Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-25T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Hasta Kabul Sertifikası Nasıl Alınır? Online Eğitimi Varmı?

Hasta Kabul Sertifikası Nasıl Alınır? Online Eğitimi Varmı?


Sizde aynı şeyleri hissetmiyormusunuz?. Hastane denildiği zaman çoğumuzun aklına hemşireler ve doktorlar gelmez mi.  Bu doğru. Hepimizin zihninde hastane = doktor ve hemşiler şeklinde bir imaj vardır. Oysa hastaların tedavi süreçlerinde deyim yerindeyse gizli kahramanlarda görevde. Bunlardan bir tanesi de hiç kuşku yok ki hasta danışmanlarıdır. Hasta danışmanları; hasta kabul elemanı, tıbbi sekreterlik, resepsiyon görevlisi, hastane kayıt görevlisi gibi isimlerle de anılır. Tabiki söz konusu bu branşların kendi içinde özel görev tanımları bulunur.

Hasta Kabul Kursu

Hasta kabulü işlemlerinde görevli olan kişiler, sürecin daha çok idari tarafında yer alır.  Resepsiyon işlemleri, giriş çıkış işlemleri, hastaya ait tüm evrakları düzenleme ve arşivleme işlemleri, bu kişilerin emeğiyle oluşuyor. Bilindiği üzere Avrupa Birliği uyum yasaları gereği personellerin kendi alanlarına dair sertifika temin etmeleri şarttır. Bu nedenle sağlık sektöründeki boşlukları kapatmak amacı ile MEB yaklaşık 10 sene önce Tıbbi Sekreterlik kurslarını yaygınlaştırmıştı. Bu arada bilindiği üzere üniversitelerde de bu konuda başlı başına özel bir bölüm bulunuyor.

Zaten tıbbi sekreterlik kursu ile bu bölümün birbirine karışması nedeniyle 3 sene aradan sonra söz konusu kurslar kapatıldı. Bunun yerine “Hasta Kayıt Kabul İşlemleri” adı altında yeni bir kurs oluşturuldu ve binlerce yeni eleman yetiştirildi. Son olarak bundan 2 sene önce söz konusu kurslar da kapatıldı. Bunun yerine hastanedeki idari işleyişe doğrudan hizmet verecek olan, çeşitli branşları içinde barındıran bir kurs formatı oluşturuldu.  Bu formata göre artık hasta danışmanlığı, halkla ilişkiler, bilgisayar işletmeni ve tıbbi dokümantasyon şeklinde alt branşlarda var.

Bu branşların arasında bilhassa da hasta kabul kursu özel olarak ilgi görüyor.  Devlet hastanelerinin yanında her geçen sene çok sayıda yeni hastane ve polikliniğin açılması, bu alandaki ihtiyacı da büyütmüştür. Zaten hasta kabul işilanları da bu durumu açıkça doğrulamaktadır.

Sertifika Zorunlu mu?

Evet. Hasta kabul biriminde çalışmak için sertifika zorunlu olarak gerekiyor. Sağlık alanında çalışmayı planlayan ya da çalıştığı halde henüz sertifika edinmemiş olan herkese bu kursların kapısı açık. Hangi branşta eğitim alınırsa alınsın, tüm bu eğitimlerin ortak gayesi, sağlık sektörüne nitelikli ara eleman temin etmektir. Kurs kontenjanı ve genel anlamda kursun tekrarlanma aralığı genellikle talebe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. MEB onaylı sertifika edinme şansına sahip olacak kursiyerler, yurt içinde sağlık sektöründe ilgili pozisyonlara rahatlıkla başvurabileceklerdir.

Kurs sertifikası Türkiye’de tüm kuruluşlarda resmi anlamda bir karşılık bulmaktadır. Hemen bu noktada şunu özellikle belirtelim, hasta kabul sekreterliği ile ilgili sertifika, üniversitelerde başlı başına bir bölüm olan Tıbbi Dokümantasyon mezunu bir öğrencinin elde ettiği diploma yerine geçmemektedir. Hasta kabul danışmanlığı ile alakalı olarak eğitim gören kursiyerler bu süreçte hem teorik hem de pratik düzeyde özel bir eğitime tabi tutulur. Kursa özellikle de son yıllarda müthiş bir ilgi söz konusu. Bu eğitime aynı zamanda İşkur kursları aracılığı ile de sahip olmanız mümkün.

Hasta Kabul Sekreterliği

Kursun Temel Hedefi Nedir?

Hasta kabul kurslarının temel gayesi yukarıda da söz ettiğimiz üzere sağlık sektörüne nitelikli personel yetiştirmektir. Sağlık sektörünün teknik ve tıbbi boyutu ne kadar önemliyse, idari boyutu da bir o kadar önemlidir. Hastaların düzenli ve akıcı bir şekilde kabulü, takibi, evrakların oluşturulması, çıkış işlemlerinin başarılı şekilde gerçekleştirilmesi, güler yüzlü bir şekilde danışmanlık hizmeti verilmesi, son derece önemlidir. Hastaneler, doğası gereği stresli, telaşlı alanlardır. Hasta kabulünde görevli personellerin başarısı bu stresi ve gerginliği aşağıya çekmektedir.

Vakit kaybetmeksizin işlemlerin gerçekleşmesi ve düzenin oturması, hasta kabul personellerinin becerisidir. Bu kurslar, bu önemin bilincinde hareket eder ve kursiyerleri buna göre hazırlar. Kursu başarıyla bitiren kişiler, sağlık ocağından üniversitelere, fizik tedavi merkezlerinden tüp bebek merkezlerine dek, sağlık sektöründeki her alanda çalışma imkânına kavuşmuş olur.

Hasta Kabul Kursunun İçeriği

Hasta kabul danışmanlığı üzerine eğitim gören kişiler, bu sürede gerek uygulamalı gerekse de teorik anlamda pek çok şey öğrenebiliyor. Eğitim süreleri değişmekle birlikte genelde ortalama 300 saat civarında bir kurs süresi vardır.

Kurs boyunca kursiyerler;

 • Temel bilgisayar kullanımı
 • Bilgisayarda doküman yaratma
 • İş yaşamında iletişimin önemi
 • Problem çözme becerisi
 • Hasta hizmetlerini organize etmek
 • Tıbbi arşivleme yaratmak
 • Tedavi hizmetlerini takip etmek

Gibi konular başta olmak üzere pek çok alanda eğitim görürler. Bunun haricinde Türkçe 'yi etkili ve düzgün konuşmak amacıyla diksiyon eğitimi verilmektedir. Öte yandan halka ilişkiler eğitimi, beden dilini kullanma, telefon iletişiminin incelikleri, kişisel bakım, planlama ve bütçe, dinleme, kampanya çeşitleri gibi önemli derslerle eğitim renkli bir hal almaktadır. Görüldüğü üzere tıbbi sekreterlik kursu sadece hastane içi dinamikleri baz alan bir kurs değildir.

Kursu bitirenler gerçek anlamda, çok yönlü bir eğitimi tamamlamış olurlar.  Kurs sonunda elde edilen sertifikalar en geç 15 gün içinde kursiyerlere teslim edilir. Kursun sonunda 100 üzerinden en az 45 puan almayı başaran kişiler, bu sertifikayı almaya hak kazanırlar. Kursun başvuru sürecinde sizi asla yormayacak, basit evraklarla işlemlerinizi  gerçekleştirebilirsiniz. Kursa daha önce katılım gösteren ve şu anda sektör içinde çalışmaya başlayan kişilerin yorumlarını referans olarak alabilirsiniz.

Hasta Kabul Elemanları Ne İş Yapar?

Hasta kayıt kabul kursu ile mesleğe adım atan kişiler, çalıştıkları kurumlarda çok farklı görev tanımları ile karşılaşır.  Gerek özel gerekse de devlet hastanesine gittiğimiz zaman bizi öncelikle hastaneyi temsilen orada bulunan görevliler karşılar. Bu kişilerin güler yüzlü bir şekilde bizi yönlendirmesi, tüm gerginliğimizi üzerimizden alır, bizi rahatlatır. Hasta kabul sekreterleri olarak anılan bu kişilere her birim içinde rastlanılır. Bazı doktorların özel sekreterleri dahi bulunabilir. Doktora bağlı olan hastaların akışını bu sekreterler organize eder. Hasta kabul personelleri şu işlemleri gerçekleştirir:

 • Hastaların giriş çıkış işlemlerini gerçekleştirir.
 • Form doldurur, kayıt oluşturur, evrakları ait olduğu yerlere yönlendirir.
 • Söz konusu materyalleri temin eder.
 • Yatılı hasta sayısını takip eder.
 • Kabul birimindeki tüm yazışmaları organize eder.
 • Doğum ve ölüm belgelerini hazırlar.
 • İşi tamamlanmış dosyaları arşive yönlendirir.
 • Hastanın yakınlarını bilgilendirir, refakatçileri takip eder. Kurallara dair ikaz eder.
 • Yatışı verilmiş bir hastanın dosyasını oluşturur.

Hasta Kabulü İçin Aranan Şartlar

Esasen teknik olarak hasta kabul sertifikası almaya hak kazanmış her T.C. vatandaşı sağlık sektöründe, ilgili alanlarda kendine yer bulabilir. Bunun haricinde, manevi anlamda kişinin bazı psikolojik koşullara hazırlıklı olması önemlidir. Örneğin daima kapalı bir ortamda bulunması, gerektiğinde gece vakitlerinde de çalışabilecek durumda olması, görme işitme problemlerinin olmaması, hastalarla diyalog kurarken sabırlı ve sakin kalabilmesi oldukça önemli kriterler olarak görülür.

Hasta Kabul Sekreterleri Ne Kadar Kazanıyor?

Bilindiği üzere hasta kabul sekreterleri hem özel hem de kamu kurumlarında görev alabiliyor. Bu nedenle kazançları ve iş koşulları tamamen bulunduğu kuruma bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ek ödemeler ile beraber devlet hastanelerinde çalışanların 3 bin civarında bir kazancı söz konusu olabilmektedir. Bu alanda ki iş başvurularına kariyer.net ve indeed gibi kariyer sitelerinden bakabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?