Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-30T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
İletişim Nedir? İletişim Ögeleri Nelerdir?

İletişim Nedir? İletişim Ögeleri Nelerdir?


Duygu ve düşüncelerin karşı tarafa; sözlü, yazılı ya da işaret, jest ve mimik gibi çeşitli yöntemler ile aktarılmasına iletişim denmektedir.

İletişim süreçlerinin doğru şekilde gerçekleşmesi için iletişim ögeleri bulunmaktadır. Bu iletişim ögeleri ile iletişim süreci kurulur, geliştirilir ve sürdürülebilir.

İletişim Ne Demek?

İletişim Türk Dil Kurumunca; duygu, düşünce ya da bilgilerin akla gelebilecek her türlü yol ile karşı tarafa aktarılması olarak tanımlanmıştır.

 

 

İletişim Ögeleri Nelerdir?

İletişim ögeleri şunlardır:

 1. Gönderici
 2. Alıcı
 3. İleti
 4. Kanal
 5. Dönüt
 6. Bağlam
 7. Kod

1. Gönderici

Gönderici veya kaynak olarak isimledirilen öge, iletişim sürecini başlatan ana unsurdur. Gönderici; duygu veya düşüncelerini karşı tarafa aktaran öge olarak nitelendirilir.

2. Alıcı

Kaynak tarafından yollanan iletiyi veya mesajı alan öge alıcıdır. Alıcı, bir kişi ya da topluluk olabilmektedir.

3. İleti

Alıcıya aktarılması amacıyla gönderici tarafından yollanan mesaja ileti denir. İleti görsel ya da işitsel bir biçimde olabilmektedir.

4. Kanal

Kaynak tarafından alıcıya aktarılan mesajın, gönderilme biçimine kanal denir. Ses, ışık, görsel, işaret, televizyon, telefon; kanal olabilecek ögeler arasında yer almaktadır.

5. Dönüt (Geri Bildirim)

Göndericiden alınan mesaja, alıcının herhangi bir cevap vermesi dönüt diğer adıyla geri bildirimdir. Dönüt yoluyla iletilen mesajın, ulaşılıp ulaşılmadığı anlaşılabilmektedir.

Bağlam (Ortam)

İletişim süreçlerinin gerçekleştiği yere bağlam veya diğer adıyla ortam denir.

6. Kod

Gönderici ve alıcı arasında yapılan iletişimin, her iki taraf tarafından bilinen bir kodlamayla gerçekleşmesi durumudur. Örneğin dil, iki taraf tarafından bilinen kodlardan oluşur. Trafik işaretleri de gönderici ve alıcı arasındaki özel bir kodlamadır. 

İletişim Türleri Nelerdir?

İletişim türleri şunlardır:

 1. Yazılı iletişim
 2. Sözlü iletişim
 3. Sözsüz iletişim

1. Yazılı İletişim

Yazılı iletişim türünde etkileşim, dil yoluyla sağlanır. Fakat bu etkileşimde duygu ve düşünceler, ses yoluyla değil, dildeki sembollerin bir nesne üzerine çizilmesi ile gerçekleşmektedir.

Mektup, kitap, dijital ortamdaki tüm mesaj ve iletiler yazılı iletişimin unsurları olarak tanımlanabilir. Yazılı iletişimin ilk örnekleri, insanlık tarihinin ilk zamanlarında mağaralara ya da duvarlara çizilen semboller olarak kabul edilmektedir.

2. Sözlü İletişim

İletişimin en yaygın hali sözlü iletişimdir. Gerek kişiler arası iletişimde gerekse kitle iletişim araçlarında iletişim türü olarak sözel iletişim kullanılmaktadır. Televizyon, radyo ve dijital medyada duyduğumuz her ses sözlü iletişimin unsurlarını oluşturur. 

Bireyin ya da kurumun, insan bedeninin sağladığı olanakları (soluk, ses telleri, dil, diş, dudak vb.) kullanarak alıcı kişi ya da kitlelere gönderdiği iletiler, hedef kitlenin duyu organlarıyla algılanıp işlenmesi ve anlamlandırılması sonucunda sözlü iletişim süreci gerçekleşmiş olur.

3. Sözsüz İletişim

Sözsüz iletişimi oluşturan ana unsur beden dilidir. Beden dili, iletişim alanındaki kaynak ve hedefe; yineleme, vurgulama, tonlama, sesini yükseltip alçaltma imkanları vererek iletişimi çok etkin duruma getirir. 

 

 

Beden dili, dünyaya gelen her bireyin diğer bireyler ile iletişime geçmek için kullandığı ilk türdür. Birey sözlü iletişime geçtikten sonra sözsüz iletişimi öğrenir ardından yazılı iletişim sürecini başlatır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?