Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Hamile Yogası Nedir? Hamile Yogası Eğitimi Nedir?

Hamile Yogası Nedir? Hamile Yogası Eğitimi Nedir?


Hindistan temelli olarak dünyanın genelinde spor olarak kabul gören, fiziksel ve zihinsel disiplinleri tarif etmek için tercih edilen yoga, aynı zamanda meditatif uygulamaların bütünüdür. Bedende ve zihinde farkındalık yaratarak uyum sağlamaya odaklanan yoga, kadim bir dillerden Sanskritçede bulunan “yuj” kelimesinden türetilmiş ve zihinsel anlamda derinleşmeyi de sembolize eder.

Janizm, Budizm ve Hinduizm’in öğretilerinden hareketle uygulanan yoga, Hindiuzmin altı felsefe okulundan birisi olarak da kabul edilmektedir. 

Yaşamın olağan stresini azaltmak, sağlıklı kalmak, bedenin gücünü ve esnekliğini artırmak için yapılan yoga, nefes egzersizleri ve meditasyon içerir. 

Yoga, zaman içerisinde birden fazla stili ile genel kabul gören bir spor olmuştur. Hatha, Restoratif, Kundalini, Yin, Vinyasa, Çocuk ve Hamile Yogası bunlardan en bilinen ve uygulananlarıdır. 

HAMİLE YOGASI NEDİR?

Türkiye’de de yaygın biçimde anne adaylarının tercih ettiği Hamile Yogası, bebek ile kurulan bağı güçlendirerek anne adayının sağlıklı ve rahat bir gebelik dönemi geçirmesini sağlar. 

Bedensel ve mental olarak anne adaylarını gebelik sürecinde dingin ve huzurlu bir süreç geçirmelerinde yardımcı olan Hamile Yogası, aynı zamanda esneklik kazandırarak vücut ağrılarının azaltılmasında da rol oynar. 

Gebelik sürecinde yaşanması muhtemel bel ve sırt ağrılarının önüne geçmeyi kolaylaştıran Hamile Yogası, aynı zamanda doğumun kolaylaştırması için kalça ve pelvis bölgesinde esneme sağlar. 

Prenatal yoga olarak da adlandırılan Hamile Yogası, bir kadının en kutsal ve en savunmasız anında zihinsel gücünden yararlanarak güçlü bir biçimde bebeğini kucağına almasını da kolaylaştırır.

Gebeliğin 14 – 15’inci haftalarında başlanan Hamile Yogası, ilk üç ayında olan anne adaylarının yoğun fiziksel ve ruhsal yorgunlarının azaltılmasında da destek verir. 

Anne adayı ve bebek arasındaki bağlantıyı güçlendiren, anne adaylarının kaygılarını azaltarak sağlıklı bir gebelik süreci geçirmelerini sağlayan, karın ve perinyum bölgelerini güçlendirerek doğum kanalının genişlemesine destek olan Hamile Yogası, bebeğin de en doğal ve sağlıklı biçimde dünyaya gelmesini kolaylaştırır. 

Yalnızca vajinal doğumda değil, sezaryen doğum yapmayı düşünen anne adayları için de etkili bir yöntem olan Hamile Yogası, güçlü ve uyumlu bir gebelik süreci geçirilmesine de destek olur. 

Meditatif yaklaşımıyla anın içerisinde kalmayı ve doğru nefes teknikleriyle hem anne adayı hem de bebek için bol oksijen girişini destekleyen Hamile Yogası, gebelik süreci boyunca haftada iki gün altmış dakika tekrar edildiğinde problemsiz bir doğumu da beraberinde getirir. 

Bulantı, kramp ve gerginlikleri hafifletmek için etkili yöntemlerden birisi olan Hamile Yogası, alanında uzman eğitimciler eşliğinde yapılmaktadır. 

HAMİLE YOGASI EĞİTİMİ NEDİR?

Gebelik sürecinde anne adaylarının destekçisi olan Hamile Yogası için özel eğitim kurumlarında oluşturulan programlar kapsamında alınan sertifika ile başlanmaktadır. 

Anne adaylarının başta kendi duyumlarına güvenerek zihinsel örüntülerinden arınmaları, geçmiş yaşantılardan oluşturdukları korkuları bireysel tecrübelerine yansıtmadan heyecan, şevk ve aynı zamanda dinginlik ile bebeklerini karşılamalarını sağlayan Hamile Yogası eğitmeni olmak için her yaş ve seviyeden bireyler katılabilmektedir. 

Gebelik sürecindeki anatomik değişim ile birlikte fetüsün gelişme evrelerini de kısa sürede öğrenerek, nefes egzersizleri, meditasyon, özel uygulama teknikleri ve üç aşamalı trimester ile desteklemenizi sağlayacak olan Hamile Yogası Eğitimi, birbirinden farklı ve güvenli yoga pozunu deneyimleriniz arasına katmanıza da yardımcı olmaktadır. 

Doğum sonrası dönemin anatomisi ve annenin bebek bakımı sürecinde karşılaşabileceği zorluklara mental olarak hazırlanmasını da kolaylaştırmak için sunulan Hamile Yogası Eğitimi, bu alanda kariyer hedefi bulunan hemen herkesin ve anne adaylarının da ilgi alanları arasında ön sıralarda yer alıyor. 

Siz de hemen şimdi, bu özel eğitim programına dahil olarak hayatın bu en özel anını hem anne adayları ile paylaşabilir hem de bireysel gebelik sürecinizde doğru adımları atabilirsiniz. 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?