online-egitimler-bogazici-enstitusu
Giyilebilir Teknoloji Nedir

Giyilebilir Teknoloji Nedir


Giyilebilir Teknoloji günümüz teknolojileri arasında adından sıkça söz ettirmeye başlayan yepyeni bir teknoloji. Kısaca takı ( örneğin saat ) yada kıyafet olarak giyilebilen, yapısındaki sensörler ve donanım vasıtasıyla  etkileşim gösteren teknolojiye giyilebilen teknoloji şeklinde ifade ederek Giyilebilir Teknoloji Nedir sorusunu net olarak cevaplamış oluruz. Günümüzde çok fazla giyilebilir teknoloji ürünü bulunmakla birlikte yenileride yakın zamanda hayatın içinde yer alacak gibi. Zira teknoloji çok süratli bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. 

Şu anda dünya çapında yaygın olarak en çok kullanılan giyilebilir teknoloji ürünleri akıllı saatler. Giyilebilir teknolojinin hayata sağladığı en ciddi kolaylıklardan biri internet vasıtası ile farklı cihazlarla etkileşime girip veri aktarımıda yapabilmesidir. Bu temel özellik sayesinde giyilebilir teknoloji, adeta kardeşi konumundaki Nesnelerin İnterneti teknolojisi ile eş zamanlı konfor sağlayarak insan hayatında çok farklı kolaylıklara kapı açıyor.

Sürekli model değiştiren ve özellikleri katlanarak artan akıllı telefonlar, birçok özelliği bünyesinde barındıran mobil uygulamalar ve web teknolojileri sayesinde çekiciliğini giderek daha çok arttıran giyilebilir teknoloji, bundan yıllar önce sadece filmlerde izlenen ve sadece hayallerde var olan ütopik şeylerdir. Ancak günümüz teknolojisi adeta roket hızıyla ilerliyor. Dolayısı ile gelecek zamanlarda bireysel ve toplumsal olarak hayat daha teknolojik daha kolay ve daha konforlu olacak gibi görünüyor.

Giyilebilir Teknolojinin Tarihi

Çoğunluk giyilebilir teknolojinin henüz keşfedilen yeni bir buluş olduğunu düşünebilir. Ancak durum öyle değil. Zira giyilebilir teknolojinin tarihi  aslında İngiliz saat ustası John Harrison 'un 1762 yılında cep saatini keşfedip yapması ile başlar.  Günümüzdeki şekliyle hayatın içinde yer alması ise 19. yüzyılda saatlerin artık bileğe takılmasıyla süreciyle başlıyor. Bu dönemde  'Nuremberg Yumurtası' adıyla anılan saatler  önce boyunlarda daha sonra biraz daha değiştirilip daha hafifletilerek yanlarında taşımaları ile devam ediyor.

1975 yılında Hamilton Watch ‘ın yaptığı hesap makineli saatten sonra Nelsonic Uzay Saati, Private Eye, Sony Walkman, Seiko UC 2000 Kol Bilgisayarı gibi farklı ürünler gösterdi kendilerini. Günümüze yaklaşırken giyilebilir teknolojide sürekli ilerleme kaydediyordu. Ancak bu biraz yavaştı. İçinde bulunduğumuz yüzyılda hızla ilerlemeye başladı.  Google ‘ın başı çektiği Google Glass, Ringly, Levis ICD+, Apple Watch, Quell, Bluetooth Kulaklıklar, Nike+ Oculus Fitbit Classic, Rift, Samsung Gear gibi yüksek teknolojili ürünlerle tanışıyorduk. Şimdilerde süratli ilerleme devam ediyor. Yakın zamanda çok daha farklı ve ilgi çekici ürünlerle karşılaşmamız olası.

Giyilebilir Teknoloji Sektörü

Ancak dünya genelinde akıllı saatler konusunda Apple, Sony, Motorola, Samsung, LG gibi firmalar bu sektörün önde gelen şirketleri durumdalar.  Elbette daha küçük firmalar da giyilebilir teknoloji sektöründe kendine yer bulabiliyor. Örneğin Fitbit, Jawbone, Withings gibi. Bu firmalar sporcuların kullanımı için ürettikleri bilekliklerde oldukça başarılılar. Ayrıca örneğin Suunto, TomTom, Polar koşu, kayak, tırmanma, kategorilerindeki sporlarla ilgili en iyi akıllı saatleri ürettikleri kabul ediliyor. Ancak tabiki genel tercih en başta belirttiğimiz firmalarda. İnsanlar en fazla o markaları kullanıyor.

Kafaya takılan sanal gerçeklik cihazlarında Rift, Oculus ve Avegant Glyph yine bu anlamda giyilebilir teknoloji sektörünün önde gelen firmaları arasındalar. Giyilebilir ve fonksiyonel akıllı gözlükler konusunda ise Google, giyilebilir teknoloji piyasasını tamamen ele geçirmiş gibi. Onu Ear-o-Smart, Mira ve Altruis şirketleri Akıllı takılardaki başarıları ile takip ediyorlar. Tabi bu sektörde bazı tahminlerde var. Yakın zamanda giyilebilir teknoloji sektörüne farklı kategorilerde yeni firmalarda katılmaya hazırlanıyor.

Giyilebilir Teknolojide İlerleme

Giyilebilir teknoloji özellikle günümüzde çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Mobil ağ teknolojisinde ortaya çıkan yeni gelişmelerle birlikte kullanım alanlarınında giderek daha çok artması, giyilebilir teknolojinin giderek çekiciliğinin artmasına vesile oldu. Çok fonksiyonlu bluetooth kulaklıklar, online akıllı gözlükler ve çok sık kullanılmaya başlanan akıllı saatler insanların tek tıkla internete ulaşmasını sağlıyor. Bu durum haliyle bu teknolojiye ilgiyi her geçen gün artıracaktır.

Ayrıca sosyal medyanın karşı durulamayacak derecede yüksek bir hızda büyümesi ve insanların dünya çapında saatlerce bu platformlarda hiç aksatmadan her gün vakit geçirmesi, giyilebilir teknoloji ürünleri üzerinden hareket takibi yapan akıllı cihazların kullanımını artırdı. Zaten kendilerini ilk gösterende bu cihazlar oldu. Zamanla insanların bileklerinde akıllı saat adı altında bir kol bilgisayarı taşıyor olmalaı artık oldukça normal bir durum olarak görülmeye başladı. Bu durum aslında giyilebilir teknoloji sektöründeki adeta her gün kendini gösteren gelişmelere karşı ortaya çıkan alışma ve normal karşılama hali. Bu şu demek, giyilebilir teknoloji son hızla ilerliyor.

Sık Kullanılan Giyilebilir Ürünler

» Giyilebilir Gözlük

Bu üründe akıllara ilk olarak Google tarafından üretilen Google Glass gelecektir. Ancak ilerleyen zamanlarda farklı markalarda giyilebilir gözlüklerini piyasaya sürmek için bekliyor. Sanal gerçeklik özelliği ile çalışan bu gözlükler, taktığınız andan itibaren bulunduğunuz dünyadan bambaşka bir dünyaya geçişinizi sağlıyor. Dahası akıllı gözlüklerin bir başka özelliğide görüş açınızdan fotoğraf ve video çekebilmesi.

» Akıllı Saatler

Kuşkusuz akıllı saatler günümüzün en popüler giyilebilir teknoloji ürünleri.  Bu alanda Samsung, Apple, Sony, LG gibi firmalar başı çekiyor. Akıllı saatler, bünyelerindeki sensörler ve yazılımları vasıtasıyla konum, sağlık, fitness, kalp atış hızı ve daha bir çok konuda insanlara veriler sunabiliyor.

» Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Sanal gerçeklik gözlükleri, giyilebilir teknoloji ürünleri içinde en ekonomik aynı zamanda en ilgi çekici özelliklere sahip cihazı olabilir. Genellikle bilgisayar oyuncularının oyunlarda kullandığı ancak film izlerkende kullanılan, insanlara yazılımdaki sanal ortamı birebir yaşatmaya odaklanmış oldukça teknolojik cihazlar. Tabi daha fazla özellikleri olan daha farklı ve geniş etkiler ortaya çıkaran sanal gerçeklik gözlükleri fiyat açısından da daha pahalı.

» Konum Takip Cihazları

Anne babaların çocuklarını yada hayvanlarını takip etmek için kullandıkları GPS takip cihazları da giyilebilir teknoloji ürünleri arasında yer alıyor. Bu cihazlar insanların kaybetmek istemediği her türlü canlı ( insan – hayvan )  ya da cansız nesneye ( araba ) yerleştirilebilir. Saati net olarak gösteren ve gerektiğinde sesli arama yapabilen bu akıllı cihazlar konum takip sistemi sayesinde cihazı taşıyan kişinin nerede olduğu hakkında detaylı bilgi verebilmektedir. Üzerinde acil butonuda bulunan Konum Takip Cihazları çok fazla tercih edilen ürünlerden biri.

» Akıllı Kıyafetler

Yakın zamanda görmeye başlayacağımız ve tıpkı akıllı saat özelliklerini taşıyan akıllı kıyafetlerde moda dünyasında şimdiden yerini almaya başladı bile. Örneğin; yüksek dayanıklılığa sahip kumaşlar kullanılarak oluşturulan akıllı mont çeşitleri, iç ve dış yüzeylerine yerleştirilen akıllı sensörler vasıtasıyla otomatik olarak ortam sıcaklığına göre kendisini ayarlayabiliyor. Farklı birçok giyim ürününde kullanımı planlanan giyilebilir teknoloji gelecek zamanlarda insan hayatında birçok kolaylığa sebep olacak gibi.

 

Giyilebilir Teknolojide Güvenlik

Web tabanlı her üründe olduğu gibi Giyilebilir Teknolojide Güvenlik konusuda çok önemli. Zira Giyilebilir Teknoloji ürünleri aynı zamanda veri güvenliği ve kullanıcı gizliliği risklerini de beraberinde getiriyor. Bu alandaki ürünlerin siber saldırılar karşısında ne durumda olacakları dünya genelinde ciddi anlamda merak konusu olmaya devam ediyor.  Örneğin akıllı saatlerle ilgili bir iddiaya göre bu saatleri kullananların kişisel verileri ve sağlıkla ilgili bilgileri dijital pazarlama ve sigorta şirketlerine satılmakta. Bu çok ciddi bir sorun tabiki.  

Ayrıca akıllı saatlerin konum bilgilerini depolama ve paylaşma tehlikeside göz ardı edilmemeli. Bunun haricinde iş dünyasına özel ve şirketlerin gizli kayıtlı dosyaları, özel verileri gibi asla müdahale edilmemesi gereken materyallerin gizlice paylaşılabilme riski de mutlaka göz önünde bulundurulması gereken diğer bir güvenlik konusu. Ancak elbette web teknolojilerinin her alanında olduğu gibi giyilebilir teknolojide güvenlik olarakta yepyeni metodlar geliştirmek ve kullanıcıların güvenliğini daha iyi seviyelere getirmek mümkün.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?