Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
İçerik Editörlüğü Nedir? Online İçerik Editörlüğü Nedir?

İçerik Editörlüğü Nedir? Online İçerik Editörlüğü Nedir?


Modern teknolojiler aynı anda onlarca dijital mecrayı hayatımıza dahil ederken, bunların içerisinde öne çıkanlar; bir ürün, marka ya da hizmeti en doğru kelimeler ile kullanıcılara ulaştıranlar oluyor.

Her birimiz her gün gün sosyal medya mecralarında onlarca reklam, haber, tanıtım vb. içerik ile karşılaşıyor ve bunların kimilerini dikkat ve ilgi ile takip ederken kimilerine daha ilk satırda burun kıvırıp başka bir uyarıcının peşine düşüyoruz. 

Peki, bizi kendisine hayran bırakan içerikler ile diğerlerinin arasındaki fark ne? 

Elbette içeriği hazırlayan kişinin alan bilgisi, yeterliliği, dili, dile hâkimiyeti, pazarlama tekniklerine duyduğu ilgi, orijinal oluşu ve bütün kullanıcıların ilgi ve taleplerine yanıt verebilecek donanıma sahip oluşu. 

İÇERİK EDİTÖRLÜĞÜ NEDİR?

Bir metin, yazı ya da sayfanın nihai kullanıcısına ulaşmadan önceki gerekli denetimlerini yapan kişilere içerik editörü adı veriliyor. Geçmişte Gazetecilik, Radyo, Sinema ve Televizyon, Sosyoloji, Edebiyat ya da Halkla İlişkiler bölümlerinden mezun olan kişilerin yer aldığı bir meslek grubu olan içerik editörlüğü, bugün hemen her alanda karşımıza çıkıyor. 

Büyük gazete ve dergilerin yazı işleri, röportaj bölümü, sayfa sorumlusu vb. görevler üstlenen içerik editörleri de teknolojinin gelişmesi ile birlikte dijital mecralara kayarken, bugün çevrimiçi her sayfanın bünyesinde mutlaka bir içerik editörü bulunuyor. 

ONLINE İÇERİK EDİTÖRÜ NEDİR?

Gün içerisinde elimizden düşürmediğimiz akıllı telefon, tablet ya da dizüstü bilgisayarlarımız aracılığı ile bize ulaşan her metnin mutfağında içerik editörü yer alıyor. İlk olarak online haber sayfaları ya da dergilerde karşımıza çıkan online içerik editörleri sıklıkla içerik yazarları ile de karıştırılıyor. 

Bir içerik yazarı, kendisine iletilen bilgilendirme neticesinde firma ya da ürüne dair en doğru ve arama motoruna uygun metni oluşturan kişi olarak bilinirken, içerik editörleri bu metinleri denetleyen, gerekli düzenlemeleri yapan, gerekli geri bildirimleri yaparak en doğru metne ulaşmayı hedefleyen, metne uygun görseli belirleyen, hedef kitlenin talebi doğrultusunda analizleri gerçekleştiren, yenilikçi fikirleri ile konsept oluşturan kişilere deniliyor.

Aslında içerik editörü geçmişten bugüne yayınevlerinde, dergi ve basılı yazında kendisine yer bulurken gelişen teknoloji ile birlikte online platformların tamamında ön sıralarda yer alıyor. 

Her bir içeriğin özgün ve orijinal oluşundan sorumlu olan online içerik editörü, multi-disipliner bir çalışma yürüterek, hizmet sunduğu kurum ya da markaya değer katıyor. 

Web trafiği içerisinde hizmet sunduğu sayfanın yerini analizlerle tespit eden online içerik editörleri, gerekli raporlamalar ve Google Analytics incelemeleri ile alınan yolu da bizzat takip ediyor. 

Sayfaya uyum ve sayfa için uygunluktan sorumlu olan online içerik editörü, gerekli revizeler ile birlikte çalıştığı ekibi de hem yönlendiriyor hem de en doğru içeriğin en doğru hedef kitleye ulaşmasında rol oynuyor. 

Bu nedenle kurum, hizmet ya da markanın gelişim sürecinde rol oynayan online içerik editörü, yasal sürecin işeyişinden de bizzat sorumlu oluyor. 

NASIL ONLINE İÇERİK EDİTÖRÜ OLUNUR?

Geçmişte belirli bölümlerden diploma sahiplerinin yapabildiği içerik editörlüğü mesleği, teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha geniş bir kitle tarafından tercih ediliyor. Hemen her bölümden mezun olmuş ya da halihazırda öğrenci olanlar online içerik editörü olarak görev alabilirken elbette belirli kriterleri sağlamaları bekleniyor. 

Online içerik editörü olmak için;

- Türkçe ya da hizmet sunulan diğer tüm dillerde yazım ve dilbilgisi kurallarına hâkim olmak,

- Araştırma merakını sürekli olarak canlı tutmak,

- Yaratıcı fikirler ile yeni ufuklar açabilmek,

- Takım çalışmalarında uyumlu biçimde yer alabilmek,

- Mesleki gelişim ve yeniliklerin sürekli takipçisi olmak,

- Google başta olmak üzere arama motorlarının işleyişi hakkında bilgi sahibi olmak,

Ve hepsinden öncelikle olarak da yazılı ve sözel iletişim yeteneklerine sahip olmak gibi nitelikler aranıyor. 

Dilerseniz Boğaziçi Enstitüsünün sizler için hazırlamış olduğu "Dijital İçerik Yazarlığı" eğitimi sayesinde, online olarak hem kurs alıp hem de sertifika sahibi olabilirsiniz.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}