GELECEKTE EN ÇOK KAZANDIRACAK ve TERCİH EDİLECEK MESLEKLER
2020

GELECEKTE EN ÇOK KAZANDIRACAK ve TERCİH EDİLECEK MESLEKLER


 

Günümüz teknolojisi, son yüzyılın baş döndürücü hızının bir sonucu olarak Endüstri 4.0’ın da hayatımıza girmesini sağladı.

Makineleşme ile birlikte gelen robotik ve yapay zekâ insan neslinin en büyük yardımcıları arasında görülürken, Z Kuşağı’nın hızla adaptasyonu da sürecin öncülleri arasında ön plana çıktı.

Kreatif düşünme, inovasyon vb. Faktörler mesleklere ve meslek uzmanlarının donanımlarına yön vermeye devam ederken, farklı alanlardan birbirinden bağımsız gibi görünen birçok iş kolu aynı potada erimeye başladı.

     gelecekte-en-cok-kazandiracak-meslekler

Bilgisayar teknolojileri; dünyanın hemen her yerinde tüm meslek kollarının iş gücünü hızlandırarak sektörlerin üretim hacimlerini de kat be kat artırdı.

Özellikle sağlık sektörüne yapılan yatırımlar, insanların yaşam koşullarının iyileşmesinde ve uzun yaşamın yeniden dünya üzerinde var olmasında önemli rol oynadı.

Bugün, eğitim başta olmak üzere önemli bir dönüşüm ve yeni bir sistemin dönüm noktasındayız. Neredeyse dört kuşağın bir arada yaşadığı dünya nüfusunda, öncüller yeniden belirleniyor. Ve gelecek nesillerin yaşam biçimi yeniden inşa ediliyor.

Bu yeniden inşa sürecinde ise geleceğin meslekleri daha fazla tartışılmaya, gelecek nesillerin dünya üzerinden nasıl bir etki bırakacağı daha fazla takip edilmeye başlandı.

Her kuşak, kendinden önceki kuşağı eksikleriyle etkileyerek yeni teknolojilerin yaratılmasında önemli rol oynasa da 2000’li yılların başından bu yana yaşanan dönüşüm, yeni kuşağın bizzat dahil olduğu ilk aşama sayılabilir.

Bireysel yaşam alanını kurmak, dijital dünyada varlığını sürdürmek, dijitale adapte olmak, yeni hologram programları ile kendine kahramanlar yaratmak, tüm insanlığın faydasına olabilecek iklim, sağlık vb. alanlarda özel projeler oluşturmak, yeni müzik türleri keşfetmek gibi birbirinden bağımsız görünen tüm bu alanlarda Z Kuşağı’nın payı ve emeği çok büyük.

Yeni nesil, kendine özel bir dünya inşa ederken, X ve Y Kuşağı da modern gelişmeler ışığında uzay çalışmalarına ağırlık verdi. Mars’ta koloni kurma, uzay turizmi, 6G uyduları, robot işçiler, DNA modelleri gibi alanlar etik kuralları da dahil olmak üzere birçok tartışma konusunun başını çekiyor.

Bütün bunlar, elbette önümüzdeki yıllarda en fazla hangi iş kollarının daha yüksek gelir getireceği ve hangi mesleklerin tercih edileceği sorularını da beraberinde getirdi.

     GELECEKTE EN ÇOK KAZANDIRACAK ve TERCİH EDİLECEK MESLEKLER NELER?

Peki, gelecekte en fazla kazandıracak ve tercih edilecek 20 meslek hangisi?

1- Aktüerya

2- Epidemiyolog

3- Robotik Mühendisliği

4- 3D Üretim Mühendisliği

5- Biyoteknolog

6- Mobil Oyun ve Uygulama Geliştiricileri

7- Endüstriyel Veri Bilimi

8- loT Uzmanları

9- Veri Güvenliği Uzmanı

10- Beyaz Şapkalı Hacker

11- İklim Mühendisi

12- Nanoteknoloji Mühendisi

13- Dijital ya da Kripto Para Uzmanı

14- Online Eğitmen

15- Genetik Danışman

16- Akıllı Şehir Uzmanı

17- Yapay Zekâ Uzmanı

18- Güneş ve Rüzgâr Enerjisi Teknisyenleri

19- Dijital İçerik Uzmanı (SEO)

20- İnternet Etik Uzmanı (Hukuk)

 

Yukarıda sayılan mesleklerin yalnızca bir kısmına aşina olabilirsiniz, belki de büyük çoğunluğunu daha önce hiç duymamış ve deneyimlememiş de olabilirsiniz. Oysa, yapılan araştırmalar göstermektedir ki; önümüzdeki 50 yılın en fazla tercih edilen ve kazandıran meslekleri içerisinde yaşadığımız dijital çağa yön veren ve yapılandıran meslekler olacak.

Bu meslekleri yanı sıra sağlık alanında da önemli faaliyetler ve yeni meslek dalları oluşacak. Hayata dokunan doktorlar ve hemşireler kadar, robotların gündelik yaşama entegre edilmesiyle birlikte robotik alanda hizmet veren sağlık kurumları ve özellikle de psikiyatri alanında yeni bir dönem beklentiler arasında.

Laboratuvarlar ise önümüzdeki yılların yine en fazla itibar gören sağlık kuruluşlarından birisi olacak. Genetik çalışmaların hızlandığı ve insan genomuna ilişkin özellikle de uzay faaliyetleri ile bağlantılı özel çalışmaların yürütüldüğü laboratuvarlara sık sık rastlayabiliriz.

Bugün yaşamımızda olan ve halen kol gücü ile devam ettirilen birçok meslek dalı geleceğe taşınamayacak. Ancak bunların içerisinde de elbette istisnai olanlar mevcut. Fotoğrafçılık, sanat dallarının bir kısmı bu istisnalar arasında.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}