İletişim Bilimleri Bölümü
2020

İletişim Bilimleri Bölümü


İnsan yaşamında en değerli olan olgulardan biri iletişimdir. Bu önemli olgu yaşamın vazgeçilmez parçalarından biridir. Hayatın her anında ve noktasında genel olarak insanlar iletişim kurmaya, sosyalleşmeye ve çevreleriyle daima bir etkileşim halinde olmaya ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı iletişimi yaşam içerisinde çok özel bir yere koymak gereklidir.

İnsanların aralarında kurmuş oldukları yakın ilişkiler bir anlamda iletişim biliminin önemli bir yönünü de oluştururlar. Bunun yanı sıra iletişim sosyoloji dalının da önemli bölümlerinden biri olarak kendisini ön plana çıkarmaktadır. İletişimi en iyi şekilde anlamak için muhakkak bu duruma bilimsel bir gözle bakmak ve bu şekilde de değerlendirmek gereklidir.

Bilim gözünden ve penceresinden duruma bakıldığında görülmektedir ki iletişim kurumlar arasında olan ilişkileri ve insanların birbirleriyle olan ilişkilerini bilimsel yöntemlerle ve gözlemler yolu aracılığıyla incelemektedir. İletişimin fonksiyonu sadece bu durumla sınırlı olmamakla birlikte onun diğer tüm bilim sistemleriyle oldukça yakından kurduğu bir bağı vardır.

Genel anlamda siyaset, psikoloji, sosyoloji ve diğer kapsamda yer alan bütün sosyal bilim alanları daima iletişim ile yakın bir ilişki içerisinde bulunmaktadır. İletişim her çalışmada kullanılabilecek ve fayda sağlanabilecek çok değerli ve özel bir alandır. Onu diğer sosyal bilim dallarıyla bir arada kullanmak ve kaynaştırmak daima ilgili amaçlar ve çalışmalar doğrultusunda en iyi verimin alınabilmesini sağlar.

Akademik olarak iletişim bilimleri bölümü ile öğrenciler bu alanda kendilerini geliştirerek bunu ileriki evrelerdeki çalışmalarından etkin olarak kullanabilir bir hale gelirler. Her bakımdan iyi bir iletişim bilimi eğitimi almanın insan yaşamına birçok açıdan kattığı önemli faydaları vardır. Öğrenciler yaşamlarında attıkları her adımda bunun etkilerini çok iyi bir şekilde görme fırsatını elde ederler.

İletişim Bilimleri Bölümü Nedir?

Genel olarak iletişim bilimleri bölümü, çeşitli nitelikteki üniversitelerin iletişim fakülteleri bünyesinde öğrencilere eğitim verdikleri akademik 4 yıllık olan bir lisans programı seçeneğidir. İlgili öğrenci seçimi sınavlarının yapılmasıyla birlikte sözel puan üzerinde yapılacak değerlendirmeler sonucu öğrenciler çeşitli üniversitelere eğitim görmeleri adına yerleştirilmektedirler.

Öğrenciler bu bölüme giriş yaparak eğitimlerine başladıklarında kendilerini birçok alana yönelik olarak geliştirme fırsatını bulurlar. Özellikle dijital çağa ve gelişmelerine uyum sağlanması adına oldukça farklı türden teknikler hakkında bilgiler edinirler. Bu bölümdeki eğitim süreçleri boyunca başlangıç aşamasından uzmanlığa kadar giden bir öğrenme planı içerisinde yer alırlar.

İletişim bilimleri bölümü ile öğrenciler sahip oldukları yetenekleri veya ilgi alanlarına yönelik olarak bir meslek seçimi yapma olanağını elde ederler. Son iki senede verilebilen uzmanlık eğitimleri genel itibariyle bu amaca hizmet eden bir niteliğe sahiptir. İletişim bilimleri bölümü kapsamında oldukça iyi eğitimler veren çok kaliteli ve iyi üniversiteler vardır.

Gelişime katkı sağlayacak güzel bir eğitim yapısının içerisinde yer almak için üniversite seçimini olabildiğince iyi bir şekilde seçmek gereklidir. İletişim bilimi bölümleri olan ve bu alana aktif öğrenci kabul eden üniversitelerin bulunması daima her zaman mümkündür.

İletişim Bilimleri Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İletişim bilimleri eğitimi alınacak üniversitelerin taban puanları genel olarak birbirlerine göre bir farklılık gösterebilmektedir. Hangi üniversiteye giriş yapılmak isteniyorsa ona özgü olan taban puanlarına göre bir başarı sıralaması elde etmek gereklidir. Taban puanları yüksek olan üniversiteler olabildiği gibi taban puanları düşük olan üniversitelerin olduğunu da daima görebilmek mümkündür. Kaliteli bir eğitim almak oldukça önem arz ettiğinden tercih aşamasında bu etkeni her zaman göz önünde bulundurmak gereklidir.

İletişim bilimleri bölümüne yönelik olarak örgün eğitim alınması şansları olduğu gibi bu bölümü açık öğretim aracılığıyla da bitirme olanakları daima mevcuttur. Bu şekilde bir eğitim fırsatı sunan üniversiteler de bulunmaktadır.

Devlet üniversitelerine girilmek isteniyorsa ve eğer yeterli puan alınamamışsa o zaman buna alternatif olarak özel üniversitelerin taban puanlarına bakılabilir. Bu şekilde zaman kaybedilmeden bir eğitim programına dahil olma şansı ortaya çıkar. Bazı özel üniversiteler yüksek puanlara göre burslu olarak da öğrenci alabilmektedir.

İletişim Bilimleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

İletişim bilimleri bölümünde birbirinde oldukça farklı türde birçok ders seçeneği bulunmaktadır. Çeşitli bilim dallarına ait olan ders türleriyle birlikte öğrenciler eğitim süreçlerinde kendilerini çok iyi bir biçimde geliştirme fırsatı elde edebilmektedirler. Bu bölümde her ne kadar bazı derslerin alınması zorunlu olsa da seçmeli ders konusunda da oldukça geniş seçenekler vardır.

Genel olarak birçok üniversite iyi bir çeşitlilik olması adına her dönem en az on tane seçmeli derse sisteminde yer vermeye çalışmaktadır. İletişim bilimleri bölümü dersleri arasında iletişime giriş, sosyolojiye giriş, dilbilimine giriş, bilişim teknolojileri, temel fotoğrafçılık, sözlü yazılı iletişim becerileri gibi seçenekler yer almaktadır.

Yine bu derslere ek olarak siyaset bilimine giriş, iletişim tarihi, gazeteciliğe giriş, hakla ilişkilere giriş, psikoloji ve felsefeye giriş ve ekonomiye giriş dersleri de bulunmaktadır. Kültürlerarası iletişim, uluslararası iletişim, iletişim sosyolojisi, iletişim hukuku, iletişim ve etik, dijital medya, sosyal ve kültürel antropoloji ve medya okuryazarlığı gibi dersler de müfredatta bulunmaktadır.

İletişim Bilimleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversitelerin farklı bölümlerinden mezun olan insanlar genel olarak kendilerine etkin şekilde ilgili alana yönelik olarak bir iş bulabilmekteler. Bu durum iletişim bilimi bölümü için de geçerli olmaktadır. Çünkü diğerlerinde istihdam konusunda alanlar ne kadar genişse iletişim bilimleri bölümü için de o kadar geniş kapasitede iyi seçenekler bulunmaktadır.

Üniversitelerin iletişim bilimleri bölümünden mezun olmayı başaran öğrenciler çeşitli türden medya kanallarında yöneticilik yapabilirler. Bu birçok yeni mezun öğrencinin günümüzde ilgisini çekmektedir. Kariyerini bu iş olanağıyla sürdüren birçok insan olduğunu daima görmek mümkündür.

Bunun yanı sıra iletişim uzmanlığı, film ve reklamlar üzerine faaliyet gösteren ajanslarda iletişim uzmanlığı ve danışmanlığı gibi işler de bu bölümden mezun olanların yapabilecekleri arasındadır. Çeşitli üniversitelerde bir akademisyen olarak çalışmak veya basılı ve dijital medya kuruluşlarında içerik yazarlığı yapmak da alternatif iş seçenekleri arasında yer almaktadır.

İletişim Bilimleri Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Üniversitelerin iletişim bilimleri bölümünden mezun olanlar haber ajansları, gazeteler, radyo kuruluşları, TV kanalları, radyo kuruluşları ve film yapım şirketleri bünyesinde iletişim danışmanı olarak görev alabilirler. Bunların yanı sıra reklam ajansları veya dijital ajanslar gibi yerlerde de yine uzman bir danışman olarak ya da içerik üreticisi, medya yöneticisi olarak iş bulabilirler. Boğaziçi Enstitüsünün hazırladığı Etkili İletişim Teknikleri Eğitimi iletişim bölümü öğrencilerinin özgeçmişini güçlendirmede önemli rol oynamaktadır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}