Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-30T00:00
kocluk-egitimi
Hızlı Okuma Nedir? Hızlı Okuma Tekniklerini Nasıl Öğrenebilirim?

Hızlı Okuma Nedir? Hızlı Okuma Tekniklerini Nasıl Öğrenebilirim?


Okuma eylemi insanların eğitim hayatıyla birlikte gerçekleştirmeye başladıkları bir eylemdir. Birçok insan okur ancak bunlar arasında anlayarak hızlı okuyanı bulmak oldukça zordur. Ancak insanların okuduklarını anlamaları ve okumayı daha hızlı yapabilmeleri için hızlı okuma teknikleri geliştirilmiştir. Bu teknikleri kişilerin kendi imkanlarıyla veya alacakları eğitimlerle öğrenebilecekleri tekniklerdir. Bu teknikleri Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimini alarak kolayca uygulayabilirsiniz.

Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı okuma bir metnin veya kitap sayfasının normal okuma hızından daha hızlı şekilde okunmasıdır. Hızlı okumada okuma işlemine kişinin tamamen odaklanması gerekir. Bu odaklanmada kulak, beyin, ağız ve göz okuma üzerine yoğunlaşır.

Hızlı okumada insanın sahip olduğu duyu organları ve beyni okumayla daha fazla meşgul olur. Bu meşguliyetin etkisiyle metnin hızlı okunmasına rağmen anlaşılması sağlanır. Bu açıdan düşünüldüğünde hızlı okuma aynı zamanda hızlı anlamayı da beraberinde getirir.

Ancak hızlı okuma insanda kendiliğinden ortaya çıkan bir özellik değildir. Hızlı okuma ve okuduğunu anlamak için belirlenmiş hızlı okuma tekniklerinin öğrenilmesi gerekir.

Bu tekniklerin kullanılmaması hızlı okumanın ve anlamanın başarısız sonuçlanmasına sebep olur. Hızlı okuma teknikleri ise Boğaziçi Enstitüsü’nün online olarak verdiği hızlı okuma teknikleri eğitimi ile doğru şekilde öğrenilebilir.

Anlayarak Hızlı Okumanın Avantajları Nelerdir?

Hızlı okuma teknikleri üzerine verilen eğitim sayesinde hızlı okumanın nasıl yapılacağı öğrenilir. Anlayarak hızlı okumanın okuyuculara kazandırdığı bazı avantajlar bulunur.

Anlayarak hızlı okumanın sağladığı avantajlar şunlardır;

 • Okuma ve anlama hızını artırır: Anlayarak hızlı okuma öğrenildiği takdirde normal şartlarda yapılan okuma hızı ve okunan metni anlama hızında 2 kat oranında bir artış olur.
 • Anlama oranında artış sağlar: Anlayarak hızlı okuma teknikleri okunan bir metni anlama oranını artırır. Böylece defalarca aynı metin okunmak zorunda kalınmaz.
 • Sınavlar için ayrılan zaman azalır: Anlayarak hızlı okuma öğrenildiği takdirde sınavlar için ayrılan zaman azalır. Hızlı bir şekilde anlaşıldığı için yeni konulara geçiş daha hızlı olur.
 • Görsel hafıza gelişir: Teknik kullanılırken insanın gözleri de olması gerektiğinden fazla çalışır. Gözün daha yoğun çalışması sayesinde de görsel hafıza gelişir.
 • Konsantrasyon artar: Anlayarak hızlı okumanın avantajları arasında konsantrasyonun artması da yer alır. İnsanlar okumaya odaklandığı ve konsantrasyon sağladıkları için diğer işlerinde de konsantrasyon sağlamayı öğrenirler.
 • Kitap okuma sayısı artar: Okuma tekniğinin kullanılması kişilerin daha fazla kitap okumasını sağlar. Normal şartlarda bir kitabı bitirmek daha uzun sürerken bu teknikle daha kısa sürede bitirilir ve 1 yılda daha fazla kitap okunabilir.
 • Hafıza canlı tutulur: Hızlı okuma ve anlama tekniklerinin kullanılması kişinin hafızasının daha canlı tutulmasını sağlar. Bu sayede edinilen bilgiyi unutma oranı azalır.
 • Kitapları sesli okumak unutulur: Kitap okuyan insanların bir çoğu kitabı sesli bir şekilde okurlar. Öğrenilen hızlı okuma teknikleriyle kitapların sesli okunması alışkanlığından kurtulunur.
 • Kelime dağarcığını genişletir: İnsanların kelime dağarcıkları onların sürekli aynı kelimeleri kullanmalarını sağlar. Öğrenilen okuma teknikleriyle insanlar daha fazla kelimeyi öğrenirler ve konuşmalarında kullanırlar.
 • Farklı bakış açısı kazandırır: Anlayarak hızlı okuma tekniklerinin kullanılması okuyarak farklı bilgilerin edinilme hızı artmasından dolayı olaylara farklı açıdan bakmayı sağlar.
 • Bu avantajları ve daha fazla avantajı kazanmak için hızlı okuma teknikleri öğrenilip uygulanabilir.

Hızlı Okuma Teknikleri  

Hızlı okuma teknikleri insanların kitap okuma sayılarının artmasına, sınav için çalıştıkları konuları hızlı anlamasına, hafızasının güçlenmesine ve hızlı düşünmelerine yardımcı olur.

Görsel Algı Tekniği

Hızlı okuma tekniklerinden ilki görsel algı tekniğidir. Bu teknikte insanların görsel algılama kapasitelerinin artırılması hedeflenir. Bunun için farklı harflerden oluşan kelimeler alt alta bir kağıda yazılarak yazılan kelimeler anlaşılmaya ve hatırlanmaya çalışılabilir.

Bütünü Görme

İnsanlar okuma yaparken genellikle parçayı görürler ancak hızlı okuma tekniklerinde parça yerine bütünü görme hedeflenir. Bunun için kişilerin okuma yaparken harflere değil kelimelere odaklanması gerekir. Zaman içerisinde kelimeler yerine cümleler görülmeye ve hızlı okumanın ilerlemesiyle de cümleler yerine paragraflar görülmeye başlar.

Alışkanlıkları Bırakmak

Hızlı ve anlayarak okumanın öğrenilmesi için kullanılabilecek diğer teknik alışkanlıkları bırakmaktır. İnsanların okuma yaparken sesli yapması, parmakla takip etmesi veya çevresinde bulunan maddelerden etkilenmesi okuma kalitesinin düşmesine sebep olur. Bunun için okuma yaparken bu alışkanlıkların tekrarlanmamasıyla okuma hızı artırılabilir.

Eleştirel Okuma

Eleştirel okuma yöntemi de hızlı okuma için yararlanılabilecek yöntemler arasındadır. Bu yöntemin  kullanılması için okuma yapılırken anlatılan konuya veya okunan cümleye eleştirel bir şekilde yaklaşılır. Anlatılan konunun kişinin mantığına uygun olup olmadığı ve doğruluğu soruları sorulur. Bu da her cümle üzerinde daha detaylı düşünmeyi sağladığında okunan metnin daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Göz Atma

Göz atma tekniği de hızlı okuma teknikleri arasında bulunur. Bu teknikte detaylı okumaya geçmeden önce okunacak bölüme göz atılır. Göz atma işlemi başlıklara, paragraf başlarına veya sonlarına bakma şeklinde olur. Ardından yapılan detaylı okumayla okunan metin daha net bir şekilde anlaşılır.

Konsantrasyonu Sağlamak

Hızlı okuma teknikleri arasında konsantrasyonu sağlamak da bulunur. İnsanlar kitap okurken veya ders çalışırken çevresinde bulunan insanlardan, televizyondan veya farklı eşyalardan etkilenebilirler. Bu durum onların konsantrasyonlarının dağılmasını ve okudukları metni anlamamalarını sağlar. Bu sebeple insanların okumaya başlamadan önce dikkatlerini dağıtacak durumları ortadan kaldırmaları gerekir.

Kitap Okumak

Çok fazla kitap okumak hızlı okuma teknikleri arasında yer alır. Gözlerin kitapla çok fazla meşgul olması sayesinde okunacak metnin görülmesi işlemi daha hızlı gerçekleşir. Buda insanların kelime dağarcığını geliştirerek yapılan okumalarda kelimelerin tahmin edilmesini sağlayarak okumayı hızlandırır.

Bu hızlı okuma tekniklerinin kullanılması okuma hızının artmasına aynı zamanda okunulan bir paragraf ya da sayfanın daha kısa sürede anlaşılmasına yardımcı olur. Ayrıca bu tekniklerin sürekli olarak kullanılmasıyla görsel hafıza, zihin ve kelime dağarcığında artış olur.

Hızlı Okuma Eğitimi Bize Neler Katar?

Hızlı okuma eğitimi almayı düşünen kişiler hızlı okuma eğitimi bize ne kazandırır? Sorusunu sorabilirler. Bu eğitim insanların konsantrasyon ve dikkatlerini artmasına yardımcı olur. Bu eğitim sayesinde daha hızlı okuma ve aynı zamanda da okunulan bir metni hızlı anlama sağlanır.

Zihin hızlı okuma sayesinde yorulduğu için daha da güçlenir. Normal metin ve kitap okumalarında yapılan yanlışlar bu eğitim sayesinde giderilir. Sınava hazırlanan öğrenciler bu eğitime katıldıkları takdirde sınavı daha verimli kullanılabilir. Özellikle Türkçe testlerindeki paragraf sorularını bu eğitimi alan kişiler daha kolay bir şekilde cevaplayabilirler.

Bu eğitimde öğrenilen tekniklerin etkisiyle insanlar daha fazla bilgiyi öğrenebilirler. Okuma oranının artmasıyla insanların hayal güçleri ve yaratıcılıkları artar. Okuyarak yeni bilgiler edinen insanların bakış açıları gelişir. Olaylara farklı bir açıdan bakmayı öğrenirler.

Tüm bu faydalardan yararlanmak ve okumanızı daha verimli hale getirmek ve Hızlı Okuma Teknikleri Eğitiminin katkılarından faydalanmak isterseniz Boğaziçi Enstitüsünü tercih edebilirsiniz.Alanında uzman eğitmenlerden hızlı okuma tekniklerinin neler olduğu ve tekniklerin kullanımına dair bilgileri kolayca edinebilirsiniz

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?