Genel Kültürü Geliştiren Kitaplar

Genel Kültürü Geliştiren Kitaplar


Kitap okumanın fiziksel olarak uyku düzenine, hafızaya ve yaşam süresinin uzamasına fayda sağladığı bilimsel testlerle aktarılmıştır. Mental ve sosyal açıdan ise empatiyi, kurgusal düşünce ve hayal gücünü, sosyal yaşamda başarıyı, iyi bir dinleyici olmayı, stresle başa çıkmayı kolaylaştırdığı ve beslediği araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Kitap okuyarak kendimizi geliştirmek ve hem de genel kültür seviyemizi yükseltmek mümkün. Genel kültür seviyenizi geliştirmek için sizlere genel kültürü geliştiren kitaplar önerdik.

 • Tarih Meraklıları İçin Okumaları Tavsiyeleri

Halil İnalcık, Devlet-i Aliyye Serisi: İş Bankası Yayınları'ndan çıkan seri Osmanlı tarihi için en ideal kaynaklardan biridir. Yalın ve açıklayıcı anlatımıyla toplumun her kesimine hitap ettiği gibi Hocaların Hocası olarak anılan Halil İnalcık'ın kaynakları güvenilir olduğu gibi makale derlemesi olmasıyla dilediğiniz konuya yoğunlaşmayı da kolaylaştırır.

Bernard Lewis, Tarih Notları: Ünlü oryantalist Lewis'in gözünden Doğu'ya bakmak için ideal olan bu eser Batı'nin son yüzyıllardaki Doğu ile mücadelesini anlamak, ilişkilerin gelişme sürecini görmek için büyük öneme sahiptir.

Andrew Mango- Atatürk: Bu eserde çağımızın büyük devlet adamı ve düşünürü olarak anılan, aynı zamanda ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatına bir Batılı'nin gözünden bakmak, objektif bir dil ile anlatılan eserde Türk tarihinin en önemli simgelerinden birini tanımak için birçok ayrıntıya yer verilmiştir. Türk bir yazardan okumayı tercih edenler için İlber Ortaylı da geçtiğimiz yıl Atatürk'ü anlatan kitabını okurlarla buluşturmuştu.

Kişisel Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

 • Bilim Severler İçin Okuma Tavsiyeleri

Stephen F. Mason, Bilimler Tarihi: Bilim ve gelişimi, insanlık tarihinin dönüm noktalarını yalın bir dil ile anlatılan kitap Türk Tarih Kurumu Yayınları güvencesiyle yayımlanmaktadır. Bilim bilgi haznesini yükseltme ve gelişme sağlamak isteyen okuyucular için ideal bir kaynaktır.

Yuval Noah Harari, Hayvanlardan Tanrılara Sapiens: İnsanoğlunun tarihsel gelişimi ve bu günlere geliş sürecini basit bir dil ile anlamak isteyen okuyucular için tavsiye edilen kitap aynı zamanda içindeki örneklerle bilimi anlaşılır hale getirmektedir.

 • Felsefe Severler İçin Okuma Tavsiyeleri

Bertrand Russell, Batı Felsefe Tarihi: Felsefeyi karmaşıklıktan çıkarıp tarihsel çizgide anlatan eser ile tek tek okuyamayacağınız birçok görüş ve kitap hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Gilles Deleuze, Felix Guattari, Felsefe Nedir? Felsefeye başlamak adına soru işaretlerinizi çözmek için iyi bir ilk adım olacaktır. Felsefe, evrenle alakalı birçok sorunun cevabını bulabileceğimiz bir anahtardır. Felsefe, dünyaya bakış açınızı değiştirebilir, geliştirebilir. Dünyaya bakış açınızı değiştirmek için köklü bir değişim yapmanız gerekir. İlk adımınızı felsefe üzerine genel kültürü geliştiren kitaplar sayesinde atabilirsiniz.

Online Eğitim. Boğaziçi Enstitüsü.

 • Edebiyat Severler İçin Okuma Tavsiyeleri

Victor Hugo- Sefiller: Hugo'nun tarih ve edebiyatı ile kültürünüzü yükseltme ve edebiyatın yapı taşlarından birini okumuş olma zevkine sahip olabilirsiniz. Dostoyevski- Yeraltından Notlar: Rusların edebiyat tarihinde bıraktığı izi gözlemlemek için harika bir keşif olan eser ile edebiyat konusunda kendinizi üst basamaklara taşıyabilirsiniz. Paulo Coelho- Simyacı: Coelho'nun büyülü dünyasıyla en ünlü eseri olan Simyacı ile başlamak klasik eserler ile çıkılacak yolculuğa iyi bir başlangıç olacaktır.

Genel kültür

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}