Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü
2020

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü


Hemşirelik ev sağlık alanında hizmet verecek personelin yetiştirilmesi amacıyla geliştirilmiş bir bölümdür. Mezun olan kişilerin çalışma alanları kişilerin sağlıklı kalmasına destek olmak ve doktorların hastalara iyileşmesi için uyguladıkları tedavilerin eksiksiz şekilde yerine getirilmesine olanak sağlamak amacıyla işletilen özel ve devlet tabanındaki sağlık yerleridir.

Hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümü mezunları temel anlamda yardımcı sağlık personeli ve kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla eğitim verir. Bu alanda çalışmak ve eğitim görmek isteyen öğrenciler sağlık, anatomi, biyoloji derslerine ilgili olmalıdır. Aynı zamanda dikkatli, yardımsever ve disiplinli olunması da gerekli olur.

İş alanı olarak özverili çalışma ve dikkat de gerektirmesi yapısına uygun olmayanların en başından bu bölümü tercih etmemelerine neden olmalıdır. Bölüm lisans eğitimi süresinde alınacak alan dersleri ve uygulamalı yapılan dersler mesleğini sevmeyenlerin zorlanacağı konular olabilir. Seçim noktasında dikkatli davranmak önerilir.

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü Nedir?

Bölüm Türkiye'de birçok üniversitede lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvurduğu bölümler arasında yer alır. Tedavilerin düzgün ve doktorun önerilerine uygun şekilde yapılması amacıyla yeterli donanıma sahip olan elemanların yetiştirilmesi öncelikli amaçlarıdır. 4 yıl çeşitli dallar ve derslerde eğitim gören öğrenciler mezun olduklarında yeterli donanıma sahip olur.

Staj eğitimi ile tecrübe edinmeleri de mümkün hale gelen mezunlar özel ve devlet seçeneklerini değerlendirerek sağlık kurumlarında çalışmaya başlar. Gelişimlerine bağlı olarak yüksek lisans ve doktora seçeneklerini de değerlendirme imkanları olan mezunlar üniversitelerin ilgili alanlarında eğitimci olarak da çalışabilir. Bunun için de eğitim ve meslekte yeterli donanım aranır. Eğitimlerinin üzerine sürekli kurs ve eğitim alarak kendilerini geliştirmek isteyenler için de önü son derece açık bir bölüm olarak görülebilir.

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Yoğun talep gören alanlardan bir tanesi olmasından dolayı sıklıkla başarı sıralamaları merak edilir. ÖSYM ve YÖK tarafından her yerleştirme öncesinde ve sonrasında açıklanan sıralamalar ile elde edilen rakamlar öğrencilerin bölümü tercihlerine yazarken yol gösterici nitelikte olacaktır.

Buna paralel olarak açılan kadro konusunda da değerlendirme yapılması önemlidir. 2018-2019 ve 2020 puanlarına kısaca göz atmak gerekirse değerlendirmesini ortalama bazda almak daha doğru olacaktır. Buna göre son 3 yılın taban puanları 306-285 ve 240 olmuştur. Sıralama için de 176-227-398 bin bandında alımların olduğunu söylemek gerekir. Bu konuda ortalama cevap vermenin ötesinde net rakam vermek oldukça zordur.

Çünkü her üniversitenin açtığı öğrenci sayısı, yer ve başvuranların durumlarına göre farklı sıralama ve puan durumu söz konusu olur. En sağlıklı olan ÖSYM tarafından üniversite ve sıralama şeklinde yapılan değerlendirmeleri kontrol etmektir. Tercih etmek istediğiniz üniversitelerin sıralama ve son yıllardaki eğilimlerini de kontrol ederek kendi sıralamanıza göre liste oluşturmanız kolaylık sağlar.

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Lisans yani 4 yıllık eğitim sonrasında mezun olunan bir bölüm olması toplamda 8 yarıyıl ders görülmesi anlamına gelir. Bundan dolayı da sağlık ve biyoloji alanı başta olmak üzere oldukça fazla ders alınması gerekli olur.

Bunların bazıları:

 • Hemşirelik ve Araştırma yöntemleri,
 • Davranış Bilimi ve İnsan Psikolojisi,
 • Hemşireliğin Esasları,
 • Anatominin İlkeleri,
 • İç Hastalıkları Hemşireliği,
 • Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği,
 • İletişim Bilgileri,
 • Hasta Hakları ve Hemşirelik,
 • Biyokimya İlkeleri,
 • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları,şeklinde sıralanabilir.

Alan derslerinin yanında farklı ders olanakları da bulunur. Bu derslerin bazıları seçmeli ve kişinin yeteneklerine göre belirlenirken yine sağlık ve biyoloji kökenli dersler olacaktır. Derslerin tamamından geçer not almalı ve staj eğitimini tamamlamalısınız. Ardından mezun olarak çalışma hayatına başlama imkanınız olur. Diplomanızın üzerinde Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Lisans diploması yazdığından bu unvan hakları kapsamında mezun olunur. AKT adı verilen yeni sistem üzerinden kaç puanla mezun olunacağını merak edenler için 240 AKTS ortalama cevap olacaktır. Her dersin belli bir önem değerinde olduğunu ve buna göre başarı, mezuniyet hakkını hesaplayan sistem bahsedilen ağırlıklı alan derslerinden daha başarılı olunmasını amaçlıyor.

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Temel görevleri hastaların çalıştıkları kurum bünyesinde tedavisini yapan hekimin öneri ve tıbbi reçetesine uygun olarak iyileşmelerine katkıda bulunmaktır. Yöntemlerin doğru şekilde uygulanması ve tedaviye katkıda bulunması amaçlanır. Hasta kişiler bu yolla yardım alarak tedavilerini daha kolay ve doğru şekilde tamamlamış olurlar.

Mezunlar bu alanda çalışabilecekleri özel veya kamu sağlık kuruluşlarında istihdam edilir. Hastaneler, sağlık ocakları, rehabilitasyon merkezleri başta olmak üzere sağlık alanında bahsedilen hizmetlerin verilmesi gereken her alanda uzman bir şekilde görev yapmaları mümkün olur. KPSS ile devlet kadrolarında hemşire ve sağlık hizmeti personeli olarak görevlendirilmeleri de mümkündür.

Belediyelerin hizmetleri kapsamında halka yardımcı olması gereken hemşirelere de ihtiyaç duyulur. Evde bakım hizmeti kapsamında verilen hizmetlerde de görevlendirilmeleri mümkün hale gelir. Açılan özel ilanların şartlarını değerlendirerek ihtiyaç duyulan yerlerde de kendilerine uygun çalışma sahası elde etmeleri mümkün hale gelir. Yüksek lisans ve doktora eğitimi veren üniversiteler hem özel hem devlet olmak üzere oldukça boldur. Boğaziçi Enstitüsü tarafından verilen Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Kursu sayesinde çalışırken aynı zamanda bu yönden de eğitimlerinizi tamamlama şansı yakalayabilirsiniz.

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Bu bölümden mezun olan kişilerin hem özel hem de devlet üzerinden iş imkanı yakalamaları söz konusu olur. Üniversitelerin hastanelerinde de sıklıkla ihtiyaç duyulan alan mezunları bu kişiler olacaktır.

Devlet hastanelerine, sağlık ocağı, dispanser, halk evi ve özetle sağlık kurumu adı altında hizmet veren tüm kurumlara başvuru yapma şansları bulunur. Başvurular sonucunda değerlendirmelere göre alımlar yapılır. Devlet kurumlarında ise KPSS zorunludur. Sınavdan alınan puanlamaya göre ilgili kadrolara yapılan başvurular sonucunda gerekli değerlendirmeler yapılır ve sonuç açıklanır.

Yoğun çalışılması, nöbetleri ve yoğun risk altında olunması gibi nedenlerden dolayı iş sahasında gönüllülük esasının en fazla olduğu yerlerin başında gelir. Her işte olduğu gibi bu işte de bazı riskler oluşması kaçınılmaz olacaktır. İnsan ilişkilerinde iyi olan, detaycı ve iş konusunda dalgınlık gibi sorunlar oluşturmayan disiplinli kişilerin bölümü okuması daha iyi olacaktır.

Çünkü insan hayatının emanet edildiği ve bundan dolayı da sorumlulukların fazla olduğu bir çalışma sahasıdır. Buna uygun olan kişilerin alanı seçmesi mesleğinde daha da başarılı olmasına katkıda bulunur. Ayrıca Boğaziçi Enstitüsünün hazırladığı Tıbbi Sekreterlik & Hasta Kabul Danışmanlığı Eğitimi sayesinde kariyerinizi geliştirebilirsiniz.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}