Görsel İletişim Bölümü
2020

Görsel İletişim Bölümü


Yaratıcı ve üretken olmak insanlar için sahip olunan en değerli meziyetlerden biridir. Çünkü insanlar bu yönde iyi niteliklere sahip olduklarında daima bunu yaşamlarındaki her alana bir şekilde yansıtma potansiyeli içerisinde olurlar. İlgilendikleri her şey üzerinde bu yeteneklerini sergileyerek yapılan çalışmadan maksimum düzeyde bir verim elde edilmesini sağlarlar.

Tüm bu nedenlerden dolayı yaratıcılık ve üretkenliğin insan yaşamında oldukça önemli bir yeri olduğunu söylemek her zaman mümkündür. Sahip olunan bu güzel yeteneğin en iyi şekilde kullanılabileceği alalardan biri görsellik ve buna dair yapılan her türde çalışmadır. Üniversitelerde yer alan görsel iletişim bölümü genel olarak bu özelliklere sahip öğrencilerin yer alabildiği oldukça iyi bölümlerden biridir.

Öğrenciler sahip oldukları veya kendilerinde daha belirgin olarak öne çıkarmak istedikleri yeteneklerini bu bölümde eğitim görerek her bakımdan geliştirme fırsatı bulabilmektedirler. Onların bu yönde daha iyi bir tecrübe edinmeleri yaşamda çeşitli iş kollarında oldukça etkin olarak rol alabilmelerine imkân tanımaktadır. Günümüzde birçok üniversite, bünyesinden görsel iletişim bölümüne yer vererek iyi dinamiklere sahip öğrencileri kazanmaya çalışmaktadır.

Görsel İletişim Bölümü Nedir?

Görsel iletişim bölümü genel olarak öğrencilerin kitle iletişim araçları, video alanı, fotoğraf, grafik tasarım, web tasarımları, animasyon, reklamlar ve dijital dünyayla ilgili konularda geliştiği alandır. Bu bölümde tecrübeli öğretmenlerden eğitim alan öğrenciler görselliğin öne çıktığı ve bu alanda bir çalışmanın yapılması gerektiği her konuda yetkinlik kazanabilmektedirler.

Günümüz modern dünyasında genel kapsamda her alanda birbirinden farklı türde yenilikler ortaya çıkmaktadır. Bu yöndeki gelişmeler güç kazandıkça daha fazla üretken olan ve yaratıcı düşünen insanlara da gereksinim artmaktadır. Özellikle günümüzde internet ve dijital dünyanın gelişme yönündeki etkilerini daima iyi bir şekilde hissettirmesi, görselliğin ve görsel iletişimin ne kadar değerli olduğunu bizlere daha fazla göstermiştir.

Dijital ve multimedya iletişim ortamı ve araçlarının her açıdan daha etkin olarak kullanımının yaygınlaşması, görsel tasarımı ve iletişimi oldukça önemli bir hale getirmiştir. Tüm bu hususlardan dolayı üniversiteler bu kapsamda profesyonel bireyler yetiştirmek adına sistemlerinde görsel iletişim bölümüne yer vermişlerdir. Üniversitelerin 4 yıllık programlarına dahil olan öğrenciler, uygulamalı veya çeşitli türden dersler ile bu kapsamda akademik bir eğitimden geçerler.

Görsel İletişim Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Görsel iletişim bölümü genel olarak birçok öğrencinin en çok girmek istediği eğitim bölümleri arasında yer almaktadır. Üniversitelerin birçoğu genel kapsamda 4 yıllık programlara etkin olarak öğrenci kabul etmektedir. Ancak bu noktada öğrencilerin gerekli taban puanı ve başarılı sıralamasını muhakkak elde etmeleri gerekir.

Üniversitelerin kendilerine özel prensiplerine uygun olarak bu taban puanları ve başarılı sıralamaları birbirinden farklı olabilmektedir. Öğrencilerin hedefledikleri üniversiteye girebilmeleri için o üniversitenin koşullarına uygun olarak bir derece yapması gerekir. Uygun taban puan ve başarılı sıralaması elde edildikten sonra büyük olasılıkla o üniversiteye yerleşme şansı ortaya çıkar.

Bazı üniversitelerin genel kapsamda taban puanları diğer üniversitelere göre biraz daha düşük olabilmektedir. Bu durum o üniversitenin kalitesi, tecrübesi ve eğitim hizmeti nitelikleriyle alakalı bir durum olarak kendisini ön plana çıkarabilmektedir. Daima iyi ve etkin bir kalitede görsel iletişim eğitimi almak hedefinde olan öğrencilerin bu hususta bu kriterleri dikkate alarak doğru bir seçim yapmaları gerekir.

Hangi üniversitelerin ne türde bir taban puanı istediği önceden detaylı bir şekilde incelenmelidir. Alınan netice sonucunda devlet üniversitelerine girmek mümkün olmadıysa farklı alternatifler de değerlendirilebilir. Açıktan eğitim veren kurumlar veya özel üniversiteler bu noktada tercih edilebilecek güzel seçenekler arasında yer almaktadır.

Görsel İletişim Bölümü Dersleri Nelerdir?

Üniversitelerin birçok bölümünde oldukça farklı türden çeşitli nitelikte birtakım dersler yer alabilmektedir. Bu durum aynı şekilde oldukça kaliteli bölümlerden biri olan görsel iletişim bölümü için de geçerli olmaktadır. Bu bölüme giriş yapan ve kabul edilen öğrenciler kendilerini birçok kapsamda geliştirme fırsatı bulabilecekleri harika çeşitlilikteki dersler üzerinden verimli eğitimler alabilmektedirler.

Görsel iletişim bölümü içerisinde yer alan dersler arasında temel tasarım, görsel iletişim, sanat kavramları, bilgisayarda grafik tasarımı ve desen ders seçenekleri bulunmaktadır. Bu bölümde her yönden daima öğrencilerin en iyi şekilde desteklenmesi anlayışı esas alınmıştır. Bundan dolayı dersler yalnızca bunlarla sınırlı değildir.

Öğrenciler bu derslere ek olarak yine etkileşim ve arayüz tasarımı, multimedya tasarımı, kurgu teknikleri ve reklam tasarımı dersleri seçenekleri kapsamında da eğitim alabilmektedirler. En sevilen ve öğrencileri her bakımdan destekleyici bir diğer ders ise üç boyutlu modelleme ve animasyon dersidir.

Üniversitelerde verilen bu derslerin her biriyle öğrencilerin bütüncül pencerede tam donanımlı bir hale gelebilmeleri amaçlanmıştır. Öğrenciler her bir dersten alacakları bilgilerle kendi performanslarını daima daha iyi bir şekilde ortaya çıkarma şansına sahip olabilmektedirler.

Görsel İletişim Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Görsel iletişim bölümünden mezun olan kişiler genel olarak tasarımın olduğu her noktada ve her iş alanında yer bulabilirler. İlgili iş kolunda ne üzerine tasarım ve çalışma yapılacaksa bunu bu kişiler oldukça özverili bir şekilde yerine getirmeye çalışırlar.

Dijital alanda faaliyet gösteren medya kuruluşları veya web sitelerine görsellerin tasarlanması ve düzenlenmesi konularında destek olurlar. Özgürce düşünebilmeye ve çeşitli tasarımlar ortaya çıkarmaya imkânları olduğu için bunları rahatlıkla pazarlama şansına da sahip olabilirler. Görsel iletişiminizi daha üst seviyelere çıkarabilecek olan, Boğaziçi Enstitüsünün hazırladığı Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) Sertifika Programını inceleyebilirsiniz.

Görsel İletişim Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Görsel iletişim bölümünde çok iyi kapsamda oldukça iyi türden iş imkânları olanakları bulunmaktadır. Görsel iletişim bölümü genel olarak çalışma alanı ve kapasitesi oldukça iyi olan bölümlerden biridir. Günümüz dijital çağındaki harika ilerlemeler sayesinde artık bu bölümden mezun olan öğrencilerin daha etkin şekilde istihdam edilebilmesi şansları bulunmaktadır.

Görsel iletişim bölümü mezunu kişilerin yapabileceği birçok türden iş vardır. Bu öğrenciler elde ettikleri tecrübe sayesinde farklı türden birçok iş koluna dahil olabilirler. Bunlar arasında reklam şirketlerinde çalışmak, özel şirketler veya çeşitli türden medya kuruluşları bünyesinde çalışmak gibi seçenekler yer almaktadır.

Yine bunların yanı sıra birtakım web siteleri veya kamu kuruluşlarında çalışmak da alternatif diğer seçenekler arasında yer bulmaktadır. Görsel iletişim bölümü mezunu kişiler genel olarak yer aldıkları kuruluşlar bünyesinde yaratıcı görsel fikirler ortaya çıkarmak, bunları somutlaştırmak ve düzenlemek gibi oldukça önemli roller üstlenirler.

Bu işlemleri yaparken aynı zamanda bulundukları iş koluna yönelik olarak birbirinden farklı türde unvanlara da sahip olabilirler. Yaratıcı yönetmen, oyun tasarımcısı, iletişim uzmanı veya web tasarımcısı gibi unvanlar bunlardan bazılarıdır.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}