Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-02-06T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Heyecan Nasıl Yenilir?

Heyecan Nasıl Yenilir?


Heyecanı yenmek; topluluk önünde konuşma, sunum yapma, fikirlerinizi ifade etme gibi alanlarda kendinizi en doğru şekilde yansıtma açısından önemli bir konudur. Önemli bir iş yaparken normal düzeyde heyecan ve strese sahip olmak doğaldır ancak heyecanını kontrol etmekte zorluk yaşayan kişiler için bu durum sorun olabilir. 

Heyecanı yenmek için uygulanabilecek birçok taktik vardır. Siz de toplantılarda kendinizi ifade ederken, derste söz alırken ya da sunum yaparken aşırı heyecan yaşıyorsanız vereceğimiz taktikleri uygulayabilirsiniz. O halde hazırsanız başlayalım.

Aşırı Heyecan Nasıl Yenilir?

Aşırı heyecan şu şekilde yenilir:

 1. Nefes teknikleri uygulayın.
 2. Düzenli ve dengeli beslenin.
 3. Kendi yeterliliklerinizi fark edin.
 4. Kendinizi telkin edin.
 5. Düzenli spor yapın.
 6. Uzman desteği alın.
 7. Sosyal ortamlarda kendinizi deneyin.

1. Nefes Teknikleri Uygulayın

aşırı heyecan nasıl yenilir nefes teknikleri

Heyecanlandığınızda ve kaygılandığınızda kalp atışlarınızın hızlandığını fark edersiniz. Bu durumda kaygınızı yönetmek için nefes teknikleri uygulayabilirsiniz. Nefes tekniklerini etkili bir şekilde kullandığınızda odağınız kendinize çevrilecektir. Bu sayede stres yaptığınız duruma karşı daha pozitif bir tutuma sahip olmaya başlayabilirsiniz. 

Nefes tekniklerini etkin olarak uygulamak için bu alanda düzenlenen eğitimlere katılabilirsiniz. Böylece nefes tekniklerini nasıl doğru bir şekilde uygulayacağınızı öğrenmiş olursunuz.

 

 

2. Düzenli ve Dengeli Beslenin

aşırı heyecan nasıl yenilir düzenli dengeli beslenme

Aşırı heyecanın nedenlerinden biri beslenme problemi olabilir. Çünkü sağlıklı beslenmediğinizde zihniniz daha yavaş çalışabilir. Bu durum sizi işte ve günlük yaşamda strese sokabilir, kendinizi iyi bir şekilde ifade etmenize engel olur. Dolayısıyla düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat etmeniz son derece önemlidir.

3. Kendi Yeterliliklerinizi Fark Edin

yeterliliklerinizi fark etme

Aşırı heyecanlanma durumunda kişinin güçlü olduğu alanları kendine hatırlatması oldukça önemlidir. Çünkü kişi güçlü yönlerini hatırladığı zaman kendini daha özgüvenli hissedecektir. Kendine güvenen kişi, kendini ifade etmekte daha az zorluk yaşayacaktır. Bu sayede heyecan durumu kontrol altına alınabilir.

4. Kendinizi Telkin Edin

aşırı heyecan nasıl yenilir telkin

Aşırı heyecanı yenmek için uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biri kişinin kendini telkin etmesidir. Örneğin kişi kendine “bunu başaracağım”, “yapabilirim” şeklinde telkinler vererek o an yaşadığı heyecanı azaltabilir.

Kendini telkin ederken kişi başarılı olduğu anları ve gözünün önüne getirebilir. Böylece güçlü yanlarını kullanarak heyecanını azaltabilir.

5. Düzenli Spor Yapın

düzenli spor yapma

Düzenli spor yapmanın özgüvenli olmak üzerindeki etkisi bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Özgüvenli bireylerin heyecanını kontrol etmede daha başarılı olduğunu göz önüne aldığımızda düzenli spor yapmanın da aşırı heyecanı yenmek noktasında önemli rol oynadığını söyleyebiliriz.

Düzenli spor yapmak, kişinin kendini daha iyi tanımasını ve kendine duyduğu güvenin artmasını sağlar. Böylece herhangi bir stres anında kişi kendini ifade etmede daha az zorluk yaşamaya başlar ve heyecanını kontrol altına alabilir.

6. Uzman Desteği Alın

aşırı heyecan nasıl yenilir uzman desteği

Aşırı heyecanlanma sorununu sık sık yaşıyorsanız ve bu durum günlük yaşamınızı olumsuz anlamda etkiliyorsa uzman desteği alabilirsiniz. Sorunu çok büyük boyutta yaşamasanız bile bir psikolojik danışman ile ya da psikolog ile görüşmek bu problemi daha iyi kontrol altına almanızı sağlayacaktır.

7. Sosyal Ortamlarda Kendinizi Deneyin

sosyal ortamlar

Aşırı heyecanlanma sorunu yaşayan kişiler bir süre sonra bu sorun ile daha fazla karşılaşmamak için sosyal ortamlara girmeye çekinebilir. Bu durum sorunu çözmeyecek, aksine daha da büyütecektir. Dolayısıyla aşırı heyecanı yenmek için kişinin sosyal ortamlara girmesi ve insanlarla kurduğu ilişkilerde kendini gözlemlemesi gerekir.

Kişi, zamanla kendini gözlemleyerek hangi alanlarda eksiği olduğunu görebilir ve bu alanlarda kendini geliştirmek için önemli bir adım atmış olur. Unutmayın; farkındalık, bir sorunu çözmenin başlangıcıdır.

Heyecan Ne Demek?

Heyecan, kişinin çeşitli nedenlerle geçici ancak güçlü bir şekilde duygularının yoğunlaşmasıdır. Heyecan; korku, kaygı, sevgi, üzüntü, sevinç gibi durumlar sonucunda ortaya çıkan bir duygu durumudur.

Heyecan başlı başına bir duygu değildir ve farklı duyguların coşkulu bir şekilde yaşanması demektir. Heyecanın aşırı yaşanması durumunda kişi, kendini istediği şekilde ifade etmekte zorluk çeker. Dolayısıyla aşırı heyecan sorununun çözülmesi oldukça önemlidir.

Heyecana Neden Olan Şeyler Nelerdir?

Heyecana neden olan şeyler şunlardır:

 • Mükemmeliyetçilik
 • Özgüven eksikliği
 • Reddedilme korkusu
 • Anksiyete bozukluğu
 • Sosyal fobi
 • Kabul görmeme korkusu
 • Erken çocukluk dönemi travmaları
 • Kronik stres
 • Onaylanmama korkusu
 • Çocuklukta görülen olumsuz aile tutumları

Heyecan ile Öz Güven Arasında Nasıl Bir Bağlantı Vardır?

Heyecan ile öz güven arasındaki bağlantı, iki durum arasında negatif ilişki olduğu şeklinde açıklanabilir. Yani öz güven ile heyecanlanma durumu arasında ters orantılı bir ilişki vardır. Öz güven arttıkça heyecan azalırken heyecanlanma arttıkça öz güven azalır.

Ancak bu durum öz güvenli insanların heyecanlanmayacağı anlamına gelmez. Öz güvenli kişiler de pek tabii heyecanlanabilir çünkü bu insani bir durumdur ancak öz güvenli kişiler yaşadıkları heyecanı daha kolay yönetir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?