Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-11-29T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Girişimcilik ve 9 Adımda İş Planı Oluşturma

Girişimcilik ve 9 Adımda İş Planı Oluşturma


Tam zamanlı olarak çalışıyorsunuz. Ya da pandemi sebebiyle işsiz kaldınız. Bir şeyler yapmak gerek diye düşünürken son derece parlak bir iş fikri geldi aklınıza. Sevinç ve heyecanı bir arada yaşıyorsunuz. Artık beklemek gereksiz. Kendi işinizi kurmak için harekete geçmelisiniz. Çok para kazanıp başarılı bir iş insanı olmayı hayal ediyorsunuz. Bu arada girişiminizi başlatabilmek için İş planı hazırlamanız gerektiğini de duydunuz.

Evet İş Planı her işletme için çok detaylı olmasa bile mutlaka hazırlanması gereken bir uygulama. Hazırlayacağınız iş planı ile süreci başından sonuna net görebilecek durumda olacaksınız. Ancak hemen şimdi tüm düşüncelerinize bir mola verin. Bütün bunların öncesinde atmanız gereken çok daha gerekli bir başlangıç adımı var. Bu adım sonrası sizin için her şey daha kolaylaşacak. Çünkü neyi nasıl yapmanız gerektiğini bu başlangıç adımı ile öğrenebilirsiniz.

Atmanız gereken bu başlangıç adımı Girişimcilik Eğitimi.  Neden? Çünkü yeni bir iş kurmak, iş planı oluşturmak gibi kavramlar hakkında sadece yüzeysel bilgiye sahipsiniz. Başarılı olmak için yüzeysel değil kapsayıcı bilgi sahibi olmalısınız. Aksi halde keyifle başladığınız girişimcilik yolculuğu hüsranla sonuçlanabilir. Şimdi detaylara geçelim. Ne demek istediğimizi daha net anlayacaksınız.

 

İlk Adım Girişimcilik Eğitimi

Çünkü başarılı bir girişimci olmak istiyorsunuz. Kurmayı planladığınız işin sürdürülebilir olması gerekiyor. İstikrarlı büyüme ile varlığı devam eden bir işletme düşünüyorsunuz. Son derece mantıklı bir düşünce. İşte bütün bunları sağlamanın yolu girişiminizden önce Girişimcilik Eğitimi almaktan geçiyor. Bu makalede iş planını nasıl hazırlayacağınızı, bu planda hangi başlıkların olacağını belirtiyor olacağız. Ancak verdiğimiz bu bilgilere rağmen daha başarılı ve hedefe yönelik iş plânı hazırlamanın yolu da yine Girişimcilik Eğitiminden geçiyor.

Sürekli eğitimden bahsetmemiz asla gözünüzü korkutmasın. Eğitimden kasıt yıllar süren bir üniversite süreci değil elbette. Artık teknolojinin zirve yaptığı dijital zamanları yaşıyoruz. Yıllara yayılan eğitim dönemleri geçmişte kaldı. Şimdi online uzaktan eğitim teknolojisi eskisinden daha popüler. Başarılı online eğitim kurumu İstanbul Boğaziçi Enstitüsü‘nün sunduğu Liderlik ve Etkili Girişimcilik Eğitimi başlangıç adımınız için son derece ideal. Eğitim sürecini başarı ile tamamladığınızda çok yönlü faydalarını göreceğiniz profesyonel bir sertifikada alacaksınız.

Girişimcilik Eğitimi ile ilk adımı attınız. Kuşkusuz doğrusu da bu. Şimdi önce temel kavramları açıklayıp ardından iş planında olması gereken bölümler konusuna geçiş yapabiliriz.

 

İş Planı Nedir?    

İş Planı, yürürlüğe konulması düşünülen işin hedeflerini belirleyen, bu hedeflere hangi metotlarla ulaşılacağına dair yöntemler ve ulaşılması gereken zaman hakkında detayları içeren son derece kapsamlı resmi bir dokümandır. İş planı size projeniz ve girişiminiz hakkında net görüş imkanı sunacaktır. Sürecin sağlıklı ilerlemesi için beyin fırtınası tekniği olarak da düşünebilirsiniz.

Geçmişte söylenmiş olan Söz uçar yazı kalır cümlesi tam olarak buna uygun bir düşünce. İş fikriniz üzerine saatlerce konuşursunuz. Ona dair planlarınızı sözlü olarak günlerce dile getirebilirsiniz. Ancak bir müddet sonra sohbet bitip herkes evine gittiğinde tüm konuşmalarınız zihinlerden uçup gidecektir. Herkes gibi siz de unutabilirsiniz. Fakat konuşmalarınıza dair aldığınız notlar her zaman incelemeniz ve adımlarınızı ona göre atmanız konusunda öncü bir rehber niteliğinde olacaktır.

İş planı aynı zamanda iş fikriniz için destek almak istediğiniz zamanda mutlaka karşınıza çıkacak bir zorunluluk. Örneğin, Kosgeb girişimcilik desteği almak istiyorsunuz. Bu destek için başvuru yaptığınızda Kosgeb sizden projenizle ilgili olarak detaylı bir iş planı isteyecektir. Bu tip spesifik destek başvurusu iş planları ilgili kurumlar tarafından belirlenen özel şartlar içerebilirler.  Başlangıçta bunu zaten belirtirler. Dolayısı ile siz de iş planını ona göre düzenlersiniz.

 

İş Planı Örneği Ya da Formatı Nasıl Olmalı?

Aslında İş planı için hazır bir fotmat şablonu yoktur. Neden? Çünkü aslında böyle bir standart belirlenmemiş. Google‘da İş Planı Şablonu, İş planı örneği ya da hazır iş planı gibi kelimelerle arama yaptığınızda çok sayıda sayfa ve örnekle karşılaşacaksınız. Bu örneklerin çoğu finansal destek için hazırlanmış özel amaçlı İş planlarıdır. İş planı oluşturma konusunda temel bilginiz yoksa format ile oluşturmanız tabi ki uygun olabilir. Ancak unutmayın bulacağınız bütün formatlar kendi girişimleri için özel olarak hazırlanmıştır. 

Ancak destek amacıyla şunu belirtelim. Örneğin, yatırım desteği almak için iş planı hazırlıyorsanız, planınız içinde finansal tablolar ve yönetim bölümü mutlaka yer almalıdır. Ayrıca iş planınız için bir içindekiler kısmı hazırlamak okuyan açısından oldukça faydalı olacaktır. Bu detayı mutlaka göz önünde bulundurun. Kaldı ki siz başlangıçta aldığınız Girişimcilik Eğitimi sebebiyle bu konuda nasıl davranmanız gerektiğinizi daha iyi biliyor olacaksınız. 

Buraya kadar tamam. Peki İş Planı Nasıl Hazırlanır? Her hangi bir formata bağlı olmaksızın bir iş planı hazırlamak için gerekenler aşağıda;

 

İş Planında Olması Gereken 9 Bölüm

1. İşletme Yöneticisi Özet Bölümü

İşletme yöneticisi bölümü iş planınızın girişini oluşturacak. Bu kısımda uygulanacak iş modeli, ürün ve hizmetler hakkında genel bilgilerle birlikte işletme yönetim şeması, işletme yönetiminde kimlerin görevli olacağı, nasıl bir yönetim politikası uygulanacağı ve iş akışı gibi detaylar kapsamlı bir şekilde yer almalı. Kosgeb gibi bir kurumdan yatırım desteği almak amacındaysanız bu bölümü özellikle dikkatli ve çok detaylı bir şekilde doldurmanızda fayda var.

2. Yapılacak İşin Net Tanımı

Uygulayacağınız iş modelinde ürün ya da hizmetlerinizin nasıl bir çözüm sunduğundan detaylı olarak bahsedin ve potansiyel müşteri kitlesi dahil olmak üzere, işiniz ve işletmeniz hakkında kapsamlı bilgi verin. Dahası, sektördeki önemli markalar ve pazarın tahmini satışları dahil olmak üzere, işletmenizin bir parçası olacağı sektöre genel bir bakış değerlendirmesi de ekleyebilirsiniz.

3. Detaylı Pazar Analizi

Pazar analizi bölümü sizin potansiyel müşterilerinizi tanımanızı ve tanımlamanızı sağlayamak için en önemli bölümüdür. Pazar analizinde, mevcut coğrafi konum, demografi, pazarın ihtiyaçları, bu ihtiyaçların şu an nasıl karşılandığı, sizin tespit etmiş olduğunuz eksiklere karşı çözümleriniz de dahil olmak üzere detaylı bir analiz raporu oluşturun. Bu bölümde şirket olarak gireceğiniz pazarı hem sizin tanımanız hem yatırımcının bilgi sahibi olması açısından tüm detaylar yer almalıdır.

4. Kapsamlı Rekabet Analizi

Bu kısımda sektörel rekabet durumunuzu analiz edecek, sektördeki mevcut rakipleriniz arasından hangi metotlarla ilerleme kaydedeceğinizi belirleyecek bir dizi analiz hazırlamalısınız. Rakiplerinizin hedeflediğiniz pazardaki mevcut başarılarını değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bu pazara girmenizi engelleyecek muhtemel sorunları nasıl aşacağınıza dair detaylı planlarınızda bu bölümde yer almalı. İşletmeniz için örneğin Kosgeb‘e sunacağınız bir yatırım sunumu hazırlıyorsanız oldukça detaylı bilgiler vermenizde fayda var.

5. Satış ve Pazarlama Planı

Bu bölüm satış stratejinizin, ürün yada hizmetleriniz için uygulayacağınız fiyatlandırma planınızın, bu aşamada devreye girecek reklam ve tanıtım faaliyetlerinin, ürün veya hizmet avantajlarının detaylı bir açıklamasını göstermesi açısından önemli. İşletmenizin pazardaki diğer markalara göre farklılık arzeden satış teklifini özet olarak yazın, ürün ya da hizmetlerinizi pazara nasıl sunacağınızı ve insanları satın almaya nasıl ikna edeceğinizi detayları ile yazın.

6. İşletme Yönetim Planı

Bu bölüm işletmenizin hangi işleyiş ve yönetici takımı ile nasıl yönetileceğini açıklayacağınız bölümdür. İşletmenizin yönetim planı, öz kaynakları, departmanları gibi tüm detayları bu bölümde ayrıntılı olarak belirtin. Yönetim takımı için belirlenen isimlerin işletmeye katacağı deneyim, beceri ve artıları detayları ile yazın. Sunacağınız iş planı ile proje desteği almak istiyorsanız yine her zamanki gibi oldukça detaylı hazırlamanızda fayda olacak.

7. Firma İşletim Planı

Firma İşletim planı, kurmayı planladığınız işletmenizin nasıl bir politikayla yürütüleceği hakkında kapsamlı bilgiler vermesi açısından oldukça önemli. İşletmenizin fiziksel olarak konumu, mevcut ve hazırlanacak tesisleri, ihtiyaç duyulan ekipmanı, istihtam edilecek personel, envanter gereksinimleri, ürün ya da hizmet tedarikçileri ve üretim sürecinin açıklaması şeklindeki tüm bilgileri madde madde detaylandırmalısınız.

8. Finansal Yönetim Planı

Bir girişimin amacı satış ve kârlılık elde etmektir. Genel durum budur.  Bu yüzden mevcut finansal durum, fon ihtiyaç ve destekleri, tahmin edilen gelir seviyesi gibi konularında sağlıklı fikir sahibi olmak çok önemlidir. İş planınızın finansal yönetim planı bölümünde, fon desteği gereksinimlerinizin, detaylı finansal tablolarınızın ve finansal tablo analizinizin kapsamlı açıklaması mutlaka olmalı. Özetle bu bölüm, İşletmenizin dört ana finansal belgesini sunacağınız bölümdür. Bunlar, bilanço, gelir tablosu ve nakit akış tablosu ve yeni kurulacak işletme için nakit akış beklentisi.

9. Ek Belgeler

Bütün bu bilgilere ek olarak, iş planınızın en sonunda, ürün ya da hizmetlerinize ait görselleri, pazarlama materyallerinizi, marka belgelerinizi, patent ve fikri mülkiyet haklarınızı gösteren kapsamlı belgelerinizide dökümana eklemek gerekiyor. Bu çok daha iyi ve profesyonel bir yaklaşım olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?