Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-12-04T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Hafızayı Geliştirmenin En Etkili Yolları

Hafızayı Geliştirmenin En Etkili Yolları


Hafızayı geliştirmenin en etkili yolları, hafıza kapasitesini arttırmak isteyen bireyler için yol gösterici nitelik taşımaktadır.

Hafızayı geliştirmek, bireylerin iş ve sorumluluklarını ertelemeden gerçekleştirmeleri için önemlidir. Ayrıca yüksek hafıza kapasitesine sahip olmak, kişilerin sosyal yaşantısında da başarılı olmasını sağlar. Siz de hafızanızı nasıl geliştireceğinizi öğrenmek istiyorsanız gelin yazımızı beraber okuyalım!

Hafıza Nedir?

Psikoloji biliminde hafıza, geçmişte yaşanılan olayı ya da durumu sonradan algılama ve geri çağırma kapasitesi olarak tanımlanmaktadır. Hafıza, diğer adıyla bellek kapasitesi insanların yaşam kalitesine etki eden unsurlardan biridir.

Hafızanın güç oranı, insanların akademik, sosyal ve iş hayatındaki eylemlerini etkilemektedir. Bu etki olumsuz ya da olumlu yönde olabilir. Güçlü bir hafıza, akademik hayatta sorumlu olduğumuz konuları daha çabuk algılamamızı sağlamaktadır. Güçlü bir hafızaya sahip olmak bir tek algı kapasitesini geliştirmez. Hafızanızın güçlü olması, iş yaşamında da görev ve sorumluluklarınızı unutmadan yerine getirmenizi sağlar.

Hafızayı Geliştirmenin En Etkili 15 Yolu Nedir? 

Hafızayı geliştirmenin en etkili 15 yolu şunlardır:

 1. Hafıza teknikleri eğitimlerine katılın.
 2. Vitamin takviyesi alın.
 3. Dengeli beslenin.
 4. Spor yapın.
 5. Kitap okuma alışkanlığı edinin.
 6. Yeterli uyuyun.
 7. Alkol kullanımını azaltın.
 8. Bulmaca çözün.
 9. Stresten kaçının.
 10. Şeker tüketimini azaltın.
 11. Meditasyon yapmayı öğrenin.
 12. Kısa molalar vererek zihninizi dinlendirin.
 13. Satranç oynayın.
 14. Yeni bir dil öğrenmeye çalışın.
 15. Klasik müzik dinleyin.

1. Hafıza Teknikleri Eğitimlerine Katılın

hafıza teknikleri eğitimi

Hafızayı geliştirmenin en etkili yollarından ilki hafıza teknikleri eğitimlerine katılmaktır. Hafıza teknikleri eğitimleri, bireylerin zekalarını geliştirmekte ve bilgi kapasitelerini arttırmaktadır.

Hafıza Teknikleri Eğitimi İstanbul Boğaziçi Enstitüsü tarafından çevrim içi eğitim yöntemiyle sürdürülmektedir. Hafıza Teknikleri Eğitimi’nde katılımcılara zihinsel gelişimi destekleyici aktiviteler detaylı şekilde öğretilmektedir. Hafıza Teknikleri Eğitimi sayesinde katılımcılar bellek kapasitelerini arttırabilir ve eğitim sonunda sertifika sahibi olabilir.

 

 

2. Vitamin Takviyesi Alın

vitamin takviyesi hafızayı geliştirmenin en etkili yolları

Hafızayı geliştirmenin en etkili yollarından ikincisi vitamin takviyesi almaktır. Vitamin takviyesi, insan vücudunun dinç, zinde olmasını sağlayan ve besinlere ek olarak kullanılan destekleyici ürünlerdir. Vitaminlerin fazlası vücuttan kolayca atılabilir. Vitaminlerin vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Vitaminler insanların dinç hale gelerek hastalıklardan korunmasını sağlar. Aynı zamanda vitamin kullanımı güçlü bir hafızaya sahip olmak için önemlidir. Vitamin çeşitleri içinde hafıza için en önemli olanı B12 vitaminidir. B12 suda çözünen bir vitamin çeşididir. B12 vitamini insan bedeninde koenzim görevi yaparak beyin faaliyetlerini destekler. B12 eksikliği yaşayan bireylerin olayları hatırlamakta güçlük çektiği görülmektedir. Sağlıklı bir bellek için B12 vitamin takviyesi almak oldukça önemlidir. 

3. Dengeli Beslenin

hafızayı geliştirmenin yolları dengeli beslenme

Hafızayı geliştirmenin en etkili yollarından üçüncüsü ise dengeli beslenmektir. Dengeli beslenmek kişinin yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlar. Güçlü bir hafıza için vitamin ve minerallerin önemi büyüktür. Yeterli besin alımı bireyin karbonhidrat, protein ve yağ grubuna ait gıdaları vücut kütlesine uygun miktarda tüketmesi anlamına gelir. Beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmasında protein ve karbonhidrat grubundaki besinler başrol oynamaktadır. Hafıza gelişimi için bireyin beden kitle endeksine uygun miktarda karbonhidrat ve protein tüketmesi gerekmektedir.

4. Spor Yapın

spor yapmak hafızayı geliştirmenin en etkili yolları

Hafızayı geliştirmenin en etkili yollarından dördüncüsü ise spor yapmaktır. Spor, bireyin hem bedensel hem zihinsel gelişimi üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Bireyin hayat rutini içinde spora yer vermesi, kendini dinç hissetmesini ve zihinsel gelişimini hızlandırmasını sağlar. Düzenli spor yapan kişilerde hafıza ve bellek kapasitesine bağlı hastalıkların görülme olasılığı düşüktür. Bu sebeple kişinin hafızasını geliştirmesi için en etkili yollardan biri de düzenli spor yapma alışkanlığı edinmesidir.

5. Kitap Okuma Alışkanlığı Edinin

kitap okumak hafızayı geliştirmenin en etkili yolları

Hafızayı geliştirmenin en etkili yollarından diğeri ise kitap okuma alışkanlığı edinmektir. Kitaplar, insanların hayal dünyalarını zenginleştiren ve zihinlerini dinlendiren araçlardır. Kitap okumanın birden fazla faydası bulunmaktadır.

Kitap okuma alışkanlığı edinmek başlangıçta zor gibi gözükebilir. Fakat günde minimum 20 sayfa okuyarak kitap okuma alışkanlığı edinmek mümkündür.

Kitap okumanın faydaları, hafıza gelişimi alanında da kendini göstermektedir. Çünkü kitap okurken okuyucu kendini kitapta tasvir edilen dünyanın içinde bulur. Kişi kitap okuyarak içine girdiği dünyayı anlamlandırma sürecinde hafıza gelişimine de katkı sağlamaktadır.

6. Yeterli Uyuyun

yeterli uyumak

Hafızayı geliştirmenin en etkili yollarından diğeri de yeterli uyumaktır.  Uyku, tüm bedensel ve zihinsel fonksiyonların yerine getirilmesi için gerekli temel bir ihtiyaçtır. İnsan vücudu günde ortalama 6 saat gece uykusuna ihtiyaç duymaktadır. Gün içinde yeterli uyku alınmadığı zaman insan beyni sürekli yorgun ve mayışık bir hale gelmektedir. Kişi yeterli uyku almadığında yaşadığı olayları ve sorumluluklarını daha çabuk unutabilir. Bu sebeple yeterli uykunun hafıza gelişimi üzerindeki etkisi oldukça fazladır.

7. Alkol Kullanımını Azaltın

alkol kullanımını azaltmak

Hafızayı geliştirmenin en etkili yollarından yedincisi ise alkol kullanımını azaltmaktır. Yüksek doz alkol kullanımı sırasında ve sonrasında insanlar belirli durum ve olayları hatırlamakta güçlük çeker. Alkol, insan beyninin aktivitesini sabote edici bir etkiye sahiptir. Alkol, insan vücudunda beyin fonksiyonlarını bozan ve kalıcı hasar bırakan bir etki yaratabilir. Hafızayı geliştirmeyi ve dinç tutmayı engelleyen en önemli etkenlerden biri fazla miktarda alkol kullanmaktır. Kişi alkol kullanımını ne kadar azaltırsa beyin fonksiyonları o kadar sağlıklı şekilde gelişir. 

8. Bulmaca Çözün

bulmaca çözmek hafızayı geliştirmenin yolları

Hafızayı geliştirmenin en etkili yolları arasında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise bulmaca çözmektir. Bulmacalar, zihnin birim zamanda en yüksek aktivite konumuna gelmesini sağlar. Bu sebeple Alzheimer gibi zihinsel ve hafızaya dayalı hastalıklardan korunmak için bireylere bulmaca çözmeleri önerilmektedir. Bulmacalar aynı zamanda kişilerin zeka kapasitelerini de arttırmaktadır. Bulmaca çözmek hafıza içinde depolanan birçok bilginin anlık olarak geri çağrılmasını sağlar. Geri çağırma sürecinin sonucu olarak da hafıza gelişimi sağlanmış olur. 

9. Stresten Kaçının

stresten kaçınmak

Hafızayı geliştirmenin en etkili yolları arasında yer alan diğer bir etken ise stresten kaçınmaktır. Yoğun strese maruz kalmak insan psikolojisi ve zihni üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. İş yaşamında ya da günlük hayatta yoğun strese maruz kalan bireylerin psikolojik problemler yaşaması olasıdır. İnsan zihni ve hafızası yoğun stres altında fonksiyonlarını yerine getiremeyebilir. Örneğin kişi yoğun stres altındayken her şeyi bir kenara bırakıp uyumak isteyebilir. Bu uyku hali, aslında insan beyninin stresten kaçma yöntemidir. Hafıza gelişimini hızlandırmak için yoğun stresten olabildiğince uzak durmak önemlidir. 

10. Şeker Tüketimini Azaltın

şeker tüketimini azaltmak

Hafızayı geliştirmenin en etkili yolları içinde bulunan bir diğer yöntem ise şeker tüketimini azaltmaktır. Şeker, çoğu yiyecek ve içecekte kullanılan çözünebilir karbonhidratın yani sakkorozun diğer adıdır. Şeker, kimyasal durumuna göre basit şeker ve kompleks şeker olarak ikiye ayrılmaktadır. İnsan vücudunda kompleks şekerler kan hücrelerinin içinde bulunur. Basit şeker ise genellikle paketli gıdalar yoluyla vücuda alınan ve zararlı olan kategoridir. 

Basit şekerler yüksek miktarda tüketildiğinde beyin faaliyetlerini yavaşlatma ve hafızada zayıflamaya sebep olur. Şeker tüketiminin azaltılması hafıza gelişiminin hızlanması için temel bir adımdır.

11. Meditasyon Yapmayı Öğrenin

meditasyon yapmak hafızayı geliştirmenin en etkili yolları

Hafızayı geliştirmenin en etkili yollarından bir diğeri ise meditasyon yapmayı öğrenmektir. Meditasyon, insan zihninin sakin bir konuma gelmesi için yapılan egzersizler bütünüdür. Meditasyon biçimleri içinde hafızanın gelişmesine en çok katkı sağlayan egzersiz nefese dayalı olanlardır. Nefes egzersizleri, bireyin sadece akciğer faaliyetine ve nefes alışverişine odaklandığı egzersiz biçimidir. Nefes egzersizi sırasında nefes döngüsüne odaklanmak insan hafızasını aktif kılarken zihnin dinlenmesini sağlamaktadır. 

Meditasyon öğrenmek ve nefes egzersizlerini uygulamak başlangıçta zor gibi gözükebilir. Meditasyon ve nefes egzersizlerini etkin biçimde uygulamak için kişinin nefes tekniklerini bilmesi gerekmektedir.

 

 

12. Kısa Molalar Vererek Zihninizi Dinlendirin

zihni dinlendirmek

Hafızayı geliştirmenin en etkili yollarından bir diğeri de kısa molalar vererek zihninizi dinlendirmektir. Uyku süresi hariç günün her saatinde insan zihni aktif olarak çalışmaktadır. Zihnin çalışması için biyolojik olarak insan bedeninde enerji üretilmesi gerekmektedir. Beyne sürekli uyaran göndermek insan zihninin daha da yorulmasına sebep olabilir. Bu yüzden gün içinde kendinize ayırdığınız vakit çok değerlidir. Analitik ve görsel uyaranlara ara vermek, bunlar yerine sizi dinlendirecek bir kitap okumak hem psikolojinize hem de zihninize iyi gelecektir. Zihin dinlendirmek aynı zamanda bireyin yoğun stresten uzaklaşmasını da sağlar. 

13. Satranç Oynayın

satranç oynamak hafızayı geliştirmenin en etkili yolları

Hafızayı geliştirmenin en etkili yollarından diğeri de satranç oynamaktır. Satranç oyunu, yüzyıllardır oynanan ve zihinsel spor olarak kabul edilen bir aktivitedir. Satranç oyunu yüksek strateji bilgisi ve bellek kapasitesi gerektirmektedir. Kişi satranç oynarken hem son yaptığı hamleyi hatırlamalı hem de sonraki hamlesini tasarlamalıdır. Satranç oynamayı öğrenmek tıpkı bulmaca çözmek gibi kişinin hafızasını geliştiren bir aktivitedir.

 

 

14. Yeni Bir Dil Öğrenmeye Çalışın

yabancı dil öğrenmek hafızayı geliştirmenin en etkili yolları

Hafızayı geliştirmenin en etkili yolları arasında bulunan bir diğer yöntem ise yeni bir dil öğrenmeye çalışmaktır. Yeni bilgi depolamak hafıza kapasitesini arttırmak açısından önem taşır. Dil öğrenimi ise beynin frontal lobunu geliştirerek bilgilerin kaydedilmesi için zemin hazırlamaktadır. Yeni bir dil öğrenmeye çalışmak hafıza aktivitenizi maksimum düzeye ulaştıracaktır.

Hafızanızı geliştirmek istiyorsanız fakat dil öğrenmek için vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız mekan ve zaman fark etmeksizin online dil eğitimleri alabilirsiniz.

 

 

15. Klasik Müzik Dinleyin

klasik müzik dinlemek

Hafızayı geliştirmenin en etkili yolları arasında son madde ise klasik müzik dinlemektir. Klasik müzik tıpkı meditasyon gibi hafıza ve zihin üzerinde dinlendirici ve sakinleştirici bir etki yaratmaktadır. Klasik müzik aynı zamanda nota dizimi sebebiyle insan beynini fark ettirmeden geliştirmekte ve zeka kapasitesini arttırmaktadır. Hafıza gelişimi için dinlenmek ve stresten uzak durmak da önemlidir. Klasik müzik sayesinde kişiler yoğun stres anlarını daha sorunsuz bir şekilde atlatabilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?