İçerik Yazarı Nedir, Nasıl Olunur?
2021

İçerik Yazarı Nedir, Nasıl Olunur?


İçerik Yazarı olmak günümüzün en cazip tercihlerinden biri kuşkusuz. Yazmayı seviyorsunuz. Ancak bu konuda henüz yeterince iyi değilseniz sorun değil.  Makalemiz İçerik Yazarlığı kariyerinizi oluşturmak için size rehberlik edecek. Bu satırları okuyorsanız İçerik Yazarı Olmak İçin ilk adımınızı atmış oldunuz. Sonraki aşamada iyi bir içerik yazarı olmanız için gereken desteği sağlıyor olacağız.  Ancak önce konumuzla ilgili olan İçerik Yazarı Nedir?. İçerik yazarlığı nasıl bir meslektir. İçerik Yazarı Nasıl Olunur?. gibi kavramları açıklamakla başlayalım.  

 

İçerik Yazarı Nedir

Dijital çağın yeni nesil mesleklerinden biride İçerik Yazarlığı.  Biliyorsunuz 2020 yılında dünya hızlı bir şekilde dijitalleşti. Bu süreçte profesyonel içerik yazarlarına olan ihtiyaçta adeta zirve yaptı. Zira artık herkes internette. Daha çok web sitesi ortaya çıktı. Haliyle kaliteli içerikler gerekecek. Bu ciddi anlamda karşı konulamaz bir zorunluluk. İşte bu aşamada devreye İçerik Yazarı giriyor.

Peki İçerik Yazarı Nedir?. İçerik Yazarı kısaca farklı kategorilerdeki işletmeler ve eğitim kurumları web siteleri için akademik, sektörel yada mesleki makaleler oluşturan kişi olarak tarih edilebilir.  Ancak oluşturulan makaleler kitap yada dergi yazarlarının ürettiği içeriklerden farklıdır. Daha teknik ve daha profesyonel düzeydedir. Neden?. Çünkü ilgili siteyi başta google olmak üzere arama motorlarında daha iyi konumlandırmayı amaçlar. Dolayısı ile örneğin google kriterleri ve SEO yapısına son derece uygun olmalı.  Anlamsal bütünlüğü iyi tam anlamıyla okuyucu dostu olmalı.

Buraya kadar tamam. Artık yakın zamanda yapmayı düşündüğünüz mesleğin tanımını net olarak öğrendiniz. Ancak İçerik Yazarı olmak için öğrenilmesi gereken kompleks bir dizi kriter var. Yani İçerik Yazarı Nasıl Olunur hangi aşamalardan geçmek gerekir, öğrenmeniz gereken kriterler nelerdir bunları net olarak öğrenmek gerekiyor.  

 

İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

İşte konumuzun en önemli bölümü. Makalemizi okuyarak İçerik Yazarlığı için ilk adımınızı atmış olduğunuzu belirtmiştik.  Bu bölümde ise geçmeniz gereken bir sonraki aşamayı öğreneceksiniz. Bazı kaynaklarda İçerik yazarı olmak için internette sürekli araştırma yapmak, çok kitap okumak, sürekli amatör yazılar yazmak gibi bir takım öneriler sıralanır. Bu aşamalar kısmen doğru. Ancak son derece yetersiz. Zira siz basit bir kitap yazmayacaksınız. İçerik Yazarı olmak için çıktınız yola. İçerik Yazarlığı konusunda şunlarıda mutlaka bilmelisiniz;

İçerik Yazarı Aynı Zamanda Şu Özellikleri Taşımalı;

» SEO konusunda bilgi sahibi olmalı. İçeriklerini bu çerçevede oluşturmalı

» Okunabilirliğin ne anlama geldiğini bilmeli

» Okuyucu dostu içerik oluşturabilmeli

» Google yazma kriterleri hakkında bilgi sahibi olmalı

» H Etiketleri konusunu çok iyi bilmeli

» Anahtar kelime kullanımı hakkında bilgili olmalı

» Long tail ( uzun kuyruk ) anahtar kelime nedir bilmeli ve uygulamalı

» Semantik makale konusunu bilip uygulama yapabilmeli

» Tam anlamıyla özgün ve kaliteli içerik oluşturabilmeli

Yukarıdaki maddeleri internette yapacağınız araştırmalar yada diğer basit tavsiyelerle öğrenmeye çalıştığınız takdirde en az 10 yıl kaybınız olacaktır. Tabi bu 10 yılın sonunda maalesef hâla öğrenecek çok şeyiniz olduğunu farkedeceksiniz. Peki günümüzde tercih edilen bir içerik yazarı olmak için ne yapmak gerekiyor?.

Yada birkaç ay gibi kısa bir sürede İçerikYazarı Nasıl Olunur sorusunun doğru cevabı nedir? Elbette doğru cevap konunun uzmanlarından profesyonel İçerik Yazarlığı Eğitimi almak. Bu eğitim size gerekli tüm bilgileri sağlıyor olacak. Eğitim sonunda alacağınız Yazarlık Sertifikası ile iş başvurularınızda bir adım öne çıkabilirsiniz.  

 

İçerik Yazarlığı Eğitimi Neden Gerekli?

Tecrübeli eğitim kurumu Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde alacağınız  Dijital İçerik Yazarlığı Eğitimi  sonrası sektöre tüm kriterleri öğrenmiş olarak giriş yapacaksınız. Dolayısı ile hemen iş başvurusu yaparak çalışmaya başlamak için herhangi bir engeliniz olmayacak. Daha açık olması için bu gerekliliği madde madde yazalım;

İçerik Yazarlığı Eğitimi Şu Sebeplerden Gerekli

» Güncel SEO Trendleri konusunda bilgi sahibi olmak

» SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır  detayları ile öğrenmek

» Okunabilirlik ve okuyucu dostu içerik konularını öğrenmek

» H etiketleri ve metataglar konusunu öğrenmek

» Anahtar kelime kullanım bilgisi edinmek

» Long tail, semantik gibi kavramları ve uygulamalarını öğrenmek

» Özgün ve kaliteli içerik oluşturmanın metodlarını ve önemini kavramak

» Zaman kaybı yaşamamak.

Kısaca alacağınız eğitim sizi hemen çalışma dünyasına hazırlayacak. Herhangi bir zaman kaybı yaşamanız mümkün olmayacak. Aynı zamanda içerik oluşturma konusunda yeni teknolojileri ve güncel gelişmeleri hangi kriterler eşliğinde takip edeceğinizide öğreniyor olacaksınız.

 

İçerik Yazarı Olarak Nasıl İş Bulunur?

Özellikle kariyer sitelerinde son zamanlarda her zamankinden daha çok  içerik yazarı aranıyor türü ilanlar yayınlanmaya başladı. Tabi bunun sebebi yukarıda bahsettiğimiz dijitalleşmenin süratle gerçekleşmesi.  Bir diğer sebep ise işletmeler, eğitim kurumları ve diğer alanlar için kaliteli makaleler üretecek yazarların olmaması yada çok az olması.

Kaliteli içerik yazarlarına ihtiyaç her geçen gün daha fazla artıyor.  İçerik Yazarlığı bu alanda bir kariyer hedefleyen herkes için cazip bir iş. Yazarlık Eğitimi aldığınız takdirde artık sektör için büyük oranda hazır sayılırsınız. Bundan sonraki aşamada aşağıdaki kanallardan iş başvuruları yapabilir yada serbest olarak freelance içerik yazarlığı yapabilirsiniz.

 

İçerik Yazarlığı İş İlanları

» Kariyer Siteleri : İçerik yazarlığı iş ilanları için kariyer sitelerini tercih edebilirsiniz.  Kurumsal yada bireysel olarak serbest yazarlarla çalışmak isteyen firmalar içerik yazarlığı ilanları yayınlıyor. Başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğitim sonrası alacağınız Yazarlık Sertifikası başvurularınızın daha çabuk değerlendirilmesini sağlayacaktır.

» İçerik Üretim Ajansları :  Bu ajanslar firmalara içerik konusunda destek sunarlar. Dolayısı ile kaliteli içerik yazarlarına her zamankinden çok ihtiyaçları var. Bu tür siteleri tespit edip başvuru yapabilirsiniz.

» Ücretli Yazar Arayan Bloglar :  Bazı kurumlar yada bireysel olarak site oluşturmuş kişiler içerik yazarı arayışındadır. Çünkü içerik yazmak için vakitleri olmamakla birlikte kaliteli içerik oluşturmak oldukça ciddi bir bilgi birikimi gerektirir.  Başvurunuz sonrası belirli bir ücretle başlayabilirsiniz.

» Webmaster Platformları :  R10 – wmaraci gibi webmaster platformları içerik yazarlığı işi almak için son derece uygun platformlar.  Üyelik işleminizi tamamladıktan sonra Kendinize ait bir iş alım ilanı yayınlayabilir gelecek olan işleri değerlendirebilirsiniz. Ancak oluşturacağınız ilanda ücretlendirme dahil tüm detayları belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca diğer üyelerin soracakları sorulara karşı hazırlıklı olmak ve hiçbir soruyu boş geçmemek çok önemli.  Alacağınız işlerde asla göz ardı etmemeniz gereken en önemli kriter kaliteli içerik üretmek ve zamanında teslim etmek olmalı.

 

İçerik Yazarlığı Maaşları Ne Kadar

Bunun için belli bir kriter yok. İçerik Yazarlığı Maaşları uzmanlık ve tecrübe seviyesine göre değişkenlik gösteriyor.  Eğer bir firmada tam zamanlı makale yazmak için başladıysanız aylık 3500 – 4000 şeklinde maaş alabilirsiniz.  Ancak bu miktar uzmanlık seviyeniz, deneyim ve tecrübenizle birlikte artış gösterecektir. Örneğin üç yıldan daha deneyime sahip yazarlar aylık 5000 – 7.000 TL arası ücret almakta. Hatta anlaşma şekline göre daha fazlada olabilmektedir.  Profesyonel yazar ve editörlerin aylık ücretsi ise 15.000 – 20.000 TL arasında.

Ancak siz herhangi bir kuruma bağlı kalmaksızın freelance yani serbest çalışmayı tercih edebilirsiniz.  Bu durumda bir ücretlendirme planı oluşturmak durumundasınız. Örneğin bir yada birkaç kurumla düzenli olarak içerik yazma konusunda anlaşabilirsiniz. Ücretlendirme konusunu anlaştığınız firma ile haftalık yada aylık şekinde belirlemeniz mümkün.  

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}