Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Güzel Konuşabilmek İçin Diksiyon Eğitimi Almak Gerekiyor

Güzel Konuşabilmek İçin Diksiyon Eğitimi Almak Gerekiyor


Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde hiç takılmadan, kekelemeden, Türkçe ‘yi çok iyi kullanıp  harika bir konuşmacı olarak müthiş konuşmalar yapabilmeyi hayal ettik kuşkusuz. Dahası bu hayalinde ötesinde böyle bir özellikte olmayı kim istemez?.  İşte bunu size Diksiyon Eğitimi sağlıyor. Televizyon ekranlarında akıcı ve kaliteli konuşma üslubu ile haberleri sunan spikerler, büyük organizasyonlarda kalabalıklara hitap etmesi için davet edilen konuşmacılar yada diğerleri.

Onların hepsi bu tür bir diksiyon eğitimden geçmiştir mutlaka. Aksi halde bireysel bir çalışma sonucu bunu başarmak çok kolay değil. O halde hiç tereddütsüz Güzel Konuşabilmek İçin Diksiyon Eğitimi Almak Gerekiyor diyebilirmiyiz?. Henüz netleştirmedik. İlerleyen satırlarda ve özellikle sonuca doğru kesin kanaat getirecek bir bakış açısını kazanıyor olacağız.

 

Diksiyon Nedir

Peki Diksiyon Nedir?. Diksiyon konuşma esnasında anlatılmak isteneni net ifade edebilmek, düşünceleri doğru ve her açıdan etkili şekilde aktarabilmek için konuşma sırasında vurgu ve tonlamaları iyi ve yerinde kullanmak, bu arada kullandığı dilin tüm kurallarına ve fonetik yapıya uygun konuşabilme sanatına verilen genel isimdir. 

Aslında diksiyonu kısaca, dili, kurallarına uygun olarak kullanıp güzel ve etkili konuşabilme sanatı olarak tanımlamakta mümkündür. Görüldüğü gibi diksiyon aslında etkileyici ve güzel konuşma sanatıdır. Her sanat dalında olduğu gibi profesyonel bir eğitim gerektirir.  Bu açıdan bakıldığı zaman güzel ve etkili konuşma, konuyu karşı tarafa tam olarak istenildiği şekil ve etkide aktarma eyleminin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Örneğin haber spikerleri, toplantı organizatörleri, özel etkinliklerde kitlelere hitap etmesi için davet edilen konuşmacılar aslında profesyonel diksiyon eğitiminden geçmiş eğitimli konuşmacılardır.

 

Güzel Konuşmak İçin Ne Yapmalı

Bu soru için verilecek cevap net. Tabiki diksiyon eğitimi almalı.  Diksiyon eğitiminin birbiri ile ilişkili çok fazla kuralı var. Dolayısı ile diksiyonlu konuşmak için birçok şartı birden yerine getiriyor olmalısınız. Elbette bu yetenek kendi kendine bireysel çalışmalarla yada ciddi anlamda bir kişisel eğitimlede doğru uygulanabilir hale gelebilir. Ancak kuşkusuz bu yıllar alacaktır. Zira nereden başlayacağınızı, hangi şekilde çalışacağınızı, hangi konuya öncelik vereceğinizi, konuşma dilinin tüm kuralları, jest ve mimikler gibi bir çok olguyu yerli yerinde bilmiyor olacaksınız.

Örneğin diksiyonda heceleri belirtme aşaması, kelime telaffuzu, noktalama aşaması, ses perdesini doğru ayarlama gibi çeşitli aşamaları vardır.  Zamam zaman tarz bakımından oldukça fazla dikkat gerektiren kitlesel ve etkili konuşma yapabilme, bazı zamanlarda ise  günlük normal konuşma diline gerçek ifade tarzlarındaki söyleyiş biçiminde konuşabilme gibi profesyonellikleri gerektirir.  Mesela  kendi kendine diksiyon çalışması yapmak için aşağıda listelediğimiz tekerlemeleri  hızlı ve doğru biçimde söylemeyi deneyin.  Bu diksiyon eğitimi için kullanılan aşamalardan biridir. 

 

 Bazı Diksiyon Tekerlemeleri

»  Bir berber bir berbere bre berber beri gel diye bar bar bağırmış.

»  Bir berber bir berbere bre berber gel beraber bir berber dükkanı açalım demiş

»  Bir Berber Bir Berbere Bre Berber, Gel Birader, Biz Beraber Berberistan’da Bir Berber Dükkanı Açalım. Demiş.

»  Bizde bize biz derler, sizde bize ne derler? Gül dibi bülbül dili gibi, gül dibi bülbül dili.

»  Ocak kıvılcımlandırıcılardan mısın, kapı gıcırdatıcılardan mısın? Ne ocak kıvılcımlandırıcılardanım, ne kapı gıcırdatıcılardanım.

»  Pireli peyniri perhizli pireler tepelerse pireli peynirler de pır pır pervaz ederler.

»  Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çatal satar, nesi için çatalca da topal çoban çatal yapıp çatal satar? Kârı için Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çatal satar.

»  Üç tunç tas kayısı hoşafı.

»  Dört deryanın deresini dört dergahın derbendine devrederlerse, dört deryadan dört dert, dört dergahtan dört dev çıkar

»  Üçüncü üçkağıtçı, üçetek üçleşerek üç teker arabayla süzüm süzüm süzülen süzgeçleri süzdü

»  Oluklu’dan Kozlu’ya, Kozlu’dan Oğuzeli’nin Otçuk Otogarı’na oba oba, ot toplaya toplaya Posoflu Osman’ın ocağına vardı

»  Nobran Nadir’in Nallıhan’da naneruhu, nalın, narenciye, nergis alıp sattığı, namlı Nesrin’e de nazikâne nazım, nesir, nesep, nesiç, nemelâzımcılık, nezaket, nikelâj, nüans, nümayiş, nukut, noel, nöbet şekeri üzerine nutuk attığı söyleniyor

Bu kelimeler gibi daha birçok Diksiyon Kelimeleri bulabilirsiniz.  Sürekli ve periyodik olarak tekrarlayarak hatta günlük bir program şeklinde ayarlama yapıp çalışabilirsiniz. Belki ciddi mesafelerde kat edebilirsiniz. En azından daha akıcı bir üslubunuz olur. Ancak bütün bunlara rağmen görüldüğü gibi kendi kendine diksiyon eğitimi oldukça zor ve yorucu aynı zamanda uzun zamana yayılabilecek bir süreç olarak görünüyor.  Kuşkusuz günümüzün yoğun çalışma ortamında birçok insan kendi kendine uygulayacağı böyle bir çalışmaya zaman ayırmak şöyle dursun ayırsa bile düzenli bir periyodda devam edemeyeceği için bir faydada göremeyecektir.

 

Çözüm Profesyonel Diksiyon Kursu

Kendi kendine diksiyon öğrenmek zor ve çok uğraştırıcı bir süreç.  Bu durumda ne yapmak gerekiyor?. Çünkü etkili konuşmak, konuşma yaptığınız kitle üzerinde iyi bir etki bırakmak istiyorsunuz. Buna ihtiyacınız var.  Bu sonuca ulaşmak için uygulayacağnız Kendi Kendine Diksiyon Eğitimi  zor görünüyor. Peki çözüm ne?. Tabiki net çözüm var elinizin altında. Etkili ve güzel konuşabilmek için profesyonel bir uzaktan eğitimi merkezi kurumundan Diksiyon ve Güzel Konuşma Kursu almak.

Yüzlerce mezun öğrencisi olan tecrübeli ve profesyonel Uzaktan Eğitim Kurumu İstanbul Boğaziçi Enstitüsü tarafından sunulan profesyonel Diksiyon Eğitimleri vesilesi ile etkili ve güzel konuşabilmeyi kısa sürede öğrenecek, çok daha ileri düzeyde bir hitap sanatına sahip olarak tüm hayatınızda daha etkili ve aktif olabileceksiniz. Demekki  Güzel Konuşabilmek İçin Diksiyon Eğitimi Almak Gerekiyor   İşte şimdi bunu net olarak anlamış olduk.

Çok uygun ve bütçe dostu aynı zamanda üst düzey bir Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimialmak için bir başlangıç yapmak üzere Diksiyon ve Güzel Konuşma Kursunda Neler Anlatılıyor detaylı inceleme yapmak isteyebilirsiniz.  Buradan > Diksiyon ve Güzel Konuşma Kursu İçeriği için tıklayın.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?