Google Translate Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Translate Nedir? Nasıl Kullanılır?


Özellikle dijital alanda yabancı diller sıklıkla karşımıza çıkıyor. İngilizce, İspanyolca, Arapça, Rusça birçok dil ve bu diller ile yazılmış metinler ile karşılaşabiliyoruz. Google’ın çevrim içi çeviri hizmeti olan Translate bu noktada yardımımıza koşuyor. Peki Google Translate nedir? Google Translate Nasıl Kullanılır? Tüm bunların cevabını sizler için hazırladık.

 

Google Translate Nedir?

Google Translate, çevrim içi çeviri hizmeti sunan bir sistemdir. Eğer bir İngilizce eğitimi almadıysanız, karşınıza her yerde çıkacak olan İngilizceyi mutlaka çevirmeniz gerekir. Bu noktada anlamını bilmediğiniz bir kelime ya da metni kısa sürede kendi dilinize çevirmeye yarayan bu hizmet, farklı iki dili birbirine tercüme ederek yeni diller öğrenmenizi de sağlar. Google yapay zekâ programları ile desteklenerek her geçen gün en doğru çeviriye ulaşmanızı sağlayan Translate sistemini, ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

Google Translate (Çeviri) Nasıl Kullanılır? 

Google Translate nedir kısaca bahsettik. Şimdi de Google Translate nasıl kullanılır bunun cevabını açıklayalım. Arama motoru olarak web dünyasına adım atan Google, kurulduğu ilk günden bu yana dünyada en fazla tercih edilen sayfalardan birisi. Gerek reklam faaliyetleri gerekse de şirketler ve ülkelerle anlaşmaları sayfayı hızla birinci sıraya taşırken, şirket farklı uygulamalarıyla da bilinirliğini desteklemeye devam ediyor. İlk olarak harita, takvim vb. uygulamaları bünyesine katan Google, hemen ardından çeviri desteği ile en çok tercih edilen arama motoru olma unvanını elinde bulundurmaya devam ediyor. 103 dilde çeviri yapabilen Google Translate, yapay zekâ ile desteklenerek en doğru sonucu vermeyi hedefliyor. Peki, siz Google Translate’den nasıl faydalanabilirsiniz?

Google’ın çeviri hizmet olan Translate, siz linke tıkladığınız anda ücretsiz bir sayfa olarak karşınıza geliyor. Sol kutucukta çevirmek istediğiniz kelime ya da metni yazmanız istenirken, sağ kutucukta size sonuç bilgisi veriliyor. Burada çeviri hizmetinden faydalanırken aynı zamanda farklı dilleri birbirine çevirerek öğrenmek istediğiniz dile ilişkin de bilgi alabilmeniz sağlanıyor. Aynı zamanda kelime ya da metnin telaffuzunu birebir dinleyebilmeniz için ayrı bir ikon bu kutucukların hemen altında yer alıyor. 

Akademik, bilimsel ya da günlük hayatta kullanmak istediğiniz tüm kelime ve metinlerin yer verildiği Google Translate, aynı zamanda akıllı telefon uygulaması olarak da kullanılabiliyor. iOS ya da Android cihazlarınızda kullanacağınız uygulama, görsel çeviri yapmanızı da mümkün kılıyor. Fotoğraf galerinizden seçeceğiniz görseli size anlık olarak çevirebilen uygulama, kamera kullanarak sonuca ulaşmanızı da kolaylaştırıyor. Android işletim sisteminde kullanılabilen Tap to Translate özelliği ile bir web sayfasından seçeceğiniz bölümün istediğiniz dile çevrilmesi sağlanıyor. 

Modern yüzyılın bilgi toplumuna hizmet eden en önemli uygulamalardan birisi olan Translate, Google tarafından Chrome eklentisi olarak da destekleniyor. Chrome uygulama mağazasından indirerek, eklenti olarak kurabileceğiniz bu uygulama, bir web sayfasında gezinirken ilgili bölümlerin istediğiniz dile çevrilmesini sağlıyor. 

 

Google Translate (Çeviri) ile Neler Yapabilirsiniz?

Google Translate ile yapabileceğiniz en basit işlem, kelime çevirisi olacaktır. Milisaniyeler içerisinde istediğiniz dilde bir kelimenin nasıl yazıldığını ve okunduğunu öğrenebilirsiniz. Google Translate ile docx, .odf, .pdf, .ppt, .pptx, .ps, .txt, .xls uzantılı belgeleri kısa sürede dilinize ya da istediğiniz dile çevirerek araştırmalarınızı ve yazışmalarınızı kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Google Translate’e destek amacıyla Chrome mağazasında bulunan eklentiyi indirerek bir web sayfasının tamamını istediğiniz dile çevirebilirsiniz. Yurt dışı seyahatlerinizde konuşma ya da sohbetlerinizi bulunduğunuz bölgenin diline çevirebilir, böylece tatilinizi ya da görüşmelerinizi problemsiz bir biçimde yürütebilirsiniz.

Google Translate’i, iOS ya da Android uygulama mağazalarından cihazınıza indirerek kamera ya da görüntülerin üzerinde yer alan metni ve kelimeleri, istediğiniz dile tercüme edebilirsiniz. Tüm akıllı cihazlarda kullanılan el yazısı belgeleri Google Translate aracılığıyla arzu ettiğiniz dile çevirebilirsiniz. Bütün bu çevirilerde size en geçerli sonucu vermek için her geçen gün geliştirilmeye devam eden Google Translate ile dil probleminizi ortadan kaldırabilir, özel kalıplarda uygulamadan faydalanarak kendinizi de geliştirebilirsiniz. Çevrim dışı kullanma özelliği de bulunan Google Translate ile yurt dışı seyahatlerinizde rahatlığın tadını çıkarabilirsiniz. 

Google'ın çevrim içi çeviri hizmeti olan Translate uygulamasına buradanulaşabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}