Hafızayı Geliştirmenin 12 Etkili Yolu

Hafızayı Geliştirmenin 12 Etkili Yolu


Unutkanlık ciddi bir sorun. Özellikle günümüzde daha fazla artış gösterdiğini gözlemliyoruz. Hafıza sorunları dijital dünya ile birlikte yüzyılın zirvesinde. Herkesin zaman zaman unutkanlık anları olabilir. Özellikle yoğun bir hayat yaşıyorsanız. Bu aslında tamamen normal bir durum. Ancak zayıf bir hafızaya sahipseniz bundan olumsuz etkilenmeniz mümkün.

Bu tip durumlarda genetik sorunlarda etkili. Özellikle Alzheimer hastalığı gibi ciddi nörolojik hastalıklar hafıza kaybında etkili rol oynar. Bununla birlikte, araştırmalar beslenme ve yaşam tarzının da hafıza üzerinde ciddi etkisi olduğunu göstermiştir. Peki hafızayı güçlendirmenin yolu yok mu? Elbette var. Yaşam tarzınızı tamamen değiştirmekle işe başlayabilirsiniz. Ancak bunu nasıl yapacağınız konusunda herhangi bir fikriniz yoksa üzülmeyin. Bu yazı size doğru metodları göstermek amacıyla oluşturuldu. Hatta daha fazlası.

 

İşte Hafızanızı Geliştirmenin 12 Yolu

1 – Hafıza Teknikleri Eğitimi Alın

Eğitim her konuda olduğu gibi burada da karşımıza çıkıyor. Ve günü kurtarıyor. Olması gereken de bu. Her açıdan kaliteli bir toplum için, eğitim hayatın her alanında olmalı. Hafıza Teknikleri Eğitimi ile amaçlanan da kalıcı hafızaya bilgi kaydı yapabilmek. Doğru teknikleri uygulayarak tek seferde birçok bilgi hafızaya kayıt edilebilir. Farklı yöntemler sonrası insanların unuttukları şeyler bile açığa çıkarılabilmekte. İnsanlar bu kapasiteye ulaşabilir.

Günümüzde çok güçlü hafızaya sahip olan insanlar olduğunu biliyoruz. Onların sizden herhangi bir farkı yok. Sadece belirli bazı teknikleri uygulayarak zihinlerini eğitime tabi tuttular. Bu eğitimi kullanarak güçlü bir hafıza elde edebilmek mümkün. Siz de yapabilirsiniz.

Burada uygulanan hafıza teknikleri belirli bir metoda göre ilerler. Hızlı ezberleme, daha önceden belirlenen kelime ya da kelime gruplarını hatırlama. Bir konuşma metnini akılda tutabilme, randevu ya da görevleri hatırlama ve benzeri birçok konuda etkili tekniklerdir.

Alanında uzman eğitmenleri ile Boğaziçi Enstitüsü size bu konuda gereken desteği sağlıyor. Uygun fiyat politikası eşliğinde sunulan Hafıza Teknikleri Eğitimi son derece faydalı bir süreç olacak.

 

2 - Daha Az Şeker Tüketin

Çok fazla şeker tüketmek ciddi problem. Bilişsel gerileme dahil olmak üzere birçok sağlık sorunu ve kronik hastalığı tetikliyor. Araştırmalar, şeker yüklü bir öğünün zararlı olduğu yönünde. Zayıf hafızaya ve beyin hacminin azalmasına neden olabileceği gözlemlenmiştir.

Örneğin, 4.000'den fazla kişinin katılımı ile bir araştırma yapıldı. Bu araştırma, istisnalar hariç, kola gibi gazlı ve yüksek şekerli içecekleri tüketenlerin, daha az şeker tüketenlere oranla daha düşük beyin hacmine sahip olduğunu doğruladı. Dahası bu tür insanların daha az şey hatırladığı da alınan notlar arasında.

Unutmayın şekeri azaltmak sadece hafızanıza yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda genel sağlığınızın da iyileşmesine vesile olur.

 

3 - Balık Yağı Takviyesi Deneyin

Balık yağı, omega-3 yağ asitleri, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) açısından son derece zengindir. Bu yağlar genel sağlık açısından da çok önemlidir. Kalp hastalığı riskini düşürdüğü, iltihabı azalttığı, stresi ve kaygıyı hafiflettiği ve zihinsel gerilemeyi yavaşlattığı söyleniyor. Tabi bunlar sadece vesile. Balık ya da balık yağı son derece faydalı bir nimet ve besin kaynağı. Öğünlerinize mutlaka dahil etmelisiniz.  

Test amaçlı bir çok araştırma yapılıyor. Sonuçlara göre balık yemek ya da balık yağı takviyesi almak son derece faydalı. Özellikle yaşlı insanlarda hafızayı güçlendirdiği belirtiliyor. Örneğin, hafif bilişsel bozukluğu olan 36 yetişkin üzerinde bir çalışma yapıldı. 12 ay boyunca konsantre balık yağı takviyeleri almaları sağlandı. Sonuçta hafıza puanlarının önemli ölçüde arttığı gözlemlendi.

Yakın tarihli bir başka deneyde, hafif hafıza kaybı semptomları gösteren yetişkinlere balık yağı gibi DHA ve EPA açısından zengin takviyeler verildi. İnceleme sonrasında epizodik hafızada iyileşme yaşadıkları görüldü.

 

4 - Sağlıklı Kilo Verin

Dengeli vücut ağırlığını korumak sağlık açısından son derece önemli. Zihinsel ve bedensel olarak daha iyi hissetmeniz için bu şart. Araştırmalar, obeziteyi sürekli artan hafıza kaybı için bir risk faktörü olarak belirlemiştir.

Aşırı kilolu olmak beyindeki hafıza ile ilişkili genlerde değişikliklere neden olabilir. Bu durum hafızayı olumsuz yönde etkileyecektir. Aşırı kilo ayrıca insülin direncine ve iltihaplanmaya da yol açabilir. Bunların her ikisi de beyni olumsuz yönde etkileyebilir.

18-35 yaşları arasındaki 50 kişinin katıldığı bir araştırma yapıldı. Sonuç, aşırı kilolu insanlar hafıza testlerinde çok kötü performans sergiledi. Aşırı kilo aynı zamanda Alzheimer hastalığı riskinin artması ile de yakından ilgili.

 

5 - Yeterli Uyuyun

Uyku problemi uzun süredir zayıf hafıza ile ilişkilendiriliyor. Uyku, kısa süreli hatıraların güçlendirildiği ve uzun süreli anılara dönüştüğü bir süreç olan hafıza pekiştirmede önemli bir rol oynar. Araştırmalar, yeterli uyumayanların hafızalarının bundan olumsuz etkileneceğini belirtiyor.

Örneğin, global bir araştırmada 10-14 yaşları arasındaki 40 çocukta uyku testi yapıldı. Birinci grup çocuk, akşamları hafıza testleri için eğitildi. Bu çocuklar gece uyudu. Ertesi sabah test devam etti. İkinci grup çocuk gündüz eğitildi ve test edildi. Bu ikinci grupta eğitim ve test arasında uyku olmadı. Neticede eğitim ve test arasında uyuyan grup, hafıza testlerinde %20 daha iyi performans gösterdi.

Buna benzer bir başka çalışma hemşireler arasında yapıldı. Gece vardiyasında çalışan hemşireler daha fazla matematik hatası yapıyordu. Dahası %68'lik kısım gündüz vardiyasında çalışan hemşirelere kıyasla hafıza testlerinde daha düşük puan alıyordu. Dolayısı ile uzman doktorlar yetişkinlerin üst düzey sağlık için her gece 7 ile 9 saat arası uyumasını tavsiye ediyor.

 

6 – Alkol Kullanmayın

Alkollü içeceklerin insana çok yönlü zararları var. Zarar verdiği noktalardan biri de hafıza. Alkol hafıza üzerinde son derece ciddi ve kalıcı hasar bırakmaktadır.

Global bir araştırma için 155 üniversite öğrencisi üzerinde test yapıldı. Buna göre, haftalık ya da aylık bazda uygulama başlatıldı. Uygulama sonucunda kısa sürede içki tüketen öğrencilerin, hiç içmeyen öğrencilere kıyasla hafıza-hatırlama testlerinde sorun yaşadıklarını belgeledi.

Alkol beyin üzerinde nörotoksik etkiler gösterir. Bu adeta ölümcül bir zehirlenmedir. Sürekli tekrarlanan içki içme eylemleri sırasında ciddi reaksiyonlar çıkar ortaya. Örneğin, hafızada hayati bir rol oynayan ve beynin bir parçası olan hipokampusa ciddi zarar verebilir. Dolayısı ile alkolden titizlikle kaçınmak hafızanızı korumanın akıllıca bir yoludur.

 

7 - Beyninizi Egzersizlerle Zorlayın

Zeka oyunları oynayarak bilişsel becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bu, hafızanızı güçlendirmenin eğlenceli ve son derece etkili bir yoludur. Bulmacalar, kelime hatırlama oyunları, tetris, sudoku, sözcük avı çok iyi birer örnek. Hatta hafıza eğitimi için özel olarak oluşturulmuş mobil uygulamaları da kullanabilirsiniz. Bu tür programlar hafıza üzerinde son derece etkilidir.

Yine dünya çapında yapılan global testlerden örnek verelim. Hafif hafıza bozukluğu olan 42 yetişkin üzerinde bir uygulama yapıldı. Uygulama bir beyin egzersizi niteliğinde. Dört haftalık süre boyunca sekiz saatte bir oyun oynadılar. Sürecin sonunda hafıza testi uygulandı. Son derece yüksek performans sergilediler.

Yaklaşık 5.000 kişiden oluşan başka bir araştırmadan örnek verelim. Katılımcılara haftada beş gün 15 dakikalık online beyin eğitimi programı uyguladılar. Uygulama sonrası hafıza, konsantrasyon ve problem çözme becerilerinin öncesine kıyasla çok daha iyi seviyeye gelmişti.

Bütün bunlar şunu gösteriyor. Beyni faydalı egzersizlerle zorladığınızda hafıza çok daha iyi seviyeye geliyor. Bu tüm vücut için geçerli aslında. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanları düşünün. Her defasında belirli zamanlarda artırılan ağırlıkla vücut zorlanıyor. Kaslar bu zorlamaya tepki gösteriyor. Böylece daha fazla hacim elde edip daha çok güçleniyor. Aynı zamanda çok daha sağlıklı oluyor.

 

8 - Karbonhidratları Azaltın

Kek, tahıl, kurabiye, beyaz pirinç ve beyaz ekmek kullanımını sınırlandırın. Bunlar gibi büyük miktarlarda rafine karbonhidrat tüketmek hafızanıza zarar verebilir. Neden? Çünkü bu yiyeceklerin glisemik indeksi yüksektir. Vücut bu karbonhidratları çok hızlı sindirir. Böylece kan şekeri seviyelerinde yüksek artış meydana gelecektir.

Araştırmalar, rafine karbonhidratlar açısından yüksek beslenmenin son derece zararlı olduğunu doğruladı. Bu tür beslenme demans, bilişsel gerileme ve hafıza kaybı ile yakından ilişkili.

300 civarında sağlıklı çocuk üzerinde yapılan bir araştırma paylaşıldı. Araştırma sonuçlarına göre beyaz pirinç, fast food gibi işlenmiş karbonhidrat tüketenlerin, daha zayıf hafıza ve çalışma belleği kapasitesi sergiledikleri gözlemlendi.

Başka bir örnek verelim. Kahvaltıda sürekli nesquik tarzı kahvaltılık gevrek tüketen yetişkinlerin hafızaları diğerlerine göre çok daha zayıf performans sergiliyor. Bütün bunları dikkate alarak beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde son derece fayda var.

 

9 - D Vitamini Seviyelerinizi Ölçtürün

D vitamini vücutta son derece önemli rol oynayan bir vitamin. Düşük D vitamini seviyeleri, bilişsel işlevde azalmaya sebep oluyor. Dahası başka bir dizi sağlık sorunu yaşanmasına da neden olduğuna dikkat çekiliyor.

Bir örnek verelim. Beş yıl boyunca 300 civarında yaşlı yetişkin üzerinde gözlem yapıldı. Kandaki D vitamini seviyeleri miligram başına 20 nanogramdan az olanların, normal D vitamini düzeylerine sahip olanlara göre hafızasını çok daha hızlı yitirdiği belgelendi.

Düşük D vitamini seviyeleri, Alzheimer başta olmak üzere benzeri birçok hastalıkla da yakından ilişkilendiriliyor. D vitamini eksikliği, özellikle soğuk iklimlerde ve daha koyu tenli olanlarda çok yaygındır. D vitamini takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla kan testi yaptırmak üzere konuşabilirsiniz.

 

10 – Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz, genel fiziksel ve zihinsel sağlık için son derece önemlidir. Araştırmalar düzenli egzersizin beyin için faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Dahası çocuklardan yaşlı yetişkinlere kadar her yaştan insanda hafızayı geliştirme noktasında son derece kritik öneme sahiptir.

Bir örnekle devam edelim. 19-93 yaşları arasındaki yaklaşık 200 kişiden oluşan bir grupla çalışma yapıldı. Grup sabit bir bisiklette 15 dakikalık orta düzeyde egzersiz yaptı. Ve bunu birkaç gün düzenli olarak devam ettirdi. Sonuçta hafıza dahil olmak üzere bilişsel performansın arttığı gözlemlendi.

Birçok çalışma, egzersizin nöroprotektif proteinlerin salgılanmasını artırabileceğini belirtiyor. Bu durum nöronların büyümesini ve gelişimini iyileştirerek beyin sağlığının daha iyi olmasını sağlıyor. Ayrıca orta yaşlarda yapılan düzenli egzersizin sonraki dönemlerde bunama riskinin azalmasını sağladığı belirtildi.

 

11 – Antienflamatuar Gıdalar Tercih Edin

Antienflamatuar gıdalardan zengin bir diyet hafızanızı geliştirmeye yardımcı olacaktır. Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi azaltır. Bu da vücuttaki enflamasyon yani iltihabın azalmasını sağlar. Meyveler, sebzeler ve kültürümüzün bir parçası olan çaylar bol antioksidan kaynağıdır.

Araştırmalar daha fazla meyve ve sebze yiyenlerin, daha az tüketenlere kıyasla bilişsel gerileme ve bunama risklerinin daha düşük olduğunu tespit etti.  Çünkü meyveler özellikle flavonoidler ve antosiyaninler gibi kaynaklar hafıza kaybını önlemenin mükemmel bir yolu olabilir.

 

12 – Curcumin ( Zerdeçal ) Tüketin

Curcumin, zerdeçal kökünde bulunan ve polifenoller adı verilen bir bileşiktir. Güçlü bir antioksidandır. Vücutta güçlü antienflamatuar etkiler gösterir. Yani iltihabın önlenmesinde son derece etkilidir.

Çok sayıda çalışma, kurkuminin beyindeki oksidatif hasarı ve iltihabı azalttığını gözlemledi. Ayrıca amiloid plak miktarını düşürdüğü de elde edilen bilgiler arasındadır. Amiloid plak oluşumu Alzheimer hastalığının ilerlemesinde rol oynayabilir. Dolayısı ile zerdeçal kullanımını düşünmenin şimdi tam sırası olabilir.

 

Sonuç

Gördüğünüz gibi hafızanızı geliştirmenin son derece eğlenceli, basit ve hatta lezzetli birçok yolu var. Tabi eğitim bunların en başında geliyor. Bu yüzden ilk madde eğitim. Eğitimin olmadığı toplumların süratle bozulmaya doğru gittiğini gözlemliyoruz. Hafızayı güçlendirmenin ilk aşaması da eğitimle başlıyor.

Hafıza Teknikleri Eğitimi Sertifika Programı  ile bu aşamayı geçebilirsiniz. Hafıza Eğitimi  size son derece yüksek fayda sağlayacak. Sonrasında yukarıda maddeler halinde yazdıklarımızı dikkatle uygulayın. Beyin sağlığınızı artırmak ve hafızanızı en iyi seviyede tutmak için son derece ideal uygulamalar. Bilimsel olarak da ıspatlanmış bu ipuçlarından birkaçını ya da tamamını günlük hayatınıza ekleyebilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}