George Orwell Hayvan Çiftliği
2020

George Orwell Hayvan Çiftliği


George Orwell, 1945 yılında yayımladığı Hayvan Çiftliği eserinde hayvanları kullanarak aslında dünya siyasetine karşı bir eleştiride bulunmuştur. Sade, yalın bir dil kullanarak, sonucunda ise büyük bir etki bırakarak dünya siyasetine vurgun yapmıştır.

Hayvan Çiftliği Kitap Özeti

Kitap ilk olarak bir çiftçinin hayvanlara olan eziyetiyle başlar. Bu eziyete karşı yaşlı ve bilge bir domuzun hayvanları uyandırmak adına konuşmasıyla devam eder. Yaşlı ve bilge domuz hitabesinde hiçbir insanın hayvandan üstün olmadığını ve eşitlik kavramının öneminden bahseder. Yapılan bu konuşmayı domuzlar daha iyi kavrarken, atlar, köpekler, koyunlar, tavuklar tam olarak kavrayamamıştır.
 

7 Emir Kuralları

Yaşlı ve bilge domuzun ölmesiyle birlikte çiftlikte her şey değişmeye başlar. Kısa bir süre sonra hayvanlar çiftçiye karşı büyük bir isyan sergileyip çiftliklerinden atarlar. Kendilerine yeni düzen ve kurallar koyarlar.Bu kurallar:
 
1. İki ayak üstünde yürüyen herkesi düşman bileceksin.
 
2. Dört ayak üstünde yürüyen ya da kanatları olan herkesi dost bileceksin.
 
3. Hiçbir hayvan kıyafet giymeyecektir.
 
4. Hiçbir hayvan içki içmeyecektir.
 
5. Hiçbir hayvan yatakta yatmayacaktır.
 
6. Hiçbir hayvan başka bir hayvanı öldürmeyecektir.
 
7. Bütün hayvanlar eşit sayılacaktır.
 
Hayvanlar bu kurallara uyarak git gide çiftliklerini daha iyi yönetip daha iyi verim almaya başlarlar. Fakat çiftçi hala kendi çiftliğini almaya kafasına koymuştur. İnsanları toplayıp çiftliğe karşı bir saldırı gerçekleştirir. Fakat hayvanlar birlik olup insanları kovup bu çiftliğin kendilerine ait olduğunu kanıtlamışlardır. Kazandıkları bu savaşa "Ağıl Savaşı" olarak adlandırdılar. Bu savaşın yıl dönümünde ise iki kez tören yapılması kararlaştırıldı.
 
Yönetim tam anlamıyla domuzlardaydı artık. Domuzlar diğer hayvanlara göre daha kolay alfabeyi öğrenip bilgili oldukları için yönetimi kendi kontrolleri altına aldılar. Kendilerini üstün görerek çiftlikte bulanan hayvanları yönetmeye başladılar. Fakat iki tane güçlü domuzun arasında fikir ayrılıkları oluştu. Bu yüzden doğru noktaya ikisi de ulaşmakta zorluk çekiyordu. İkisi de sadece kendisinin yönetici olmasını istiyordu. Snowball adlı domuzun "Yel değirmeni" ile ilgili planları vardır. Diğer Napoleon adlı domuzda aksini iddia ederek yel değirmeninin gereksiz olduğunu dile getirdi. Eğer yel değirmeniyle uğraşılırsa hayvanların açlıktan öleceğini öne sürüyordu. Napoleon ve Snowball arasında oy kavgaları çıkarak daha da ortalık kızışmaya başladı ve bu yel değirmeni olayı gün geçtikçe büyümekteydi. Hayvanlar ise kime oy vereceğini bilmeyerek kim konuşuyorsa ona inanıyorlardı. Yel değirmeninin yapımı için hayvanlar oy kullandılar. Sowball'ın aşırı iyi üslubu sayesinde hayvanlar yel değirmenin yapılması adına karar verdiler. Tam o sırada Napoleon bir darbe yaparak tehlikeli köpeklerle Snowball'ı kovarak kaçmasını sağladı. Bir daha da Snowball'ı hiçbir hayvan görmedi. Napoleon ise artık hedefine ulaştı ve yönetimin başına geçti.
 
Napoleon'un yönetime geçmesiyle birlikte oy kullanımı kalktı. Artık kararları sadece domuzlar verebilecekti. Diğer hayvanlara yönetim hakkında sorular sormak yasaklandı. Böylece domuzları diğer hayvanlardan bir kez daha üstün tuttular. Snowball'ı ise Napoleon'a itaat etmediği için hain ilan ettiler. Hayvanlar bu konu hakkında karşı gelseler de kabullenmek zorunda kaldı. Kabullenmeyen hayvanlar da hain ilan edilerek diğer hayvanların önünde öldürüldüler. Bunun sonucunda itaate ve suskunluğa zorlanma dönemi başlandı.
 
Napoleon ilk başta karşı geldiği yel değirmenini yaptırma kararı aldı. Hayvanlar canla başla yapımına başladı ama ne zaman yapımını bitirseler de bir şekilde yıkılıyordu. Bu yıkımın suçunu da hain dedikleri Snowball'a atıp kendi yanlışlarını görmüyorlardı.
 
Hayvanlar aşırı zor çalışma şartlarında ne düzgün uyuyabiliyorlardı ne de karınlarını doyurabiliyorlardı. Fakat Napoleon'un sözcüleri eski çiftliğe göre çok ilerlediklerini, okumanın arttığını, çalışma saatlerinin daha az olduğunu söyleyip duruyordu. Ama olan şey çalışan hayvanların felaket içinde olmalarıydı. Hayvanlar eski günlerin daha beter olduğuna inanıyorlar ve bundan mutluluk duyuyorlardı. Çünkü eskiden köle olduklarını düşünüp şuan özgür olduklarını sanıyorlardı.
 

''Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar daha eşittir."

 
Domuzlar eski çiftçinin evinde kalmaya, yatağında uyumaya, iki ayakla yürümeye hatta kıyafet giymeye bile başladılar. Diğer hayvanlar bu olaylara şaşırıyor ama ses çıkartamıyorlardı. Eski günleri ise yeni nesil hatırlayamıyordu. O dönemin isyan edenleri çoktan öldürülmüş veya susmak zorunda bırakıldıkları için herkes sessizlik ve itaat halindeydi. Domuzlar yedi emiri değiştirip akıllardan silerek bu kuralı koydular: "Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar daha eşittir."
 
Domuzlar diğerlerinden habersiz saman ve ürettikleri malları insanlara satmaya başladı. Buna karşılık insanlar anlaşmayla domuzlarla bir araya geldiler. Hayvanlar bu olayı dışarıdan gizlice izlerken domuzların eski çiftliklerinin adı olan "Beylik Çiftliği" diye bağırdıklarını duydular. Halbuki asıl isimleri "Hayvan Çiftliği" idi. Hayvanlar domuzların yüzüne baktığında insanlarla bir fark olmadığını o an anladılar.
 
Bu kitapta ilk başta iktidarın hayvanlara karşı isyanı ve hayvanların yöneticilerinin git gide isyan ettikleri iktidara dönüşmesini anlatmıştır. Şuan ki dünya siyasetine ve insanlara bir sesleniş niteliğindedir.
İktidarın kendi çıkarları uğruna;
-Halkını itaatliğe ve suskunluğa zorlaması
-Kötü giden gidişatın iyi olarak göstermesi
-İtaate karşı ses çıkarmayanların her şeye suskunlukla cevap vermesi,
-Halkı sefalete ve açlığa sürüklemesi,
yönetilen yerin aslında batağa sürüklenip devletin yıkımını hızlandırmasını sağlamıştır.
Dünya tarihinde bu kitapta anlatılan hikayeye benzer birçok olaylara rastlayabiliriz.
 
Merak ettiğiniz kitaplar için yorumlarınızı bekliyor olacağız.
 
Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}