online-egitimler-bogazici-enstitusu
Hasta ve Yaşlı Bakım Kursu Nedir?

Hasta ve Yaşlı Bakım Kursu Nedir?


Hasta ve Yaşlı Bakım Kursu her geçen gün popüler olan meslek grupları arasındaki yerini koruyor. Hasta ve yaşlı bakım personelleri, rehabilitasyon ve özel eğitim merkezlerinde kendilerine çok rahat bir şekilde iş bulabilmektedirler. Hasta ve yaşlı bakım kursu sertifikası sahibi olan kişiler ise, iş bulma konusunda daha büyük avantajlar elde etmektedirler.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Personelleri Ne İş Yapar? 

Hasta ve yaşlı bakım personelleri, başta özel rehabilitasyon ve yaşlılara yönelik özel eğitim alanlarında, çeşitli konularda hizmet sunarlar. Bunun yanı sıra belediyede valilik gibi devlet kurumlarının açmış olduğu yaşlılara yönelik hizmet alanlarında, yine ihtiyaç duyulan konumlarda iş imkânına sahip olmaktadırlar. 

Buradaki yaşlılarla etkili bir iletişim kurmak, başta onların sağlık sorunları olmak üzere genel ihtiyaçları üzerinde yardımcı olacak hizmetleri vermek ve ihtiyaçlarını belirlemek, hasta ve yaşlı bakım personellerinin görevleri arasındadır. Hasta ve yaşlı bakım uzmanları ne iş yapar? sorusunun cevabını maddeler halinde sıralayacak olursak, şunlardan bahsetmek mümkündür.

 • Yaşlı ve hastalarla iyi bir iletişim kurarak, onların moral ve motivasyonlarını yüksek tutmak doğrudan bir görev olmasa da hasta ve yaşlı bakım uzmanlarının yaptıkları şeylerden biridir. 
 • Bu kişilerin vücut temizlikleri, yaşam alanlarının temizlenmesi ve genel bakımlarının yapılması ya da yaptırılması da hizmet kapsamına girmektedir. 
 • Yaşlı ve hastaların beslenme ve ilaç takiplerinin yapılması ve düzenli bir şekilde sağlanması da hasta ve yaşlı bakım uzmanlarının görevleri arasındadır. 
 • Onların sosyal ve kişisel sorunlarını kurumun amirlerine bildirerek çözüme kavuşturmak, yine bu personellerin verebileceği hizmetler arasında yer almaktadır. 

Genel olarak bahsetmek gerekirse hasta ve yaşlı bakımı elemanları, çalıştıkları kurumda bu kişilerin genel tüm ihtiyaçları için kapsamlı bir şekilde hizmet vermek durumundadırlar.

hasta bakıcı kursu. Boğaziçi Enstitüsü

Hasta ve Yaşlı Bakım Kursu Nedir? Neleri Kapsar? 

Hasta ve yaşlı bakım kursu, sertifika almak isteyen öğrencilerin yaşlı ve hastalara hizmet veren kamu ve özel sektör kuruluşlarında görev almalarını sağlayacak niteliklerin öğrencilere kazandırılmasını kapsamaktadır. 

Bu kurslar devletin açmış olduğu meslek edindirme çalışmaları kapsamında da veriliyor olsa da, özel eğitim kurumları üzerinden alınacak eğitimler daha geniş kapsamlı olmaktadır. Üstelik özel eğitim kurumlarında örgün eğitimin yanı sıra online hasta ve yaşlı bakım kursu eğitim imkanları da bulunmaktadır.

 

 

Uzaktan Online Hasta ve Yaşlı Bakım Kursu Eğitimleri 

Hayatın koşturması içerisinde bu eğitimi yüz yüze alma fırsatı olmayan bireylere sunulan en önemli imkanlardan biri, online uzaktan eğitim kurslarıdır. Bu kurslar sayesinde yüz yüze eğitime katılacak vakit bulamayan kişiler, daha rahat koşullarda kendi çalışmalarını ilgili kurumdan destek alarak yapmak suretiyle eğitimlerini tamamlarlar. 

Eğitimin temelinde daha çok kendi çabalarının olması nedeniyle, farklı eğitim metotları ve alanlarda zaman kavramını takılmadan eğitimler ne rahat bir şekilde sürdürebilirler.

Online eğitim metodunda, eğitime katılacak öğrenciler yüz yüze eğitime göre zaman ve maliyet konusunda önemli tasarruf yapma imkânına sahiptirler. Uzaktan eğitime katılacakların elde ettiği avantajlardan bazıları, şunlardır. 

 • Farklı eğitim metotlarını kullanarak, kendilerini başarıya ulaştıracak çalışmalar yapabilirler. 
 • Örgün eğitimden bağımsız oldukları için, kendilerini geliştirme becerileri de çalışmalarına bağlı olarak artmaktadır.
 • Fiziki bir mekanda eğitim almayacaklar için, yol masrafı ve ulaşımda geçecek zamandan tasarruf edebilirler. Bu iki önemli tasarrufu ise yine eğitimlerinde harcamaları, daha zengin bir eğitim almalarına imkan tanır.
 • Hava koşullarının online eğitim alanı kişiler için, eğitimlerini etkileyecek derecede bir önemi yoktur. 
 • Diledikleri yerden çalışma ve eğitime katılma imkânına sahip olmaları nedeniyle, eğitim sürecinde daha konforlu çalışma imkanları bulunmaktadır. 
 • Ders kaçırma sıkıntısı ve eğitimin genel bir süresi olmaması nedeniyle, diledikleri gibi tekrar yapabilme imkanları bulunmaktadır.

hasta bakıcı kursu. Boğaziçi Enstitüsü

Örgün Hasta ve Yaşlı Bakım Kursu

Örgün yani yüz yüze eğitim alan bireylerin de, çok farklı avantajlara sahip olduğundan bahsedebiliriz. Aslında uzaktan eğitim ile örgün eğitim, öğrencinin genel durumuna göre ayrı avantajlar sunmaktadır. 

Eğitime vakit ayıramayacak şekilde yoğun olan kişiler için nasıl online eğitim daha avantajlı ise, imkanı olanlar ve imkânlarını zorlayanlar için örgün eğitim almak daha avantajlı olacaktır. 

Örgün hasta ve yaşlı bakım kursu sertifika eğitimi alma imkanı olanların, elde edeceği avantajlar şunlardır. 

 • Alanında uzman eğitimci ve akademisyenlerle, yüz yüze eğitim alma fırsatı bulurlar. 
 • Sınıf ortamı sıcaklığında alınan eğitim sayesinde, diğer öğrencilerle tanışıp fikir alışverişinde bulunabilirler. 
 • Alacakları eğitimi daha canlı bir şekilde yaşayabildikleri için, anlamaları da daha kolay olmaktadır. 
 • Belirli bir programa bağlı olarak eğitim verildiği için, kursun beklenen sürede tamamlanma ihtimali daha yüksektir. 
 • Eğitimin içeriği uzaktan eğitime göre canlı bir performansa dayalı olduğu için, ileriki süreçte alınan bilgilerin unutulması çok zordur.

İki ayrı eğitim sistemi, kişinin hangi eğitim için elverişliyse ona göre avantaj sunmaktadır. 

Online Eğitim ve Örgün Eğitim Sertifikası Arasında Fark Var Mıdır?

İki sistemle de alacağınız sertifikalar aynıdır. İster uzaktan eğitim, ister örgün eğitim olsun eğitim sonunda sağlayacağınız başarıyla aldığınız sertifikalar, sizin bu alandaki yetkinliğinizin tescili olacaktır. Arasında herhangi bir avantaj ya da dezavantaj bulunmamaktadır.

Hasta ve Yaşlı Bakım Kursu Sertifikası Ne İşe Yarar? 

Boğaziçi Enstitüsü tarafından verilen sertifika, meslek ile ilgili sizin yetkinliğinizi kanıtlamaktadır. Ayrıca hasta ve yaşlı bakım sertifikası, iş bulma konusunda da birçok avantaj sunmaktadır. 

Yaşlılar ve hastalarla ilgili hizmet veren tüm kurumlarda ister özel sektör ve isterse kamu sektörü olsun, işe alımlarda tercih sebebi olmanızı sağlar. Özellikle yaşlılara hizmet veren özel ve devlet kuruluşlarının sayısında yaşanan artış, bu alanlarda daha fazla kişinin istihdam edilmesi gereksinimini doğurmaktadır. Bu istihdamlar için ise, konuyla ilgili eğitim almak ve sertifika sahibi olmak işe alımlar için önemlidir.

Boğaziçi Enstitüsü ile uzaktan ya da yüz yüze eğitimlere katılarak hasta ve yaşlı bakım sertifikası sahibi olabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?