Hızlı Okumak İçin Yapılması Gerekenler
2021

Hızlı Okumak İçin Yapılması Gerekenler


İşiniz gereği hızlı okumanız gerekiyor. Peki, hızlı okumayı en kısa sürede nasıl öğreneceksiniz? Bu makalede size bunu anlatıyor olacağız. Okuma hızı çok önemlidir. E-postalar, raporlar, web siteleri ya da sosyal medya, kitaplar ve dergiler hangisi olursa olsun. İşlediğimiz bilgi miktarı gün geçtikçe artıyor. Muhtemelen bu bilgileri daha hızlı öğrenmek için baskı hissediyorsunuz. Özellikle iş yerinizde. Dolayısı ile stres kaçınılmaz görünüyor. Ancak buna gerek yok. Daha bilinçli bir program uygulamak mümkün.

Makalemizin devamında önce Hızlı Okuma Nedir? sorusunu cevaplayacağız. Ardından hızlı okumak için gerekli ipuçlarını bulacaksınız. Son olarak en önemli bilgi geliyor. Hızlı okumayı profesyonel seviyede öğrenmek için yapmanız gerekenler. Almanız gereken eğitim noktasında bilgi vereceğiz. Şimdi başlayabiliriz;

 

Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı okuma, sözcükleri tek tek tanımlamaktan ziyade, bir sayfadaki cümleleri bir kerede hızlı bir şekilde okuma ve anlama sürecidir. Çoğu insan dakikada ortalama 250 kelime okur. Ancak bazıları doğal olarak diğerlerinden daha hızlıdır. Okumayı hızlandırma teknikleri ile bu oranı ikiye katlamak mümkün. Okumanızı hızlandırmak için kullanabileceğiniz bazı teknikleri şimdi inceleyelim.

 

Okuma Nasıl Hızlandırılır?

Tüm hızlı okuma tekniklerinin ortak bir yönü vardır. Okurken her kelimeyi telaffuz etmekten ve kafanızda bunu duymaktan kaçınırsınız. Bu süreç "alt seslendirme" olarak bilinir. Oysa kelimeleri söyleyebileceğinizden daha hızlı anlarsınız. Bu yüzden satırları ya da kelime gruplarını sadece gözden geçirmek ideal olandır. Süratle gözden geçirir, hızla anlar böylece daha hızlı okuma işlemi gerçekleştirirsiniz.

Alt seslendirme engelini hiç takılmadan geçebilirsiniz. Tek tek kelimeler yerine kelime bloklarına odaklanmanız gerekiyor. Bunu yüzünüzü gevşeterek ve sayfadaki bakış açınızı genişleterek yapabilirsiniz. Böylece kelimeleri ayrı ayrı birimler olarak görmüyor olacaksınız. Bunu uygularken, gözleriniz sayfada daha hızlı geçiş yapacaktır.

Buraya kadar çok iyi. Şimdi devam edelim. Her satırın sonuna yaklaştığınızda, geniş bakış açınızın gözünüzü son kelime grubuna götürmesine izin verin. Bu, okuma işleminizdeki yavaşlığı ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Dolayısı ile bir sonraki satırı daha hızlı tarayıp süratle geçiş yapabilirsiniz.

Okuma hızınızı artırmak için dünya çapında geçerli üç yönteme bakalım:

 

Okumayı Hızlandırmak İçin 3 Etkili Yöntem

» 1 - İşaretçi Yöntemi

İşaretçi yöntemi teknik olarak Amerika’nın Utah eyaleti öğretmenlerinden Evelyn Nielsen Wood tarafından keşfedildi. Evelyn Nielsen hızlı okumanın öncülerinden kabul edilir. Okuma esnasında parmağını satır boyunca kaydırırsa her defasında daha hızlı okuyabileceğini iddia etti. İddiasını başarı ile kanıtladı. Artık işaretçi yöntemi dünya çapında kullanılıyor.

Bu yöntemde satır işaretleme işlemi söz konusu. Genelde okuma esnasında gözler sürekli olarak bir önceki cümleye kayar. Bu durum profesyonel eğitimle aşılabilir. Bakışlarınızın bir önceki cümleye gitmesini önleyebilirsiniz. Bunu için her satırda işaretçi kullanın.  

Bu işaretçi, parmağınız ya da bir kalem olabilir. Gözlerinizle işaretçinin ucunu takip ederek okumaya devam edin. Bakışlarınız sürekli kalem ya da parmağınızda olsun. Böylece geriye dönüşler azalacak. Hatta bir süre sonra tamamen son bulacaktır. İşaretçiyi ne kadar hızlı yürütürseniz okuma hızınız o ölçüde artacaktır.

 

» 2 - Hızlı İzleyici (Tracker-and-Pacer) Yöntemi

Bu yöntem elinizdeki kalemle okuduğunuz her satırın altını çizerek ilerlemeyi baz alır. Bu arada gözünüz sürekli olarak kalemin ucundadır. Asla önceki cümlelere dönüş yapmamalısınız. Böylece her satırda aldığınız hız artacaktır. Ve kelimelere odaklanmanız son derece kolay olacaktır. Okuma hızınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Tabi bu arada kelimelerin altını çizip çizmemek sizin seçiminiz.

Her satırda bir saniyeden fazla harcamamaya çalışın. Bir sonraki aşamada sayfaların her birinde hızınızı artırın. Muhtemelen ilk başta çok az bilgi edindiğinizi göreceksiniz. Ancak yöntemi sürekli kullanıp beyninizi çalıştırdıkça kavrayışınız daha fazla gelişecektir. Bu yöntem geri dönme ve yeniden okuma ihtiyacınızı büyük ölçüde azaltacaktır.

 

» 3 - Tarama (Ön izleme) Yöntemi

Tarama Yöntemi, gözlerinizi hızla sayfanın aşağısına (genellikle ortaya doğru) kaydırmayı hedefler. İlerledikçe belirli sözcükleri ve tümceleri tanımlamayı içerir. Bunlar anahtar cümleler (genellikle her paragrafın ilk cümlesi), isimler, sayılar ya da tetikleyici sözcükler ve fikirler olabilir. Çevresel görüş açınızı genişletmeyi öğrenmek bu konuda yardımcı olabilir.

Bu yöntemde her kelimeyi okumazsınız. Hedef sadece temel fikri kavramanızı sağlamaktır. Böylece neyin önemli olduğuna gözünüz daha iyi odaklanır. Bir zihin haritası kullanmak daha çok yardımcı olabilir. Bu sayede aldığınız bilgileri daha iyi kavrarsınız. Bir süre sonra okuma hızınızın arttığını gözlemleyeceksiniz.

 

Ne Zaman Hızlı Okumak Gerekiyor?

Yukarıdaki tekniklerin tümü daha hızlı okumanıza yardımcı olabilir. Ancak başarmaya çalıştığınız şeyin ne olduğu çok önemli? Etkili hızlı okuma, hız ve anlama arasında iyi bir dengedir. Araştırmalar, ne kadar hızlı okursanız, o kadar az bilgi edinildiğini keşfetti. Özellikle ayrıntıları hatırlamak söz konusu olduğunda önemli bir ayrıntı bu.

Dolayısıyla, karmaşık bir yasal belgeyi ya da teknik bir dokümanı okuyorsanız bu metotları kullanmayın. Hatta zamanınız dar bile olsa. Bu durumda hızlı okuma kesinlikle çözüm olmayacaktır. Aynı şekilde okuduğunuz materyal yeni veya tanıdık değilse ya da başka birine öğretmeniz gerekiyorsa yavaş okumanız daha mantıklı bir çözüm.

Hızlı okuma tekniği kullanmak sadece sunulan temel argümanları ya da gerekli sonuçları anlamanız için işe yarayabilir. Özellikle daha az meşgul olduğunuzda kullanın bu metotları. Örneğin, aynı belgeyi yeniden ve daha yavaş okumayı planlıyorsanız geçerli olabilir. Global bir araştırma bir yazıyı hızlıca gözden geçirip sonra tekrar okuduğunuzda daha iyi anladığınızı belgeledi.

Genel olarak konuşursak, bir şeyi ezberlemek istiyorsanız orta düzey bir hızda okumalısınız. Aşırıya kaçmak hızlı okumanızı sağlar. Ancak konuyu anlama noktasında son derece başarısız olursunuz.

 

Hızlı Okumak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hızlı okumanın nasıl yapılacağını bilmek başarıya giden ilk adımdır. Bu aşamada hızlı okumak için yapılması gerekenler vardır. İşte size yardımcı olacak hızlı okuma ipuçları:

 • Dikkatinizi dağıtan şeylerden kaçının. Mümkün olduğunca az kesinti ve dikkat dağınıklığı olan bir ortam oluşturun. Okurken tam odaklanmanızı sağlayın.
 • Okurken sakin olun. Hangi tekniğin sizin için en iyi şekilde sonuç vereceğine dair bir fikir edinmek çok önemli. Bunun için karmaşık olmayan bir romanı ya da basit bir makaleyi okuyun. Ne kadar hatırladığınızı veya anladığınızı ölçün. Bu arada ne kadar hızlı okuduğunuzu görmek için bir zamanlayıcı ayarlayın.
 • Okuduğunuz kelimeleri görmezden gelin. Bu işlem gözlerinizin önceki kelimelere geri dönmesini önleyecektir. Dolayısı ile okumanızın yavaşlaması ve kesintiye uğraması söz konusu olmaz.
 • Metinden ne istediğinizi bilin. Gözden geçirme yöntemini kullanıyorsanız bu yararlı olabilir. Çünkü ilgili kelimeleri, cümleleri ya da alt başlıkları gördüğünüzde daha çok dikkat verirsiniz. Sonradan bu noktalarda yavaşlayıp vurgulamak için daire içine alın. Aksi takdirde sayfada hızla hareket edebilirsiniz. Bu da istemediğiniz sonuçlar doğurur.
 • İlerleme seviyenizi ölçün. Bu şekilde uygulamanızın işe yarayıp yaramadığını anlayabilirsiniz. Seviyenizi ölçmek için ReadingSoft.com gibi online araçlardan faydalanabilirsiniz. ReadingSoft.com ile nasıl ölçüm yapacağınızı anlatalım. Sayfada okuma yapmadan önce Speed Reading Test yazısı altındaki start butonuna tıklayın. Okumayı bitirdiğinizde metnin altındaki stop butonu ile sonlandırın. Bir alttaki alanda okuma süreniz belirecektir.
 • Düzenli pratik yapın. Düzenli olarak sürekli pratik yapın. Bu çok önemli. Belirli aralıklarla yapacağınız pratikler ilerlemenizi sağlayacak. Bunu asla unutmayın! Başarılı olmak için mutlaka hızlı okuma pratiği yapmalısınız. Kendinizi ne kadar çok eğitirseniz, o kadar çok verim alırsınız.

 

Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi

Yukarıda anlattıklarımız çözüme yönelik bazı tavsiyeler. Uygulayıp iyi sonuçlar almanız mümkün. Ancak hızlı okuma konusunda bundan daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Bu durumda en baştan profesyonel bir eğitim her zaman daha iyi çözümdür. Bu her konu için geçerli. Her hangi bir konuda araştırma, deneme yanılma gibi metotlarla birçok şey öğrenmek mümkün. Ancak daha kapsamlı ve organize bilgi için mutlaka profesyonel eğitim gerekiyor.

Hızlı Okuma konusunda devreye Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi  giriyor. Hızlı, kapsamlı ve kalıcı bir hızlı okuma deneyimi istiyorsanız tavsiyemiz bu yönde. Eğitimi nasıl alacaksınız? Yüz yüze eğitime belirsiz bir süreye kadar ara verildi. Merak etmeyin online eğitim var. Tecrübeli online eğitim kurumu Boğaziçi Enstitüsü‘nün sunduğu Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimine katılabilirsiniz. Eğitim sonunda çok büyük mesafe katetmiş olacaksınız. Alacağınız Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi Sertifikası ise size yepyeni bir kariyer yolculuğu için zemin hazırlayacak.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}