Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-25T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
İletişim Nedir? Doğru İletişim Modeli Nasıl Oluşturulur?

İletişim Nedir? Doğru İletişim Modeli Nasıl Oluşturulur?


İletişim nedir ve doğru iletişim modeli nasıl oluşturulur sorusuna bu içeriğimizde yanıt bulacağız. İnsan yaşamının en girift yapılarından biri de toplum içerisinde yaşama kültürüdür. Bu kültürü oluşturan normlar Eski Yunan’dan bu yana sürekli olarak tartışılmakta ve yenilenmektedir. Her yeni dönem ya da düzenlemede, insanlar arasında kurulan ya da kurulması beklenen etkileşimin temeli iletişime dayanır.  Günlük yaşamda iletişim dilinin yeri bir hayli önemli iken iş hayatında etkili iletişim kurmak daha önemlidir.

İletişim Nedir?

İletişim nedir sorusuna net bir şekilde cevap vermek gerekirse insanlar arasındaki düşünce ve duygu alışverişi olarak tanımlanabilir ve bu alışveriş yaşamın en önemli parçasıdır. Bireyler arasındaki karşılıklı mesajların çeşitli iletim yolları bulunur. Ancak iletişimi etkili ve verimli kılan da bu mesajların doğru kanallar kullanılarak, etkili bir beden dili ve söylev biçimi ile karşı tarafa aktarılmasıdır. Günlük yaşamın ilerleyişi sırasında farkında olarak ya da olmayarak birden fazla durum ile karşılaşırız. Her birinin bize ilettiği mesaj farklıdır. Bu mesajlara, iletişim deneyimlerimiz ile tepki veririz. Tepkilerimizin doğru ve anlaşılır olması, etkili bir iletişim kurmamızın da anahtarıdır. 

Bireylerin anlayış seviyeleri, geçmiş yaşantıları, algı düzeyleri ya da o an içerisinde bulundukları ruh hali bizim mesajımızın etkinliği üzerinde rol oynarken; beden dili, doğru iletişim biçiminin seçilmesi, dil kullanımı ve açık bir söylem biçimi de kendimizi ifade etmemizi kolaylaştırır. İletişimi başlatan birey, kurum ya da kuruluşun ilk hedefi anlamak ve anlaşılmaktır. Bu anlama ve anlaşılma hali aynı zamanda monolog bir iletişim modelinin rutinin de çıkmayı kolaylaştırır. Her birey mesajını doğru biçimde iletmek için kendine özgü bir iletişim dili geliştirirken, kurum ve kuruluşlar için de durum farklı değildir. 

Her birey, doğduğu andan itibaren yakın çevresinden başlamak üzere bir iletişim ağı geliştirir. Aynı simgeler sitemine sahip taraflar arasında kurulan bir iletişim hem sürdürülebilir hem de etkili olarak nitelendirilir. Toplum kültürünün gelişmesini de sağlayan bir iletişim katmanları, bireylerin benzer deneyimlerinden beslenir. Dengeli ve olumlu ilişkiler kurmak için iletişim en etkili yol olarak karşımıza çıkarken bireyler ya da kurum-kuruluşların modelledikleri iletişim ağları içerisindeki hiyerarşi de oldukça önemlidir. Farkındalık geliştirerek toplumsal normlar çerçevesinde bir düzen oluşturulmasını kolaylaştıran bu modeller, yazılı iletişim için de aynı şekilde geçerlidir.

Doğru İletişim Modeli Nasıl Oluşturulur?

 • Düşünme, konuşma, yazma ve dinleme becerilerinin geliştirilmesi gerekir. 
 • Dile hâkimiyet, sözcük seçimi, doğru tümceleri kurabilme, uyumlu söz dizimlerinden faydalanma gibi yetkinlikler iletişime dahil edilmelidir. 
 • Mesajın iletilmesi için uygun araçların seçilmenize özen gösterilmelidir.
 • Yalnızca güzel konuşma ya da yazma değil, beden dili gibi sözsüz iletişim alanlarında da bilgi sahibi olunmalıdır.
 • Toplumsal ve kültürel değerlere iletişim esnasında özen gösterilmelidir. 

 

Bütün bunlarla birlikte tüm birey, kurum ya da kuruluşların fiziki ve toplumsal koşulları göz önünde bulundurarak içerisinde bulunulan duruma uygun bir iletişim modeli geliştirmesi büyük önem arz eder. Etkili iletişim teknikleri için en önce oluşturulması gereken şey doğru iletişim modeli olmalıdır.

Modern yüzyılda kullanılan teknolojilerle birlikte iletişim araçlarında da önemli oranda dönüşüm yaşandı. Bu dönüşüm ile birlikte internet hayatımıza girdi ve sosyal ağlar kısa sürede tüm iletişim anlayışını baştan sona değiştirdi. Anlık geri dönüşler ve milyonlarca kişiye aynı anda ulaşabilme imkanı sunan sosyal medya ağlar, Z kuşağının da iletişim anlayışına yeni bir yön verdi. Kitle iletişim araçları olarak adlandırılan bu mecralar, kısa süre içerisinde önemli tartışmalara da konu oldu. 

Büyük bir etki alanı doğuran kitle iletişim araçları, bugün günün her anında tüm bireylerin en sık başvurduğu mecralar arasında yer alıyor. Tarihsel ve toplumsal koşulların bir sonucu olarak doğmalarına rağmen insan yaşamını sınırladığı alanlar ile de dikkat çeken kitle iletişim araçları, mülkiyet ilişkilerinin de önemli bir parçası olarak görülüyor. Hızlı, aktif, kısa süreli ve bağımsız iletişim koşulları oluşturan tüm mecralar toplumun deviniminin gözlemlenmesi açısından da inceleme alanlarından birisidir. 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?