Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-25T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
HTML - CSS Nedir? HTML - CSS Eğitimi Nedir?

HTML - CSS Nedir? HTML - CSS Eğitimi Nedir?


Geçmişten bugüne baktığımızda teknolojinin en büyük kırılma noktası olarak ‘web’ dünyasının insanoğlunun hayatına girmesi olarak adlandırmak yanlış olmaz. İlk kez 1990 yılında, CERN’de görevli Tim Berners-Lee’nin World Wide Web’i keşfetmesiyle çevrim içi dünyanın kapılarını web sayfaları aracılığıyla açan günümüz insanları, birbirinden farklı yapılandırılmış ve işlevsel olarak birbirinden ayrılmış sayfayı gün içerisinde binlerce kez ziyaret etmektedir. 

Bu gelişim ve dönüşüm, Web Tasarımı ya da Web Programlama ve Tasarlama mesleklerini 2000’li yılların en çok tercih edilen gözde yetkinlikleri arasına dâhil etmiştir. Hemen her yaş grubundan ilgili ve merakı olan bireyler web kodlama, yazılım, tasarım vb. alanlara yönelirken, çevrim içi dünya her geçen gün binlerce yeni sayfa ile karşılaşmaktadır. 

Elbette bu sayfaların en bilinen ve tercih edilenleri sosyal medya ağları olmasına karşın halen her alanda tanıtım, reklam, duyuru, organizasyon, satış ve özellikle de e-ticaret web sayfalarının aktif kullanımı üzerinden yürütülmektedir. 

Hâlihazırda kendileri de birer web sayfası olan arama motorları her geçen gün milyarlarca sayfa tarayarak kullanıcılara ulaştırmakta, binlercesi için de farklı işlemler uygulamaktadır. 

Peki, bütün bu sayfalar nasıl oluşturuluyor? 

HTML – CSS NEDİR?

 “Hyper Text Markup Language” yani en bilinen adıyla HTML, Türkçe’de ‘Zengin Metin İşaretleme Dili’ olarak adlandırılmaktadır. Bir web sayfasının oluşturulmasında kullanılan HTML, .html ya da .htm uzantılarıyla ifade edilmektedir. 

Kodlama dilleri ile sıkça karıştırılan HTML, aslında betik bir dildir ve ‘tag’ yani etiket yapısından oluşturmaktadır. Açılan etiketlerin içerisinde yerleştirilen komutlar ile web sayfasının temel yapısını inşa etmekte kullanılan HTML, standart oluşturulmuş herhangi bir metnin web tarayıcıda görüntülenmesini sağlamaktadır. 

“Cascading Style Sheets” yani bilnen adıyla CSS, Türkçe’de “Basamaklı Biçim Sayfaları ya da Basamaklı Stil Şablonları” olarak adlandırılmaktadır. 

CSS, HTML tarafında oluşturulan ve web sayfasında gönderilen metinlerin renk, biçim, yazı fontu, arka plan, genişlik ya da yükseklik gibi parametreler ile şekillendirilmesini sağlamaktadır. 

“ID” ve “Class” adı verilen seçiciler ile verilen komutları uygulayan CSS, HTML etiketleri içerisinde kullanılmakta ve web sayfasının düzenlemesine dair tüm detayların oluşturulmasında destek sunmaktadır. 

Web Tasarımı ve Programa alanına ilgi duyanların ilk karşılaştıkları bu iki metod aracılığıyla bireysel ya da kurumsal tercihler HTML ve CSS solver araçlarıyla çözümlenerek web sayfasının ara yüzünde kullanıcılara ulaşmaktadır. 

Bu nedenle hem HTML etiketleri hem de CSS seçicileri bir web sayfasının iskeleti olarak adlandırılır. Aynı zamanda fotoğraf, video, gif vb. ara formlarında bir web sayfası üzerinden kullanıcılara sunulmasında rol oynayan HTML, kısa sürede dolu bir içerik oluşturmaya çalışan herkesin en büyük yardımcılarından birisidir. 

HTML, bütün bu işlevlerinin yanı sıra arama motorlarının web sitesi hakkında en fazla bilgiyi edindiği alandır. HTML etiketlerinin SEO, yani aramam motorunun optimizasyonuna uygunluğu, sayfanın kısa sürede indekslenerek kullanıcıların erişimine açılmasında da etkili olmaktadır. 

Bir bilgisayar içerisindeki Notepad, Visual Studio Code vb. standart yazım sayfaları ile oluşturulabilen HTML ve CSS komutları, web sayfalarına eklendiğinde işlevsel kazanmaktadır. 

HTML – CSS EĞİTİMİ NEDİR?

Kullanıldığı ilk günden bu yana teknolojinin gelişimiyle birlikte değişen HTML, bugün HTML% olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna bağlı olarak CSS içerisinde de geçmişten bugüne birden fazla dönüşüm yaşanmış ve son olarak CSS3 hayatımıza girmiştir. 

Nitelik ve işlev bakımından halen bir web sayfasının ana omurgasının oluşturulmasında kullanılan her iki betik dil, hem örgün eğitim müfredatında hem de özel eğitim kurumlarının eğitim müfredatlarında kendisine yer bulmaktadır. 

 Hem bireysel hem de kurumsal web sayfalarının arttığı modern yüzyılda hemen her bireyin yetkinlikleri arasında yer alması gerekli görülen HTML ve CSS betik dilleri, Boğaziçi Enstitüsü farkıyla sizi de bir adım öne geçirir. 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?