online-egitimler-bogazici-enstitusu
Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Sertifikası Nedir?

Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Sertifikası Nedir?


Bu makalemizde hasta bakıcı ve yaşlı bakımı sertifikası nedir? hep birlikte inceleyeceğiz. İnsanların yaşamları boyunca vermiş olduğu mücadelelerden bir tanesi hiç şüphesiz ki bireyselleşme üzerine. Günümüz yaşam koşullarında insanların iş ve koşuşturmacadan kendilerine zaman ayıramıyorlar. Aile büyüklerine zaman ayıramıyorlar. Burada değinemediğimiz daha pek çok etmen bireylerin aile büyüklerine zaman ayıramamasına sebep oluyor. Bu sebeplerden dolayı bireysel aile büyüklerinin bakımıyla ilgilenememesi, Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı gibi mesleklerin ön plana çıkmasına neden oluyor. Bu mesleklerin ön plana çıkması yüz yüze ya da online olarak eğitim veren kurumların ilgisini çekiyor. Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı sertifika programları üretiliyor. Bu programlardan ya da kurslardan mezun olup sertifikanızı aldıktan sonra aşağıdaki alanlarda çalışma fırsatı bulabiliyorsunuz.

 • Bakımevleri,
 • Sağlık hizmetlerine bağlı olan kurum ve kuruluşlar,
 • Rehabilitasyon merkezleri,
 • Huzurevleri ve psikiyatri klinikleri.

Çünkü bu kurumlarda bakıma muhtaç kimseler bulunmaktadır. Onların bakım ihtiyaçlarını Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı mezunları karşılamaktadır.

Bu meslek dalı, yaşlıların ve hastaların yaşamaları muhtemel ya da yaşamakta oldukları sıkıntıların üstesinden gelebilmek için oluşturulmuştur. Bu mesleği yapmak için gerekli plan donanım eğitimler kapsamında öğrenilebilir. Çünkü bakıma muhtaç olan yaşlı ve hastaların profesyonel kişilerden yardım almaları, yaşamlarını daha kaliteli bir şekilde sürdürebilmelerine olanak tanır. Bu nedenle Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı eğitiminin alınması gerekir. Türkiye'nin her ilinde yer alan sağlık kuruluşlarının bağlı bulunduğu Hasta ve Yaşlı Bakım Merkezlerinde çalışma imkânı sağlayan bu sertifika programları ile istihdam sağlanır. Hem de bakıma muhtaç olan kişiler profesyonel destek alır.

Hasta bakıcı ve yaşlı bakımı sertifikası bu alanda mesleki yeterliliği olan kişilerin temel becerilerine dayalı olarak eğitimle desteklenmesi anlamına gelir. Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı mesleği, sağlık birimlerinin temel taşlarından bir tanesi haline geldi. Gün geçtikçe rağbet gören bir meslek oldu. Çalışan kesimin özellikle kendi yakınlarına zaman ayıramamasından kaynaklanan bakım hizmetleri, sertifika kapsamında nitelikli kişiler tarafından sunulur.

 

Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Sertifikası Almak Neden Önemli?

Şimdi de hasta bakıcı ve yaşlı bakımı sertifikası almak neden önemli? bunu tartışalım. Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı sertifikası almak, eğitimi alan kişinin kendine iş bulmasını sağlar. Bakıma muhtaç olan kişilerin de alanında uzmanlaşmış nitelikli kişiler tarafından yaşamlarının kaliteli hale getirilmesine vesile olur.

Sertifika programı kapsamında alınan eğitimler, bakım işlemlerinin inceliklerine yöneliktir. Bu meslek manevi yönü yüksek olan mesleklerden bir tanesidir. Ve şüphesiz ki bir insanın ihtiyaçlarını karşılıyor olmak insanı duygusal açıdan da doyurur.

Hem maddi hem de manevi olarak insanın yaşamında kendisini önemli hissedeceği mesleklerden bir tanesidir. Türkiye'nin her yerinde yer alan Hasta ve Yaşlı Bakım Merkezleri ile geniş bir iş istihdamı da söz konusudur. Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Sertifikası almak, bu nedenlere bağlı olarak önem arz eder.

 

Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı eğitimi neleri kapsar:

Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı eğitimi neleri kapsar maddeler halinde görelim.

 • Konforlu ve güvenilir hizmet alanlarının oluşturulması,
 • Hijyenik alanların oluşturulması,
 • Sanitasyon gereksinimlerinin yerine getirilmesi,
 • Oluşabilecek aksaklık durumlarında gerekli tedbirlerin alınması ve rutin bakımlara devam edilmesi,
 • Yaşlı ve hastaların hem fiziksel hem de psikolojik durumlarının genel analizinin yapılması,
 • Hasta ve yaşlıların genel sağlık kontrollerinin yapılması,
 • Yaşlı ve hastaların ihtiyaçları halinde hijyen gereksinimlerinin yatakta tam dönme, pozisyon verme şekillerine bağlı olarak uygulanması,
 • Yaşlı ve hastaların kullandıkları ilaçlar varsa bunların takibinin yapılması,
 • Günlük bakım rutinlerinin eksiksiz bir şekilde yapılması,
 • Bakım esnasında kişide oluşabilecek herhangi bir sağlık problemine karşı ilk yardım eğitiminin alınması,
 • Banyo ihtiyaçlarının karşılanması,
 • Beslenme ihtiyaçlarının kendi sağlık durumlarına uygun olarak giderilmesi,
 • Kişinin varsa diyet listesine uygun olarak beslenmesi,
 • Kişinin mevcut olan bir hastalığının olması durumunda günlük takibinin yapılması,
 • Hasta ve yaşlıların yakınları ile iletişim kurulması,
 • Kişinin vefatı durumunda hem kurum içi yetkililerin hem de yakınların bilgilendirilmesi gibi eğitimler verilir.

 

Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Sertifikası Nereden Alınmalı?

Öyleyse hasta bakıcı ve yaşlı bakımı sertifikası nereden alınmalı? inceleyelim. Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Sertifikasının alınabilmesi için eğitim kurumları arasından tercih yapılmalıdır. Üniversite kurumlarının bu alanda ilgili bölümünden mezun olmamış kişilerin, Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Sertifikası veren enstitülerden eğitim almaları mümkündür.

Boğaziçi Enstitüsü, Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı alanında eğitim hizmeti sunan köklü bir enstitü olarak değerlendirilebilir. Çünkü Boğaziçi Enstitüsü binlerce katılımcıya eğitim vermektedir. Eğitimleri alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlanmaktadır. Boğaziçi Enstitüsünün verdiği sertifikalar iş hayatında aranır niteliktedir. Çünkü Boğaziçi Enstitüsü mezunlarına üç farklı sertifika vermektedir. Bu sertifikalar aşağıdaki gibidir:

1-) Boğaziçi Enstitüsü Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Sertifikası

2-) Üniversite onaylı Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Sertifikası

3) Uluslararası akredite olan İngilizce Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Sertifikası

Eğitimi bitiminizde adınıza düzenlenmiş olan bu sertifikalar ile sağlık kurumlarına başvuru yapabilmeniz mümkün olur. İngilizce olarak aldığınız Hasta Bakıcı ve Yaşlı BakımıSertifikasınız ile yurt dışında bir kuruma iş başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa bu sertifika ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı hem dünyada hem de Türkiye'de rağbet gören mesleklerden biridir. Bu nedenle sertifika iş bulma imkânı sağlar. Boğaziçi enstitüsü üzerinden bu sertifika programına kayıt olarak eğitim içeriğine online olarak ulaşabilirsiniz. Kayıt işleminiz sonrasında kurs içeriğinde yer alan tüm eğitim kiti sizlere sunulacaktır.

Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformu üzerinden kurs programının ücretini yatırarak eğitime kayıt olabilirsiniz. Kayıt işlemi sonrasında Enstitü Öğrenci İşleri eğitimi size açacaktır. İstediğin an istediğiniz yerden eğitim içeriğine ulaşabileceksiniz. Eğitimi tamamlandığınızda sınava girmeye hak kazanacaksınız. Sınavda başarısız olmanız durumunda sınavı tekrar etme hakkınız olacaktır. Sınavı başarıyla geçmeniz durumunda sertifikalarınız adresinize gönderilecektir.

 

Online Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Sertifika Programları Neleri Kapsar?

Son olarak online Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Sertifika Programları neleri kapsar? hep birlikte inceleyelim. Sağlık alanında kendini geliştirmek isteyen ve insanlara hizmet vererek kariyerine bu alanda ilerletmek isteyen kişiler için Boğaziçi Enstitüsü bu fırsatı sunmaktadır. Online eğitim programları dahilinde sunulan Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Eğitimi, yardıma ihtiyacı olan kişilerin temel gereksinimleri öğrenmek amacı ile hazırlanmıştır.

Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Eğitimlerinin yanı sıra, mesleki kariyerini yönlendirme biçimine göre farklı alanlarda eğitim alabilmek mümkün olur. Boğaziçi Enstitüsü uzman eğitici kadrosu ile katılımcılara tam donanımlı bir eğitim programları sunar.

Dünyanın gelişen ve devamlı büyüyen mesleklerinden bir tanesi haline gelen Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Kursu için Boğaziçi Enstitüsünü tercih ederseniz donanımlı bir eğitim programına dahil olacaksınız.

Boğaziçi Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan eğitim programının içeriğine dair detaylı bilgilendirme sizlerle paylaşılmıştır. Programın ücretini ödeyerek kurs içeriğini izlemeye başlayabilir, eğitime anında dahil olabilirsiniz.

Günlük yaşamdaki temel gereksinimlerini kendisi karşılayamayan insanlara yardımcı olmak adına oluşturulmuş bu meslek, sağlık sektörünün her alanında geçerlidir. Toplumsal sağlığın ön planda tutulması amacı ile uzman akademisyenler tarafından hazırlanmıştır. Siz de bu mesleki alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, Boğaziçi enstitüsü tarafından sunulan bu eğitim programına dahil olabilirsiniz. Sertifika hakkında daha fazla bilgi almak için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Kursu için inceleme yapabilirsiniz. Ayrıca bu alandaki yeteneklerinize yenilerini katmak istiyorsanız aşağıdaki kursları da tavsiye ederiz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?