Freelance Sosyal Medya Uzmanı Olma Rehberi
2020

Freelance Sosyal Medya Uzmanı Olma Rehberi


Covid 19 pandemisi ile birlikte dünya çapında hemen hemen her şey değişti. Özellikle iş dünyası. İş dünyasındaki bu değişimi yaşayan milyonlarca insandan biriyseniz, kendinize yeni bir kariyer değişikliği düşünüyor olabilmeniz mümkün. Yada belki şu anda hâla tam zamanlı olarak bir şirkette çalışıyor ancak daha fazla özgürlük ve ekonomik getiri istiyor olabilirsiniz. Sebepleriniz her ne olursa olsun, şirketlerin bu süre zarfında bünyelerinde tam zamanlı personel istihdam etmeye daha az istekli olduğu açık.  

Birçok şirket bu süreçte eleman alımlarını uzun süreli dondurdu yada geçici olarak askıya aldı. Bütün iş hayatınız şirketler bünyesinde bir personel olarak geçtiyse bu size oldukça ürkütücü gelebilir. Ancak bu düşünceyi süratle zihninizden atmanız gerekiyor. Zira sürekli olarak bir şirket çatısı altında çalışmak zorunda değilsiniz. belkide sosyal medya becerilerinizi artık yeni bir kariyer yolculuğu için kullanma zamanı gelmiştir. Nasıl bir kariyer?. Tabiki Freelance Sosyal Medya Uzmanı olarak başlayacağınız kariyer yolculuğundan bahsediyoruz. Zira Freelance Sosyal Medya Uzmanı Olma Rehberi  bunun için hazırlandı.

Serbest (Freelance Çalışmanın) Faydaları Nelerdir?

Kendi kendinizin patronu olarak serbest çalışmayı planlıyorsanız, şimdi bunu yapmanın tam zamanı. Aslında, serbest çalışan bir sosyal medya uzmanı olmak sadece iyi bir kariyer başlangıcı değil, aynı zamanda gerçekten tatmin edici ve eğlenceli olabilir. Yakın tarihli bir küresel rapor  tam zamanlı serbest çalışanların bir şirkete bağlı çalışanlardan 5 kat daha başarılı ve üst düzey bir performans sergilediklerini gösterdi.

Şimdi düşünün: Kendi programınızı belirleyebilir, kiminle çalışacağınızı seçebilir, ücret politikanızı kendiniz oluşturabilir ve dünyanın her yerindeki şirketler için bir farkındalık ortaya çıkarabilirsiniz.

Tabiki freelance çalışmanın faydaları sadece bunlar değil. Diğerlerini maddeler halinde yazalım;

» İstedikleri zaman, istedikleri kişi yada firmayla çalışma özgürlüğü ve esnekliği

» Geniş bir müşteri yelpazesiyle çalışarak daha fazla beceri kazanma özelliği

» Şirkete bağlı çalışan meslektaşlarından daha yüksek ücret elde edebilme

» Hangi projede çalışacaklarını seçebilme özgürlüğü

» Sosyal medya yeteneklerini bağımsız olarak sergileyebilme

» Kendi çalışma saatlerini kendisinin belirleyebilmesi

 

Freelance Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Önce "Serbest Çalışma Nedir" sorusunu yada daha spesifik olarak, serbest çalışan bir sosyal medya Uzmanınin kim olduğunu ele alalım. freelance sosyal medya yöneticileri, en çok , birkaç farklı müşteri için sosyal medya stratejilerini planlama ve yürütme görevini üstlenir.  Herhangi bir şirket bünyesinde sadece bir markanın sosyal medya sürecini yönetmek için görevlendirilen sosyal medya yöneticilerinin aksine, serbest çalışanlar, müşterileri adına başlattıkları kampanyalar devam ederken aynı zamanda sözleşmeli çalışma projeleride alabilirler. Bu kuşkusuz çok yönlü gelir elde etmenin bir diğer yolu.

Bir başka açıdan sadeleştirerek şu tanımlamayı yapabiliriz; Freelance Sosyal Medya Uzmanı, bağımsız olarak kendi seçtiği marka yada işletmelerin bilinirlik düzeyini arttırmak, pazardaki mevcut konumunu yükseltmek ve ürün yada hizmetlerinin satışını artırmak için stratejik analiz ve planlar kurgulayan ve bunları uygulayan kişidir.

 

Freelance Sosyal Medya Uzmanı Ne Kadar Para Kazanabilir?

Kuşkusuz serbest meslek sahiplerinin gelirleri her zaman şirket bünyesinde tam zamanlı olarak çalışan personelden her zaman daha fazladır. Tabiki bazı istisnalar mevcut. Ancak genel anlam itibariyle durum bu.  Freelance sosyal medya Uzmanı olarak ne kadar kazandığınız, ne kadar çalıştığınıza, seçtiğiniz müşteri türlerine ve hizmetlerinizi nasıl fiyatlandırdığınıza bağlıdır. Ancak, yinede dünya genelinden bir kaç rakam vermek gerekirse;

İngilteredeki freelance sosyal medya yöneticileri yılda ortalama 80.000 - 145.000 TL kazanırken, Amerika birleşik devletlerinde bu rakam yıllık  150.000 ve üstü doları Avrupada ise 160 – 165.000 seviyesini bulabilmektedir.  Serbest çalışan sosyal medya yöneticilerinin Türkiye ‘de kazandığı miktar ise yıllık 85.000 – 160.000 seviyelerindedir. Tabi kuracağınız ekip bilgi ve becerileriniz bu miktarları çok daha yukarı taşıyacaktır.

Freelance Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Gerekenler

 

1 - Serbest Meslek Sahibi Olarak Kaydolun

Serbest meslek sahibi olarak para kazanıyorsanız, öncelikle işinizi legal hale getirmeli ve vergi mükellefi olarak serbest meslek kaydınızı gerçekleştirmelisiniz. Bunu nasıl yapacağınız, dünyanın hangi ülkesinde olduğunuza bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Ancak ülkemiz için süreç basittir. Vergi kaydınızı oluşturacak, muhasebeniz için bir muhasebeci ile anlaşacak ve birkaç küçük prosedürü geçeceksiniz. Hepsi bu kadar. Baştada belirttiğimiz gibi serbest meslek sahibi olarak gelir elde ediyorsanız vergi mükellefi olarak çalışma hayatınızı devlete kayıtlı hale getirmeniz akıllıca bir strateji olacaktır.

 

2 - Banka Hesabı Oluşturun

Serbest meslek sahibiyseniz, genellikle günlük işler için kullandığınız kişisel banka hesabını kullanabilirsiniz. Bunda tabiki bir sorun yok. Ancak, konu vergilerinize geldiğinde kafa karıştırıcı olabilir ve işleri olduğundan daha karmaşık hale getirebilir. Dolayısı ile gelecekte herhangi bir sıkıntı yaşamamak açısından kazançlarınız için ayrı bir banka hesabıyla güçlü bir başlangıç ​​yapmak daha akıllıca olacaktır.  

Böylece, kişisel hesabınızla iş hesabınız ve harcamalarınız ayrı ayrı değerlenecek ve örneğin herhangi bir ödemenizi yada gelen parayı araştırırken bir inceleme durumunda banka hesap özetleri arasında saatlerce gezinmek zorunda kalmazsanız. İşiniz için ayrı hesap açmak vergi ödeme ve aylık beyanname gibi işlemlerinizi çok daha kolay hale getirecektir .

 

3 - Basit Bir Web Sitesi Kurun

Müşteri ziyaretleri yapmaya başlamadan önce, bir web sitesi kurmak çok iyi bir fikirdir. Hatta özellikle yapmanız gereken çalışmadır. Web siteniz sunduğunuz hizmetler için dijital bir vitrin görevi görür ve potansiyel müşterileri çekmenize yardımcı olur. Potansiyel müşterileri daha fazla bilgi için sitenize yönlendirmenin yanı sıra, çalışmanızın örneklerini göstermek, yani referanslarınızı sergilemek, kendinizi tanıtmak ve online bilinirlik oluşturmak için gerekli bir platformdur.

Unutmayın sitenizin internetteki en prestijli, en gösterişli web sitesi olması gerekmiyor. Sürekli tema değişikliği, renkleri, orası burası derken web sitenizle çok fazla vakit kaybetmeyin. Başlangıçta sadece 4 sayfadan ibaret bile olabilir. Ziyaretçilerinize ne yaptığınızı, hangi hizmetleri sunduğunuzu, kim olduğunuzu ve sizinle nasıl iletişime geçileceğini net olarak belirtiyorsa yeterlidir. Sitenizin en önemli kısımlarından biri sonraki dönemde açacağınız blog bölümü olacaktır. Bunun haricinde dediğimiz gibi 4 sayfalık bir site yeterlidir.

Siteniz için aşağıdaki bilgileri mutlaka oluşturmanızı öneriyoruz

» Hakkında sayfası - müşterilere kim olduğunuzu göstermek için

» Hizmetler sayfası - müşterilere ne yaptığınızı göstermek için

» Portföy sayfası - müşterilere referanslarınızı göstermek için

» Bir İletişim sayfası - müşterilerin sizinle iletişime geçmesine sağlamak için

Sıfırdan bir web sitesi oluşturma düşüncesi gözünüzü asla korkutmasın. Zira günümüzde herşey gibi web sitesi yapmakta son derece kolaylaştı.  Hiçbir teknik bilginiz olmadan birkaç saniye içinde kendi web sitenizi kurmanızı sağlayan platformlar var. Wordpress var. Wix var weebly.com var. Bütün bunlar basit web siteleri oluşturmak için kullanıcı dostu kılavuzları detaylı olarak açıklanan platformlar.

 

4 - Başlamak İçin İş Araçlarınızı Seçin

Birçok serbest çalışan başlangıçta herhangi bir teknik destek olmadan işe başlayacaktır. Dolayısı ile işinizi kolaylaştıracak birkaç işletme aracını elinizin altında bulundurmak akıllıca bir davranış olacaktır. Böylece çalışma süreçlerinizi düzene koymak için çok fazla uğraşmak ve aşırı derecede yorulmak durumunda kalmayacaksınız.  

Aşağıdaki gibi araçları araştırmayı düşünün:

»  Freshbooks veya Bonsai gibi bir fatura ve muhasebe aracı

»  Trello veya Asana gibi bir proje yönetimi aracı

»  Toggl veya Clockify gibi bir zaman yönetimi aracı

»  Sendible gibi bir sosyal medya planlama aracı

 

5 - Çalışma Fiyatlarınızı Belirleyin

Kuşkusuz işin en zor kısmı burası. Zira hiç kimse para hakkında konuşmayı sevmez. Özellikle aldığı hizmetler karşısında ödeme yapması gerekiyorsa. Bu konuda dünya son yılların en ilginç zamanlarını yaşıyor. Zira bu sorun dünya çapında böyle.  Müşteri ürün ve hizmet alabilmek için firmanıza gelir istediği kendisine sunulur satın alma gerçekleşir ancak ödeme işlemi sancılı geçer Zira insanların çoğunluğu ödeme noktasında oldukça duyarsız kalabilmektedir. Oysa kendi kendine “arkadaş bir hizmet aldın bunun ödemesini yapmak zorundasın. Zorluk çıkarma ve empati yap. Sonrasında ödemelerini aksatmadan düzenli olarak yap” demeli.   

Tabiki bir süre sonra bu sürecide aşacaksınız. Dolayısı ile takılmayın. Size benzer hizmetler sunan diğer serbest çalışanların web sitelerine bakarak başlayın fiyat belirleme adımına. Onların sitelerinde fiyatlarını yayınlayıp yayınlamadıklarını kontrol edin.  Çoğunlukla bazı standart işlemler hariç web sitesinde sunulan hizmetler için fiyat belirlemesi yapılmaz. Fiyat belirlemesi daha çok müşteri ile yüzyüze görüşürken yada teklif sunulurken yapılır.

Fiyat belirlerken yapabileceğiniz en iyi şey ne kadar ücretle rahat edeceğinizi belirlemektir. Daha net bir ifade ile şöyle söyleyelim; Ne kadar aylık ücret sizin için yeterli olacak?. Hangi seviyedeki ücret sizi daha rahat hissettirecek? Hedeflediğiniz aylık ücret ne kadar? Bu sorulara vereceğiniz cevap belirlemeniz gereken ücret politikanızın yol haritasını çizecektir. Kuşkusuz bu kişiden kişiye değişir. Dolayısı ile bunu yapmanın en kolay yolu, saatlik ücret hesaplamaktır

Önce aylık giderlerinizi hesaplayın.  Ardından vergiler, sigorta ve işle ilgili diğer harcamaları inceleyin ve bunu aylık harcamalarınıza ekleyin. Her ay kaç saat çalışmak istediğinizi hesaplayın ve bunu aylık harcamalarınıza bölerek net sonucu çıkarın. Bu size en düşük saatlik ücretinizi verecektir. Eksik saatler, yönetici görevleri ve diğer beklenmedik genel giderleri hesaba katmak için % 20 - 30 oranında fazladan bir eklenti yapmak iyi bir fikirdir.

 

Profesyonel Adımlar İçin Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi

Yukarıdaki süreç başından sonuna sizi belirli bir noktaya götürecek sonunda kendi Freelance Sosyal Medya Uzmanlığı işinizi kurmuş olacaksınız. Ancak kuşkusuz bu süreçte oldukça zorlanıyor olacaksınız. Zira bu sektörde henüz yeni sayılırsınız. Bütün aşamaları öğrenmek, işi yönetir seviyeye gelmek oldukça fazla zamanınızı alacak. Fakat bütün bunları daha kısa sürede halledip hızlandırılmış olarak Sertifikalı Sosyal Medya Uzmanı  olabilirsiniz. Yapmanız gereken online olarak uzaktan eğitim veren bir kurumdan Sertifkalı Sosyal Medya Eğitimi almak. Eğitim sonrası size sunulacak Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifikası ile özel sektörde iş bulma olasılığınızı daha fazla artıracaksınız. Ancak sizin amacınız bir şirkette çalışmak değil. Alacağınız eğitim sonrası Freelance Sosyal Medya Uzmanlığı girişiminizi başlatma konusunda çok daha bilgili olacaksınız.

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}