Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-26T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Hibrit Eğitim Nedir? Hibrit Eğitim Modelinin Faydaları Nelerdir?

Hibrit Eğitim Nedir? Hibrit Eğitim Modelinin Faydaları Nelerdir?


Hibrit eğitim, birden çok eğitim sisteminin bir araya geldiği bir eğitim modelidir. Örgün eğitim ve online eğitim sistemini bir araya getiren hibrit eğitim modeli, ileride çok daha yaygın ve gelişmiş bir hali ile eğitim sisteminin içinde yerini alacak. 

Online eğitim ve örgün eğitim sistemlerinin yanı sıra hibrit eğitim modeli içinde; oyunlaştırma, interaktif gibi eğitimi daha kalıcı hale getiren ögeler de ilerleyen zamanlarda yer alacak.

Hibrit Eğitim Modeli Nedir?

Hibrit eğitim modeli, online eğitim ve örgün eğitimin bir arada uygulandığı bir eğitim modelidir. Hibrit eğitim modeli, öğrencilerin bilgileri daha kalıcı şekilde öğrenmesini sağlayacak bir eğitim modeli olmasının yanı sıra gün geçtikçe de gelişen araç ve içerikleri ile daha ilgi çekici bir hale geldi. Henüz geleneksel eğitim modelinin önüne geçemese de hibrit eğitim modeli; LMS yazılımı sayesinde öğrencilerin bilgileri daha kalıcı öğrenmesini sağlıyor. Oyunlaştırma ve interaktif eğitimler henüz hibrit eğitim modeli içinde kullanılmasa da ilerleyen zamanlarda birçok eğitim kurumu, LMS yazılımlarını kendi kurumlarında kullanmaya başlayacak.

Hibrit Eğitim Nasıl Oluyor?

Hibrit eğitim üç şekilde gerçekleşiyor, yüz yüze (örgün), online ve seyreltilmiş eğitim şeklinde. Günümüzde üç eğitim modelini içinde barındıran hibrit eğitim, LMS yazılımları ile interaktif, gamefiction gibi, bilgileri kalıcı şekilde öğrenmeye sağlayan ögeleri de ilerleyen içinde barındıracak.

Hibrit Eğitim Modeli Nasıl İşler?

Hibrit eğitim modeli şu şekilde işler:

 • Yüz yüze (örgün) eğitim
 • Online (çevrim içi) eğitim
 • Seyreltilmiş eğitim

Yüz Yüze (Örgün) Eğitim Nedir?

Yüz yüze diğer adıyla örgün eğitim, öğretmen ve eğitmenler tarafından öğrencilere verilen sistemli bir eğitim şeklidir. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite gibi eğitim seviyelerinde yapılan sistematik eğitim modeline yüz yüze yani örgün eğitim denir.

Online (Çevrim İçi) Eğitim Nedir?

Online eğitim, eğitmen ve öğrencilerin fiziki bir ortamda (okul, sınıf vb.) bulunmadık, ders içeriklerinin online platformlar ya da sistemler üzerinden paylaşıldığı bir öğretim şeklidir.

Seyreltilmiş Eğitim Nedir?

Seyreltilmiş eğitim, az sayıda öğrencinin haftanın belirli günlerinde fiziki ortamda ders aldıkları kalan ders saatlerini de online eğitim platformları üzerinden devam ettikleri bir eğitim sistemidir. Bu yönüyle hibrit eğitim modeline benzeyen seyreltilmiş eğitim, ancak geçici süreyle, olağanüstü hal durumlarında uygulanıyor. Seyreltilmiş eğitimi, hibrit eğitim modelinden ayıran en önemli fark ise sınıfta öğrencilerin yarısı online eğitim alırken diğer yarısı da fiziki bir ortamda örgün eğitime devam ediyor. Böylelikle öğrenci sayısı az, eğitim masrafları düşük, bulaşıcı hastalık durumlarında risk en aza indirilmiş oluyor.

Hibrit Eğitim Modelinin Faydaları Nelerdir?

Hibrit eğitim modelinin faydaları şunlardır:

 1. Çeşitli öğrenme biçimleri sunar.
 2. Esneklik sağlar.
 3. Erişim oldukça büyüktür.
 4. Eğitim maliyeti düşüktür.
 5. Çevreye duyarlı bir eğitim modelidir.

1. Çeşitli Öğrenme Biçimleri

Hibrit eğitim modeli günümüzde örgün eğitim ve online eğitim şeklinde ilerliyor. Ancak ilerleyen zamanlarda LMS yazılımları ve farklı öğretme metotları ile hibrit eğitim oldukça çeşitlenecek. Hibrit eğitim modelinin faydaları arasında en önemlisi belkide öğrenme çeşitliliği. Geleneksel eğitim sisteminde öğretme ve öğrenim yöntemleri sınırlı fakat hibrit eğitim modelinde teknolojik araçlar ile yüzlerce farklı öğretim ve öğrenim yöntemi kullanmak mümkün. Şu an birçok online eğitim platformunun kullandığı oyunlaştırma ve interaktif eğitim videoları bu çeşitlilikten yalnızca ikisi.

2. Esneklik

Henüz ülkemizde yaygın olmasa da hibrit eğitim modeli, uygulandığı çoğu ülkede zaman ve mekan kısıtlamasını ortadan kaldıran bir online eğitim sistemini içinde barındırır. Öğretim sürecinde ders içerikleri tekrar erişime açıktır ve öğrenciler diledikleri her an bu eğitim içeriklerine erişim sağlayabilir. Aynı zamanda fiziki bir ortam zorunluluğu olmadığı için öğrenciler istedikleri yerden derslere katılım gösterebilirler.

3. Erişim Büyüklüğü

Hibrit eğitim modeli, online eğitim sistemini de içinde barındırdığı için oldukça büyük bir erişim ağını da beraberinde getirir. Ortalama 30 ile 40 kişilik öğrenciden oluşan sınıflar, LMS yazılım kullanan eğitim kurumlarında bu sayıdan çok daha büyük bir erişim oranı oluşturur. Aynı ders içeriklerine ulaşmak isteyen yüzlerce öğrenci, aynı anda aynı yerden derse katılım sağlayabilir, ders içeriklerine ulaşabilir ve daha kaliteli bir şekilde öğrenim görebilirler.

4. Düşük Eğitim Maliyeti

Üç farklı öğretim seçeneğini bünyesinde barındıran hibrit eğitim, bu öğrenme çeşitliliği ile oldukça düşük bir eğitim maliyeti sunar. Okula gitmek zorunda olmayan öğrenciler; ulaşım, üniforma, yemek vb. harcamaları düzenli şekilde yapmaz. Aynı şekilde eğitim materyallerini çevrim içi ortamda ulaşma imkanı bulan öğrenciler, ders işleyecekleri materyallere de ücret ödemek zorunda olmaz.

5. Çevreye Duyarlılık

Hibrit eğitim modelinde çevrim içi eğitime de yer verildiği için fiziki ders materyalleri kullanım oranı da bir hayli düşüktür. Öğrenciler ders içerikleri ve ders materyallerine online bir şekilde erişebildiği için kitap, defter kullanımı azalır ve kağıt kullanımının önüne geçilir. Böylelikle çevreye verilen zarar en aza iner.

Türkiye’de Hibrit Eğitim Modeli ve Tarihi

Türkiye’de hibrit eğitim modeline geçiş, ilk olarak uzaktan eğitim modelinin ortaya çıkması ile başlamıştır. Uzaktan eğitim ilk defa 1956 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsünde denenmiştir. Bu eğitim denemesinin amacı ise banka çalışanlarının mesleki gelişimlerini sağlamaları için yapılmıştır. Gerçekleştirilen ilk uzaktan eğitim denemesinde, o yılların en popüler iletişim aracı olan mektuplar kullanılmış, banka çalışanlarına ders içerik ve materyalleri mektuplar aracılığıyla ulaştırılmıştır.

Uzaktan eğitim sisteminin ilk defa denenmesinden iki sene sonra Milli Eğitim Bakanlığına bağlı “Mektupla Öğrenim Merkezi” kurulmuş ve hibrit eğitim modelinin temeli atılmıştır. 1958 yılında hayata geçirilen Mektupla Öğrenim Merkezi ile öğrenime katılamayan kişilerin, eğitim süreçlerini uzaktan eğitim ile tamamlamaları sağlanmıştır. Mektuplar aracılığıyla gerçekleştirilen uzaktan eğitim çalışmaları yıllar içinde ilerlemiş ve eğitime fiziki olarak ulaşamayan bireyler bu şekilde eğitim süreçlerini tamamlamıştır. 

Mektupla Öğrenim Merkeziyle birlikte hibrit eğitim modeli 1958 yılında Türkiye’de kullanılmaya başlanmıştır.

1981 yılında Türkiye’de ilk kez Anadolu Üniversitesi, TRT ile iş ortaklığı gerçekleştirerek dersleri, televizyon yayınları yoluyla vermeye başlamıştır. Böylelikle hibrit eğitime doğru evrilen süreçte devrim niteliğinde bir adım atılmıştır. 1990 senesinde televizyon ile eğitim yayını veren bir diğer üniversite Fırat Üniversitesi olmuştur. Fırat Üniversitesi de televizyon yayınları yoluyla uzaktan eğitim sistemini bünyesinde gerçekleştirmiş ve başarı sağlamıştır. 

Hibrit eğitim modeli gün geçtikçe gelişimiş sonraki aşamalarda “video konferans” ismi verilen bir metot, uzaktan eğitim sisteminde kullanılmaya başlanmıştır. 2008 yılına gelene kadar birçok üniversite, çoklu video konferans gerçekleştirerek uzaktan eğitime, öğretim süreçlerinde yer vermiştir. Böylelikle 2010 yılına gelindiğinde hibrit eğitim modeli, üniversite seviyesindeki kurumlarda düzenli bir şekilde işlemeye başlamıştır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?