Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-24T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Hasta Kabul Kursu Uzaktan Eğitim

Hasta Kabul Kursu Uzaktan Eğitim


Hasta kabul kursları, sağlık kurumlarının hasta kayıt sekreterleri için zorunlu tuttukları bir eğitimdir. Sektör içerisinde çalışmakta olan hasta kayıt ve hasta kabul görevlilerinin çalışmaya devam edebilmeleri adına bu eğitimleri almış olmaları gerekir. Üniversitelerin ilgili bölümlerden tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik diploması da bu kursun yerine geçecek bir etmen olarak kabul edilmemektedir. Hastanelerde çalışan ara kadro personellerinin sürekli eğitim merkezi üzerinden bu eğitimi uzaktan olarak alabilmeleri mümkün olur.

Sağlık kurumlarında yer alan istihdam olanaklarının devamlı olarak artması, hasta kabul görevlilerinin de artması anlamına gelir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan "Danışma Görevlisi Kursu" ya da "Halkla İlişkiler Kursu" eğitim programı kapsamında hasta kabulü için geçerli sayılır. Üniversite kurumları tarafından verilen "Hasta Kabul Kursu" sağlık sektörü içerisinde faaliyet göstermek isteyen bireyler için tercih edebilecekleri bir eğitimdir. Söz konusu bireylerin üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezuniyet belgeleri yok ise bu kurslardan yararlanabilmeleri mümkündür.

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'na göre, hasta kabul kursu gibi geçerliliği olan belgeler verilen diplomalar ile eş değer bir hal almıştır. Bu bağlamda üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri üzerinden vermiş oldukları hasta kabul kursları iş istihdamı için yeterli olacaktır.

Hasta Kabul Kursu Nedir?

Hastanelerin hasta kayıt kabulü işlemlerinde görev alan kişiler, sürecin daha çok idari kısmında yer alırlar. Giriş çıkış işlemleri kayıt işlemleri, resepsiyon işlemleri, hastaya ait olan tüm evrakların düzenlenmesi ve arşivlenmesi bu kişilerin emeği ile ortaya çıkar. Avrupa Birliğinin uyum yasaları gereğince kendi alanlarına dair sertifika temin etmeleri şart haline gelmiştir. Bu sebeple sağlık sektöründe yer alan boşlukların kapanabilmesi amacı doğrultusunda, Milli Eğitim Bakanlığı 10 sene önce tıbbi sekreterlik kurslarını yaygınlaştırmıştır.

Sekreterlik kursları ile hasta kabul kurslarının birbiri ile karıştırılmasından ötürü sekreterlik kursları 3 sene sonra kapatılmıştır. Hastane bünyesinde çalıştırılmak üzere hasta kayıt kursu alan kişilerin eğitim belgeleri kendileri adına düzenlenir. Hasta kabul kurslarının 2 sene önce başka bir şekilde devam ettirilmesine karar verilmiştir. Hastanedeki işleyişe doğrudan hizmet verebilecek olan, çeşitli hastane işleyiş branşlarını bünyesinde barındıran yeni bir kurs formatı oluşturulmuştur.

Hasta danışmanlığı, bilgisayar işletmeni, halkla ilişkiler ve tıbbi dokümantasyon olmak üzere pek çok alanı kapsayan yeni kurs seçenekleri ile muayenehane gibi alanlarda da yeni yatırımlar yapılmıştır. Belirtilen bu branşlar içerisinde en önemlisi ise hasta kabul kursudur. Devlet hastanelerinin yanı sıra her geçen sene sayısı artan özel hastanelerde de geçerli olan bu burs ile sağlık çalışanı istihdamı sağlanır.

Hasta Kabul Kursu Uzaktan Eğitim Nedir?

Hasta kabul kursları yüz yüze eğitim üzerinden yapılabildiği gibi, üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri üzerinden uzaktan eğitim metodu ile de yapılabilmektedir. Sağlık ocağı gibi küçük kuruluşlarda da çalışma imkanı sağlayan bu kurslar sağlık çalışanı istihdamını gerçekleştirebilmek adına önem teşkil ederler. Hasta kabul kurslarının temel amacı, sağlık sektörü içerisine nitelikli ve donanımlı personel yerleştirmektir. Bu kurslar uzaktan eğitim alınarak da yüz yüze eğitim kadar etki etmektedir. Sağlık sektörünün tıbbi ve teknik boyutları ne kadar önemliyse, idari kısımları da o kadar önemlidir.

Sağlık kuruluşlarında hasta karşılama ve hastanın bilgilerinin düzenlenmesi, saklanması gibi birçok işlemi tıbbi sekreterler yapmaktadır. Hastaların akıcı ve düzenli bir şekilde kabul edilmesi, hastaların takibi, hasta dosyalarının oluşturulması, hastaneden taburcu olacak hastanın çıkış evraklarının yapılması, güler yüzlü bir şekilde danışmanlık hizmetinin verilmesi bu eğitimler sayesinde söz konusu olur.

Sağlık kurumlarında vakit oldukça önemlidir. Düzenli işlemleri yerine getiren hasta kabul çalışanları bu vaktin en önemli unsurları arasında yer alırlar. Hasta kabul kursları bu önemin bilincinde olarak hareket eder. Kursu başarı ile tamamlayan kişiler, sağlık ocaklarından üniversitelere, tüp bebek merkezlerinden fizik tedavi merkezlerine kadar geniş bir alanda iş bulabilirler.

Hasta Kabul Kursu Uzaktan Eğitim Avantajları

Sağlık sektöründe hizmet veren birbirinden farklı kuruluşlar bulunur. Sağlık merkezleri yanı sıra hastaneler, sağlık ocakları, tıbbi hizmet veren yerler hasta kabul kursundan eğitim almış olan kişileri bünyelerinde çalıştırırlar. Hasta kabul sekreterliği için bu kurumlarda iş bulabilmek daha kolay bir hale gelmektedir. Bu nedenle hasta kabul kurslarından eğitim almak, iş arayan kişiler için avantajlı bir konum yaratır. Yüz yüze eğitim ya da uzaktan eğitim seçenekleri ile hasta kabul kurslarına yazılan kişiler, bu kursları tamamladıktan sonra sağlık merkezlerinden birinde çalışma imkanı bulurlar.

Hasta karşılama hasta yönlendirme gibi işlemlerin hastanelerin bünyesinde yapılabilmesi için çeşitli eğitimlerden geçmiş olmak gerekir. Hasta kabul kurslarının avantajlarından bir tanesi de bu eğitimleri eksiksiz bir şekilde kursiyerlerinin tamamlamalarını sağlamalarıdır. Temel bilgisayar kullanımı, bilgisayarda doküman oluşturma, iş hayatında iletişim yeteneklerinin geliştirilmesi, hasta dosyalarını hazırlamayı öğrenme, hasta dosyalarını saklama vb. birçok eğitim verilmektedir.

Hasta kabul kurslarının bir avantajı da tıbbi terminoloji terimlerine hakim olmaktır. Hizmet takibi işlemleri, tıbbi sekreterlik işlemleri, sağlık istatistiği, tıbbi olarak alınan terminoloji bilgileri, tıbbi sekreterlik görevleri ve hasta hizmetleri hasta kabul kurslarından alınan eğitimlerin tamamını kapsar. Bu eğitimler bittikten sonra bireyin sağlık sektöründe yer alan bir işletmede iş bulabilmesi kolaylaşır.

Hasta Kabul Kursu Uzaktan Eğitime Kimler Katılabilir?

Hasta kabul sertifikasını almak için herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir. Tıbbi dokümantasyon konusunda eli yatkın olanların daha hızlı bir şekilde bu kursları tamamlayabilmeleri mümkün olur. Bu mesleği yapabilmek adına bireyler bazı özelliklerin bulunması gerekir. Hasta kabul kurslarının uzaktan verdikleri eğitime katılabilmek için öncelikli olarak bu mesleği yapacak olan kişinin gece mesailerine kalma bilincinde olması gerekir.

Sağlık kuruluşlarını kurarken hastaların her şeyden önce geldiği bilinmektedir. Bu nedenle gerekli durumlarda hasta kabul kısmında çalışan kişiler de doktorlar, hemşireler gibi gece mesailerine kalırlar. Hasta kabul kursu eğitimine katılabilecek olan kişiler sürekli kapalı bir ortamda çalışma durumunun farkında olmalıdırlar.

Bireylerle sosyal hayatta iletişim kurabilenler ve internet ortamında karşıdaki kişi ile iyi bir iletişim kurabilenler de hasta kabul kursuna katılabilirler. Bu iş için gerekli etmenlerden bir tanesi de sabırdır. Hastane çalışanlarına yönelik işlenen şiddet vakaları göz önünde bulundurularak sabırlı ve sakin bir yapıda olanlar bu kursa katılabilirler.

Görevlerini yerine eksiksiz ve dikkatli bir şekilde getirebilecek olan bireylerin hasta kabul kurslarına katılabilmeleri mümkündür. Fiziksel ya da ruhsal herhangi bir problem teşkil etmiyor olmak da bu işte aranan niteliklerden bir tanesidir.

Hasta Kabul Kursu Ders Konuları

Hasta kabul kursları tarafından verilen eğitimler birçok ders konusunu barındırmaktadır. Eğitim sonunda bu derslerin tamamından geçmiş olmak sertifikanın alınması için gereklidir. Hasta kabul kurslarının temel ders içerikleri öncelikli olarak bilgisayar kullanımını öğrenme ile başlar.

Bilgisayarda doküman hazırlayabilmek ve bunları arşivleyebilmek, aynı zamanda sosyal çevre ile iyi ilişkiler kurabilmek de ders konuları içerisindedir.

Sertifika programı kapsamında yer alan konulardan bir diğeri ise randevu ve hasta kabul programını öğrenmekten geçer. Hasta hizmetlerini yürütmek, tedavi hizmetlerini izlemek gibi birçok konu başlığı altında eğitim verilir.

Kurum içi yazışmalar ve kurumlar arası yazışmalar çalışan ya da çalışmak için gerekli olan kursiyerler için alınması gereken eğitim seçenekleri arasında yer alır. Raporlar, tutanaklar, insan yapısına ilişkin temel tanımları öğrenmek, anatomik temel bilgileri öğrenmek kurs içeriğini oluşturur.

Hasta giriş çıkış işlemlerini eksiksiz bir şekilde tamamlayabilmek için hasta kabul kurslarına uzaktan eğitim yöntemi ile yazılarak bu alanda çeşitli iş imkanlarına sahip olunabilir. Hasta kabul kursu eğitim süresi toplamda 280 saattir. Eğitimi herhangi bir neden ile tamamlayamamış olan kursiyerler bu saatleri tamamladıkları halde, hasta kabul sertifikası almaya hak kazanırlar. Devlet hastaneleri başta olmak üzere birçok alanda istihdam sağlanır.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?