Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
İçerik Editörlüğü Nedir? İçerik Editörü Nasıl Olunur?

İçerik Editörlüğü Nedir? İçerik Editörü Nasıl Olunur?


İnternet üzerine çalışmak isteyenlerin sıklıkla karşılaştığı kavramlardan birisi içerik editörlüğü olarak bilinir. Özellikle iş ilanlarında veya bilgi veren sayfalarda sıkça bu kavram görülür. Ancak henüz yeni bir kavram olmasından dolayı insanlar tarafından ne olduğu net olarak bilinmemektedir. Bunun için içerik editörlüğü nedir, nasıl olur ve içerik editörü maaşları gibi merak edilen soruları hazırladığımız içerik sayesinde anlatmaya çalışacağız.

İçerik Editörlüğü Nedir?

İçerik editörlüğü e-ticaret siteleri, blog sayfaları, online satış siteleri ve web sayfaları için içerik üretme işidir. İnternetin kullanımının artmasına bağlı olarak firmaların satış hamlelerini internet üzerine taşımaları web sitelerini ortaya çıkarmıştır. Web sitelerinin ortaya çıkmasıyla da bu web sitelerinde yayınlanacak güncel ve özgün içeriklere ihtiyaç duyulmuştur.

Bu ihtiyaca bağlı olarak da içerik editörlüğü ortaya çıkmış ve içerik editörleri aracılığıyla web sitelerine içerik sağlanmaya başlamıştır. Üretilen içerikler yazı, simge ve görsel öğelerden oluşan içeriklerdir. Bu içerikler ihtiyaca bağlı olarak üretilir ve web sitelerinde yayınlanır.

İçerik Editörü Ne İş Yapar?

İçerik editörlerinin genel olarak yaptığı iş içerik hazırlamaktır. Editörlerin bu içerikleri kurallarına uygun olarak ve gerektiğinde de görsel öğelerden yararlanarak hazırlaması gerekir. Bir sektörde içerik editörü olarak çalışan kişi sürekli olarak içerik üretmek zorundadır. Ayrıca bu kişiler içeriklerin özgün olmasını, yazım kurallarına uygun olmasını ve belirlenen konuya uygun olması gibi düzenlemeleri yapar.

Bir konuda içerik hazırlamadan önce bu içeriğin hangi hedef kitleye hitap edeceğini belirler ve içeriği o hedef kitlenin ilgisini çekecek şekilde hazırlar. Çalıştığı sektör ve web dünyasındaki trendleri takip ederek uyum sağlar. Hazırladığı içeriklerin telif hakkı ve yasal sorunlar yaşamamasını sağlar.

İçerik Editörü Olmak İçin Gerekli Beceriler Nelerdir?

Bir mesleği yapabilmek adına insanların bazı becerilere sahip olmaları gerekir. Bunun için içerik editörlüğü yapmak isteyenlerin de sahip olmaları gereken bir takım beceriler vardır.

Bu beceriler arasında;

 • Araştırmacılık: İçerik editörü olmak isteyen kişilerin araştırmacı olmaları gerekir. Özgün içeriklerin üretilmesi için detaylı bir araştırma yapması gerekir.
 • Gelişmeleri takip etme: İçerik editörlüğü yapmak isteyen kişilerin çalıştığı sektörün gelişmelerini takip etmesi gerekir. Bu sayede hazırladığı içeriklerde güncel gelişmelerden de esinlenebilir.
 • Dil Bilgisine hakimiyet: Bu mesleği yapacak kişilerin dil bilgisi kurallarına hakim olması gerekir. Anlatım veya yazım bozukluğu olan içerikler kişiler tarafından özensiz olarak düşünülebilir ve içeriklerin doğru olmadığı algısı yaratabilir.
 • İfade etme becerisi: İçerik editörlerinin içerik hazırlayacağı konuyu kişilerin anlayacağı şekilde ifade edebilmesi gerekir. Web sitesi içeriklerinin okuyucuyu yorması veya anlaşılmaz olması insanların o siteden uzaklaşmasını sağlar. Bunun için editörlerin anlatmak istediklerini net bir şekilde ifade edebilmeleri gerekir.
 • Yaratıcılık: İçerik editörlerinin yaratıcı olmaları özellikle içeriklerde görsel öğelere yer verilecekse önemlidir. Ayrıca yaratıcı fikirlere sahip olması ve yayınladığı içeriklerde bu fikirleri paylaşması insanların o içeriğe ilgi duyma oranını artırır.
 • Program bilgisi: İçerikler web sitesine belirli programların kullanımıyla aktarıldığı için editörlerin program bilgisi olması gerekir.

Bu özelliklerin yanı sıra içerik editörlerinin sorun çözme becerisinin olması ve birden fazla işi aynı anda yapabiliyor olması gerekir. Bu becerilere sahip olan ve içerik editörlüğü eğitimi alan kişiler bu mesleği kolay bir şekilde yapabilirler.

İçerik Editörü Nasıl Olunur?

Web siteleri için içerik üretmek dolayısıyla da içerik editörlüğü yapmak isteyen kişiler nasıl içerik editörü olunacağını merak ederler. İçerik editörü bir meslek olarak görülmesine rağmen günümüzde örgün eğitimi olan bir meslek değildir. Bunun için üniversitelerden içerik editörlüğü alınması mümkün değildir.

Ancak kişilerin içerik editörlüğünü doğru bir şekilde öğrenmeleri ve belgeli olmaları adına akademiler ve eğitim kurumları tarafından içerik editörlüğü eğitimleri verilir. Bu sayede kişiler mesleğe dair detayları öğrenerek edindikleri sertifika sayesinde iş başvurusu yapabilirler.Dijital İçerik Yazarlığı Eğitimi Boğaziçi Enstitüsü tarafından da verilen bir sertifika eğitimidir. Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız enstitünün online içerik editörlüğü sertifika eğitimine katılabilirsiniz.

İçerik Editörlerinin Çalışma Alanları Nelerdir?

İçerik editörlerinin genel olarak çalıştıkları alan internettir. Ancak günümüzde pek çok sektör işleyişini internet üzerinden gerçekleştirdiği için içerik sektörlerinin de her sektörde çalışması mümkündür.

Bir şirkete ait web sitesi için içerikleri şirket bünyesine alınan içerik editörleri üretebilir. İçerik editörleri internet dünyasında ise e-ticaret siteleri, online satış siteleri, sosyal medya ajansları ve dijital pazarlama ajanslarında kendilerine iş bulabilirler. Ayrıca bu mesleği yapmak isteyen kişiler kendilerine bir web sitesi açarak kendi sitelerinin içerik editörlüğünü de yapabilirler.

İçerik Editörü Maaşları Ne Kadardır?

İçerik editörü maaşları içerik editörlüğü yapmak isteyenlerin ilk sorduğu sorular arasında yer alır. Ancak içerik üretmekle görevli olan içerik editörlerinin maaşları çalıştıkları yere bağlı olarak değişir. Genellikle internet siteleri adına çalışan içerik editörleri sitelerin elde ettikleri gelirden yola çıkarak belirlenen maaşları alırlar.

Ayrıca editörlerin deneyimleri ve sahip oldukları yeteneklerde aldıkları maaşın artması üzerinde etkilidir. Günümüzde içerik editörlerinin aldığı en düşük maaş 1500-2000 arasında değişirken deneyime ve başarılı olunmasına bağlı olarak 6000 TL maaş alabilen içerik editörleri de vardır. 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?