Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-11-29T11:00

Girişimcilik - Güncel Yazıları | Boğaziçi Enstitüsü - Sayfa 3 - Sayfa 3

Girişimcilik


Girişimcilerin 2021 Yılında Yapması Gereken 5 Çalışma

Girişimcilerin 2021 Yılında Yapması Gereken 5 Çalışma

2020 yılının bitmesine çok az bir zaman kaldı.  Koskoca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Ancak tabiki geçmişte takılıp kalmak durumunda değiliz. Her zaman anı yaş

Pandemi Sürecinde Girişimcilik

Pandemi Sürecinde Girişimcilik

Pandemi Sürecinde Girişimcilik yapılmaz diyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Evet kuşkusuz krizler her zaman insanları etkiler ve sorunlar yaşanmasına vesile olur.

7 Adımda Drop Shipping Nasıl Yapılır

7 Adımda Drop Shipping Nasıl Yapılır

İnternet sayesinde dünyanın tamamı sizin pazar alanınız. Oyunu kurallarına göre oynadığınız takdirde kaliteli bir iş modeli çıkarıp dünya çapında ticaret yapmanız

Şirketlerde Maliyetleri Azaltmanın 11 Etkili Yolu

Şirketlerde Maliyetleri Azaltmanın 11 Etkili Yolu

Bir şirket sahibi olarak eğer tecrübeli değilseniz, gereğinden fazla harcama yapmanın sonraki zamanlarda sizi nasıl zora sokacağını ilk bakışta tahmin edemezsiniz.

İyi Bir Lider Olmanın Yolları & Püf Noktaları Nelerdir?

İyi Bir Lider Olmanın Yolları & Püf Noktaları Nelerdir?

Lider olmak sanıldığı kadar zor bir yetenek değildir. Zor olan iyi bir lider olmaktır. Ancak iyi bir lider olmayı isteyen kişiler gerçekten istediklerinde ve doğru

İş Hayatında Başarılı Olmak İsteyenlerin Uygulaması Gereken 10 Yöntem

İş Hayatında Başarılı Olmak İsteyenlerin Uygulaması Gereken 10 Yöntem

İş hayatı birtakım zorlukları olan bir hayattır. Ancak iş hayatına katılan hemen her birey başarılı olmak ister. Buna rağmen pek çok insan iş hayatında başarılı ol

En İyi İş Fikirleri 2020

En İyi İş Fikirleri 2020

Maaşlı işinizde çalışırken birden işi bırakmak ve kendi işinizi kurmak fikri geldi aklınıza. Elbette aklınıza birden gelmez belli bir süreci ve öncesi vardır bu dü

Wordress Nedir Wordpressle Neler Yapılabilir

Wordress Nedir Wordpressle Neler Yapılabilir

Dünya genelinde birçok web sitesinin alt yapısını oluşturan bir sistemden bahsediyor olacağız. Dahası buna global çapta ünlü bir çok web siteside dahil. Şimdi  Wor

Girişimcilik - Güncel Yazıları | Boğaziçi Enstitüsü - Sayfa 3 - Sayfa 3

Hizmet verdiği ya da bağlı bulunduğu kurum ve kuruluşları bir üst seviyeye taşıyan kişilere lider denir. Girişimcilik de bu lider ruhlu kişilerin çalışmalarının üretim faktörlerinde ya da hizmet sektörlerinde yeni bir değere dönüştürülmesi olarak tanımlanabilir. Belirli risk oranlarını analiz eden ve bu riski alan kişiler üretim sürecinin gerçekleşmesinde aktif rol oynar. Projenin üretim kısmına gelene kadar ki sürecinde risk, cesaret ve bilgi birikimini kullanan kişiler girişimci olarak tanımlanabilir. Girişimcilik eğitimleri kapsamında Boğaziçi Enstitüsü olarak sizlere sunmuş olduğumuz uzaktan eğitimlerimiz mevcuttur. Bu eğitim modellerimizle kendinizi geliştirebilmeniz mümkün olur.

Bir ürünün ya da bir hizmetin hayata geçirilmesi için gerekli tüm riskleri belirli oranlarda alabilen ve risklerin üstesinden gelebilen birçok kişi vardır. Bu şekilde başarılı bir iş yaşamına sahip oldukları biliniyor. Siz de kendinizi girişimcilik alanında geliştirmek istiyorsanız, eğitim programına dâhil olabilirsiniz. Eğitimlerimiz alanında uzman kişiler tarafından verilerek sizlere fayda sağlaması açısından kapsamlı bir şekilde oluşturulmaktadır. Boğaziçi Enstitüsü olarak birçok alanda verdiğimiz hizmetlere girişimcilikkursları da dâhildir.

 

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik kavramının tanımı en basite indirgenecek olursa, belirli riskler alarak bir iş kurma şeklinde değerlendirilebilir. Dünyada hızlı bir şekilde gelişen tüketim faktörünün girişimcilik alanında da çok yönlü bir değişime gittiği görülmektedir. Modern girişimcilik olarak ortaya atılan yeni kavramın tanımı problemleri üstün bir şekilde çözerek dünyayı değiştirme şeklinde değerlendirilebilir.

Girişimcilik kursu ve eğitimlerine katılan herkes bu alanda kendilerini geliştirmek üzere programa dâhil edilir. Teknolojik gelişmelerin her geçen gün kendisini farklı bir boyuta taşıması ile beraber girişimcilik mesleği de popüler bir hale gelmiştir. Çok büyük sermayelere gerek olmadan başarılı bir iş insanı olmanın yanı sıra teknolojik girişimcilik oldukça önem kazanmıştır. Sıfırdan başlayarak büyük başarılara imza atmış olan insanların hikâyeleri pek çok kişiye ilham olur.

Bu nedenle girişimcilik adı verilen meslek dünyanın her yerine popüler bir hale gelmiştir. Girişimcilik bireyin kendi çıkarları doğrultusunda önemli olduğu kadar ülke ekonomisine katkı sağlamak adına da önem teşkil eder. Girişimciliğin faydaları hem birey hem de toplum açısından mesleğin önemini ortaya koymaktadır. Boğaziçi Enstitüsü olarak sizlere sunduğumuz eğitimler kapsamında bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca hem kendinize hem de devletinize fayda sağlamanız mümkün olur.

 

Girişimcilik Nasıl Oraya Çıktı?

Girişimcilik kavramının kökeni 18. yüzyıla dayanmaktadır. İlk kez İrlandalı bir ekonomist olan Richard Cantillon tarafından ortaya atıldı. Bu kavram, henüz belirlenmemiş olan bir ürün ya da hizmetin girdilerini bugünden satın alan kişi olarak tanımlanmıştır. Girişimcilik fikirleri 18. yüzyıldan sonra hızlı bir şekilde büyümeye başlamış ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Doğal fırsatlardan yararlanma ve çevresel faktörlerle bu fırsatları değerlendirme olarak genel bir tanım yapılabilir. Toplumun ve dünyanın gereksinim duyduğu bir ürünü ya da hizmeti herkesten önce bulan kişi girişimci olarak nitelendirilebilir. Bulmakla kalmayarak bu ürünün hayata geçirilmesi de gerekir.

Girişimcilik temelde yaratıcı girişimcilik ve fırsat girişimciliği olarak ikiye ayrılmıştır. Fırsat girişimciliği, piyasadaki mevcut ve potansiyel fırsatlarını görerek değerlendirme olarak tanımlanabilir. Bunun yanı sıra yaratıcı girişimcilik, henüz var olmamış bir ürün ya da hizmetin herkese fayda sağlaması amacı ile bir kişi tarafından üretilmesidir.

Ulusların 18. yüzyıldan itibaren hem ekonomik hem de sermaye açısından bollaşması girişimciliğin de gelişmesine neden olmuştur. İlk kez 18. yüzyıl döneminde ortaya atılan bu kavram günümüze geldiğinde o dönemden çok farklı bir şekilde kendisini göstermektedir.

 

Girişimcilik Neye Benzer?

Girişimcilik kavramının oluşturulması bu kavramın neye benzediği ile ilgilidir. Bu zamana kadar birçok bilim insanı tarafından tanımı yapılmış olan girişimcilik kavramı, bu insanlar tarafından çeşitli eylemlere de benzetilmiştir. Harvard Business School öğretim görevlisi olan Hovard Stevenson'a göre girişimcilik;

"kontrol edebildiğimiz kaynakların ötesinde bir fırsat arayışı"

Olarak tanımlanmıştır. Girişimcilik bir sanat dalına da benzetilebilir. Bir yazar nasıl roman yazıyor ya da bir ressam nasıl çabalıyorsa, girişimci de vizyonunu gerçekleştirmek için gerekli tüm eylemleri uygular. Türklerin kültüründe sıklıkla kendisine yer bulan tevekkül kavramı girişimciliğe benzetilebilir. İnsanların kendi kontrolleri dışında olan ya da olmayan birçok faktör vardır.

Kontrolü içerisinde olan durumlarda elinden geleni yapan insan gerisini tevekküle bırakır. Girişimcilik de buna benzerdir. Piyasa araştırması ve fırsat tanımlaması yaparak bir işe girişen kişinin elinden gelen her şeyi yapması gerekir. Sonucunu bilmeden atıldığı bu eylem, yaşanarak görülecektir. Girişimciliğin bazı felsefeleri vardır. Bu felsefeler arasında en çok bilinen;

Stanford Üniversitesi Design School tarafından tanımlanan; "Kazanmak da yok kaybetmek de. Yalnızca üretmek var." sözüdür.

 

Eğitimde Girişimcilik Nedir?

Eğitim dünyanın genel olarak kaygı ile baktığı kurumlardan biridir. Yalnızca Türkiye'de değil dünyanın her yerinde eğitim ile ilgili atılan adımların çoğu olumlu geri dönüşlerin sağlanmamasına neden olur. Dijital çağa ayak uyduramayan ve geri kalmış modelleri vardır. Bu eğitimleri öğrencilere sunmaya devam edenler ülkesine katkı sağlayamayan bireylerin oluşmasını sağlar.

Girişimcilik eğitimi ya da eğitim girişimciliği adı verilen sistem dijital platformların öne çıktığı bir sistemdir. En az 60 saat süren ve atölye çalışmalarından oluşan eğitimde girişimcilik metodu, birçok kurum ya da kuruluş tarafından verilir. Boğaziçi Enstitüsü olarak sunduğumuz girişimcilik eğitimleri, bu alanda kendisini geliştirmek isteyen pek çok kursiyerimiz aramızda yer alır.

Uygulamalı girişimcilik eğitimini almak isteyen herkes tarafımızca verilen eğitim programlarından birine ya da bir kaçına dâhil olabilir. Eğitim programları eğitimin verileceği alana göre değişkenlik gösterebilir. Boğaziçi Enstitüsü olarak sizler için oluşturduğumuz bu programlar içerisinden kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Hali hazırda çalışan kursiyerlerimiz için online olarak eğitim verebiliyoruz. Eğitim süreci sonunda uygulanan final sınavı sonrasında kişinin adına hazırlanmış bir sertifika da vermektedir.

 

Girişimcilik Yazılarımız ve Eğitimlerimiz

Girişimcilik alanında her sektörün içerisinde yer alan ve yeni oluşturulmuş kavramlar kapsamında çeşitli eğitimler alabilirsiniz. Girişimci olarak kendinizi geliştirmek ve bu alanda öncü faaliyetler oluşturmak istiyorsanız Boğaziçi Enstitüsü olarak sizlere sunduğumuz;
“Uzaktan Liderlik Eğitimleri ve Liderlik Sertifikası” eğitiminden yararlanabilirsiniz.

Girişimciliğin en önemli yapı taşlarından biri olan liderlik alanında verilen bu eğitimimiz için;
adresini ziyaret edebilirsiniz.

Web sitemizi ziyaret ettiğiniz zaman karşınıza;

 • Girişimcilik Nedir?
 • Başarılı Girişimcilerde Aranan Özellikler Nelerdir?
 • Liderlik ve Etkili Girişimcilik Eğitimi Nedir?
 • Kimler Liderlik ve Etkili Girişimcilik Eğitimi Alabilir?
 • Liderlik ve Etkili Girişimcilik Neleri Kapsar? gibi yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Bu eğitim programı kapsamında alacağınız ders konuları;
 • Liderliğin tanımı
 • Girişimciliğin tanımı
 • Girişimcinin özellikleri
 • Sosyal girişimcilik
 • Girişimcilik türleri ve yaratıcı girişimcilik
 • İnternet girişimciliği
 • İş fikri oluşturma
 • Kişisel girişimcilik testi
 • Ters beyin fırtınası
 • SWOT analizi
 • Girişim fikrine karar verme
 • İş basamakları ve öneriler şeklindedir.

Bu derslerin tamamını bitirdikten sonra alanında uzman hocalarımız tarafından yapılacak olan final sınavından geçerli not almalısınız. Bu şekilde kurumumuz tarafından adınıza bir sertifika hazırlanarak tarafınıza iletilir. Girişimcilik eğitimleri bu alanda kendisini geliştirmek isteyenler için oldukça faydalıdır. Kurumumuzu tercih ederek siz de eğitimlerinizi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.