online-egitimler-bogazici-enstitusu
Google Adwords Nedir?

Google Adwords Nedir?


Özellikle internetten satış yapan ya da web sitesi sahibi olanların neredeyse tamamının duymuş olduğu Google Adwords nedir? Google Adwords ne işe yarar, nasıl kullanılır? Sorularına cevaplar verdiğimiz bu yazımızda, aynı zamanda Google reklamları hakkında tüm detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Tabii ki bu bilgilerin yanında Google Adwords eğitimi sertifika programı hakkında da, önemli detaylara değendik.

Google Adwords Nedir, Ne İşe Yarar?

Dünyanın bilişim devi Google servislerinden biri olan Adwords, Google tarafından çeşitli platformlarda reklam verilmesini sağlayan bir reklam platformudur.

İnternet kullanıcısının Google üzerinde herhangi bir arama yaptığında, yapılan aramayla verilen bu reklamları bağlantılı olarak kullanıcıya gösteren Adwords, bunu yaparken Google arama motorunu kullandığı gibi web siteleri üzerinden de reklam gösterimi yapmaktadır.

Örneğin internette bulaşık makinesi fiyatları diye bir arama yaptığınızda, ilk sıralarda ya da sayfanın sonunda çıkan reklamlar Adwords reklamlarıdır. Şayet bu platform üzerinden doğru bir şekilde reklam verilmesi durumunda, satış yaptığınız ürün ya da hizmet de alakalı bir aranma olduğunda, verdiğiniz reklamlar çeşitli kriterlere bağlı olarak ilk sayfanın başında ya da içerisinde çıkacaktır.

Google Adwords gelirlerinin önemli bir bölümünü oluştururken, reklam verenler için de büyük faydalar sağlamaktadır.

Google Adwords. Boğaziçi Enstitüsü.

Google Reklamları Nasıl Çalışır?

Bu sorunun cevabını maddeler halinde sıralayacak olursak, çok daha iyi anlaşılacaktır.

 • Google Adwords web sitesi üzerinden, e-posta adresiniz ile birlikte bir kullanıcı profili oluşturun.

 • İlgili tüm alanları eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra, reklam harcamalarınızın ödemesini yapacağınız hesap bilgilerinizi verin.

 • İlgili alanlardan vermek istediğiniz reklamı, anahtar kelimeleri ile birlikte hazırladıktan sonra reklamlarınız yayınlanmaya başlar.

 • Kullanıcılar reklam verirken belirtmiş olduğunuz anahtar kelimeleriniz ile alakalı arama yaptıklarında, belirlemiş olduğunuz tıklama başı maliyetine göre reklamlarınız Google arama motorunun ilk sayfalarında çıkmaya başlar.

 • Arama yapan kişilerin reklamınızı görerek tıklaması durumunda, belirtilen ya da ihale edilen tıklama başı maliyeti kadar sizden ücret kesilir.

 • Reklamlar reklam verenin tercihine göre, Google Adsense reklam ortaklığı ile çalışan web siteleri üzerinde de yayınlanır.

 • Google reklamlarının yayınlanmış olduğu web siteleri üzerinde reklamlarınızın tıklanması halinde de, belirlediğiniz tıklama başı ücreti yine sizden kesilecektir.

 • Google tarafından belirlenen ödeme eşiğine gelindiğinde, harcamış olduğunuz tutar, tanımladığınız banka hesabınızdan otomatik olarak çekilmektedir.

Daha öncesinde Google hesaba bakiye yatırılması şeklinde çalışıyordu. Ancak yeni sistemde ödeme eşiğine gelene kadar, sizden ücret alınmamaktadır.

Google Adwords Hesabı Nedir?

Google üzerinden reklam vermek ve reklamlarınızın kontrolünü sağlamak için, resmi Adwords web sitesi üzerinden açacağınız üyeliktir. Adwords hesabı ile reklamlarınızı tüm detayıyla kontrol altına alabilir, düzenlemesini yapabilir ve yeni reklamlar verebilirsiniz.

Dijital Pazarlama. Boğaziçi Enstitüsü.

Google Adwords Nasıl Ücretlendirme Yapar?

Verilen reklamlarda ücretlendirmelerin satış cirosunu aşacak ya da kar oranını düşürecek maliyetlere ulaşmaması için, reklam verirken tıklama başı maliyet konusunda çok dikkatli olunması gerekir.

Vereceğiniz reklamlarla ilgili ödemek istediğiniz tıklama başı maliyetini, yaklaşık olarak kendiniz belirleyebilirsiniz. Ancak benzer reklamlar için sizden daha yüksek bir tıklama başı maliyet belirleyen rakiplerinizin olması durumunda, sizin reklamlarınızın daha alt sıralarda çıkması söz konusu olacaktır.

Reklam maliyetleri ve ücretler için bir başka alternatif ise, ihale mantığı ile reklam vermektir. Bu mantıkta en iyi performansı alabileceğiniz şekilde ayarlamalar Google tarafından yapılmaktadır. Her ne kadar bunun geri dönüşümü fazla olsa da, birtakım riskleri de beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz.

Burada temel mantık, reklamlarınız da rakiplerinizin daha yüksek tıklama başı maliyet belli etmesi durumunda, sistem otomatik olarak sizin tıklama başı ödeyeceğiniz tutarı o maliyetin üzerine çekmektedir. Buradaki en önemli risk, başka bir reklamveren rakibiniz yanlışlıkla çok yüksek tutarlarda tıklama başı maliyet belirlediğin de sizin bu maliyeti aşmanızdır.

Örnek verecek olursak, rakiplerinizden herhangi biri yanlışlıkla 100 TL tıklama başı ödeme belirlediğin de, sizin tıklama başı ödemeniz gereken tutar bunun üzerinde olacaktır. Üstelik birkaç gün Adwords hesabınıza girip kontrol etmediğiniz de bu süreç içerisinde yüzlerce reklam tıklaması alacağınızı düşünürsek, büyük bir maliyet sorununun ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

Nadir rastlanan bir durum olsa da, bu tip sorunlar olabilmektedir. Bu nedenle en iyi seçenek olarak tıklama başı maliyetlerinizi, kendi kriterlerinize göre net bir şekilde belirlemek olacaktır. Şayet rakiplerinizin altında kalmamak reklamlarınızın daha üstte çıkmasını istiyorsanız, onların belirleyebileceği olası tutarın biraz üzerinde tıklama başı maliyeti belirleyerek aynı oranlarda reklamveren olmadığı sürece reklamlarınızın en üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Google Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Google reklamları, farklı 4 ayrı kategoride verilebilmektedir.

 • Arama Ağı Reklamları: Bu reklamlar, Google arama motoru ve iş ortakları üzerinden yapılan aramalarda yani Google sayfalarında görülen reklamlardır. Bu reklamlar, metin reklam şeklinde verilir.
 • Görüntülü Reklamlar: Görüntülü reklamlar video sitelerinin yanı sıra, çeşitli web sitelerinde kısa videolar ya da hareketli animasyonlar çektiğinde verilebilecek reklamlardır.
 • Video Reklamlar: Video reklam çeşitleri video içlerinde görülen görsel ya da kısa video şeklindeki reklamlar olup, bazen metin reklamlar şeklinde de görüldüğü bilinmektedir.
 • Uygulama Reklamları: Başta mobil uygulamaları olmak üzere, özellikle Google servislerinden olan Google Play üzerindeki Android uygulamaları üzerinde daha çok gördüğümüz reklamlardır.

Sertifikalı Eğitim. Boğaziçi Enstitüsü.

Google Reklamı Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Hem daha iyi bir performans yakalamak ve hem de daha az maliyetle reklam çalışması yapabilmek için, bazı hususlara yeterince hassasiyet göstermek gerekir. Google reklamı verirken dikkat edilmesi gerekenler, şunlardır.

 • Sektör Analizi Yapmak

Öncelikle herkese en iyi şekilde getiri sağlayacak bir araştırma içerisine girerek, rakipleriniz ve Google üzerinde aynı alanda verilen reklamları konusunda detaylı araştırma yapmanız gerekir.

Her şeyden önce nasıl bir zeminde rakibinizle mücadele ettiğinizi bilmek, başarıya ulaşmanın ilk şartlarından biridir.

 • Reklam Bütçesini Tam Olarak Belirlemek

Google reklam vermeyi düşünüyorsanız, öncelikli olarak yapmanız gereken diğer işlem ise, reklam bütçenizi tam olarak belirlemek olacaktır. Küçük bütçelerle yanlış zamanda vereceğiniz reklamlar size bir şey kazandırmazken, yine bütçenizin yeterli olmadığı durumlarda bütçenizi en verimli şekilde kullanmaya gayret etmelisiniz.

Bu nedenle düşük bir bütçeye sahipseniz, satışını yaptığınız ürün ya da hizmetin insanlar tarafından en fazla ihtiyaç duyulduğu dönemlerde reklamını yapmak geri dönüşümü artıracaktır.

 • Doğru Hedef Kitle Ve Anahtar Kelime Seçimi

Google üzerinden reklam verirken üzerinde fazlaca durmanız gereken hususlardan biri de, anahtar kelime ve hedef kitlenin en iyi şekilde seçilmesidir. Örneğin tıraş makinesi reklamı yaparken, anahtar kelimeleriniz arasına futbol topu ya da makyaj malzemeleri gibi kelimeleri eklemeniz, takdir edersiniz ki satışlarınıza hiçbir şekilde katkı sağlamayacaktır.

Böyle bir reklam verirken geri dönüşümü en yüksek olan kelimeler en iyi tıraş makinesi, tıraş makinesi fiyatları ve bunlara benzer kelime grupları seçilmelidir. Bu kelimelerin seçtiğinizde tıraş makinesi almak için araştırma yapan kişiler reklamlarınıza daha fazla tıklayacak ve satışlarınız da aynı oranda artacaktır.

 • Reklam Hesabını Kontrol Etmek

Düzenli bir şekilde reklam hesabını kontrol etmeniz, reklamlarınızın performansını gözlemlemek için faydalı olacaktır. Aynı zamanda rakiplerinizin vermiş olduğu reklam sitelerini de gözden geçirerek, farklı stratejiler de üretebilirsiniz.

 • Google Adwords Eğitimi Sertifika Programına Katılmak

Profesyonel bir şekilde reklam vermek, hedef kitlenize doğru bir şekilde ulaşarak reklam maliyetlerinizi en aza indirip kar oranını arttırmak için, eğitim almanız büyük fayda sağlayacaktır. Alacağınız Google Adwords eğitimi ile nasıl reklamı vermeniz gerektiği hattındaki tüm detaylara, fazlası ile sahip olabilirsiniz.

 • Reklamlarınız Farklı Platformlarda Yayınlansın

Sadece arama üzerinden değil, reklamlarınızın web siteleri üzerinde de yayınlanmasını sağlayın. Bu rakiplerinize olan rekabete düşüreceği gibi, reklam maliyetlerinizi de artıracak bir yöntemdir.

Mesleki Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

Google Adwords Eğitimi Sertifika Programı İçeriği

Google Adwords reklamları eğitim sertifikası programında, genel olarak konu başlıkları şunlardır.

 • Adwords nedir?

 • Adwords’a giriş

 • Üyelik nasıl açılır?

 • Adwords kullanımı ve reklam verme

 • Google verilen reklamları düzenleme

 • Tıklama başı maliyet belirleme

 • Reklamların analizini yapma

 • Maliyet düşürme teknikleri

 • Hedef kitle belirlenmesi

 • Google ücretsiz reklam verme yolları

 • Google Adwords reklamlarının markaya katacağı değer

Gibi farklı pek çok başlıkta, eğitimler verilmektedir.

Google Reklam Verme Ücretsiz Yapılabilir mi?

Google Adwords reklam verme ücretsiz yapılmaktan ziyade, daha çok promosyon şeklinde ücretsiz verilmektedir. Yani tamamen ücretsiz bir durum değildir. Örneğin 100 TL harcamada Google, yeni üyelikler için 100 TL daha ücretsiz reklam verme imkanı sunmaktadır. Google satış stratejisi gereği bu yöntem, genellikle yeni reklam vermek isteyen kişiler için uygulanmaktadır.

Google ADS Sertifikası Sahibi Olmanın Faydaları

Enstitümüz tarafından verilen reklam eğitiminde başarı sağlayan öğrencilerimize, ulusal ve uluslararası düzeyde geçerliliği bulunan, sertifikaları verilmektedir. Bu sertifikalar ile daha çok kurumsal müşterilere hitap edebilir, ayrıca kendi işinizi yapma imkânına sahip olabilirsiniz.

Daha kolay iş bulmanızı sağlar. Özellikle reklam ajansları, internet üzerinden hizmet veren firmalar ve bunlara benzer yerlerde, alacağınız sertifika sayesinde çok daha rahat iş bulabilirsiniz. Bunun yanında kendi reklam ajansınızı açarak, bireysel ve kurumsal müşterilerin reklam yönetimini yapabilirsiniz.

Reklam verme konusunda öğreneceğiniz bilgiler sayesinde, kendi işleriniz için reklam maliyetlerini en aza indirirken verimliliği ise rahatlıkla artırabilirsiniz. Sertifika sahibi olmak size ekstra bir donanım katacağı için, farklı alanlardaki iş başvurularında da bir adım önde olursunuz.

Eğitim. Boğaziçi Enstitüsü.

Google ADS Kullanmanın Faydaları

Özellikle internet üzerinden yapılan tüm ticari faaliyetlerin temeli, bir yerden sonra mutlaka reklamlara dayanmakta ve dayanmalıdır da! İnternet reklamlarının en verimli ve temel noktasının da Google gibi bir dünya devi olduğunu düşünürsek, Google Adwords reklamlarının önemini çok daha iyi anlayabiliriz.

Bu platformda reklam vermek hedef kitleye ulaşmanın en verimli ve kısa yollarından biridir. Google da reklam vermenin öne çıkan faydaları, şunlardır.

 • Hedef Kitleye Hızlı Ulaşım

Ürün ve hizmet satışı yapabileceğiniz gibi, farklı tanıtım amacıyla da hedef kitlenize Google reklamları ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Doğru hedef kitle seçimi sayesinde, tanıtımlarınız da başarıya ulaşmanız oldukça olası bir durumdur.

 • Karlılık Oranını Artırma

Doğru stratejiler uygulayarak vereceğiniz reklamlar, satış yaptığınız ürün ve hizmetin kar oranını da rahat bir şekilde artırmaktadır. Biraz reklam maliyeti çıkmasına rağmen, satışlarınızı artırarak daha fazla kazanmanız mümkün olacaktır.

 • Markaya Olan Güven Artar

İnsanların markanızı sıklıkla arama motoru sonuçlarında görmesi, markanıza olan güveni daha fazla artıracaktır. Böylelikle o an için bir satın alma gerçekleşmese bile, tüketicinin bilinçaltına yerleşecek marka algısı ile sonraki süreçlerde satın almanın reklamsız bir şekilde gerçekleşmesi de, mümkün olacaktır.

 • Hızlı Marka Oluşturma Ve Marka Gücünü Arttırma

Reklamların en büyük faydalarından biri de, yeni marka olma yolunda ilerleyenler için bu süreci hızlandırmaktadır. Aynı zamanda mevcut marka gücünün hızlı bir şekilde artması da, hedef kitleye yönelik verilen doğru reklamlarla mümkündür.

Boğaziçi Enstitüsü Sertifika Programları

Tamamen eğitim verilen konu üzerinde uzmanlaşmış eğitmenler ve akademisyenlerle örgün ve uzaktan eğitim veren Boğaziçi Enstitüsü, alacağınız eğitim konusunda başarıya ulaşmanız için ihtiyacınız olan bilgiyi vermektedir.

Tüm detaylarıyla Google Adwords eğitimi ile bilgi sahibi olarak kurslarımızdan mezun olabilir ve bunun sonucunda, Boğaziçi Enstitüsü onayları bulunan iki farklı sertifika sahibi olabilirsiniz. Bu sertifikalardan biri ICSE onaylı uluslararası bir sertifika olup yurtdışında da geçerliliği bulunmaktadır.

Boğaziçi Enstitüsü.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?