online-egitimler-bogazici-enstitusu
Genel Kültür için İzlenebilecek Eğlenceli Filmler

Genel Kültür için İzlenebilecek Eğlenceli Filmler


Genel kültür ve kişisel gelişim seviyenizi arttıracak için izlenebilecek eğlenceli filmler aşağıda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

1) 3 Ahmak (3 Idiots)

genel kültür filmleri 3 idiots

Son yıllarda film sektöründe atak yaparak Hint filmlerini dünyaya duyuran Bollywood’un bu yükselişinde önemli paya sahip bir film olan 3 Ahmak, 2009 yapımı Rajkumar Hirani filmidir. Aamir Khan’ın Ranco karakterini canlandırdığı film, Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunda okuyan üç yakın arkadaşın okul hayatının anlatıldığı dram ve komedi türünün iç içe geçtiği genel kültür konusunda izlenebilecek eğlenceli filmler listesinde başta gelmektedir.

2) V for Vendetta

genel kültür filmleri v for vendetta

2005 yapımı bir James McTeigue filmidir. Alan Moore'un yazdığı aynı adlı çizgi romandan beyaz perdeye uyarlanan, 2020’nin İngiltere’ sinde diktatör bir rejime karşı ortaya çıkan bireysel başkaldırının toplumsal bir hale gelerek İngiliz toplumunun özgürlük arayışına dönüşmesini konu alan film genel kültürü artırmak için izlenmesi gereken filmler listesinin en başlarında yer almaktadır.

3) Kadın Kokusu (Scent of a Woman)

Kadın Kokusu

Al Pacino’nun başrolünü oynadığı 1992 yapımı bir film olan Kadın Kokusu, paraya ihtiyacı olan bir öğrencinin, görme engelli Emekli Albay Frank Slate’ in bir nevi bakıcılığını kabul etmesi ile başlar. Her ne kadar Charlie bu işi para için kabul etmiş olsa da işler tahmin ettiğinden daha zor olacaktır; çünkü Frank Slate’in haftasonu için kadınlarla geçireceği güzel bir yemek, şarap ve tangoyla sürdüreceği özel bir planı vardır ve Charlie de bu özel anlarda ona eşlik edecektir.

4) Pi’nin Yaşamı ( Life of Pi)

Pi'nin Yaşamı genel kültür için izlenebilecek filmler

2012 yapımı Oscarlı sinemacı Ang Lee filmidir. Hindistan’dan Kanada’ ya giderken batan ve içinde her türden canlıyı taşıyan bir yük gemisinden Bengal Kaplanı ile kurtulmayı başaran 16 yaşındaki Pi’nin, Bengal Kaplanına yem olmadan hayatta kalabilmenin yollarını aradığı sıra dışı yolculuğunun anlatıldığı film genel kültür konusunda başarılı filmler arasında yer almaktadır.

5) Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

Akıl Oyunları genel kültürü artırmak için izlenebilecek filmler

2001 yapımı, Russell Crowe’nin canlandırdığı ünlü Matematikçi John Nash’ın hayat hikayesine dayanan filmde, parlak bir zekaya sahip; fakat toplum ile hiçbir zaman tam olarak uyum sağlayamadığı için kabuğuna çekilmiş, asosyal bir üniversite öğrencisinin, zamanla şizofrenik belirtiler göstererek, gerçek dünyayla kurgusal dünya arasındaki bocalaması anlatılır. Nobel Ödülü ve Oscar Ödülü almıştır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?