Hafıza Teknikleriyle İngilizce Öğrenmenin Önemi Nedir?

Hafıza Teknikleriyle İngilizce Öğrenmenin Önemi Nedir?


İngilizce öğrenilmesi kolay dillerden birisi olmasına rağmen kullanılmadığı zamanlarda kolayca unutulabilir. Özellikle İngilizcede çok fazla kelimenin olması bu kelimelerin unutulmasına neden olabilir. Ancak İngilizce öğrenmenin daha etkili ve kalıcı olabilecekleri yollarda vardır. Bu yollardan en önemlisi hafıza teknikleriyle İngilizce öğrenmektir. Hafıza teknikleri ile öğrenme hakkında daha detaylı bilgi almak için Hafıza Tekniği Nedir? Hafıza Teknikleri Eğitimi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İngilizce öğrenimi ve sonrasında kullanılan bu teknikler sayesinde İngilizce kelimelerini unutulma oranı azaltılır. Hayal kurma ve öğrenilen kelimeleri gözde canlandırma gibi tekniklerle hem hafızanın güçlenmesi hem de bilgilerin daha kalıcı olması sağlanır.

İnsanlarda Öğrenme Biçimleri Nelerdir?

İnsan yaşamanın hemen her dönemi bir konuyu veya bir bilgiyi öğrenmekle geçer. Ancak her insanın öğrenme biçimi aynı değildir. Bu sebeple kişiler için verilen veya kişilerin aldıkları eğitimlerde öğrenme biçimlerinin dikkate alınmasının önemi vardır. İnsanlarda bulunan 3 farklı öğrenme biçimi vardır.

Bunlar görsel ağırlıklı öğrenme, işitsel ağırlıklı öğrenme ve dokunsal ağırlıklı öğrenmedir. Kişiler bu öğrenme biçimlerinden hepsine yatkın olabilirler. Ancak bir öğrenme biçimi her zaman daha yatkın olur.

İnsanların hangi öğrenme biçimine yatkın oldukları ise yapılan testler sayesinde anlaşılır. Öğrenme biçiminin anlaşılmasıyla da doğru öğrenme teknikleriyle kişilerin öğrenme yüzdesi artırılabilir.

Hafıza tekniklerinde bu öğrenme biçimlerinden yararlanılarak ve farklı teknikler uygulanarak öğrenme seviyesi artırılmaya çalışılır. Özellikle alınan bilginin hafızada taze kalabilmesi için görsel öğrenme biçimi üzerine yoğunlaşılır ve anımsatıcılarla unutma oranı azaltılır.

Hafıza Teknikleriyle Öğrenme Nedir?

Hafıza teknikleriyle öğrenme, öğrenilen bilgilerin unutulmamasını sağlama işlemidir. Bu öğrenme biçiminde beynin gücünün anlaşılması ve aktif olarak kullanılması sağlanır. Kullanılan teknikler ile beynin kelime, sayı, ritim, mantık ve hayalle ilgilenen sağ ve sol tarafları harekete geçirilir ve öğrenme yüzdesi artırılır.

Öğrenme yüzdesinin artması için kullanılabilecek hafıza teknikleri şunlardır; görsel öğelerden yararlanmak, kitap okumak, hatırlatıcıları kullanmak, zeka oyunlarından yararlanmak, spor yapmak, düzenli uyku uyumak ve sağlıklı beslenmektir. Hafıza teknikleri içerisinde yer alan bu aşamaların eksiksiz bir şekilde kullanılmasıyla hafızanın güçlenmesi ve bu sayede de öğrenilen bilginin kısa sürede unutulmaması sağlanır.

Bu tekniklere ek olarak öğrenilen bilginin unutulmaması adına egzersizlerinde yapılması gerekir. Bu teknikler özellikle İngilizce gibi yeni dil öğrenme aşamalarında öğrenilen dilin kullanılmadığı durumlarda unutulmaması için kullanılabilir. Hafıza tekniklerinin kullanılması ile amaçlanan bilgilerin pratik bir şekilde öğrenilmesi ve kalıcı olmasıdır.

Hafıza tekniklerinden yararlanarak İngilizce öğrenmek ve İngilizceyi iş hayatınızda kullanmak gibi bir hedefiniz varsa hafıza tekniği ile İngilizce eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. İstanbul Boğaziçi Enstitüsünün Hafıza Teknikleri İle İngilizce Eğitimi sizler için en uygun seçenek olabilir. 

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

İngilizce evrensel bir dildir. Bu sebeple de 50 üzerinde ülkenin ana dili görevindedir. Bu sebeple insanlar her alanda İngilizce ile karşılaşırlar. Eğitim, iş hayatı, sanat, kültür ve eğlence dünyası İngilizcenin hüküm sürdüğü alanlardan sadece bir kaçıdır. Bu alanlarda karşılaşılan İngilizcenin bilinmemesi insanların pek çok zorluk yaşamasına sebep olur.

Bu zorlukları yaşamamak ve zorluklardan kurtulmak için İngilizcenin öğrenilmesi gerekir. Örneğin bir şirkette çalışıldığında o şirketin yabancı bir ortağının olması çalışanların İngilizce bilmesi zorunluluğunu getirir.

Bilgisayar kullanımının yaygın olduğu günümüzde bilgisayar terimlerinin birçoğu İngilizcedir. Bu sebeple İngilizcenin öğrenilmesi gerekir. Bu dilin her alanda kullanılması iş başvurularında İngilizce bilgisinin aranmasını sağlar. Bu sebeple insanların iyi bir işte çalışabilmeleri içinde yabancı dil öğrenmeleri gerekir.

Etkili Öğrenme İçin Hatırlatıcılar Kullanmak

İngilizceyi veya öğrenilmek istenilen bir bilgiyi etkili öğrenme için hatırlatıcıları kullanmanın önemi büyüktür. Bu hatırlatıcılar sayesinde unutulma ihtimali olan bilgiler hafızada canlanır. Örneğin İngilizce bir kelimenin daha kalıcı olması için görsel öğelerden yararlanılabilir. Bu sayede beyne yerleşen görüntü sayesinde kişi o görseli gördüğünde kelime da hafızasında canlanır. Ayrıca kelimelerin hatırda kalması için anımsatıcı olarak tekerlemeler ve oyunlardan yararlanılabilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?