Hızlı Okuma Nedir? Hızlı Okuma Tekniklerini Nasıl Öğrenebilirim?

Hızlı Okuma Nedir? Hızlı Okuma Tekniklerini Nasıl Öğrenebilirim?


Hızlı Okuma teknikleri, gündelik hayatta ihtiyaç duyabileceğimiz gibi , iş hayatında daha farklı şekillerde ihtiyacımız olabilecek özellik ve gereksinimler arasında yer almaktadır. Hızlı okuma nedir? Anlayarak hızlı okuma teknikleri hakkında detaylı bilgiler sunduğumuz bu yazımızda, hızlı okumanın faydalarından çok, anlayarak hızlı okumanın faydalarını sizlerle paylaşacağız. 

Enstitüler tarafından sertifika eğitimi programlarına dahil edilen hızlı okuma teknikleri, çalışma hayatında başarı sağlamak için katkı sunan özelliklerden biridir. 

Hızlı Okuma Nedir? 

Anlayarak hızlı okuma; adından da anlaşıldığı gibi okuyucunun okuduklarını normal süreden daha hızlı ancak, daha iyi anlayarak okumasıdır. Bu tekniği kullanarak herhangi bir içeriği normal insanlardan daha hızlı okumak mümkün olduğu gibi, anlamak da fazlasıyla mümkündür.

Göz ile beyin arasındaki iletişim farkı, okuma hızında belirleyici rol oynamaktadır. Sürekli beynin farklı şeyler kurgulaması ve gördüklerini algılayarak tüm sisteme mesaj göndermesi, beynimizin çok daha hızlı bir şekilde çalışması gerektiğini ortaya koyar. 

Gözler ise beynin çalışma hızına göre, daha yavaş bir hızda çalışmaktadır. Bu yüzden hızlı okumaktan ziyade, okunan yani görülen yazının beynin tam olarak anlayacağı şekilde beyni iletilmesi biraz daha zor olmaktadır. 

Hızlı okuma teknikleri eğitimi, beyin ile göz arasındaki çalışma ve algılama hızını, biraz daha dengeye koymaktadır. Yani aslında bu teknikler hızlı çalışan bir beyne, gözlerin yavaş kalması sebebiyle iletilecek mesajın çok daha hızlı iletilerek ikisi arasındaki çalışma hızını birbirine yaklaştırmayı sağlar. Bu teknikler aynı zamanda beynin, okunanı şeyleri hızlı algılama yeteneğini önemli ölçüde artırmaktadır. 

Hızlı okumanın en önemli faydalarından biri de, kişinin normal sürede daha fazla okumasını sağlayarak genel bilgi haznesine yeni bilgiler katılmasına imkan vermesidir. Çok okuyan kişiler daima çevresindeki olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaşık, aynı zamanda hızlı karar verebilme yeteneğine sahip olurlar. 

Yani her açıdan bu tekniklerin, çok okuyan kişiler için daha fazla fayda sağladığını söylemek mümkün olmaktadır.

Hızlı okuma nedir? Hızlı okuma teknikleri nelerdir? Boğaziçi Enstitüsü

Hızlı Okuma Teknikleri Youtube Videoları 

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube üzerinde, hızlı okuma ile alakalı başta Türkçe kaynaklar olmak üzere yabancı dillerde de binlerce kaynak bulmak mümkündür. Youtube üzerinde konuyla alakalı arama yaparak, ilgili videolara ulaşabilirsiniz. 

Bir yandan hızlı okuma ile alakalı eğitimler devam ederken diğer yandan Youtube üzerinden videolarla destek almak, hızlı okuma teknikleri sertifika programı kapsamında fazlaca işinize yarayacaktır.

Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi Nasıl Alınır? 

Etkili ve işe yarar bir şekilde hızlı okuma teknikleri ile alakalı eğitim almak için, örgün ve online sertifika programı düzenleyen enstitü merkezlerinden yardım alınabilir. 

Hızlı okuma ve anlamı teknikleri üzerine verilen enstitüsü eğitimleri, konuyla ilgili birçok alt başlığı içermektedir. Boğaziçi enstitüsü anlayarak hızlı okuma kursları düzenleyerek, nitelikli bir şekilde bu eğitimi öğrencilerine sunmaktadır. Üstelik eğitim sonrasında verilen sertifikalar ile, aldığınız bu kursu rahat bir şekilde belgelenmiş olursunuz. 

Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri Ne İşe Yarar? 

Aşağıda ayriyeten yer yer faydalarına da değineceğimiz hızlı okuma ve anlama teknikleri ne işe yarar? Sorusunun cevabını da, hemen verelim. Alınacak bu eğitim sayesinde hızlı okumak ve anlamak, okuyucuya okuma suresinde önemli bir tasarruf imkanı vermektedir. 

Bir şeyler öğrenmek ve ihtiyaç duyulan bilgilere ulaşmak için gerekli olan okumak, hızlı olduğu kadar okunan şeyin anlaşılması bakımından da büyük önem taşımaktadır. Belirli bir hızda okunmasına rağmen okuduğumuzu tam olarak anlamak, her zaman mümkün olmayabilir. 

Alınacak bu eğitimler sayesinde kişi okuduğunu anladığı gibi, çok daha hızlı da okumak kabiliyetine erişebilir. Öğrenciler için ödevleri normal süresinden daha kısa bir şekilde tamamlamak da mümkün olmaktadır. Hızlı kitap okumak ve anlamanın yanı sıra, haberleri daha hızlı ve anlaşılır bir şekilde takip etmek, okumanın hızlı olması gerektiği yerlerde hem bu hıza ulaşmak ve okunanları anlamak gibi farklı birçok yerde, hızlı okuma tekniklerinin fazlasıyla işe yaradığını söyleyebiliriz. 

Elbette ki bununla ilgili eğitim almaktaki temel amaç, daha çok iş hayatına yöneliktir. Alınacak bu eğitimlerle iş hayatında, başarı sağlamak da mümkün olacaktır.

Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri Nelerdir? 

Görsel Algılama 

Hızlı okuma ve okunanların iyi bir şekilde anlaşılması için, görsel algılama büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle görsel algılama gelişmiş olmalıdır. Farklı egzersizler ile görsel algılama yeteneği geliştirilmeli ve bunun yanında kelime öbeklerinin, hafızaya alınması için sık tekrar yapılmalıdır. 

Bilinen Alışkanlıklardan Kurtulmak 

Hızlı okuma ve anlama konusunda başarı elde etmek için, bilinen bazı alışkanlıklardan kurtulmak da gerekebilir. Kitap okurken farklı alışkanlıklar kazanmak, sesli kitap okumak ve kitap okurken dikkat dağıtıcı objeleri ortadan kaldırmak, hızlı okumak ve anlamak için gereklidir. 

Okunanı parmakla takip etmek belirli oranda fayda sağlasa da, hızlı okumak için sağladığı faydayı anlamak için sağlamadığını görmekteyiz. Bu nedenle bu tip alışkanlıklardan uzak durmak da, hızlı okuma ve anlama teknikleri arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Konsantrasyon 

Anlayarak okuyabilmek için, büyük bir konsantrasyon gerekir. Okumaya konsantre olmak için, okumanın yapıldığı ortam ve çevredeki objeler konsantrasyon açısından büyük önem taşır. İyi bir şekilde okumaya odaklanmak için kesinlikle dikkat dağıtıcı bir ortamda okuma yapılmamalıdır. Şayet sıklıkla dikkat dağıtan şeyleri varsa, öncelikle dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak fayda sağlayacaktır.

Göz Atma Tekniği Kullanmak 

Bu teknikte öncelikle, okunmak istenilen kısım kabaca gözden geçirilir. Daha sonra normal okumaya geçilerek, burada hızlı okumanın sağlandığı gibi etkili bir okuma tekniğinin de ortaya çıkması sağlanır. Bu yöntem sayesinde kişinin okuduklarını anlaması da, çok daha mümkün olmaktadır.

Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri Faydaları 

Hızlı okuma ve anlama teknikleri, okuyucuya farklı kazanımlar sağlar. Bu tekniklerin genel olarak faydalarını sıralayacak olursak, şunları söyleyebiliriz. 

 • Kişinin okumaya odaklanma ve konsantrasyon yeteneğinin artmasının yanı sıra, gündelik hayatta yapılacak işlere karşı daha büyük bir konsantrasyon sağlanır. 
 • Okunanların okuyucu tarafından çok daha iyi bir şekilde anlaşılması ve hafızaya yerleştirilmesi konusunda, hızlı okuma ve anlama teknikleri en verimli sonucu verecek uygulamalardır. 
 • Okuma hızının kişiye bağlı olarak 3 kata kadar artması mümkündür.
 • Okuyucunun hızlı okuması ve okuduklarını anlaması sayesinde, zamandan yapacağı tasarruf nedeniyle daha fazla kitap okuması mümkün olmaktadır. 
 • Bu teknikler sayesinde öğrenciler derslerine çok iyi bir şekilde hazırlanabilir, okuduklarını anlayacakları için alınan bilgilerin hafızada yer edinmesi sağlanır. 
 • Görme becerisine, hızlı okuma ve anlama tekniklerinin katkısı oldukça büyüktür. Kişi bu teknikler sayesinde baktığı noktada bulunan görsel ve yazıları aynı anda rahat bir şekilde kavrayabilir. 
 • Zihinsel gelişim açısından da kullanılan bu tekniklerin faydası, oldukça büyüktür. 
 • Okuyan kişinin düşünme kabiliyetini de önemli bir artış sağlanır. 
 • Hafızanın canlı tutulması, yine bu tekniklerin sağlamış olduğu önemli faydalardan biridir. Kullanılan teknikler aynı zamanda öğrenilen bilgilerin, hafızada daha kalıcı bir şekilde yer almasına imkan vermektedir. 
 • Zamanı etkili kullanma ve sınavlarda daha fazla verim sağlamak, yine hızlı okumak ve anlama tekniklerinin sağlayacağı katkılar arasındadır. Bilgiye dayalı okuma yapılması sebebiyle, genel kültür artışında da bu tekniklerin faydasını görmek mümkündür.
 • Kişinin üretken ve başarılı bir yapı kazanması için, hızlı okuma teknikleri faydalar sağlamaktadır.

Hızlı Okuma Eğitimleri Kimler İçin Uygundur? 

Her yaş grubundaki insan, hızlı okuma eğitimleri alabilir. Çünkü hayatın çeşitli yerlerinde alınacak bu eğitimler, kişiye farklı faydalar sağlamaktadır. Ancak özellikle iş ve öğrenim hayatında başarı sağlamak isteyen kişilerin bu eğitimleri alması, daha fazla gereklilik sunmaktadır. 

Öğrencilerin okul hayatında başarı sağlaması için oldukça faydalı olan bu teknikler, aynı zamanda iş bulma ve çalışma alanında daha başarılı olmak isteyen kişiler için de faydalıdır. 

Öğretmenler, hitap gerektirecek işlerde çalışanlar ve sosyal tabanlı mesleklere sahip olan kişiler için hızlı okuma ve anlama teknikleri eğitimi, ayrı bir önem taşımaktadır. Doktorlar, avukatlar, insan kaynakları çalışanları ve psikolojik danışmanlar gibi farklı meslek grupları, bu eğitimleri almalıdır.

Okumanın Hayatımızdaki Önemi 

Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin kitap okuyan insanlar, okumayan ya da daha az kitap okuyan insanlara göre doğal olarak fazla bilgi ve birikim sahibi olurlar. Okumanın insan hayatındaki önemine maddeler halinde değinecek olursak, şunlardan bahsedebiliriz.

Bakış Açısının Zenginleşmesi 

Okuyan kişinin vizyonu, daima gelişme içerisinde olur. Çok okumak kişinin olaylara daha objektif ve net bir bakış açısı ortaya koymasını sağlar. 

Yeni Şeyler Öğretir 

Okumanın doğal bir sonucu olarak, yeni bilgiler edinmek ve farklı konular hakkında yeni şeyler öğrenmek kaçınılmaz bir sonuçtur. 

Okuyan Kişi Anlayışlı Olur 

Başta kendi kusurlarını net görmekle birlikte, okuyan kişinin fazla anlayış sahibi olması söz konusudur. Çünkü bakış açısı her zaman için az okuyan ya da hiç okumayan kişilere göre farklıdır. 

Geniş görüş açısına sahip olduğu için okuyan kişiler, herhangi bir sorun karşısında hemen öfkelenmek yerine, daha fazla anlayış göstererek çözüm odaklı hareket etmeyi tercih ederler.

Yaratıcılık ve Hayal Gücü 

Çok okumak bir insanın yeni şeyler icat etmesi ya da sorunlara karşı farklı ve yeni çözümler bulması konusunda büyük katkı sağlar. İmkansız gibi görünen birçok şeyin, aslında imkansız olmadığının anlaşılması için okuyan kişiyi fazlasıyla motive eder. 

Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi Nereden Alabilirim? 

Anlayarak hızlı okuma eğitimi almak istiyorsanız, Boğaziçi Enstitüsü olarak kendi alanında en bilindik eğitmenler ve akademisyenler ile eğitim hizmeti sunmaktayız. Üstelik verilen eğitimleri başarı ile tamamlayan kişiler için düzenlediğimiz sertifikalar sayesinde, aldığınız eğitimi ihtiyaç duyduğunuz her zaman ispat edebilirsiniz.

Hızlı okuma nedir? ve Hızlı okuma teknikleri nelerdir? diye hala merak ediyorsanız size bu sayfayı tavsiye ederiz: Anlayarak Hızlı Okuma Kursu

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}