Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-24T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Hafıza Tekniği Nedir? Hafıza Teknikleri Eğitimi

Hafıza Tekniği Nedir? Hafıza Teknikleri Eğitimi


Hafıza tekniği hakkında etkili detaylara sahip olabileceğiniz hafıza teknikleri eğitimi ile hafızanızı geliştirebilir, okuyup gördüklerinizi eskisine nazaran çok daha rahat bir şekilde hafızanızda tutabilirsiniz. 

Bu yazımızda hafıza nasıl geliştirilir? sorusuna, alternatif yollarıyla cevaplar bulabilirsiniz. Hafızanın gelişmesi sadece bir şeylerin hafızada yer edilmesi ya da öğrenilmesi değil, aynı zamanda beynin fonksiyonel özelliklerinin daha işlevsel hale gelmesidir. Bu sayede Alzheimer gibi hastalıklar başta olmak üzere, unutkanlık ve beyin fonksiyonlarıyla alakalı hastalıklara yakalanma riskleri de en aza inmektedir.

Hafıza Tekniği Nedir?

Hafıza tekniği; okunarak ya da fiziksel aktivitelerle sunulan şeylerin akılda daha fazla kalıcı olmasını sağlayan ve her iki şekilde de yapılan sunumların öğrenilmesine imkân veren özel tekniklerdir.

Hafıza teknikleri eğitimi sayesinde öğrenmek istediklerinizi daha kolay ve akılda kalıcı bir şekilde öğrenebilir, bir şeyler öğrenmek istediğinizde bunu nasıl daha pratik ve kolay hale getireceğinizin detaylarını öğrenirsiniz.

Hafıza Teknikleri kursu

Hafıza Nasıl Geliştirilir?

Hafızanızı geliştirmeniz için uygulayabileceğiniz, farklı birçok metot vardır. Bu metotların bir kısmı profesyonel olarak hafıza teknikleri eğitimi almayı içermekle birlikte, bir kısmı ise bu teknikleri öğrenerek kendiniz pratikte bunlara dikkat edebileceğiniz uygulamaları içermektedir.

Çağrışımlardan Yararlanmak

Herhangi bir görseli ya da kelimeyi, olayı veya başka bir şeyi hatırlamak için mutlaka onunla ilgili çağrışımları akılda tutmanız daha faydalı olacaktır. Bunun değişik birçok yolu olsa da özellikle hafızanızda yer etmesini istediğiniz şeyin mutlaka unutamayacağınız görsel bir karşılığını, onu çağrıştıran yaşanmış bir olayı hafızanızda daha rahat tutabilirsiniz.

Egzersizler Yapın

Eğer bir şeyi aklınızda tutmayı istiyorsanız egzersizler burada işinize yarayacak metotlardan biridir. Bir şeyi hatırlamak için yapacağınız egzersizler, genel olarak beyin fonksiyonlarınızın gelişmesinde önemli ölçüde destekleyici olacaktır.

Çevreden Yardım Alın

Kesinlikle hatırlamanız gereken bir şey olduğunda, bunun için çevrenizdeki eşyaların yerini değiştirmeniz size fayda sağlayacaktır. Özellikle önemli bir şeyi hatırlamak için herhangi bir ev eşyasını hiç alakası olmayan bir yere koyarak hatırlamanızı sağlayabilirsiniz.

Zeka Oyunları

Hafıza nasıl geliştirilir? sorusuna cevap olarak uzmanlar, sıklıkla zeka oyunlarını dâhil ederek cevap vermektedir. Zira tüm zekâ oyunları, beyin fonksiyonlarının daha ileri düzeyde çalışmasına yardımcı olarak aynı zamanda hafızanın kuvvetlenmesinde de faydalı olmaktadır. Bu yüzden mutlaka belirli aralıklarla zekâ oyunları oynayabilir, farklı zorluk ve özelliklere sahip testler çözebilirsiniz.

Bol Bol Okuyun

Kitap, gazete ya da dergi ne olursa olsun, mutlaka okunacak şeylere hayatınızda yer verin. Okumak insanı zihinsel olarak geliştirmekle birlikte, hafızanın güçlenmesine de olumlu etkiler göstermektedir.

Sağlıklı Beslenin

Hafızayı güçlendirmek için sağlıklı beslenmenin önemi oldukça büyüktür. Özellikle zeytinyağı, ceviz ve balık gibi besin maddelerinin hafızanın kuvvetlenmesinde önemli yararları olduğu bilimsel verilerle sabittir. Bu besinleri tüketerek, hafızanızı daha sağlam bir zeminde inşa edebilirsiniz. Bu besinlerin dışında genel anlamda sağlıklı ve doğal yollarla beslenmenin hafızaya olan faydaları da yine bilimsel olarak kanıtlanmış şeylerdir.

Stresle Başa Çıkın

Her ne kadar stresten uzak durmak istesek de günümüz şartlarında bu fazla mümkün olmayabilir. Ancak yer değişikliği, doğayla iç içe olmak ve sağlıklı beslenmek gibi koşulların yanı sıra uyku düzeninizi de iyi bir şekilde sağladığınızda stresle daha iyi bir şekilde başa çıkabilirsiniz.

Programlı Olun

Günlük ve haftalık programlar yaparak, özellikle standart iş takibi yapmanız gereken durumlarda unutkanlığı en aza indirebilirsiniz. Yapacağınız programlar dahilinde ne yapacağınızı düşünmek için fazla vakit kaybederek stres yaşamadan, işinize odaklanabilir ve unutma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Düzenli Uyku ve Yaşam Koşullarında Değişiklik Yapmak

Hafıza güçlendirme teknikleri arasında önemli bir yer tutan düzenli ve kaliteli uyku asla ihmal edilmemelidir. Uyku düzeninizi tam olarak sağladıktan sonra bu düzenden vazgeçmemeniz halinde daha kuvvetli bir hafızaya sahip olmak için önemli bir adımı da geride bırakmış olursunuz.

Düzenli uykunun yanı sıra yaşam şartlarınızda değişiklikler yaparak kötü alışkanlıkların terk edilmesi, yine hafızanızın eskisinden daha iyi olmasını sağlayacaktır. Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi alışkanlıkların terk edilmesi hafızanız için faydalıdır.

Spor Yapın

Özellikle açık havada ve doğayla iç içe bir ortamda spor yapmak ruh sağlığı açısından önemlidir. Düzenli bir şekilde spor yapmanız, hafızanızın daha kuvvetli hale gelmesini sağlayacaktır.

Özel Eğitimlere Dahil Olun

Boğaziçi Enstitüsü gibi Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından, hafıza teknikleri eğitimi alarak öğrendiklerinizi veya görüp dinlediklerinizi en iyi şekilde hafızanızda nasıl tutacağınızı öğrenebilirsiniz. Aşağıda ayrıca detaylandırdığımız özel eğitim programları sayesinde, hafızanızı mükemmel seviyeye çıkarabilirsiniz.

Hafıza Teknikleri Eğitimi

Boğaziçi Enstitüsü hafıza teknikleri eğitimi, hafızanızı en iyi şekilde nasıl kullanabileceğinizi ve hafızanızda istediğiniz bilgileri nasıl tutacağınızı öğrenmenizi sağlayacak bir dizi eğitim programıdır.

Alanında uzman eğitimci ve akademisyenlerle örgün ve online hafıza teknikleri eğitimi veren Boğaziçi Enstitüsü, günümüze kadar binlerce kişiye özel eğitim vererek bu alanda da kendini kanıtlamış eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

Dünyanın en gelişmiş eğitim teknikleriyle hafızayı güçlendirme dersleri alarak unutkanlık sorununu ortadan kaldırabilir ve öğrendiklerinizin hafızanızda yer etmesini sağlayabilirsiniz. Sizlere verdiğimiz bu eğitimler, bireysel olarak günlük yaşantınıza sunduğu katkıların yanı sıra çalışma hayatınıza da önemli katkılar sunmaktadır.

Hafıza konusunda başarılı olmanız için muhteşem bir hafızaya sahip bir birey olarak doğmuş olmanız gerekmiyor. Enstitümüz hafızanızın en üst düzeyde kullanılması için bilimsel olarak faydalı kabul edilmiş tekniklerle, hafıza teknikleri eğitimleri vermektedir. Akıllı cep telefonları, bilgisayar ya da internet bağlantısı olan tablet gibi cihazlarınızdan online eğitim hizmetlerimizden faydalanabilir,  hafızanızı en iyi seviyeye taşıyabilirsiniz.

Bu eğitim sonucunda isimleri ve yüzleri nasıl hatırlayacağınız, sağ ve sol beyin hakkında sıra dışı bilgiler, metin ve cümlelerin hafızada kalması için gerekli olan metotlar ve ileri hafıza teknikleri gibi farklı konulara uzman anlatımıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?