Yönetimi olmadan şirketin kurumsal organizasyon yapısını iyileştirip geliştiremez. Sağlıklı, profesyonel şekilde işleyen, kabul gören ve birlikte çalışma teklifi sunulan sürdürülebilir bir işyeri kültürü ve ortamı oluşturamaz. Dahası deneyimli ve profesyonel lider ve yöneticiler İnsan Kaynakları Yönetimi birimini o işletmenin kalbi olarak nitelendirirler. Doğru bir yaklaşımdır. Zira kısaca hangi kuruluş olursa olsun İnsan Kaynakları Yönetimi olmadan başarı yakalamak şöyle dursun kurumsal varlığını dahi devam ettiremeyecektir.

 

İnsan Kaynakları Yönetiminin Görevleri Neler

» Genel iş planına uygun personel strateji ve girişimleri geliştirmek,

» İşyerinde düzenin sağlanması için politika ve prosedürler oluşturmak,

» Personelle ilgilenerek pozitif bir çalışma ortamı oluşturmak,

» Firmanın maaş bütçesini planlamak, geliştirmek ve güncellemek,

» Üst yönetimle beraber şirket hedefi oluşturmak

» Şirket kadrolaşma çalışmalarını yürütmek,

» Ödeme sistemini planlamak, geliştirmek ve bütçe oluşturmak,

» Personel alım süreçlerini profesyonel olarak yönetmek,

» Personel temin etme kaynaklarını ve kriterleri belirlemek,

» Personel oryantasyon ve eğitim süreçlerini planlayıp yönetmek,

» Personelin performans ve etkinlik denetimini sağlamak,

» Şirket içi mesleki eğitim ve gelişim programları planlamak,

» Çıkış yapan personelin işlemlerini takip edip, yürütmek,

» Kurallara aykırı durumlarda, ilgili personelin ihtar yada işten çıkarma sürecini yürütmek,

» Birimin kayıt, belge, döküman ve raporlarını korumak.

 

İnsan Kaynakları Eğitimi Nasıl Alınır?

İnsan Kaynakları Yönetiminin Görevleri Neler başlığı altında madde madde sıraladığımız görevlerle birlikte artık başarı için İnsan Kaynakları Yönetiminin önemini ve gerekliliğini net olarak görmüş olduk.  İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi alabilmek için, enstitü kapsamında faaliyet gösteren özel eğitim kurumlarından, kaliteli uzaktan eğitim kurumlarından bu eğitim alınabilir. Söz konusu kurumlar vermiş oldukları İnsan Kaynakları Eğitimi sonrası başarılı olan tüm katılımcılara, İnsan Kaynakları Eğitimi Sertifikası vermektedir.

Alanında uzman ve önde gelen uzaktan eğitim kurumlarından olan İstanbul Boğaziçi Enstitüsü uzman eğitmenler eşliğinde teknolojik altyapı ile desteklenmiş uzaktan eğitim metodu ile üst düzey İnsan Kaynakları Eğitimi Programı düzenlemekte. Eğitimi başarı ile tamamlayan tüm öğrencilerine Boğaziçi Enstitüsü onaylı İnsan Kaynakları Eğitimi Sertifikası yanı sıra, uluslararası geçerliliğe sahip ICSE onaylı ikinci bir sertifika daha vermekte. Böylelikle sadece Türkiye'de değil yurt dışında geçerli sertifikanızla dünyanın dört bir yanında İnsan Kaynakları Yönetim Uzmanı olarak çalışabilirsiniz. .

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}